Skocz do zawartości
IGNORED

sluchanie przez sluchawki niebezpieczens


master66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. mam pytanie jak w tytule. interesuje mnie czy sluchanie przez sluchawki jest niebezpieczne dla sluchu?

Nie chodzi mi o glosne sluchanie. Mam wzmacniacz sluchawkowy "prosiaczka" 2 i poziom glosnosci nie przekracza mi na nim godziny 8. Slucham po kilka godzin dziennie i stad moje pytanie. pozdrawiam

imho każde głosne słuchanie jest potencjalnie szkodliwe dla słuchu. słuchawki nie są tu gorsze od głośników. z tym wyjątkiem, że ewentualna obecność rodziny czy sąsiadów nakłada ograniczenie przy słuchaniu z głośników, a przy słuchawkach hulaj dusza.

No i gdzies kiedys czytalem, ze w ciagu godziny sluchania, liczebnosc flory bakteryjnej ucha w trakcie sluchania na sluchawkach pomnaza sie szesciokrotnie, co sprzyja roznym stanom zapalnych ucha zarowno zewnetrzenego jak i wewnetrzenego.

Ddatkowo niebezpieczne może być zjawisko psychofizyczne powodujące, że ma się wrażenie dużej głośności gdy dźwięk jest zniekształcony. Jeśli tor słuchawkowy jest dobrej jakości, to zniekształcenia w nim są mniejsze niż podczas słuchania z głośników. Co powoduje, że można słuchać naprawdę głośno nie mając wrażenia, że tak właśnie jest. Niemniej natężenie jest duże i może uszkodzić słuch.

_Cypis_

Czy wystarczy codziennie rano umyć uszy przed wyjściem do fabryki, czy też autor tej tezy zaleca inne rozwiązania?

Słucham dużo przez nauszniki i moja żona stale mi powtarza, że jej nie słucham. To może przez tę florę w uszach?

Ja też to czytałem. Czy to czasem nie było o pchełkach?

 

Natomiast niski poziom zniekształceń i poczucie nieprzeszkadzania nikomu często powodują, że na słuchawkach słucha się zwyczajnie głośniej. Jeżeli jeszcze jest to tania, zamknięta konstrukcja produkująca duże zniekształcenia, widmo uszkodzenia słuchu staje się całkiem realne.

 

Choć z mojego doświadczenia większą krzywdę i znacznie szybciej można zrobić sobie subwooferem:)

No, no, czego tutaj nie napisano...

Nie ma mowy o spadku HL w wypadku wysokiej klasy sluchawek wokolusznych w dodatku biorac jeszcze pod uwage niewygorowane glosnosci. Tego typu słuchawki nie emituja impulsu bezposrednio na blone bebenkowa a w odbiorze dzwieku czesciowy udzial bierze malzowina i powietrze znajdujace sie miedzy przetwornikiem a uchem

Zauwazalne spadki, ubytki sluchu moga powstac w wypadku korzystania ze sluchawek dousznych i to w sytuacjach kiedy natezenia dzwieku przekraczaja 90dB po kilka godzin dziennie (statystycznie, bo udzie maja rozna odpornosc)

Jesli chodzi o dzwieki ktorych nalezy sie wystrzegac jak ognia (emitowanych przez aparature badz z otoczenia) to

sa to wszelkiego rodzaju dzwieki o charakterze impulsowym(trzask drzwi, wystrzały), o czasie narastania amplitudy zawierajacych sie w ponizej 100ms. Pomimo stosunkowo niewielkiej subiektywnej glosnosci moga one doprowadzic natychmiast do nieodwracalnych ubytkow sluchu

a ja tam już spędzma 5 godzina z moimi słuchawkami na uszach i jedyne co mi doskwiera to bół ucha zwiazany z tym że słuchawki mają małą otoczkę - bo są zamknięte - i ona leży mi na uchu i boli od docisku.

ale grają super.

Zgadzam sie z Luc-em przy niewielkich poziomach głośności nie powinno być problemów z ubytkiem słuchu. Do okolo 85-90dB nasze ucho wewnętrzne zabezpiecza się przed nadmiernym hałasem napinając 2 mięśnie w uchu środkowym napinacza błony bębenkowej (zmniejsza wychylenia błony bębenkowej) i m.strzemiączkowego (hamuje ruchy strzemiączka). Dzięki temu jeszcze słyszymy na uszy mimo obecności na niejednym koncercie ;-)

Pozdrowienia

A zastanów się sam. Niskie częstotliwości, podczas oglądania filmów wzmocnione tak, żeby czuć je całym cialem, co robią z uszami przez te półtorej czy dwie godziny? Zobacz, jak zachowuje się membrana głośnika przy generowaniu uderzeń o częstotliwości poniżej 40Hz o natężeniu stu kilkunastu decybeli, i wyobraź sobie, co się dzieje w twoim uchu.

 

Z własnych doświadczeń - kiedy parę lat temu kupiłem mocnego Audio Pro, po wstępnej fascynacji miałem ubytek -3dB przez dłuższy czas.

 

Z drugiej strony, jeżeli nadal planujesz subwoofer Tonsila, bądź spokojny - nic ci nie grozi.

dzięki ale nie wiem i nie zobaczę w tonsilu bo jest w pudle - chyba żeby dostać tym pudłem w głowę hehe, cholera szukałem tylko kogoś kto walczył z tonsilami (odsłuchiwał) także tego 200A na bazie którego ma być zrobiony ten do Exellenców.. ale nikogo nie znalazłem może ty znasz kogoś...

Używałem słuchawek przez wiele lat i nie miałem żadnych problemów ze słuchem. W tej chwili mam 30 % ubytek słuchu + szum w lewym uchu. Audiofilom nie polecam nurkowania, w taki sposób załatwiłem sobie słuch, jakieś cztery lata temu w Morzu Czerwonym.

Duze słuchawki audiofilskie jezeli oczywiscie słuchamy na normalnych poziomach fgłosnosci krzywdy nam nie zrobia jak i naszej "florze bakteryjnej"..wiekszosc profesjonalnych producentów bierze ten czynnik pod uwage..

Ale małe słuchawki douszne takie jak stosuje sie do urzadzen typu walkman..MOGA NAM WYRZADZIC NIEODWRACALNE KRZYWDY I GROZA UTRATA SŁUCHU LUB JEGO ZNACZNYM UBYTKIEM....mam brata który walkmanem panasonika w prawym uchu w ciagu kilku lat załatwił sobie słuch o 10dB w zakresie 3-5kHz ma duzy dołek..teraz wyglada to tak ze jak sie do niego cos mowi to odwraca głowe od osoby którą słucha.

Słuchawki sa fajne ale audiofile uwazajcie....słuch mam tylko jeden....

Piotrek Spliner

 

GROZA UTRATA SŁUCHU

Proszę nie pisać takich rzeczy, to nie prawda

 

załatwił sobie słuch o 10dB w zakresie 3-5kHz ma duzy dołek

 

10 dB to zakres błedu pomiarowego większości aparatów audiometrycznych(a biorac pod uwage stan techniczny sluchawek audiomtrycznych- jeszcze sie zwieksza) Zmiana 10 dB najczesciej jest zmiana przejsciowa, to zakres w ktrorym oscyluje charakterystyka slyszenia kazdego czlowieka, raz bedzie +3 a raz -5...Wystarczy przejechac sie autobusem

 

Spliner -no no, to ciekaw jestem jak zdołałeś ocenic to "3dB" ubytku słuchu, bo nawet w warszawskim IFPS nikt nie jest w stanie tego oszacowac.

Mozna samemu sobie przegwizdac sluch....i okaze sie ze wszyscy mamy nierowny sluch L/P i znacznie rozniace sie zakresy pasma slyszalnego...

A sluch mozna sobie zalatwic sluchawkami.... jak ktos niewierzy no to trudno..oby sie niedowiedzial...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.