Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz słuchawkowy HA-2013. Poskładaj razem z nami.


Robertinus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że mam już pcb białe oraz trafo przygotowuję się do kompletowania elementów, czytam pdf-a " Opis uruchomienia HA-2013 ver.1 " i mam kilka pytań.

Wzmianka o przewierceniu kilku otworów czy spiłowaniu krawędzi pcb też tyczy się białej płytki czy tylko czerwonej ?

 

Ma ktoś z kolegów pcb zasilacza Spencera ?

Powiedzcie jaki kupić radiator bo różne były propozycje ale głównie dla czerwonej płytki, lepiej jeden dla obu kanałów czy osobne. A może to nie ma różnicy i wedle wygody ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mam już pcb białe oraz trafo przygotowuję się do kompletowania elementów, czytam pdf-a " Opis uruchomienia HA-2013 ver.1 " i mam kilka pytań.

Wzmianka o przewierceniu kilku otworów czy spiłowaniu krawędzi pcb też tyczy się białej płytki czy tylko czerwonej ?

 

Ma ktoś z kolegów pcb zasilacza Spencera ?

Powiedzcie jaki kupić radiator bo różne były propozycje ale głównie dla czerwonej płytki, lepiej jeden dla obu kanałów czy osobne. A może to nie ma różnicy i wedle wygody ?

Przewiercenie otworów dotyczyło pierwszej edycji pcb. Mam też czerwone chyba z drugiej edycji i wiercić nie musiałem piłowanie krawędzi nie jest konieczne chyba , że są ostre krawędzie. Ja ich nie miałem. To diabelstwo pobiera 230mA biasu , więc trzeba pomyśleć również o obudowie gdzie radiator miałby odpowiedni obieg powietrza. Zastanawiam się nad rozwiązaniem z modushop w zakładce diy są zdjęcia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeremy, czyli o typ dielektryka i tak nie walczymy - i wima i vishay będa poliestrowe. A ja tu szukałem polipropylenów... :d

Co do tych moich nieszczęsnych ciągot na te 2200uF - jak mi układ nie wybuchnie, to zobacze choćby po to aby wrócić i zwracac honor mądrzejszym kolegom jak zagra to strasznie. Jak mi nie zniszczy układu w sposób nieodwracalny to czemu nie ? Widziałem, że kolega r1212 zostawil tam nawet 10 000uF.

 

A czy macie jeszcze dla mnie tyle cierpliwosci, żeby wytłumaczyć dlaczego Henryk Kwinto prosił szanownych konstruktorów o dodanie 2x1000uF w wersji mk2-1 ? To nie jest, podchwytliwe pytanie - serio mnie to ciekawi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie chodziło o te długie ścieżki do tranów końcowych od kondensatorów? To logiczne bo daje się pojemności jak najbliżej odbiorników i tu pcb nie trzyma się tej zasady.

 

PS. Chciałbym ostudzić troszkę zapędy szanownego Kolegi. Najpierw złóż tak jak jest osłuchaj się ze wzmacniaczem spokojnie dbając o odpowiednie żródło dla niego. Pozwól się mu wygrzać. Ważne są też odpowiednio dobre słuchawki. Wydaje mi się , że takie moje AKG Q701 czy Beyerdynamic to w miarę odowiedni kompan do tego wzmacniacza, Po prostu poniżej pewnego poziomu źródła czy słuchawek wszelkie zmiany czy modyfikacje będą nie do wychwycenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie chodziło o te długie ścieżki do tranów końcowych od kondensatorów? To logiczne bo daje się pojemności jak najbliżej odbiorników i tu pcb nie trzyma się tej zasady.

 

PS. Chciałbym ostudzić troszkę zapędy szanownego Kolegi. Najpierw złóż tak jak jest osłuchaj się ze wzmacniaczem spokojnie dbając o odpowiednie żródło dla niego. Pozwól się mu wygrzać. Ważne są też odpowiednio dobre słuchawki. Wydaje mi się , że takie moje AKG Q701 czy Beyerdynamic to w miarę odowiedni kompan do tego wzmacniacza, Po prostu poniżej pewnego poziomu źródła czy słuchawek wszelkie zmiany czy modyfikacje będą nie do wychwycenia

 

Ależ naturalnie - ja nie mam zamiaru pchać tych kondensatorów zanim go nie posłucham spokojnie :) Szanuje opinie kolegów i swoje dewiacje zachowam na ewentualną dokładkę.

Co do Henryka Kwinto - były dwa projekty - pierwszy miał dwa kondensatory mniej i była prośba o dołożenie, po dołożeniu foaktycznie była rozmowa na temat długosci scieżek ale te kondensatory ostatecznie zostały w mk2-1. Tak naprawdę własnie to jest źródłem moich pojemnościowych zapędów (no dobra, wielkie puste pola też mnie irytują :d).

 

PS mam własnie beyerki - co prawda tylko 770, ale zmodowane butylem więc potrafia zagrać na poziomie podstawowej przyzwoitości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MarekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle najlepszym rozwiązaniem byłyby dwa HA2013... a tak hehehe. Bo modyfikując to czy co innego baaardzo łatwo zapędzić się w kozi róg, Musi wręcz musi, a przynajmniej powinien być jakiś poziom odniesienia do porównań i taki nie ruszany drugi wzmak byłby jak znalazł. Oj znam to Kolego znam. Z biegiem czasu będzie Kolega ciągle na "wydaje mi się" , a może tak, a może siak. Znam to znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle najlepszym rozwiązaniem byłyby dwa HA2013...

 

Ja tak mam - jeden ze Spenceram którego nie tykam i i drugi bez Spencera , w którym co i rusz coś zmieniam i grzebię. Wersja bez Spencerów gra teraz tak samo dobrze jak ta ze Spencerami, a może nawet lepiej ....

 

Złożyłem sobie też wzmacniacz Saphire by RJM Audio i wkrótce też będę miał jego dwie wersję - pierwszą w której testuje różne modyfikacje - zaczynając od stabilzowanego zasilania i drugą standardową ... a wszystko to po to aby na spokojnie sobie porównać wpływ zamian czynionych we wzmacniaczu - bo to właśnie mnie bawi i wciąga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam - jeden ze Spenceram którego nie tykam i i drugi bez Spencera , w którym co i rusz coś zmieniam i grzebię. Wersja bez Spencerów gra teraz tak samo dobrze jak ta ze Spencerami, a może nawet lepiej ....

 

Złożyłem sobie też wzmacniacz Saphire by RJM Audio i wkrótce też będę miał jego dwie wersję - pierwszą w której testuje różne modyfikacje - zaczynając od stabilzowanego zasilania i drugą standardową ... a wszystko to po to aby na spokojnie sobie porównać wpływ zamian czynionych we wzmacniaczu - bo to właśnie mnie bawi i wciąga.

 

Myślę że kolega ma nad wyraz unikatową okazję porównywania 1:1 zmian wprowadzonych w tym wzmacniaczu. Czy zechciałby sie zatem kolega podzielić swoją subiektywną opinią co najbardziej wpłynęło na zmianę brzmienia - czy np był jakiś szczególny element (zestaw elementów), który poprawiał wypełnienie ? Myślę że teza, że wzmacniacz bez spencerów gra nawet lepiej jest dość kontrowersyjna... ale pod względem potrzebnego nakładu pracy bardzo pociągająca.

 

Pamiętam, że zwrócono uwagę na korzystny wpływ wymiany elektrolitów w wersji bez spencera (poza 10 000uF) na niegdyś 'modne' panasonic FC. Jestem raczej gustem po ciepłej stronie brzmienia, wiec głoszony niegdyś pogląd, że wzmacniacz gra zbyt jasno jest moją największą trwogą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodziłem kiedyś przez etap forumowych mód. Tak kiedyś modne było wkładanie gdzie popadło Black Gate, Panasoników FC itp. Problem w tym, że każdy system jest inny, każdy słyszy inaczej i opieranie się na czyjejś opinii to śliska sprawa. To, że komuś sprawdziły się takie kondensatory czy inne, nie oznacza , że sprawdzą się u mnie efekt może być odwrotny zupełnie. Ja Panasoników nie znoszę za... darcie ryja np. Elny silmik II za podbicie skrajów pasma, Black Gate za ogólne cukierkowe mdłe muliste brzmienie. Należy ufać tylko własnym uszom i tylko i to wiem teraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że każdy system jest inny, każdy słyszy inaczej i opieranie się na czyjejś opinii to śliska sprawa.

 

Hm, wchodzimy troche w offtop i tematykę 'jaki gust brzmieniowy jest bardziej poważany wśród audiospołeczności'. Obiłem się o to podczas poszukiwania słuchawek. Faktycznie, jedynym słusznym twierdzeniem jest to, że tak jak sprzęt może mieć różną charakterystykę brzmienia, tak i czyjeś ucho może mieć różną charakterystykę... odbioru. Ja np słyszę na każde ucho inaczej, wiec z pewnością w zestawie moje uszy słyszą też inaczej niż kolegów. Myślę, że najgorszym przypadkiem, z którym się spotkałem jest wciskanie komuś swojej subiektywnej oceny brzemienia tak jakby on mógł ją usłyszeć tak samo. Oczywiście nie zarzucam tego kolegom.

 

Czasem natomiast opis brzmienia,czy to zmiany elementu,czy całego urządzenia daje kierunek - tak jak DT 770 są dużo bardziej basowe niż DT 880. Taki kaliber jest niepodważalny. Miałem nadzieję, że kolega bc_leszcz zauważył zmiany odnotowywalne jako istotne, i zechce napisac w jakim kierunku owe zmiany poprowadziły brzmienie.

 

Btw. Doceniam mocne stanowisko kolegi Krzycha - pewnie to forum czytają osoby, które jeszcze nie chcą się tu wypowiedzieć i dla nich dość mocno zarysowana opinia jest cenna, z resztą tak jak i dla mnie kiedy przebijałem się przez te 80 stron :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kolega ma nad wyraz unikatową okazję porównywania 1:1 zmian wprowadzonych w tym wzmacniaczu. Czy zechciałby sie zatem kolega podzielić swoją subiektywną opinią co najbardziej wpłynęło na zmianę brzmienia

 

Niestety, nie ma żadnego tajnego składnika, którego wymiana nagle wszystko zmienia.

 

Zaczynając od początku. Na początku zrobiłem HA-2013 na czerwonych płytkach, od razu ze Sencerami (odkupiłem cały kit po około roku, jak już rewelacje na temat Spencerów wyszły na światło dzienne). Całość wyladowała na tacce po starym CD i długo nie mogłem się zdecydować na wsadzenie tego do obudowy. Kiedyś przypadkiem zalicytowałem na allegro drugiego HA-2013 ze Spencerami , już zapakowanego do obudowy (też po CD, czyli duży) i za nieduże pieniążki nabyłem drugi egzemplarz. Wtedy postanowiłem przenieść swój do porządnej obudowy, ale skoro już miałem drugi wzmacniacz słuchawkowy to postanowiłem ze swojego zrobić mały, kompaktowy wzmacniacz do małych monitorów.

 

Zakupiłem na alliexpres obudowę DIY amplifier case 211*90*257mm to model opisywany zwykle jako

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

Do tej obudowy zasilacze Spencera by się nie zmieściły, w każdym razie z czerwonymi płytkami, białymi Spencerami i troidami nie mogłem tego upchnąć, dlatego zrobiłem rozwód ze Spencerami i zatrzymując trafa dedykowane dla Spencerów zrobiłem HA-2013 w tej odudowie bez Spencerów.

 

Oryginalne 10000uF zastąpiłem innymi bo musiały być nieco niższe, podobnie jak kilka innych kondensatorów, ale wymiana kondów wniosła marginalny wpływ, większy wpływ zaobserwowałem przy zamianie zenerki na ledy + FET, a największe wpływ miało podwyższenie zasilania i zwiększenie biasu.

 

Mając taką a nie inną obudową ustawiłem bias tak aby doprowadzić radiatory do stabilnej temperatury ok 50 stopni C, bo wzmacniacz lepiej grał gdy tranzystory były dobrze dogrzane i bias nie pływał, skończyło się na ok 320mA.

 

Cała konstrukcja powoli ewoluowała, tu i tam czasem coś wymieniłem, parę rezystorów, potka na atenuator , czerwony Jantzne na wejściu itd. testując różne pomysły z forum. Tak jak napisałem - teraz po tych wszystkich zmianach ten egzemplarz bez Spencerów gra równie dobrze co ten drugi ze stabilizowanym zasilaniem. Podniesienie biasu i umieszczenie całości w obudowie z radiatorami na zewnątrz zdolnymi odprowadzić sporo ciepła było najważniejszą jednostkową zmianą in plus w całym procesie modyfikacji - wzmacniacz zyskał na barwie, głębi, tzw. czarnej ciszy, przestał być jasny, głośny i krzykliwy, jeśli tak to można nazwać.

 

Wszystko powyższe to moje subiektywne odczucia, jednak jestem co do słuszności tej drogi przekonany, dlatego niedawno zakupiłem od Jamelo pełny kit HA-2013 i zamierzam zbudować jeszcze jeden egzemplarz.

 

Główne słuchawki na których słucham to Senki HD600, a źródło to komp + Xonar STX lub konwenter USB Jarka + DAC diy.

 

Od czasu do czasu zmieniam wzmacniacze, mam BCL'a kilka klonów Lehmana, ostatnio słucham też RJM Audio (Saphire) i wkrótce składam wzmacniacz W. Colburne Pass ... w tym wszystkich HA-2013 cały czas się plasuje w górnej stawce.

 

Wystarczy że umyje dobrze uszy albo walnę 2x whiski on rocks i już mój faworyt się zmienia ;) kapryśny jestem jak kobieta :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bardzo cenne stanowisko. Nacisk troche przerzucony z wymian kondów na temat ustawiń. Szacunek za wytrwałość w poszukiwaniach swojego brzmienia :)

 

a największe wpływ miało podwyższenie zasilania i zwiększenie biasu.

 

Jeżeli moge dopytać - jakie zatem jest teraz zasilanie (napięcie, moc traf) ?

Siłą rzeczy mam jeden kit ze spencerami i czerwonymi płytkami 3/4 złożony wiec może specnery + bias na 320 wyjdzie ciekawie.

 

Odwołując się do tej części natury kolegi bc_leszcz, którą okreslił jako 'kobieca' stwierdzę - śliczna ta obudowa :D

 

Ps Na 50C to kolega zimą zaoszczędzi nieco na ogrzewaniu pomieszczenia odsłuchowego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna obudowa ale droga :)

 

Dostałem BOM ale chyba jest on do czerwonej pcb ( ja mam białą-MKII), porównując go ze schematem mam kilka pytań o poprawne wartości elementów.

Czy wg. opisu w BOM rezystory dedykowane do audio to mają być 0.1% a reszta 1% ?

- czy R4,R7 50R czy mogą być 49R9

- w bom C14,15 - 10uF a na schemacie 470uF jaki dać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potek 100k będzie się nadawał bez problemu do ha2013 czy lepiej mniejsze? Zamierzam swój amp odrestaurować, kilka modyfikacji min okablowanie, rezystory lepsze i przelutować na białe pcb oraz na nowo zorganizować w obudowie tak żeby już była to wersja finalna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

STACJONARNY: PC->NFB 1.32->HA2013 MOBILNY: HTC 10->CCA C16/FiiO FH5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna obudowa ale droga :)

 

Dostałem BOM ale chyba jest on do czerwonej pcb ( ja mam białą-MKII), porównując go ze schematem mam kilka pytań o poprawne wartości elementów.

Czy wg. opisu w BOM rezystory dedykowane do audio to mają być 0.1% a reszta 1% ?

- czy R4,R7 50R czy mogą być 49R9

- w bom C14,15 - 10uF a na schemacie 470uF jaki dać

 

- czy R4,R7 50R czy mogą być 49R9 -> pewnie, żadnej to różnicy nie zrobi

- w bom C14,15 - 10uF a na schemacie 470uF jaki dać -> wszystko jedno, to kondensator filtrujący zasilanie, równolegle do 10000uF więc czy 10uF czy 470uF to większej różnicy to nie zrobi

 

- Czy wg. opisu w BOM rezystory dedykowane do audio to mają być 0.1% a reszta 1% ? -> nie ma znaczenia tolerancja, adnotacja w BOM "dedykowany do audio" jest tylko do podkreślenia że ten rezystor może mieć wpływ na sygnaturę dźwięku, bo jest w torze sygnału audio. Np. R1 - 1M nie powinien być zwykłym węglowcem, min. to rezystor metalizowany. A czy zastosowany rezystor np. R2 będzie 1k5 czy 1k6 , albo nawet 2k, to nie ma większego znaczenia - przecież i tak masz przed nim potencjometr.

 

Jeśli nie wiesz co który rezystor robi w układzie i nie chcesz czytać kilkudziesięciu stron wywodów debat co i gdzie, wsadź wszędzie porządne rezystory metalizowane 1% i będzie dobrze.

 

 

 

Pytanie z mojej strony - czy PCM w wersji białej MK2 jest jakoś do zdobycia ? Mam pełny kit i czerwone PCB, ale one nie są zbyt poręczne do integracji w jakiejkolwiek znanej mi obudowie. Chętnie przygarnąłbym inne PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UP jak to z potkiem, 100K można pakować? I jak sądzicie w temacie gniazd, jest sens pakować jakieś lepsze rca czy wystarczą neutriki te w obudowach NF2D? Myśle nad cmc miedzianymi złoconymi ale 120zł vs 40zł za neutriki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

STACJONARNY: PC->NFB 1.32->HA2013 MOBILNY: HTC 10->CCA C16/FiiO FH5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rayfe:

potek moze byc 100k.aczkolwiek lepiej byloby dac 50k jesli masz cos ciekawego pod reka.

Miales chyba jakas drabinke na dobrych rezystorach kiedys, coz to za potencjoemtr 100k, którego planujesz uzyc ?

Co do gniazd to powiem tak: zainwestuj w potek :-)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam TKD, albo seria 600 albo może 2500 :) Gniazda mówisz większego wpływu nie będą miały? Różnica między tymi neutrikami a lepszymi z cmc nie warta dopłaty? IC planuję na jupiterze zrobić ale miedź cryo 6n i usb też na tym drucie zrobię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

STACJONARNY: PC->NFB 1.32->HA2013 MOBILNY: HTC 10->CCA C16/FiiO FH5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazda mówisz większego wpływu nie będą miały? Różnica między tymi neutrikami a lepszymi z cmc nie warta dopłaty?

 

sprawdz i napisz co wyszlo.Do tej pory pamiętam wiele prób dziwnych i egzotycznych elementow w Twoim HA ale nie bardzo pamietam opisy rezultatow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły kombinowałem z tym co polecano, niewiele ponadto. Nie każda modyfikacja dawała efekt ale na pewno warto kilka polecanych sprawdzić, sam sceptycznie podchodzę to modyfikacji z ledami ale wymiana kondensatorów i rezystorów w kluczowych miejscach dla mnie mają największy sens. Potencjometry też mają wpływ na odbiór jak zauważyłem istotny dlatego nie zostanę z aplsem rk09. W zasilaczach nie grzebałem zbytnio poza swoimi kondensatorami, nie wiem czy będzie aż taki wpływ na brzmienie jak tutaj ruszę rezystory...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

STACJONARNY: PC->NFB 1.32->HA2013 MOBILNY: HTC 10->CCA C16/FiiO FH5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich ostatnich doświadczeń wynika jednoznacznie, im dalej od znaczka "for audio" (elektrolity) tym lepiej grają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich ostatnich doświadczeń wynika jednoznacznie, im dalej od znaczka "for audio" (elektrolity) tym lepiej grają.

 

Ponieważ zostało mi kilka wolnych płytek z alliexpress do kolnów Lehmanna, to polutowałem jeden egzemplarz dla szwagra dla porównania, miało być po taniości, czyli z tego co miałem szufladzie, wszystkie kondensatory z odzysku z drukarek termotrasferowych DataMax, ok 3-letnie - oficjalnie musieliśmy je zniszczyć (taki deal z Zebrą) więc poszły do demontażu i na złom, wszystkie kondensatory to Cornell Dubilier (CDE) , zamiast BD139/BD140, jakieś TTA004/TTC004 też z wylutu, rezystory to jakaś zbieranina, zwykłe metalizowane, wszystko jedno co byleby zgodne z wymaganiami schematu.

 

Przypadkiem wyszedł jeden z lepiej grających klonów Lehmana jaki skleciłem. Jak specjalnie kupowałem Nichicony KG i Panasonici FC, to nie wyszło nic z tego specjalnego, a przemysłowe general purpose i to 3-letnim stażem niczego się nie musiały wstydzić. Czasem egzotyczne komponenty "for audio" więcej szkody wprowadzają niż pożytku.

 

Jeśli chodzi o kondensatory to ja bardziej wierzę w napisy typu "Long Life" i "105C" niż napis "for audio"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bc_leszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki - rozważał ktoś z kolegów może użycie transformatorów separacyjnych na wejściach? Ostatnio akurat wykopalem z 'przydasie' trafka cenrit fonia.

 

Jeszcze wracając do mojego pytania o vca.. ma ktoś doświadczenie z modułami dbx 202 lub naszymi rodzimymi klonami z cenritu wrn-01 ? Zastanawiam się czy te vca nie wpłyną na dźwięk gorzej niż potencjometr :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kompletuje elementy. większość właśnie dotarła ale na pewno będzie brakować mi tranzystorów. Nie zostały komuś jakieś luzem ?

Ew. gdzie były zamawiane.

 

Wrócę ponownie do PCB zasilacza Spencera, wychodzi na to że już nikt nie posiada samych nie zmontowanych. To może ktoś posiada i poratuje mnie pdf-em płytki do termotransferu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Panowie kompletuje elementy. większość właśnie dotarła ale na pewno będzie brakować mi tranzystorów. Nie zostały komuś jakieś luzem ?

Ew. gdzie były zamawiane.

 

Wrócę ponownie do PCB zasilacza Spencera, wychodzi na to że już nikt nie posiada samych nie zmontowanych. To może ktoś posiada i poratuje mnie pdf-em płytki do termotransferu ?

 

Byłem posiadaczem obu wersji w jednym czasie, tzn wersji na czerwonych płytkach bez Spencera i ostatniej "edycji" na małych płytkach ze Spencerami. Jeżeli mogę doradzić to wersja bez Spencerów potrzebowała długiego czasu na wygrzanie aby zagrać tak jak ta z lepszym zasilaniem. Zatem jak ktoś nie ma kasy i czasu na zabawę to niech pozostanie przy pierwotnej wersji bez kombinacji z zasilaniem.

Z moich doświadczeń i zabawy w podmianki różnych elementów to najwięcej pozytywnych zmian przyniosła wymiana rezystorów, które są bezpośrednio w torze i zamiana niebieskiego Alpsa na drabinkę, ja wybrałem po taniości na rezystorach PRP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Gdyby nie ten wątek to bym sobie nie przypomniał, że w szafie mam jeszcze wersję na Spencerach wrzuconą do obudowy po jakimś Denonie :)

 

Jak ktoś chciałby wypożyczyć wzmaka do odsłuchu lub zamienić się na na chwilę lub na stałe na jakiś portable lub słuchawy zamknięte to piszcie na priv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mam problem w znalezieniu LSK389B, na ebay-u jest wystawiony ale z tego co sprzedawca pisze nie ma żadnej literki "B".

Czy musi być wersja z "B" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, litera ozn. grupę musi być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

AMB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy kondensator C5 musi mieć 50uf? Jak dam 150uf nie będzie za dużo i czy ma on wpływ na brzmienie? Z pamięci piszę ale c12 i c13 47nf mają wpływ na brzmienie? Jest sens dawać coś lepszego czy nie? Ktoś testował? Bo ja jedynie miflexy ale dawno to było i nie pamiętam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rayfe

STACJONARNY: PC->NFB 1.32->HA2013 MOBILNY: HTC 10->CCA C16/FiiO FH5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.