Skocz do zawartości
IGNORED

Nowy audiofilski pokój


Marek Lacki

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie się buduje od podstaw, z wyłącznym przeznaczeniem jako pokój odsłuchowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz cos wiecej - jakis "plan akusyczny" masz na ten pokój ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ma wymiary 8,5 na 4,4 m, ale z opcją dowolnego skrócenia. Skrócony zostanie prawdopodobnie o ok. 1 m, ale może więcej, tak aby uzyskać złote proporcje, które uda się zrobić. Ma wyjść proporcja 1:1,5:2,5. Czyli jeśli wysokość wyjdzie 2,9, to 4,4 będzie idealne (minus tynk), a długość powinna wyjść 7,25. Jest też proporcja 1:1,6:2,5. Wówczas przy wysokości 2,75, szerokość będzie 4,4, ale długość już tylko ~6,9 m. Są rozbieżne informacje w literaturze odnoście tej właśnie proporcji, czy druga wartość ma mieć 1,5, czy 1,6 do 1. Mam ten komfort, że zarówno wysokość, jak i długość da się jeszcze doregulować. Nie wiem jeszcze jak gruba wyjdzie posadzka z ogrzewaniem podłogowym, która będzie też miała wpływać na wysokość. Powinna się jednak zmieścić do zaprojektowanego poziomu 0. Sufit może być nad lub pod belkami, więc też istnieje możliwość regulacji. Zakładam, że zostanie położony od razu nad, a ewentualne dobudowanie drugiego nie stanowi problemu od spodu. Być może będzie też miał raz tak, raz tak, czyli wysokość zmienną. W miejscach gdzie pokój zostanie skrócony, znajdą się przestrzenie na wbudowanie pułapek basowych. Na razie to tyle. Zakończenie prac planowane na wiosnę.

 

Do odsłuchu jeszcze troche brakuje:)

A wiadomo "co" tam zagra?

Prawdopodobnie wielkich zmian w systemie nie będzie. No, może większe kolumny i parę dodatkowych zasilaczy, np. do preampu.

 

Napisz cos wiecej - jakis "plan akusyczny" masz na ten pokój ?

Cały czas nad nim myślę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złote proporcje to 1 - 1,6 - 2,6

 

No i przy takiej kubaturze wbrew temu co wielu akustyków/inżynierów mówi - musi być bardzo duże tłumienie.

Po prostu muzyka ewidentnie lepiej brzmi w mocno wytłumionych pomieszczeniach ( ale nie przetłumionych).

 

I dopiero przy mocno wytłumionym pomiesczeniu powinno sie stosowac rozpraszacze.

A dzisiaj czesto widzi sie pokoje gdzie duze kubatury maja mas rozpraszaczy i amło tłumienia co powodyje "jasną akusykę" i dużo nizszą jakość odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I dopiero przy mocno wytłumionym pomiesczeniu powinno sie stosowac rozpraszacze.

A dzisiaj czesto widzi sie pokoje gdzie duze kubatury maja mas rozpraszaczy i amło tłumienia co powodyje "jasną akusykę" i dużo nizszą jakość odsłuchu.

 

Dobre pomieszczenia to właśnie z dużą ilością rozpraszaczy. No ale wielbicieli wełny na tym forum nie brakuje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem tłumienia w sam raz, czyli na tyle na ile to w danym pomieszczeniu potrzebne. Bardzo nie lubię przetłumionych pokojów. Na ile to potrzebne, to się zwykle okazuje "w praniu" dlatego nie jestem też entuzjastą gotowych projektów ze stałymi instalacjami. Zdecydowanie wolę przenośne elementy tłumiące. Co do rozpraszania, to tego nigdy za wiele, natomiast z tłumieniem można czasem przesadzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa ale jak bym miał budować pokój który jest wysoko zaawansowany akustycznie to nie trzymał bym się prostokątnych pudełek :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zrobić takie ściany które w każdym punkcie nie będą odbijać dźwięku pod tym samym kątem fale stojące pujdą się bujać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W studio w oslo w ktorym bylem a gdzie nagrywala Kari Bremnes bylo jedynie prawdziwe drewno, oczywiscie odpowiednio uksztaltowane. Ekspertem od akustyki nie jestem, ale rowniez mam w pokoju duzo drewna i jest dobry dzwiek bez uzycia ustrojow, poza meblamiboczywiscie:)

Ciebie to rafael nie dotyczy bo Ty sluchasz na sluchawkach;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zrobić takie ściany które w każdym punkcie nie będą odbijać dźwięku pod tym samym kątem fale stojące pujdą się bujać :)

 

Bujać to się akurat nie będą, ale można ich widmo nieco porozciągać i wygładzić górki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W studio w oslo w ktorym bylem a gdzie nagrywala Kari Bremnes bylo jedynie prawdziwe drewno, oczywiscie odpowiednio uksztaltowane. Ekspertem od akustyki nie jestem, ale rowniez mam w pokoju duzo drewna i jest dobry dzwiek bez uzycia ustrojow, poza meblamiboczywiscie:)

Ciebie to rafael nie dotyczy bo Ty sluchasz na sluchawkach;)

Taaak mam takie wysoko efektywne 96dB 4 drożne słuchawki z 15" na dole napędzane 250W monoblokami :) Własnie leci Al Jarreau "Everbody is a star" Live in Tokyo

Fakt słychać ze to live :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poczytam o doświadczeniach w dedykowanymi liniami zasilającymi, okablowaniem instalacyjnym itp. W najbliższy poniedziałek mam spotkanie z elektrykiem i trzeba będzie ustalić szczegóły. To zdecydowanie temat na teraz do tego pokoju. Elektryka nie jest jeszcze zaprojektowana, więc wszystko można wymyślić od zera, mam pole do dowolnego manewru. Od skrzynki rozdzielczej na działce jest 20 m. Rozważam pociągnięcie niezależnej linii od owej skrzynki wyłącznie do gniazdek w tym pokoju. Rozważam też wariant dwóch osobnych linii, do dwóch gniazdek w tym pokoju. Nie wyklucza to istnienia innych gniazdek, gdzie prąd byłby z instalacji ogólnodomowej, ale tylko po to aby np. podłączyć lampkę stojącą. Myślę więc o tym, aby okablować pokój do oświetlenia z instalacji ogólnej, a do gniazdek zrobić zupełnie niezależne linie. Wstępne pomysły to kable solid core 3 x 4 mm kw. lub 5 x 2,5, gdzie 2,5 splata się po dwa dla fazy i zera. Ktoś jednak mi znajomy ma z kolei po 4 mm kw na fazę i zero oraz 6 mm kw. na uziemienie, przy swojej niezależnej linii. Jest też pomysł na poprowadzenie osobnymi kablami fazy, zera i uziemienia, splatając w nich np. po 3 x 4 mm kw w jedno, ale za to rezygnując z dwóch linii do dwóch gniazdek. Pomysłów jest wiele. Jeśli macie jakieś swoje doświadczenia w tej materii, piszcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poczytam o doświadczeniach w dedykowanymi liniami zasilającymi, okablowaniem instalacyjnym itp. W najbliższy poniedziałek mam spotkanie z elektrykiem i trzeba będzie ustalić szczegóły. To zdecydowanie temat na teraz do tego pokoju. Elektryka nie jest jeszcze zaprojektowana, więc wszystko można wymyślić od zera, mam pole do dowolnego manewru. Od skrzynki rozdzielczej na działce jest 20 m. Rozważam pociągnięcie niezależnej linii od owej skrzynki wyłącznie do gniazdek w tym pokoju. Rozważam też wariant dwóch osobnych linii, do dwóch gniazdek w tym pokoju. Nie wyklucza to istnienia innych gniazdek, gdzie prąd byłby z instalacji ogólnodomowej, ale tylko po to aby np. podłączyć lampkę stojącą. Myślę więc o tym, aby okablować pokój do oświetlenia z instalacji ogólnej, a do gniazdek zrobić zupełnie niezależne linie. Wstępne pomysły to kable solid core 3 x 4 mm kw. lub 5 x 2,5, gdzie 2,5 splata się po dwa dla fazy i zera. Ktoś jednak mi znajomy ma z kolei po 4 mm kw na fazę i zero oraz 6 mm kw. na uziemienie, przy swojej niezależnej linii. Jest też pomysł na poprowadzenie osobnymi kablami fazy, zera i uziemienia, splatając w nich np. po 3 x 4 mm kw w jedno, ale za to rezygnując z dwóch linii do dwóch gniazdek. Pomysłów jest wiele. Jeśli macie jakieś swoje doświadczenia w tej materii, piszcie.

 

Trochę dziwaczne te pomysły z niezależnym zasilaniem każdego gniazdka no ale Twój wybór. Gniazda zasilające przystosowane są do przekroju 2,5mm2. Grubszy przewód ciężko będzie uformować i skręcić. Ja pociągnąłem zasilanie poddasza 3*2.5 mm2 z niezależnego zabezpieczenia skrzynki rozdzielczej, a drugie zabezpieczenie idzie na oświetlenie. Sądzę, że to powinno wystarczyć.

Mam podobny pomysł związany z budową pomieszczenia odsłuchowego, muzycznego więc z zaciekawieniem będę śledził postępy. Pomieszczenie już mam - poddasze ok 45 m2. Wstępnie wiem jak chciałbym wykończyć powierzchnię ścian i sufitu, ale jaką zastosować izolację akustyczną dodatkowo na ściany, podłogę i sufit to nie wiem. Mam nadzieję, że obserwując ten temat trochę mi się rozjaśni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złote proporcje to 1 - 1,6 - 2,6

 

Golden ratio z 1968 ma 1:1,62:2,62

 

Ale jest jeszcze z kilkanaście innych wyliczeń, które "pomagają" ustalić wymiary. Gdzie np Marek Lacki podaje wedle Richard H. Bolt, z 1946 no i tam jest 1:1,5:2,5.

Ale stricte "Golden Ratio" to te grubsze :). Prawda jest taka, że jest to pewien przedział wedle którego warto się poruszać. Głównie chodzi o równomierny rozkład modów w całej skali częstotliwościowej.

 

No i przy takiej kubaturze wbrew temu co wielu akustyków/inżynierów mówi - musi być bardzo duże tłumienie.

Po prostu muzyka ewidentnie lepiej brzmi w mocno wytłumionych pomieszczeniach ( ale nie przetłumionych).

 

I dopiero przy mocno wytłumionym pomiesczeniu powinno sie stosowac rozpraszacze.

A dzisiaj czesto widzi sie pokoje gdzie duze kubatury maja mas rozpraszaczy i amło tłumienia co powodyje "jasną akusykę" i dużo nizszą jakość odsłuchu.

 

No i tutaj też kolega trafia w sedno. Tłumi się w szerokim spektrum częstotliwościowym do uzyskania konkretnego założonego wyniku w pomiarze RT60.

Choć jest to też kwestia ruchoma bo można stroić wedle muzyki jaka będzie głównie odtwarzana. Gdzie kościelna z dużym pogłosem lepiej brzmi właśnie w pomieszczeniu o większym pogłosie. Ale to już kwestia gustu ja tutaj nie mam zdania. Poza tym mówimy o odsłuchu a nie o pomieszczeniu do nagrywania gdzie jednak jest mniejsza swoboda.

 

 

Dobre pomieszczenia to właśnie z dużą ilością rozpraszaczy. No ale wielbicieli wełny na tym forum nie brakuje :)

 

Kolega jak zwykle w temacie.... Wełna samo zło a fuj... Lepiej robić kable tam przynajmniej nie da się niczego pomierzyć. Można najwyżej zarzucić słuchającemu że głuchy.

Radzę czytać co inni piszą w tym temacie.

 

Dziwna sprawa ale jak bym miał budować pokój który jest wysoko zaawansowany akustycznie to nie trzymał bym się prostokątnych pudełek :)

 

Chętnie się dowiem jaki kształt kolega by sugerował i co złego jest w bryle prostopadłościanu?

Bo niejednokrotnie buduje się właśnie takiego kształtu pomieszczenia.

 

 

No właśnie zrobić takie ściany które w każdym punkcie nie będą odbijać dźwięku pod tym samym kątem fale stojące pujdą się bujać :)

 

Tiaa ;) niczym Krzysztof Kononowicz sugerujący że nic nie będzie.

 

Marek Ci delikatnie odpowiedział :

 

Bujać to się akurat nie będą, ale można ich widmo nieco porozciągać i wygładzić górki.

 

 

Marku co do elektryki jeśli jesteś ortodoksem to faktycznie jeśli masz możliwość pociągnięcia osobnej linii czemu nie. Osobiście będę sugerował 6mm2 gdzie takie przewody są zalecane przez producentów dla płyt indukcyjnych przy poborze około 7KW więc co do linii w kuchni mamy wiadomo :). Najlepiej 3 fazy :D. Ja w domu mam wszystko "na prąd".

 

Teraz co do sprzętu i poboru 2,5 solida przy 30 stopniach Celsjusza maksymalne obciążenie przy jednofazowej instalacji mieści się w przedziale 19 do 21 A. Na moje oko starczy nawet dla mocnych monobloków. Ale oddzielna linia która nie ma w obwodzie płyty indukcyjnej, podgrzewacza przepływowego, lodówki i pompy nawiewu ciepłego powietrza z kominka powinna być na plus. Czy to słychać nie wiem. Ale masz napis branża więc strzelam, że takie rozwiązanie może spotkać się z twoją aprobatą.

 

Ja mam na osobnych liniach kontakty, na osobnych oświetlenie, osobno są piece akumulacyjne i podgrzewacze do wody. U mnie było za późno na osobną linię z zewnętrznej skrzynki. Jest to dość kosztowne ale jeśli masz na to środki czemu nie. Dodatkowo podpowiem byś umieścił potrójne gniazdko z linii audio i potrójne z domowej. Jedna para na krótszej ścianie druga na dłuższej. Naprawdę przydaje się to bo z czasem może Ci się zmienić koncepcja a skucie tynku i przedłużanie instalacji to wtopa. Osobiście pociągnął bym linie ethernet z parteru na poddasze. No i linie z przewodem koncentrycznym (też poddasze parter) bo telewizja satelitarna pewnie będzie. Ewentualnie może być jeszcze pod telefoniczną jeśli masz dostęp do internetu przez tp sa. Bo na przedmieściach to ciężko czasem i o linie tp.

 

Co do tych proporcji to u Ciebie też nie będzie tak do końca. Bo pomieszczenie będzie na poddaszu. "Pudło rezonansowe" będzie stanowić wylewany strop, który w tym przypadku będzie podłogą i ściana kolankowa. Z racji że będzie to wykończone na 100% płytą KG i pod nią będzie wełna to rozkład rezonansów nie będzie modelowy. Prawdopodobnie nie powinny Cię dręczyć potężne rezonanse na basie.

 

Późniejsza budowa sufitu i kwestia ścian bocznych inaczej można zrealizować troszeczkę inaczej, choć ryzykownie. Można przyjąć kształt trapezoidalny w osi X i Y. Co dodatkowo powinno być na plus tylko robienie tego z KG może dać inny skutek od zakładanego. No bez porządnych pomiarów nie zabierał bym się do tego i został przy klasycznym prostopadłościanie.

 

Kwestia jeszcze wykończenia podłogi w twoim przypadku jeśli będziesz miał dużo przestrzeni możesz podnieść podłogę maksymalnie od wylewki. Może i pływająca podłoga ale to już abstrakcja.

 

Później klasyka tematu. Pomiar i uzyskanie zakładanego czasu w RT60. Potem w zależności jakiego będziesz miał akustyka tak sobie będziecie dobierać "aranżację" akustyczną. Ciemna, jasna strona czy równomiernie i takie tam. W każdym bądź razie wszystkie te koszty możesz wrzucić do worka o imieniu "budowa domu" :).

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Mój pokój, mniejszy wprawdzie niż ten planowany, udało mi się dostroić akustycznie sposobem naturalnym. Ściana za sprzętem to jednolita powierzchnia masywnych półek (lite drewno po 5 cm), wypełniona książkami do sufitu (dwie dolne półki to płyty winylowe). Podłoga 2,5 cm drewno na betonie, 1/3 pomieszczenia pokryta dywanem. Sufit 2,70 w całości belkowany (co metr mniej więcej). To, plus trochę sprzętów (kanapa, dwa fotele itd) załatwia sprawę akustyki. Linia elektryczna na oddzielnym bezpieczniku (nie pytajcie, z jakiego metalu jest bezpiecznik:-), gdybym jeszcze raz ciągnął, założyłbym dwie. Nie jest to dedykowany pokój, pełni też inne funkcje, ale gdy będę dobudowywał nowy pokój odsłuchowy, zaprojektuję go według tego samego schematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna para na krótszej ścianie druga na dłuższej. Naprawdę przydaje się to bo z czasem może Ci się zmienić koncepcja a skucie tynku i przedłużanie instalacji to wtopa

Przewiduję zmianę koncepcji, ale przewiduję też, że ściany krótsze będą zabudowane, dla skrócenia pokoju. Będą jednak zabudowane znacznie później, niż elektryka, zatem gniazdka planuję rozmieścić w przeciwległych kątach, ale na dłuższych ścianach, uwzględniając przesunięcie się tych krótszych ścian do wewnątrz.

 

Mój pokój, mniejszy wprawdzie niż ten planowany, udało mi się dostroić akustycznie sposobem naturalnym. Ściana za sprzętem to jednolita powierzchnia masywnych półek (lite drewno po 5 cm), wypełniona książkami do sufitu (dwie dolne półki to płyty winylowe). Podłoga 2,5 cm drewno na betonie, 1/3 pomieszczenia pokryta dywanem. Sufit 2,70 w całości belkowany (co metr mniej więcej). To, plus trochę sprzętów (kanapa, dwa fotele itd) załatwia sprawę akustyki. Linia elektryczna na oddzielnym bezpieczniku (nie pytajcie, z jakiego metalu jest bezpiecznik:-), gdybym jeszcze raz ciągnął, założyłbym dwie. Nie jest to dedykowany pokój, pełni też inne funkcje, ale gdy będę dobudowywał nowy pokój odsłuchowy, zaprojektuję go według tego samego schematu.

Byłem kiedyś w Twoim pokoju. Na Mokotowie, prawda?

Mój aktualny pokój (34 m) też jest zestrojony niemal naturalnie plus dwa ćwierćwalce i klika innych mniejszych ustrojów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumi się w szerokim spektrum częstotliwościowym do uzyskania konkretnego założonego wyniku w pomiarze RT60.

Choć jest to też kwestia ruchoma bo można stroić wedle muzyki jaka będzie głównie odtwarzana. Gdzie kościelna z dużym pogłosem lepiej brzmi właśnie w pomieszczeniu o większym pogłosie. Ale to już kwestia gustu ja tutaj nie mam zdania.

Tak wybitnie prosto tłumi się niższe częstotliwości poniżej 500-800Hz na pewno jest to szerokie spektrum częstotliwości :)

 

Strojenie wedle muzyki to już arcy ciekawy pomysł!!! Tak np. muzyka kościelna zarejestrowana z wysokim pogłosem będącym w kościołach puszczona w pomieszczeniu z wysokim pogłosem i robi się d4.

 

Szkoda mi klawiatury na dalsze "fachowe" dyskusje -znikam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę kibicował temu projektowi i bacznie go śledził, chociaż u mnie poddasze już gotowe nie nadawało się do adaptacji w sensie "krojenia" go pod pomieszczenie odsłuchowe. Okazało się zbyt małe po ewentualnych zmianach jego kubatury w kierunku wyżej opisanych proporcji, czy wymiarów. To wada adaptacji gotowej kubatury i bryły, niestety nie miałem takiego dobrodziejstwa aby budować pokój od nowa wpływając na jego parametry, ostatecznie zdecydowałem się na poprawę akustyki salonu.

 

Zastanawiam się i tu kieruję pytanie do Autora wątku, czy w swojej realizacji będzie korzystał z czyjejś pomocy w jego projekcie i realizacji, mając na myśli profesjonalnego architekta akustyka, wskazującego na rozwiązania począwszy od materiałów ścian, ich ustawienia, poprzez proporcje, a na ustawieniu kolumn i ustrojów skończywszy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie sądzę abym zlecił projekt komuś i czekał na wynik. Byłem już w niejednej sali zaprojektowanej przez tzw. architekta - akustyka i wyniki były naprawdę bardzo mierne, a koszt relatywnie ogromny (np. 70 tys zł). Będę raczej korzystał z własnego doświadczenia. Sale projektowane na raz, na papierze, tylko czasem się udają. Proporcje oczywiście zostaną zaprojektowane, ale już pułapki basowe będę stroił po wprowadzeniu się ze sprzętem. Pomysłów na wykończenie mam mnóstwo i na pewno skorzystam po trochę z wielu koncepcji na raz. Najważniejsze w akustyce są rzeczy elementarne, czyli ustawienie kolumn względem ścian i tłumienie pierwszych odbić. Wszelkie zabawy w czas pogłosu, które tysiąc razy przerabiałem tu i ówdzie, to kwestia zupełnie wtórna, względem tłumienia pierwszych odbić. Odnośnie ustawiania kolumn dorobiłem się już własnej szkoły, która łączy zalety i AP i Cardasa, dając więcej. We wszystkich moich dotychczasowych pomieszczeniach udało mi się osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty bez nakładu znacznych środków. Nie raz widziałem już pokoje, gdzie ktoś wydał na ustroje fortunę, ale kolumny ustawił tak, że... szkoda gadać. Wynik - brak wyniku. Recepty uniwersalnej w każdym razie nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wybitnie prosto tłumi się niższe częstotliwości poniżej 500-800Hz na pewno jest to szerokie spektrum częstotliwości :)

 

Strojenie wedle muzyki to już arcy ciekawy pomysł!!! Tak np. muzyka kościelna zarejestrowana z wysokim pogłosem będącym w kościołach puszczona w pomieszczeniu z wysokim pogłosem i robi się d4.

 

Szkoda mi klawiatury na dalsze "fachowe" dyskusje -znikam.

 

 

 

Czytaj i ucz się bo jeśli przewody pleciesz na tym samym poziomie to chyba lepiej kupić prodiż i odciąć kable...

 

"Najlepszy czas pogłosu dla pomieszczenia służącego do słuchania muzyki zależy od jego rozmiarów oraz od rodzaju muzyki. Wolna, poważna i melodyjna muzyka, jak zazwyczaj jest w przypadku muzyki organowej, najlepiej brzmi przy długim czasie poglosu. Szybka i rytmiczna muzyka wymaga innego czasu pogłosu niż muzyka kameralna. Nie ma jednej wartości optymalnej dla wszystkich gatunków muzyki, można tylko określić pewien zakres w oparciu o subiektywne oceny specjalistów." s. 182, 2009 rok; Podręcznik akustyki - F. Alton Everest

 

No i co głupio Ci? Nie masz pojęcia o czym gadasz. Już niejednokrotnie udowadniałem Ci, że jesteś bardzo cienki. Nawet dostałeś cytowanie w prost. Nazwał bym Cię po imieniu ale mógłbyś mi wytoczyć proces z powództwa cywilnego. Tak zostańmy przy tym, że mało wiesz, udzielasz się dużo i książek nie czytasz.

 

Pozdrawiam Cie serdecznie ;) aż miło się robi kiedy można wytknąć coś takiemu ignorantowi. Jeszcze tekst "szkoda mi klawiatury" a mi jest szkoda tlenu. Dlaczego, możesz się już tylko domyślać.

 

Marku wybacz za tą wstawkę ale nie lubię jak ktoś mi wytyka, że gadam głupoty.

 

ale już pułapki basowe będę stroił po wprowadzeniu się ze sprzętem

 

Tutaj Marku różnie bywa, ze względu na "wielo fazowość" dźwięku. Kolumna 3 drożna nie jest ona najlepszym źródłem dźwięku do pomiaru akustyki. Skorzystał bym przynajmniej ze "sześcianu" który dużo bardziej się do tego nadaje jeśli mówimy o całym spectrum. Choć mówisz o strojeniu pułapki basowej więc tutaj raczej aż takich przekłamań bym się nie spodziewał :).

 

tłumienie pierwszych odbić

 

Osobiście pierwsze odbicia radził bym rozpraszać w jak najszerszym zakresie. Odbicia boczne decydują przede wszystkim o przestrzenności dźwięku. Tłumienie może przynieść poprawę jeśli mówimy o "domowej" adaptacji. Ale rozumiem że Tobie chodzi o co innego. Więc tłumienie gdziekolwiek indziej byle nie w miejscu pierwszych odbić.

 

Odnośnie ustawiania kolumn dorobiłem się już własnej szkoły, która łączy zalety i AP i Cardasa, dając więcej. We wszystkich moich dotychczasowych pomieszczeniach udało mi się osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty bez nakładu znacznych środków. Nie raz widziałem już pokoje, gdzie ktoś wydał na ustroje fortunę, ale kolumny ustawił tak, że... szkoda gadać. Wynik - brak wyniku. Recepty uniwersalnej w każdym razie nie ma.

 

Całość na ucho, czy będziesz mierzył? Prawda jest taka że wielu wykłada się na podstawach właśnie jak ustawienie kolumn, mebli itd. Pomijając kwestie większej wiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Przewiduję zmianę koncepcji, ale przewiduję też, że ściany krótsze będą zabudowane, dla skrócenia pokoju. Będą jednak zabudowane znacznie później, niż elektryka, zatem gniazdka planuję rozmieścić w przeciwległych kątach, ale na dłuższych ścianach, uwzględniając przesunięcie się tych krótszych ścian do wewnątrz.

 

 

Byłem kiedyś w Twoim pokoju. Na Mokotowie, prawda?

Mój aktualny pokój (34 m) też jest zestrojony niemal naturalnie plus dwa ćwierćwalce i klika innych mniejszych ustrojów.

 

Nie, tamten miał 20 m i był jaki taki dźwiękowo, ale jednak mocno przypadkowy. Obecny ma ok. 25 m2 i ma już właściwy kształt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie sądzę abym zlecił projekt komuś i czekał na wynik. Byłem już w niejednej sali zaprojektowanej przez tzw. architekta - akustyka i wyniki były naprawdę bardzo mierne

 

W sumie ja bym się nie decydował na budowę pokoju od podstaw bez projektu, ale to moje zdanie i oczywiście wiedza stojąca za nim co do własnej oceny swoich możliwości poniekąd.

 

Mając na myśli projekt miałem na myśli ludzi mających za sobą wykształcenie w tym kierunku: elektorakustyk, architekt, realizacje którymi mogą się pochwalić, referencje dotyczące nie tylko pokojów odsłuchowych, a bardziej skomplikowanych realizacji, etc. Pytanie jest właśnie takiej natury.

 

Zaczynając swoją przygodę z adaptacją akustyczną dostałem kilka ramowych propozycji, które proszę mi wierzyć w konfrontacji z architektem i jego wiedzą były pozbawione jakichkolwiek racji, dotyczy to zarówno kształtu pomieszczenia, jak i samych ustrojów, tak więc myślę że być może wiele funkcjonujących projektów i adaptacji jest właśnie o takich walorach, a to może nie mieć nic wspólnego z prawdziwą adaptacją, co znacznie wypacza ocenę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie wspomniał... Zasilanie może rozważ od razu w ekranie. Zawsze to ochroni od ewentualnych obecnych lub w dalszej przyszłości mogących się pojawić wpływów zewnętrznych zakłóceń.

 

Odnośnie ustawiania kolumn dorobiłem się już własnej szkoły, która łączy zalety i AP i Cardasa, dając więcej. We wszystkich moich dotychczasowych pomieszczeniach udało mi się osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty bez nakładu znacznych środków. Nie raz widziałem już pokoje, gdzie ktoś wydał na ustroje fortunę, ale kolumny ustawił tak, że... szkoda gadać. Wynik - brak wyniku. Recepty uniwersalnej w każdym razie nie ma.

Jakbyś mógł się nieco podzielić szczegółami tego mariażu to byłoby miło :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie wspomniał... Zasilanie może rozważ od razu w ekranie. Zawsze to ochroni od ewentualnych obecnych lub w dalszej przyszłości mogących się pojawić wpływów zewnętrznych zakłóceń.

Rozważam od samego początku. Nie bardzo jest jednak w czym wybierać, jak mi się wydaje. Wszelkie plecionki do instalacji odpadają, a druty raczej rzadko bywają ekranowane.

Aktualnie zamierzam w każdym razie po prostu doprowadzić niezależnie drugą linię od transformatora do wyłącznego użytku w gniazdkach w tym pokoju. Prawdopodobnie jednym kablem, o jak największej grubości. Jeśli znajdę odpowiednie kable z ekranem, to czemu nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak w ogóle będzie mój piąty z kolei pokój odsłuchowy, a drugi dedykowany tylko i wyłącznie do tego celu.

 

Piaty...........o cholercia-to co w tych czterech nie grało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.