Jump to content
IGNORED

Prosty uniwersalny preamp/słuchawkowiec

jurek

Recommended Posts

Założeniem projektu jest maksymalna prostota przy składaniu i uruchamianiu oraz wielorakość możliwosci wykorzystania.

Projekt jest kompilacją schematow zaczerpniętych z urzadzeń Accuphase. Przedwzmacniacz – podpatrzony w inegrach serii E-2... oparty jest o standardowe nieodwracajace, równoległe połączenie dwóch opampów .

Końcówka mocy jest pomysłem zaczerpniętym z cześci słuchawkowej preampa accu C-2810.

Oryginalnie w preampach tej firmy zasilanie oparte jest na zwykłych nieregulowanych stabilizatorach. Zastosowalismy takie z opcją zamiany na regulowane- lm317/337.

Wzmacniacz oparty jest na łatwo dostępnch czesciach. Jedynym wyjątkiem sa tranzystory mocy i diody. Accu oryginalnie stosuje sc3902/sa1507, jednak porównujac oryginały z innymi podobnymi tranzystorami niespecjalnie słyszalem różnice w dzwieku.

PCB została zaprojektowana tak, by można tworzyc wiele kombinacji ,np: wpięcie potencjometru za lub przed preampem, pobranie sygnału audio np. zaraz za cześcią preampa lub za opampem w cześci sluchawkowej (ominiecie bufora mocy dla niewymagajacych sluchawek), wykorzystanie tylko połówek podwojnych opampow w pre, zastosowanie lokalnej lub globalnej pętli sprzężenia.

W projekcie można stosować w zasadzie wszyskie opampy- nawet te szybkie. Na PCB są zabezpieczenia/ filtry.

Wzmacniaczyk jest banalny i prosciutki, ale wybor kompilacji był nieprzypadkowy. Sporo czasu zajeło mi „umuzykalnienie” prototypu. Np. cześć słuchawkowa grała nieciekawie jako samodzielny moduł lub napędzana z preampow np. accu e-406, jc-2. Lepiej natomiast z podwójnego niż pojedynczego opampa.

Nie podaję gotowej recepty jakie stosowac opampy. Podpowiadam tylko, ze accuphase w tych ukladach stosuje taniutkie njm4570/80. I te graja wg mnie dobrze. Zamiana typu kostki na inne była słyszalna.

Wszystkich, ktorzy potrzebuja prostego przedwzmacniacza liniowego lub chcą posluchac jak graja wzmacniaczyki takie jak np: Grado RA-1, różne cmoy’e oraz accu C-2810 oraz dopasowywac układ do własnych preferencji odsłuchowych zapraszam do wspólnego budowania.

Kolega sielak kończy projektować płytkę.

Wszelkie uwagi merytoryczne są cenne i mile widziane.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-767-0-31030300-1352393136_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Nie wiem- nie słuchałem. Można próbować wykorzystać cały układ jako przedwzmacniacz. Będzie mógł wysterować prądowo praktycznie każdą końcówkę. Zastosowana tu część słuchawkowa niewiele różni się od sekcji pre w C-2810.

Bardzo proszę:

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

• 2 months later...

Wzmacniaczyk gra. Na razie zupełna prowizorka, ale nie ma żadnych kłopotów z brumem, szumami.

Offset ok. 1 mV.

To maleństwo napędza wszystko- nawet moje stare ortodynamiczne Yamahy.

Podpiąłem go też do 4 -omowych Mietków. Gra bez zniekształceń. Nie dziwota- pewnie ma z 10 watów :)

Hidden Content

post-767-0-84760400-1358351709_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Kolega sielak będzie zamawiał dodatkowe PCB.

Można zrobić zbiorowe zamówienie.

W zależności od ilości chętnych koszt płytki będzie się wahał w granicach 35-40 zł.

Na PCB jest parę kosmetycznych niedociągnięć ale nie warto ich poprawiać. Chyba, że będzie taka wola większości zamawiających. Koszt poprawienia dokumentacji wynosi ok. 70 zł.

U mnie wzmacniacz gra bez regulatorów ale wydaje się, że w tej części zasilacza nie ma błędów.

Praktycznie wszystkie części do wzmacniaczyka są dostępne na alle u MARKG_2006.

• 8 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.