Skocz do zawartości
IGNORED

Prośba o pomoc w wyborze kolumn stereo - do ustawienia na szafce


pwl

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałem się przywitać, jako że to mój pierwszy post na forum.

 

Przechodząc do rzeczy:

Chciałbym poradzić się odnośnie kierunku poszukiwań kolumn stereo.

Nie chodzi mi o konkretny model tylko raczej o przykład jak i czym rozwiązać następujący problem:

Pokój jest długi ( ok 6m) ale wąski (3.5m). Niestety mam praktycznie jedną możliwość ustawienia: kolumny będą musiały stać na szafce TV. Zdjęcie poniżej:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mimo, że to co posiadam obecnie jest raczej b. słabe (kolumny to samoróbka na STXach + Yamaha RX-485RDS) to niestety mocno negatywnie odczułem ustawienie głośników wyżej.

 

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź czy przy takim ustawieniu jak na zdjęciu da się osiągnąć sensowną jakość dźwięku i jeśli tak to czym.

 

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Przed szafka nie mogą stać?

Oddalenie od tylniej sciany jak najbardziej podniesie jakośc dżwieku. Tym bardziej ze siedzisz z pewnością po przeciwleglej stronie przy samej scianie.

Zapewne jest to wymóg płci przeciwnej?Nic nie da rady wynegocjować . W takimm razie tylko monitory podlogowki raczej smiesznie by wygładały ale liczy sie przeciez efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ze względu na płeć przeciwną mam dość ograniczone pole manewru :) A ustawienie kolumn przed szafkami pewnie skończyłoby się nocowaniem na korytarzu wraz z tymi kolumnami ;)

Z drugiej strony jest kanapa przy samej ścianie, więc faktycznie kolejny problem.

Mogę odsunąć głośniki od ściany "w ramach szafki" (czyli na ok. 15cm) i to faktycznie troche poprawia, albo ustawić po jej obu końcach, ale wtedy będą od siebie oddalone o ponad 3m. Drugi wariant mam do sprawdzenia, ale muszę dopiero kupić dłuższe przewody.

Pytanie czy rzeczywiście w moim układzie w grę wchodzą tylko podłogówki? Bo szczerze mówiąc jeśli chodzi o możliwości ustawienia to idealne wydawały by się monitory jak ze zdjęcia, tylko z krótszymi stojakami:

DSC_0097-edit.jpg

(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

Podejrzewam tylko, że wtedy konieczny będzie jeszcze subwoofer, ale akurat z jego ustawieniem powinienem sobie poradzić (może leżeć po lewej stronie obok szafki). Dobrze myślę?

Mam więc trzy pytania:

- czy ustawienie kolumn podłogowych szeroko (3m między kolumnami, 2m od frontu/płaszczyzny kolumn do słuchacza)?

- czy monitory jak na zdjęciu mają szansę dobrze działać w moim przypadku i czy potrzebuję do nich subwoofer?

- czy powinienem zwracać uwagę na umiejscowienie bass-reflexu przy wyborze kolumn i jeśli tak, to jakiego rozwiązania szukać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekMadera

(Konto usunięte)

Nie wiem jakiej muzyki słuchasz i jakie masz preferencje, ale przy dobrze dobranym systemie w takim ustawieniu kolumn (najlepiej poza szafką) nie powinieneś potrzebować suba... Nawet jeśli zdecydujesz się na podstawki... Ja mam bardzo podobny pokój, sprzęt mam ustawiony na dłuższej ścianie, naprzeciwko kanapa - kolumny Dynaudio DM 2/8 ustawione poza szafką na standach i mnie na pewno nie brakuje basu... tylko miejsca, żeby je jeszcze troszkę odsunąć od siebie... No, ale powody są wiadome... ;-)

Teoria głosi, żeby osiągnąć optimum odsłuchu kolumny wraz ze słuchaczem muszą utworzyć trójkąt równoboczny, oczywiście nie musisz chodzić z linijką, tylko poeksperymentować... Bass refleks odgrywa ważną rolę, chociaż to zależy od danych głośników, akustyki pokoju i głośności z jaką słuchasz muzyki...

O Dynaudio też znawcy mówią, że trzeba im dużo miejsca a u mnie nic nie dudni, przestrzeń też nie najgorsza... na moje ucho (i moich znających się kolegów - SŁYSZĄCYCH akustyków) jest bardzo dobrze... choć przy wzorcowym ustawieniu pewnie grało by jeszcze lepiej, ale ograniczają mnie warunki lokalowe... (i pewnie nie jestem jedyny z tym problemem)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

U mnie pojawił się identyczny problem (z płcią przeciwną).

Ja namówiłem małżonkę na węższy stolik TV po czym wstawiłem na niego monitory (B&W 602 s3). Już w zamyśle były statywy ale to wymagało czasu i negocjaji. Teraz kolumny stoją na statywach i jest cool, w rozstawie 2m (stereofonia na piątkę wbrew temu co czytałem na temat szerokości rozstawu wspomnianych kolumn).

Co do basu i innych wrażeń, nie sądzę by odległość od ściany tylnej coś zmieniała w tym przypadku, aczkolwiek odległość odsłuchu ma kolosalne znaczenie dla basu. Gra on w odległości 2,5m od pozycji kolumny, ale to może wynikać z akustyki pomieszczenia, w innych miejscach nie schodzi tak głęboko.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****************...bo najważniejsza jest muzyka!!!...*****************

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 30

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.