Skocz do zawartości
IGNORED

PC + HTPC oparte na Celeronie G550T


rutekm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

 

Chciałbym zapytać o dobór komponentów do komputera, który będzie używany do: przeglądania internetu, sprawdzania poczty, mało wymagających prac biurowych, słuchania muzyki, oglądania filmów itd. Żadnych gier teraz ani w przyszłości. Dodatkowo chciałbym by był jakby takim HTPC (w przyszłości będzie podłączony do projektora), obecnie do Dac-a przez pc-link na USB (odsłuch w większości muzyki, czasami będą filmy), do sterowania służyłby tablet (by nie włączać monitora).

 

Posiadam obudowę Thermaltake DH101 VF7000BNS. Może zmieścić mATX, jak i ATX, jest wymiary to 426.5 x 435 x 153.5 mm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zakupiłem niedawno procesor Celeron G550T (jego TDP to 35W).

 

Potrzebuję jeszcze płytę, pamięć i zasilacz (nie wiem czy PICO PSU nada się do obsługo jednego dysku 3,5 7200.12 Seagate czy też jestem zmuszony od razu zakupić 2,5” – wolałbym za kilka miesięcy wyłożyć środki na SSD).

 

 

1. Jeśli chodzi o płytę to zdecydowałem się na coś z B75 (wyżej nie potrzebuję, a niewiele drożej od H61). Nie wiem tylko czy w formacie ATX czy mATX, z racji, że mogę wstawić oba formaty (ale wydaje mi się, że ze względu na mniejszą ilość slotów mniejszą ilość prądu pobierają płyty mATX?).

 

mATX:

 

ASROCK B75 Pro3-M Intel B75

GIGABYTE GA-B75M-D3H

 

ATX:

 

GIGABYTE GA-B75-D3V B75

MSI B75A-G43 IB75

Asrock B75 PRO3

 

 

2. Pamięć 4GB firmy GoodRam 1333 MHz może być?

 

 

3. Zasilacz PICO PSU – nie znalazłem gotowych propozycji na forach (konkretna firma czy sprzedający z ebay’a – tu z tego co czytałem jest najtaniej – a tak jak z każdym podzespołem pewnie i tu jakieś jakościowe różnica występują);

 

a.

 

Jaka moc (G550T 35W TDP, płyta główna, 1 kość ram, dysk HDD 3,5, chyba, że okaże się, że lepiej muszę od razu 2,5” kupić i jeden wentylator z przodu 120mm - wystarczy, wydaje mi się, że dwóch 60mm z tyłu nie będę musiał puszczać – płyta jest perforowana z 2 boków i z góry); 60W, 80W czy 90W?

 

b.

 

Zasilacz AC-DC – czy można zastosować laptopwowy lub XBOX’owy (ten wiem, że ludzie przerabiają) i czy będzie to lepsze jakościowo niż taki produkt z ebay’a? Jaki musi być amperaż?

Z ebay’a czy sieci są np. takie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z tego sklepu są takie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) dopisek High efficiency, level IV

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) dopisek High efficiency, level V

 

Natknąłem się na wpis o zasilaczach firmy Mean Well, że są b. efektywne, ale też i dość drogie. Nie wiem co oznaczają te klasy efektywności, który wystarczy do mojego zestawu?

 

c.

 

Zasilacz PICO PSU

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

d.

 

Czy taki zasilacz uciągnie dysk twardy Seagate 7200.12 3,5”? Czy też od razu szukać SSD, wolałbym później dokupić.

 

 

Zastanawia mnie, że czasami zasilacz AC-DC zestawia się z PICO PSU o różnych mocach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) np. PICO PSU 80 lub 120 wraz z 60W. To nie powinno być, że mniej więcej ten sam mocowo AC-DC z tym samym DC-DC?

 

 

4. Chłodzenie procesora – kupiłem dziwny procesor, w zasadzie nigdzie nie mogę natknąć się w sprzedaży na G550T, ale jest to OEM. Wiem, że box’owe chłodzenie Intela jest wystarczające, ale jeśli mam wybór do max 40-50zł to czy warto coś innego (priorytetem cisza i jak najwolniejsze obroty)?

Np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wątki, większość o co pytasz jest na forum rozpisane co i jak

 

Chłodzenie polecam takie: Scythe Kozuti

 

cooler_27.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać - komp będzie w odległości 3m ode mnie. Obudowa ma łącznie 15,5 wys., jeśli jest to istotne bo np. można dać wyższe chłodzenie niż to Scythe Kozuti.O tym coolerze kiedyś czytałem - naprawdę klasa, ale też i za duża kasa (dałbym więcej niż za procesor).

 

Fora czytałem, to nie jest tak, że na żywca pytam, tylko konkretne dylematy (wyselekcjonowałem płyty, czytałem ich testy, chodzi mi, która jest best buy, bo ceny są b. podobne). A co do Pico chodziło mi jaką moc (bo sam nie jestem pewien) czy też który model (np. to co pisałem o ich efektywności). Wiem, że pamięć którą napisałem jest ok. Ale przy pozostałych komponentach waham się, tak, jak i nie wiem czy Pico obsłuży dysk 3,5 cala (bo w niektórych aukcjach jest opisane, że najlepiej 2,5", ale ja mam mało elementów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PicoPsu od 90wat z dodatkowym gniazdem 4pinowym 12V da se rade, 80 watowa wersja jest do atomów i innych słabszych zintegrowanych procków

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem test, gdzie pokazane jest zużycie energii elektr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Czyli z płytą też się wyjaśniło generalnie, każda pobiera tak samo.

 

Jeśli chodzi o Pico to takie coś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) a cegłę lepiej wziąć mocniejszą (bo chyba powinna być, biorąc pod uwagę, że sprawność PICO jest mniejsza niż 100%) typu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy zasilacz typu tfx lub mini ATX może być alternatywą (np. dokupić cichy wentylator jeśli fabryczny za głośny i podmienić - na pewno poradzi sobie z 3,5" dyskiem)(nawet jeśli byłby cichy szum wentyli to przypominam, że komp jest 3m ode mnie), poza tym cena:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

lub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Ostatecznie zakupiłem Thermaltake DH101, Celerona G550T, pł. gł MSI B75A-G43, zasilacz Forton FSP350 HHN (tani i polecany zasilacz, koniecznie w tej odmianie). Zrezygnowałem z PicoPSU (tym b., że nie wiem jak byłoby z 3,5' HDD). Standardowo zestaw byłby dość cichy z tymi wentylatorami, które miałem, ale postanowiłem stosunkowo niskim kosztem jeszcze obniżyć hałas. W Fortonie FSP350 HHN i z przodu obudowy są 12cm Enermax'y UCTB, natomiast zamiast standardowego box'owego chłodzenia Intela kupiłem Spartana HE-923 (dobrze, że jeszcze jest w sprzedaży, następca HE-924 jest trochę wyższy i już by nie wszedł) i na niego Enermax'a UCTB 92mm. W Biosie na dwóch dużych ustawiłem 70% obrotów (nie wiem czy to odpowiada 70% z 900 obr. jakie są fabrycznie), natomiast 92mm wentyl, który fabrycznie ma 1400 obr. nie reagował na ustawienia z Biosu i poszedł na 7V. Pod względem hałasu rewelacja, na jakiś czas przemęczę się ze standardowem HDD (choć zrobię bitumenbox, składniki w drodze), bo cały wysiłek na darmo, jeśli nie wyciszy się HDD lub nie kupi SSD - hałas z dysku jest b. słyszalny, bardzo teraz wszystko psuje. Powietrze jest lodowate, zarówno, te które wychodzi ze Spartana (bezpośrednio kieruje się na wentyl od zasilacza, co wzmaga efekt), jak i to wychodzące z zasilacza na zewnątrz (choć jest to stosunkowo mały ruch powietrza, ale tu naprawdę wystarcza lekki przepływ).

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.