Skocz do zawartości
IGNORED

Konwertery USB HI-END i ich modyfikacje. Który najlepszy...


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

W audio różnie jest. Papier i czyste obliczenia jedno a krytyczny odsłuch to drugie, który niejednokrotnie pokazuje że 1+1 nie zawsze = 2.

Są tu ludzie, którzy słuchają, słuchają, porównują i jeszcze raz porów nują i znów sluchają i tak w kółko bo to po prostu lubią. Marcin, Szymon i wielu innych.

Dla mnie teoria to jedno a krytyczny odsłuch to drugie. Mnie zawsze interesował wynik końcowy i to czy dany produkt spełnia kryteria pod względem sonicznym i naprawdę mam głęboko w d..czy usb ma 1000Hz czy mniej lub więcej. Usb ma dla mnie grać lub nie

Sam korzystam z serwera komputerowego trzeci rok przy pomocy RME AES 32 i w połączeniu z zewn zegarem wpiętym także w dac takie połączenie jak dla mnie było najlepsze.

Mam nadzieję że niedługo pokaże się interfejs usb z wejściem i wyjsciem zeg zewn ( tak jak ma rme aes 32) tak abym mógł taktować sygnał zewn zegarem w całości.

 

SławekR czyta się Ciebie całkiem przyjemnie. Wiedzę teoretyczna wykładasz nam tu iście po mistrzowsku.

A jak u Ciebie praktyka potwierdzona odsłuchami? Możesz nam coś o tym napisać? Tak po audiofilsku :-)

 

SławekR czyta się Ciebie całkiem przyjemnie. Wiedzę teoretyczna wykładasz nam tu iście po mistrzowsku.

A jak u Ciebie praktyka potwierdzona odsłuchami? Możesz nam coś o tym napisać? Tak po audiofilsku :-)

 

No jednak się nie doczekam odpowiedzi bo Sławek został pozbawiony głosu. Bez sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek żali się tam gdzie jego miejsce czyli w Klubie ateistów Audio-Voodoo. Jak zacznie pisać o brzmieniu i streści swoje wypowiedzi to powróci z niebytu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie może i jest bzdurą, ale jeśli powiesz to samo komuś ze studia nagraniowego to spojrzy na Ciebie z politowaniem i popuka się w głowę. Oni od dawna czekali na ujednolicony standard komunikacji ze światem PC, bo tak najzwyczajniej w świecie jest taniej - a USB 3.0 (oraz USB Wireless) mają duże ambicje zastąpienia innych interfejsów stając się jednolitym standardem komunikacji pomiędzy światem PC a innymi urządzeniami. Czy się to uda - zobaczymy. Poza tym chyba nie za bardzo rozumiesz na czym jitter polega skoro twierdzisz że USB to idealne rozwiązanie. FIFO w takim przypadku jest koniecznością, bo mamy do czynienia z konwersją dwóch różnych protokołów, ale to wcale nie gwarantuje niskiego jittera na szynie I2S. Tu nie można zapominać że I2S - to także, niestety, transmisja szeregowa, na szczęście synchroniczna.

MLB, nienawidzę, jak ktoś wkłada w moje usta rzeczy, których nie powiedziałem. Bo to jest po prostu manipulacja. Nigdzie i nigdy nie mówiłem, że USB to idealne rozwiązanie. Nie wspominałem też o jitterze tylko o latencji. Skoro nie rozumiesz co do ciebie piszę to nie ma sensu z tobą dyskutować. EOT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kris

Star trekkin' across the universe; Boldly goin' forward, still can't find reverse...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MLB, nienawidzę, jak ktoś wkłada w moje usta rzeczy, których nie powiedziałem. Bo to jest po prostu manipulacja. Nigdzie i nigdy nie mówiłem, że USB to idealne rozwiązanie. Nie wspominałem też o jitterze tylko o latencji. Skoro nie rozumiesz co do ciebie piszę to nie ma sensu z tobą dyskutować. EOT

 

Twój pierwszy wpis adresowany do mnie był dość nieprzyjemny, obecny również. Może najpierw zastanów się po co zabierasz głos w tej dyskusji - jeśli masz do mnie jakąś osobistą sprawę to pisz na PW - o konwerterach jak dotąd nic ciekawego nie byłeś w stanie tu powiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem każdego wątku są wieczne kłótnie i "dziejowe teorie znawców" tematu. Apeluję ostatni raz aby dokonywać wpisów zgodnych z tematem wątku bez wycieczek osobistych.

 

Co sądzicie o wyrobach firmy Wavelength Audio, mają całe sety począwszy od dac-ów i konwerterów a skończywszy na zasilaczach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie tylko prosze nie smiać

powiedzmy,że mam tylko głośnikowe kable,zasilające,kolumny,konekty rca i xlr,kondycjoner,wzmacniacze

w temacie nowych formatów jestem zielony sie tym nigdy nie interesowałem.

pada tu tak wiele nazw,zwrotów-które sa dla mnie obce i mam takie pytanie zasadnicze-pierwsze bo nigdy nie

brałem udziału w takich dyskusjach-tylko czytałem i obserwowałem je.

Mając do dyspozycji kwotę 100000 pln-można coś już złozyć takiej klasy,aby dzwięk był referencyjny jak z gramofonu?

Po cichu licze na to,że Elberoth mógłby,a wręcz powinien mnie zaprosić do siebie na prezentację mam dość blisko.

Zaznaczam ,ze juz poczyniłem odpowiednie ku tej drodze kroki i autor watku także mnie gościł,wiec jestem bardzo

otwarty na nowe formaty...tylko jeat podstawowa sprawą aby to zagrało referencyjnie.

czy ktoś z piszacych w watku mógłby pomóc i napisac co warto na tą chwilę miec aby był ten h-end.

prosze tego nie odbierać jako jakis tam trolling i nie posadzac mnie o to-po prostu chce wiedzieć,czy warto

oczywiście stosując dostepne konwertery hajednowe usb.

Dzieki z góry za pomoc i rady-na pewno w niedalekiej przyszłości skorzystam z tego,ale na chwile obecną nie

wiem jak do tego sie zabrać-a nie chce robić błędów

myslicie,że jestem za stary na nowe nośniki i systemy-ucze sie szybko ale nie chce bładzić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SA - fajny wpis :)

 

W tym klimacie - nawet jeśli ktoś ma na ten cel większe pieniądzie - sądzę że nie warto zbyt dużo wydawać bo te konwertery to sprawa przejściowa. Jeśli USB przyjmie się (a na to się zanosi), to powstanie mnóstwo urządzeń z natywnym wejściem/wyjściem USB oraz będą firmy oferujące montaż takiego konwertera bezpośrednio w istniejących DAC-ach. Konwerter zewnętrzny nigdy nie będzie lepszy niż wbudowany interfejs USB, z bezpośrednim i krótkim łączem I2S. Co najwyżej może być porównywalny, przy dużo większych kosztach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie praktycznie każdy nowy DAC ma wejście USB. Niestety jakość tych wejść pozostawia ciagle sporo do życzenia. I tu pole do popisu maja producenci konwerterow. Nie sadze, aby w najbliższej przyszłości (2-3 lata) ten stan rzeczy sie zasadniczo zmienił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jakość tych wejść pozostawia ciagle sporo do życzenia.

 

To kwestia implementacji - najwyraźniej producenci urządzeń z którymi miałeś do czynienia potraktowali wejście USB jedynie jako środek marketingowy.

 

StasioP wcześniej pisał że nie ma to jak bezpośrednie połączenie I2S i pod tą opinią w pełni się podpisuję. Konwersja do ułomnego SPDIF to wymagający dużych nakładów półśrodek, tylko po to by zbliżyć się do znacznie tańszej i lepszej bezpośredniej konwersji USB --> I2S.

 

No ale zaraz mnie Szymon stąd pogoni, bo przecież chciał rozmawiać o konwersji do SPDIF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiamy o wszystkich Konwerterach USB jak wspomniałem w tytule aby osiągnąć najlepszy efekt. Póki co przesył I2S nie wchodzi w grę więc szukamy alternatywnych rozwiązań. Dziwi mnie dlaczego nikt się nie zainteresował przesyłem sygnału I2S zaproponowanym przez Jaromira Waszczyszyna. Zbudował skuteczny nadajnik i odbiornik tego sygnału do przesyłu na większe odległości niż 7-10cm. Topowe daczki nadal nie posiadają I2S (chyba, że dobierzemy się do wnętrzności) i tego się nie przeskoczy. Nie będę przecież grzebał w nowym dacu za kilkadziesiąt klocków. Dlatego szukamy możliwie najlepszego rozwiązania przy użyciu dostępnych standardów.

 

Przecież byłeś u Szymona a on wie najlepiej to po co pytasz?

On tobie dokładnie powie co kupić.

Kolega może chce uzyskać więcej informacji również z innych źródeł. Nadmiar wiedzy nie boli. Nie jestem alfą i omegą więc wszystkiego nie wytłumaczę. Tym bardziej, że nie mam pozwolenia na zdradzanie tajemnic konstrukcyjnych posiadanego transportu. Oponuję, aby każdy doradzał opierając się o stan posiadanej wiedzy. Dziękuję za zaufanie w tym temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwersja do ułomnego SPDIF to wymagający dużych nakładów półśrodek, tylko po to by zbliżyć się do znacznie tańszej i lepszej bezpośredniej konwersji USB --> I2S.

 

sęk w tym, że trochę tych konwerterów już wyprodukowano i trzeba je szybko sprzedać, póki jeszcze można. Generalnie na Twoim miejscu bym uważał, bo możesz zarobić bana w tym wątku (za dobrze wiesz co w trawie piszczy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia implementacji - najwyraźniej producenci urządzeń z którymi miałeś do czynienia potraktowali wejście USB jedynie jako środek marketingowy.

 

To nie środek marketingowy, tylko zrobili jak potrafili. A to, że jest ktoś kto się specjalizuje w tego typu urządzeniach, ma znacznie lepszy sprzęt pomiarowy i robi to po prostu lepiej ... to już zupełnie inna historia.

 

Ale oczywiście przytoczone argumenty w tym wątku argumenty są logiczne - gdyby zamontować takie Audiophilleo czy M2Techa (z zegarem jak w Evo Clock) do wnętrza obudowy, z pominięciem interface'u SPDIF, powinno być jeszcze lepiej. SPDIF to zło ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon - jak należy to słowo względne. Zawsze sie znajdzie ktoś, kto zrobi to lepiej. A ty lepiej sobie kup kartę RME, ocxa Antelope i ten clock rubidowy który wkleilem w swoim wątku i zapomnij o sprawie. Z dCS em zagra IMO lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki z góry za pomoc i rady-na pewno w niedalekiej przyszłości skorzystam z tego,ale na chwile obecną nie

wiem jak do tego sie zabrać-a nie chce robić błędów

Jesli to nie prowokacja, to powiem jak starzy gorale : " jak sie nie psewrocis, to sie nie naucys"

Bylem w podobnej sytuacji jak Ty, czytalem regularnie artykuly Kulpy nt plikow , potem testy Elba o konwerterach, no i Computer Audiophile. Zaczalem na wiosne odsluchy w domu , notatka tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Potem sluchalem z kompa Asus 64 bity na W7 przy wykorzystaniu programu Marcina GPS - Jplay, na hibernate mode wymiata.

Probowalem tez Musy od J. Orszanskiego, wybralem Aurendera.

Moj zestaw to : Aurender s10 usb- Audiophilleo 1 z Pure Power- BNC od La Fontaine.

U mnie to bije gramiaka z dobrym ramieniem , moze pre moglby byc lepszy , ale nie ma juz miejsca na polce na wiekszy pre.Piec wg gustu i kolumn . U mnie poki co Ayon Crossfire II ,ale jestem pod odsluchach serii XA od Avantgarda , a teraz w domu grzeje sie ASR Emitter II Exlusive i chyba to bedzie to.

Jakby co to dzwon, chetnie sie podziele doswiadczeniami.

Acha, zanim kupilem Aurendera chcialem kupic serwer roboty Marcina, ale mi sie spieszylo, a on bardzo zajety. No i ten jego serwer jeszcze sie rodzi, moze byc killer wg tego co slysze, ale cena bedzie taka, ze Ci ta kwota nie starczy na Daca , serwer i inne dup...le.

pzdr

marslo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie środek marketingowy, tylko zrobili jak potrafili.

 

Wybacz, ale nie wierzę w taką wersję. Skoro ja, który w swoim życiu w ramach DIY zbudowałem/zmodyfikowałem może ze 3-4 dace i mam co prawda wyższe techniczne, ale nie stricto-elektroniczne wykształcenie - wiedziałbym jak się do tego zabrać, to co mówić o producentach którzy taką wiedzę powinni mieć w małym paluszku? Do tego nie jest nawet potrzebny specjalistyczny sprzęt pomiarowy, wystarczy czuły oscyloskop, ewentualnie analizator widma. I wiele godzin pracy, testów, odsłuchów, pomiarów. A właśnie tego ostatniego najczęściej brakuje, zwłaszcza u tych którzy tak bardzo chcą być pierwsi ze swoim produktem na rynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz sie co do cen i potrzebnego sprzętu pomiarowego. Ponieważ ci producenci myślą tak jak ty, i zapewne dysponują takim sprzętem o którym mówisz, nic dziwnego ze znaleźli sie tacy, którzy robią wokół nich kółka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon - jak należy to słowo względne. Zawsze sie znajdzie ktoś, kto zrobi to lepiej. A ty lepiej sobie kup kartę RME, ocxa Antelope i ten clock rubidowy który wkleilem w swoim wątku i zapomnij o sprawie. Z dCS em zagra IMO lepiej.

Ja już mam RME DUAL AES, Veronę i Scarlatczaka ale chcę się rozwijać i szukam nowych możliwości. Transport jest mocno dopieszczony, 4 niezależne tory zasilania również. Następne ulepszenia czekają już w kolejce. Ten zegar wzorcowy za kilkanaście kzł mi się podoba. Tyle, że Veronka ma dokładność poniżej 1pps i podpinanie Antelope 10M, było odczuwalne na granicy percepcji. Lubię też jak sprzęt ładnie wygląda a niektóre zegary to jest paskudztwo. Ja podchodzę do sprawy praktycznie. Jak słyszę wyraźną poprawę po zmianie danego elementu, wykładam kasę. W przeciwnym razie rezygnuje i nawet 1000 osób nie jest mi w stanie wmówić, że gra lepiej. Staram się słuchać rad wszystkich mających wiedzę w temacie a omijam handlarzy, "niesłyszących" i szarlatanów.

 

Jesli to nie prowokacja, to powiem jak starzy gorale : " jak sie nie psewrocis, to sie nie naucys"

Bylem w podobnej sytuacji jak Ty, czytalem regularnie artykuly Kulpy nt plikow , potem testy Elba o konwerterach, no i Computer Audiophile. Zaczalem na wiosne odsluchy w domu , notatka tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Potem sluchalem z kompa Asus 64 bity na W7 przy wykorzystaniu programu Marcina GPS - Jplay, na hibernate mode wymiata.

Probowalem tez Musy od J. Orszanskiego, wybralem Aurendera.

Moj zestaw to : Aurender s10 usb- Audiophilleo 1 z Pure Power- BNC od La Fontaine.

U mnie to bije gramiaka z dobrym ramieniem , moze pre moglby byc lepszy , ale nie ma juz miejsca na polce na wiekszy pre.Piec wg gustu i kolumn . U mnie poki co Ayon Crossfire II ,ale jestem pod odsluchach serii XA od Avantgarda , a teraz w domu grzeje sie ASR Emitter II Exlusive i chyba to bedzie to.

Jakby co to dzwon, chetnie sie podziele doswiadczeniami.

Acha, zanim kupilem Aurendera chcialem kupic serwer roboty Marcina, ale mi sie spieszylo, a on bardzo zajety. No i ten jego serwer jeszcze sie rodzi, moze byc killer wg tego co slysze, ale cena bedzie taka, ze Ci ta kwota nie starczy na Daca , serwer i inne dup...le.

pzdr

marslo

Skoro serwer gra lepiej niż transport płytowy za 100kzł to jak powinien być wyceniony? Moim zdaniem 50-60kzł za kompletne urządzenie w ładnej obudowie to będzie świetna cena biorąc pod uwagę koszt wszystkich podzespołów. Sam nie miałem pojęcia jak długa lista części jest potrzebna, żeby coś takiego wykonać. Teraz wiem i gdyby to miał robić znany producent to cena wynosiłaby 150-200kzł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon - jak należy to słowo względne. Zawsze sie znajdzie ktoś, kto zrobi to lepiej. A ty lepiej sobie kup kartę RME, ocxa Antelope i ten clock rubidowy który wkleilem w swoim wątku i zapomnij o sprawie. Z dCS em zagra IMO lepiej.

 

I to na dziś najlepsze zdaje mi się rozwiązanie.

Sam wrócę chyba do takiej opcji i przeproszę się z dcs-em :-)

 

Ja już mam RME DUAL AES, Veronę i Scarlatczaka ale chcę się rozwijać i szukam nowych możliwości. Transport jest mocno dopieszczony,

 

I jeszcze dużo wody w rzece upłynie aż Cie coś zauroczy na nowo. To rozwiązanie jest bardzo optymalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że Veronka ma dokładność poniżej 1pps i podpinanie Antelope 10M, było odczuwalne na granicy percepcji.

 

Wartości pps nie mają żadnego znaczenia. Ta liczba mówi tylko o precyzji zegara, czyli o tym ile będzie się mylił po miesiącu, roku czy 10 latach.

 

Sam przyznasz chyba, że nie znaczenia czy płyta mająca nominalnie 74:00s, zostanie odtworzona sekundę szybciej (73:59s), czy sekundę wolniej (74:01s). Tego typu zmiany tempa są niewyczuwalne przez mózg ludzki.

 

To co ma znaczenie, to STABILNOŚĆ zegara. A więc rzecz która decyduje o tym, że kolejne cykle generowane są w idealnie równych odstępach czasu.

 

Możesz mieć dwa jednakowo precyzyjne zegary, z których jeden będzie równo odmierzał minuty co 60s, a drugi będzie to robił naprzemiennie - raz jako 0:59s a zaraz potem jako 1:01s. Jak to razem zsumujesz, to wyjdzie ci że oba są tak samo precyzyjne i mylą się średnio np. o 1s na rok. Ale gdy przyjrzysz im się z bliska, to okaże się, że jeden z nich jest znacznie bardziej stabilny. A właśnie taki, maksymalnie stabilny zegar potrzebny jest do odtwarzania audio.

 

W oscylatorach rubidowych, te kosmiczne wartości ppm są tylko dodatkiem do ich znakomitej stabilności. O ile zwykły kwarc tani jaki siedzi w większości odtwarzaczy CD, ma szum fazowy na poziomie -50 dBc/Hz @ 10 Hz, znakomity kwarc, taki jak na przykład stosowany w Off Rampie Turbo Crystek CCHD-957 ma już -100 dBc/Hz @ 10 Hz, to oscylator rubidowy Stanford Research Systems PRS-10, ma szum fazowy na poziomie -130 dBc/Hz @ 10 Hz. To jest już ekstremalnie niska wartość.

 

Crystek CCHD-957

957jit.jpg

 

 

SRS PRS-10

PRS10scr1LG.gif

 

Dla porównania, tani generator rubidowy Spectratime iSource+™ Ultra LCR-900 zastosowany w Antelope 10M ma szum fazowy na poziomie aż -80 dBc/Hz @ 10 Hz, a więc wcale nie tak niskim. Jest to kolejny z powodów (pierwszym jest 3x niższa cena), aby zamiast Antelope 10M kupić clocka Stanford Research Systems PERF10, o którym pisałem w swoim wątku.

 

Oczywiście, jak trafnie już ktoś zauważył, o ostatecznej jakości takiego zegara będzie decydowała jakość pętli PLL jakiej użyjesz do podzielenia sygnału z tego clocka. Standardowo oscylatory rubidowe produkowane są bowiem w częstotliwości 10MHz, a do audio potrzebujesz wielokrotności 44.1 i 48kHz. Zegar 10M musisz więc jakoś podzielić, i dlatego Antelope 10M nie możesz podłączyć bezpośrednio do DACa, tylko potrzebujesz OCXa jako elementu pośredniego, dzielnika. To samo można oczywiście także zrobić jednym z clocków dCSa, które także mają wejście 10Mm i także potrafią odpowiednio podzielić sygnał zegara.

 

Słaba pętla PLL to prawdopodobnie powód dla którego zegar rubidowy Esoterica, mimo że wykorzystuje rzeczony, doskonały moduł SRS PRS-10, nie jest w praktyce taki dobry.

 

Tak więc dla Ciebie, drogi są dwie. Jeżeli już sprawdziłeś Antelope 10M w połączeniu z Veroną (i pamiętałeś o tym że tek clock musi się grzać przez min. 24h), to możesz wypróbować zamiast Verony OCXa Antelope. Jeżeli pętla PLL zastosowana w OCXie okaże się lepsza niż ta w Veronie, to w zastawieniu z zegarem Antelope 10M powinieneś usłyszeć większą różnicę. Alternatywnie, możesz spróbować podłączyć do Verony ten zegar Stanford Research Systems PERF10 - różnica w ich parametrach jest ogromna (-80dBc/Hz vs -130dBc/Hz) więc powinno to być słychać.

 

Mi w każdym bądź razie, jak podłączyłem kiedyś do Scarlattiego OCXa i 10M, włosy stanęły dęba. Takiego realizmu jeszcze nie słyszałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elberoth - tak na marginesie czy ten kolejny zegar 27Mhz używany do napędów w odtwarzaczach może miec jakiś słyszalny wpływ na jakość dzwięku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szumie fazowym już pisałeś kilkukrotnie i jest to bardzo ważna informacja. Mi o dziwo podoba się wersja laboratoryjna (myślałem że jest droższa) w kolorze białym. Pytanie czy ktoś w PL ma ten zegar albo kto go sprowadzi? Chętnie bym go sprawdził.

 

Oni mają ten zegar:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kto mi go załatwi do odsłuchu? Może Tatko Rydz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ma znaczenie, to STABILNOŚĆ zegara. A więc rzecz która decyduje o tym, że kolejne cykle generowane są w idealnie równych odstępach czasu.

 

To prawda. Ale nie tylko o samą stabilność zegara tu chodzi, bardzo ważny jest kształt zbocza sygnału zegarowego który dociera do DAC'a. Można mieć super dokładny zegar i poprzez niewłaściwe połączenie całkowicie zniwelować jego zalety. Dokładnie ten sam problem co w SPDIF. Zegary pracują na częstotliwościach kilkunastu-kilkudziesięciu MHz, a więc są to już częstotliwości radiowe które są w stanie interferować z sygnałem zegarowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na taki cukierek:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny, tylko chyba nie do końca te częstotliwości których potrzebujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zegary Crystka slychac ogromnie, bawilem sie roznymi dobrymi zegarami ale te od Crystka graja najlepiej, muzyka staje sie gladka i miekka jednoczesnie z bardzo nisko schodzacym melodyjnym basem no i idzie to w kierunku tak jak napisal Elberoth realizmu takiego jak na koncertach live. A to ze "Metrum Octave" chodzi dobrze po USB to mam podejrzenia ze tu nie chodzi tak bardzo o jitter ale o zaklocenia a wlasciwie bardziej o to jak przetwornik reagowac bedzie na te zaklocenia. Jak wiemy w "Metrum octave" przetworniki sa jakies wielobitowe prawdopodobnie przemyslowe, wielobitowce nie sa tak bardzo czule na jitter to jak gdyby wynika z ich natury. No i jeszcze jest jedna sprawa na styku- jitter rodzaj konwertera, ta dodatkowa sprawa jest samo filtrowanie, ktoro jest bardzo istotne w przypadku audio i ogolnej jakosci dzwieku High-End to ono powoduje ze pozostalosci po obrobkach cyfrowych czy tez oversmaplingu sa usuwane z pasma tak aby nie zachodzily intermodulacje. To jest niezmiernie wazne dla jakosci. Ale dobre filtrowanie to jakgdyby temat do rozwazan na kolejne 1000 wpisow na forum (tak sadze) Tylko ze wlasnie w konwerterach wielobitowych wymagania co do filtrowania znacznie spadaja wiec i tu nalezy tez szukac korelacji pomiedzy dobra jakoscia z USB i tym co konwerter zrobi z jitterem a wlasciwie co bardziej jitter zrobi z konwerterem.

Jednak moim osobistym zdaniem, prawdziwa jakosc to jednak konwertery niskobitowe ja postawilem na Sabre latwo sie przekonac studiujac pomiary np. takiego Weissa (chociaz ponoc nie jest to sprzet dobrze grajacy dzwiekowo) ale patrzac na pomiary jak i studiujac note katalogowa staje sie oczywiste ze parametrowo, ten konwerter wyprzedza wszelkie inne rozwiazania, pod katem kazdego mierzalnego parametru o kilka dlugosci. Zaden konwerter pomiarowo nawet nie ma startu do Sabre wlacznie z TOTALdacem MSB czy tez DCS. Oczywiscie ja rozumiem ze parametry nie mowia nic o jakosci dzwieku (to oczywiste!!!) ale mowia jedno ze ten konwerter na ogromny potencjal wewnetrzny w ktorym drzemie ten bezposredni gladki a jednoczesnie dynamiczny dzwiek z szeroka sceną ktory z pewnoscia mozna uzyskac. Ja jestem zadowolony :)

 

Pozdrawiam StasioP

 

<br />Wartości pps nie mają żadnego znaczenia. Ta liczba mówi tylko o precyzji zegara, czyli o tym ile będzie się mylił po miesiącu, roku czy 10 latach.<br />

Ale i ten parametr jest slyszalny zamawialem juz kwarce z roznymi dokladnoscimai co do ppm i mi tez wydawalo sie ze ten parametr moze byc dowolony ale jednak okazalo sie ze sam kwarc z dokladnosci +- 5ppm gra znacznie lepiej, nie wiem moze to sama technologia wykonania tych kwarcow sprawia ze graja lepiej moze lepszy jest szlif no nie wiem, a moze te super niskoczestotliowsciowe drgania wplywaja na to ze ucho to jednak slyszy. Nie wiem ale to slychac!!!

 

A jesli chodzi o generator to Wenzel-owi nikt raczej juz nie podskoczy, wiec ja nie wiem czy te rubidowe maja sens ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.