Skocz do zawartości
IGNORED

Prośba o pomoc w wyborze kolumn stereo - do ustawienia na szafce


pwl

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałem się przywitać, jako że to mój pierwszy post na forum.

 

Przechodząc do rzeczy:

Chciałbym poradzić się odnośnie kierunku poszukiwań kolumn stereo.

Nie chodzi mi o konkretny model tylko raczej o przykład jak i czym rozwiązać następujący problem:

Pokój jest długi ( ok 6m) ale wąski (3.5m). Niestety mam praktycznie jedną możliwość ustawienia: kolumny będą musiały stać na szafce TV. Zdjęcie poniżej:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mimo, że to co posiadam obecnie jest raczej b. słabe (kolumny to samoróbka na STXach + Yamaha RX-485RDS) to niestety mocno negatywnie odczułem ustawienie głośników wyżej.

 

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź czy przy takim ustawieniu jak na zdjęciu da się osiągnąć sensowną jakość dźwięku i jeśli tak to czym.

 

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Przed szafka nie mogą stać?

Oddalenie od tylniej sciany jak najbardziej podniesie jakośc dżwieku. Tym bardziej ze siedzisz z pewnością po przeciwleglej stronie przy samej scianie.

Zapewne jest to wymóg płci przeciwnej?Nic nie da rady wynegocjować . W takimm razie tylko monitory podlogowki raczej smiesznie by wygładały ale liczy sie przeciez efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ze względu na płeć przeciwną mam dość ograniczone pole manewru :) A ustawienie kolumn przed szafkami pewnie skończyłoby się nocowaniem na korytarzu wraz z tymi kolumnami ;)

Z drugiej strony jest kanapa przy samej ścianie, więc faktycznie kolejny problem.

Mogę odsunąć głośniki od ściany "w ramach szafki" (czyli na ok. 15cm) i to faktycznie troche poprawia, albo ustawić po jej obu końcach, ale wtedy będą od siebie oddalone o ponad 3m. Drugi wariant mam do sprawdzenia, ale muszę dopiero kupić dłuższe przewody.

Pytanie czy rzeczywiście w moim układzie w grę wchodzą tylko podłogówki? Bo szczerze mówiąc jeśli chodzi o możliwości ustawienia to idealne wydawały by się monitory jak ze zdjęcia, tylko z krótszymi stojakami:

DSC_0097-edit.jpg

(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

Podejrzewam tylko, że wtedy konieczny będzie jeszcze subwoofer, ale akurat z jego ustawieniem powinienem sobie poradzić (może leżeć po lewej stronie obok szafki). Dobrze myślę?

Mam więc trzy pytania:

- czy ustawienie kolumn podłogowych szeroko (3m między kolumnami, 2m od frontu/płaszczyzny kolumn do słuchacza)?

- czy monitory jak na zdjęciu mają szansę dobrze działać w moim przypadku i czy potrzebuję do nich subwoofer?

- czy powinienem zwracać uwagę na umiejscowienie bass-reflexu przy wyborze kolumn i jeśli tak, to jakiego rozwiązania szukać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JacekMadera

(Konto usunięte)

Nie wiem jakiej muzyki słuchasz i jakie masz preferencje, ale przy dobrze dobranym systemie w takim ustawieniu kolumn (najlepiej poza szafką) nie powinieneś potrzebować suba... Nawet jeśli zdecydujesz się na podstawki... Ja mam bardzo podobny pokój, sprzęt mam ustawiony na dłuższej ścianie, naprzeciwko kanapa - kolumny Dynaudio DM 2/8 ustawione poza szafką na standach i mnie na pewno nie brakuje basu... tylko miejsca, żeby je jeszcze troszkę odsunąć od siebie... No, ale powody są wiadome... ;-)

Teoria głosi, żeby osiągnąć optimum odsłuchu kolumny wraz ze słuchaczem muszą utworzyć trójkąt równoboczny, oczywiście nie musisz chodzić z linijką, tylko poeksperymentować... Bass refleks odgrywa ważną rolę, chociaż to zależy od danych głośników, akustyki pokoju i głośności z jaką słuchasz muzyki...

O Dynaudio też znawcy mówią, że trzeba im dużo miejsca a u mnie nic nie dudni, przestrzeń też nie najgorsza... na moje ucho (i moich znających się kolegów - SŁYSZĄCYCH akustyków) jest bardzo dobrze... choć przy wzorcowym ustawieniu pewnie grało by jeszcze lepiej, ale ograniczają mnie warunki lokalowe... (i pewnie nie jestem jedyny z tym problemem)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

U mnie pojawił się identyczny problem (z płcią przeciwną).

Ja namówiłem małżonkę na węższy stolik TV po czym wstawiłem na niego monitory (B&W 602 s3). Już w zamyśle były statywy ale to wymagało czasu i negocjaji. Teraz kolumny stoją na statywach i jest cool, w rozstawie 2m (stereofonia na piątkę wbrew temu co czytałem na temat szerokości rozstawu wspomnianych kolumn).

Co do basu i innych wrażeń, nie sądzę by odległość od ściany tylnej coś zmieniała w tym przypadku, aczkolwiek odległość odsłuchu ma kolosalne znaczenie dla basu. Gra on w odległości 2,5m od pozycji kolumny, ale to może wynikać z akustyki pomieszczenia, w innych miejscach nie schodzi tak głęboko.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****************...bo najważniejsza jest muzyka!!!...*****************

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.