Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pomieszczenia od zera


will66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jestem tutaj po raz pierwszy wiec prosze o zrozumienie jako,ze znawca zagadnien akustyki i audiofilem absolutnie nie jestem. Przestudiowalem Forum wlasciwie tylko w temacie akustyki pomieszczen i adaptacji pomieszczen, bo od tego zamierzam zaczac. Nie ukrywam zaskoczenia rozmiarem przedsiewziec w celu stworzenia wlasnego swiata filmu i muzyki jaki wielu z Was podejmuje.... Zawsze marzyl mi sie wlasny 'kat' i po dlugim czasie oczekiwania jest zajawka.

W zalaczniku pdf-ka pomieszczenia; to wieksze-ok. 20 m2 z czescia wykuszu- ktore mysle wlasnie zaadoptowac do celow wlasciwych. Pomieszczenie jest w stanie surowym, zrobiona jest tylko elektryka i wlasnie po przeczytaniu zagadnien/problemow przy adaptacji akustycznej pojawilo sie bardzo wiele watpliwosci. Pomieszczenie samo w sobie nie jest idealne,bo o wymiarach HxLxW: 209x580x330. Dla mnie najwieksza bolaczka jest brak wysokosci,ale nic juz nie zrobie. Pomieszczenie nie ma okien, jest nieotynkowane. Sciany to bloczek+styropian 10cm na scianach zewnetrznych.

Pytania/etapy nasuwaja sie chyba wlasciwie same w kolejnosci:

-najpierw pomiary

-wlasnie i dalej co?? tynkowanie mokrym tynkiem? bo juz wiem ze plyta k-g jest twarda, wiec chyba odpada,prawda??

-czy moze jednak rusztowanie (drewno) na scianach i suficie, wypelnic welna mineralna o wlasciwosciach akustycznych+odpowiednia plyt akustyczna k-g lub/i miekkie materialy?? Ilosci pewnie wyjdzie z pomiarow?

-dalej ponowne pomiary i decyzja o ewentulanych ustrojach?

-i co zrobic z katem wykuszowym??

-moze cos jeszcze:)

-laczenie scian z sufitem bede zmuszony zabudowac dookola ze wzgledu na went mechaniczna,rure od kominka itd.

 

Z sufitem nie poszaleje ze wzgledu na wysokosc wiec musi to byc instalacja akustyczna o minimalnej 'wysokosci'.

Z tego tez wzgledu zmuszony jestem do tv,a nie projektora....

 

Bylbym wdzieczny za wszelkie sugestie,porady, rady i pomysly jako ze czytajac forum pogubilem juz kierunki do ktorych zmierzac...

Moze jakies dobre namiary na firme wykonujaca instalacje w 3City? Myslalem o Top HIFi w Sopocie...

Co do elektroniki to wlasciwie nie ma o czym mowic: jakies stare klocki AV Denona i Onkyo+BDV. Najceniejsze,jak dla mnie,to kolumny B&W system 5.1 seria 601 i 602,5 (nieudane,brak basu) z subem ASW 600 sprzed dobrych 10 lat....

 

Jeszcze raz pozdrawiam

Will Gdynia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AcousticLab-Z naszego forum.Napisz do niego, b.fajny, i pomocny kolega (profesjonalny w tym co robi).

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przeczytam cały wpis will66 i odpiszę i poradami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek trzeba odpowiedzieć na następujące pytania (niekoniecznie na wszystkie od razu):

1. Określić kwotę jaką chce się wydać na przygotowanie pomieszczenia. Dodać do niej 30% (czy to remont czy budowa domu zawsze wydaje się więcej niż się zakładało) i zastanowić się czy jest to realna kwota do zdobycia (jeśli budujesz na kredyt to będzie potrzebny drugi w razie złego obliczenia wydatków).

2. Określić jaka jakość nagłośnienia Ciebie zadowoli. Ile wyda się na sprzęt, czy usłyszy się różnicę w droższym i tańszym, jakie funkcje ma on spełniać (KD+stereo czy samo KD, jakie źródła: blueray/dvd/cd/komputer/vinyl/...), jaki system czy 5.1 czy większe.

3. Ile miejsc ma być w pomieszczeniu? Wszystkie miejsca to kanapy/fotele czy raczej krzesła jak w typowym kinie.

 

Kolejność działania:

1. Odpowiedzenie na powyższe pytania.

2. Pomiar akustyki

3. Znając odpowiedź akustyczną pomieszczenia i odpowiedzi na powyższe pytania ustalamy wizualną stronę pomieszczenia. Następnie projektuję pomieszczenie tak, aby spełniając określone wymagania estetyczne osiągnąć jak najlepsze parametry akustyczne.

4. Przystąpić do prac nad pomieszczeniem.

5. Jeśli projekt zawiera wiele ustrojów w tym strojone rezonatory Hermholtza należy wykonać pomiar kontrolny przed zainstalowaniem wszystkich ustrojów, aby w razie odbiegania wyniku pomiaru od założeń projektowych móc te rozbieżności skorygować.

6. Zakończyć budowę pomieszczenia. Cieszyć się swoim nowym pomieszczeniem.

 

 

Tynkować czy nie? To zależy od tego jak chcesz aby wyglądało pomieszczenie. Jednak przy 209cm wysokości zostawił bym sufit w spokoju i zajął się w maksymalnym stopniu adaptacją ścian. Na suficie zamontował bym tylko kilka pochłaniaczy dźwięku, aby nie było mocnych odbić pomiędzy podłogą a sufitem. Na podłodze wykładzina z odpowiednim podkładem.

Już po pierwszym pomiarze akustyki pomieszczenia w stanie surowym określa się sposób wykonania ścian i innych powierzchni oraz umeblowanie.

Kąt wykuszowy - jeśli na tej ścianie ma być TV to najlepiej zamurować. Wtedy uzyskamy symetrię pomieszczenia. Gdyby była możliwość zrobienia drugiego to można by w nich zabudować pułapki basowe, jednak skoro jest tylko jeden to trzeba go tak zabudować, aby możliwie jak najmniej psuł. Ostateczna decyzję podjął bym po pomiarze i sprawdzeniu jak dużo basu się tam kumuluje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi:)

Co do odpowiedzi:

1 & 2. Jako ze te pytania sie ze soba wiaza. Pomieszczenie chce uzywac i do KD i stereo.Budzet-na etapie adaptacji pomieszczenia; beda dazyl do uzyskania satysfakcji z brzmienia,ale nie popadal w skrajnosc i probowal uzyskac akustyke sali filharmonii,bo to awykonalne.

3. Beda na bank albo sofy albo fotele z max. 4 miejscami. Beda w rozsadnych rozmiarach ze wzgledu na pomieszczenie i wynikajace ograniczenia.

 

Co do tynkowania.Zadalem to pytanie,bo majac ograniczone mozliwosci w pomieszczeniu jestem zmuszony do korzystania raczej z jednolitych materialow.Przynajmniej tak mysle.Nie znam sie absolutnie na akustyce,ale mysle ze fala dzwiekowa bedzie inaczej wplywac na strukture wielowarstwowa niz jednorodna i chyba tez latwiej przy tej drugiej uniknac 'przygrywania' przez elementy struktury.

Ponad 2 lata temu w trakcie wykonywania tynkow strukturalnych w domu przez firme (brala udzial w wykonywaniu m.in. akustyki Ergo Areny w Gdansku), obejrzeli rzeczone pomieszczenie i zaproponowali natryski piany/maty akustycznej (???absolutnie nie pamietam szczegolow) o grubosci 2-3 cm wlasnie na sufit majac na uwadze ograniczona wysokosc. Pamietam jednak iz byla to propozycja dosyc kosztowna.

Jednakze temat sie urwal,bo byly inne priorytety ne ten czas....

Stad nie znajac sie na akustyce zadalem pytanie czy najpierw tynkowac,a nastepnie 'stroic' czy lepiej od razu zmierzac do struktury finalnej na scianach i suficie....Jednakze czytajac tematy tegoz Forum, to zapewne powinno wyjsc przy pierwszym pomiarze pomieszczenia i tego co ono 'powie'.

Wykusz-troche szkoda go likwidowac poprzez zamurowanie:( Przy ustawieniu sie na dluzszych scianach-o ile pomiary na to pozwola-byloby to doskonale miejce w/g mnie na sprzet.

Co do samego sprzetu-mysle probowac z moimi B&W-chociaz 602,5 nigdy nie cenilem ich za brak basu,zrownowazona srednica i gora ok jak to dla B&W w tamtym czasie.I wowczas bede decydowal czy pozostac przy nich czy tez nie. Elektronika-stare posiadane klocki wyslucham,ale najpewniej sie ich pozbede. Zapewne zaczne od AV do KD i w zaleznosci od stopnia zadowolenia byc moze bede zmierzal do osobnego setu dla stereo.

Podobnie mysle o nosnikach; Blue ray/DVD czy tez dedykowany CD; no i na bank vinyl:))

 

Oczywiscie podobnie jak z adaptacja pomieszczenia, z elektronika bede zmierzal w dobrym kierunku,ale bez skrajnosci. Chce uniknac poprzednich bledow (glosniki versus amp) i byc bardziej staranny w dobieraniu komponentow.Niestety codzienne obowiazki czy to rodzinne jak i zawodowe mocno ograniczaja mozliwosci czasowe.Bede mial wielka radoche jak uda mi sie skonczyc powyzsze i zasiasc 2-3 razy na miesiac w swoim 'kacie'.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być większy TV/ekran to ustawienie wzdłuż po 2 miejsca w 2 rzędach. Przy szerokości pokoju 330cm i szerokości jednego miejsca 90cm pozostaje 75cm po bokach na przejście.

Jeśli ustawienie po szerokości przy 330cm to tylko jeden rząd, optymalnie kanapa lub dwie wygięte w łuk i postawione ok 0,5m od tylnej ściany. Tylko wtedy szerokość bazy stereo musiała by mieć min, 3,5m żeby skrajne miejsca nie były centralnie naprzeciw kolumn tylko troszkę bardziej w środku pomiędzy kolumnami. Do odsłuchu stereo na poważnie dobre będą tylko 2 środkowe miejsca, a przy siedzeniu bliżej kolumn niż wynosi ich rozstaw może być problem z uzyskaniem spójnej sceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w bardzo podobnej sytuacji jak will66. Czy znacie kogoś, kto wykonuje pomiary akustyki w Łodzi i jej okolicach? I jakiego rzędu jest to kwota (poddasze, wykończone, kwadratowe pomieszczenie ze skosami, po podłodze ok. 32 m.kw.)

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w bardzo podobnej sytuacji jak will66. Czy znacie kogoś, kto wykonuje pomiary akustyki w Łodzi i jej okolicach? I jakiego rzędu jest to kwota (poddasze, wykończone, kwadratowe pomieszczenie ze skosami, po podłodze ok. 32 m.kw.)

 

pozdrawiam

 

Ja :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, rozwiń tę buźkę przy poprzednim wpisie. Zajmujesz się już zawodowo pomiarami czy żartujesz? To kiedy branża w opisie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, rozwiń tę buźkę przy poprzednim wpisie. Zajmujesz się już zawodowo pomiarami czy żartujesz? To kiedy branża w opisie:)

 

Robię pomiary niezawodowo :) - to moja pasja (adaptacja akustyczna pomieszczeń). Kolega jest z Łodzi, wiec mogę mu pomierzyć pomieszczenia i pogawędzić o akustyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię pomiary niezawodowo :) - to moja pasja (adaptacja akustyczna pomieszczeń). Kolega jest z Łodzi, wiec mogę mu pomierzyć pomieszczenia i pogawędzić o akustyce.

To że pasja to widać :) Ale coś mnie zmyliło , sądziłem że jesteś z miasta na północnym zachodzie, dlatego pomyślałem że zacząłeś śmigać po Polsce z pomiarami. A może Toruń Ci po drodze? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.