Skocz do zawartości
IGNORED

Kwadratowy pokój - rozwiązanie ?


Yogi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów !

 

Bardzo się cieszę, że powstała tak przydatna zakładka. Jestem zdania i jak widzę nie jestem w nim odosobniony, że przynajmniej połowa sukcesu w dążeniu do audiofilskiej nirwany to poprawna adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Żeby nie pisać przydługo, po krótce opiszę moje perypetie z pokojem.

Otóż kilka lat temy postanowiłem zrezygnować z garażu i przerobić go na pokój muzyczny. Nieświadom jeszcze wielu aspektów z dziedziny akustyki dokonałem dzieła i ... załamałem się. Nie grało, i to nie grało tragicznie. Okazało się że powodem są mody pomieszczenia, którego wymiary tworzyły prawie idealny kwadrat. Podjąłem więc (zbyt pochopnie?) decyzję o przebudowie i zmiejszyłem pomieszczenie przez dodanie ścianki działowej. Nie wdając się w dalszy opis ustrojów, dodam tylko że mam i tłumienie i rozpraszanie i nawet skośny opadający jednostajnie sufit. Jest ok, ale ... z uwagi na ciągłą rozbudowę mojego tubowego systemu zaczęło mi być zwyczajnie ciasno. Zatęskniłem za piękną przestrzenią poprzedniego - niegrającego pokoju. Tylko jak się pozbyć "klatwy" kwadratu.

 

Otórz wpadłem na pomysł udrożnienia akustycznego tylnej ściany. W taki sposób żeby optyczmie pozostał kwadrat, ale akustycznie sprządz z pokojem pomieszczenie gospodarcze. Są dwie wersje pomysłu, pierwsa zakłada wyburzenie całej ściany i postawienie jej od nowa, z konstrukcji drewnianaej wypełninej wełną mineralną i pokrytej z obu stron tkaniną, druga - mniej inwazyjna zakłada wycięcie w tylnej ścianie 2 - 4 dużych "okien" i wypełnienie ich wełną oraz pokrycie z obu stron tkaniną.

 

Będę wdzięczny za Wasze opinie i ewentualne inne pomysły i propozycje. Pomieszczenie chcę zaadaptować od podstaw, więc kolejne etapy prac chetnie z Wami przedyskutuję i zamieszczę efekty.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-148-0-92840600-1353055344_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc na czuja może wyjść dobrze, albo dostatecznie.

Skoro zamierzasz robić remont to najlepiej zrobić strojone pochłaniacze Hermholtza. Powrócił bym do dawnego większego pomieszczenia, ale z odwrotnym ustawieniem. Jeśli te tuby musza być przy ścianie jak na rysunkach to zamienił bym ustawienie obracając o 180 stopni i mając kanapę na dolnej ścianie oba rogi zabudował strojonymi pułapkami basowymi. A ścianę z drzwiami można wykonać jako wielki pochłaniacz strojony z perforowanymi płytami. Pomiędzy kolumnami, a drzwiami binarki + coś na boczne ściany i sufit.

Może być bajecznie, ale bez pomiarów akustyki bym się nie zabierał na remont.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpis. Oczywiście nie zamierzam robić niczego bez pomiarów. Tymczasem codziło mi o to, czy udrożnienie akustyczne ściany z drzwiami da oczekiwany efekt pozbycia się silnych modów kwadratowego pokoju, i czy wystarczą okna czy trzeba pruć całą ścianę. Pochłaniecze strojone chyba nie załatwią sprawy kwadratu.

 

Dlaczego uważasz, że kolumny powinny stać na ścianie z drzwiami ? Czy nie lepiej będzie jak za plecami będę miał mocno wytłumioną ścianę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na początek tego zdania.

 

Jeśli te tuby musza być przy ścianie jak na rysunkach(...)

 

Tylko dlatego napisałem o takim rozwiązaniu.

 

Na pytanie czy "okna" czy całe "ściany pochłaniające" to precyzyjniej mógłbym odpowiedzieć robiąc wirtualny projekt. Jednak teoretycznie ścianką z GK nie zatrzymasz basu w pomieszczeniu. Nawet jeśli wewnątrz wypełnisz ją gęstą wełną to te najniższe częstotliwości i tak przejdą przez tą ściankę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tuby muszą stać pod ścianą, w obecnym pomieszczeniu właśnie pod ścianą grają najlepiej

 

Uściślijmy więc. Co Twoim zdaniem najlepiej zrobić by pozbyć się nakładających się modów wynikających z niekorzystnych proporcji pomieszczenia

1. zbudować ścianę szkieletową z welną mineralną i pokrytą

a. tkaniną

b. gipsokartonem

 

2. zostawić kwadrat i bawić się w rezonatory helmholtza ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. c pokrytą tym co wg pomiaru będzie najbardziej optymalne. A jeśli okaże się że lepsza będzie ściana z suporexu to zrobić ją z suporexu o ile nie będzie przeciwwskazań. A do tego dodatkowo Rez. Helmholtza i inne ustroje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być bajecznie, ale bez pomiarów akustyki bym się nie zabierał na remont.

 

Probelm polega na tym, że aby zrobić pomiar muszę wywalić tę ściankę zmniejszającą pomiszczenie (z pierwszego rysunku) oraz rozebrać skośny sufit, czyli wrócić do pierwotnego surowego stanu wyjściowego, muszę więc mieć solidną motywację że się uda zapanować nad tym kwadratem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.