Skocz do zawartości
IGNORED

Kolejny raz poprawa akustyki


pacio94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zająłem się ostatnio akustyką mojego pomieszczenia. Jest to pokój mniej więcej 5m x 3,5m x 2,6m. Kolumny stoją na dłuższej ścianie (104cm od bocznych i 65 od tylnej), miejsce odsłuchowe jest mniej więcej 75cm od ściany tylnej. Między kolumnami mam niskie szafki, a naprzeciwko stoi duża kanapa. Z prawej strony jest duże okno 60cm od podłogi prawie po sam sufit, zajmuje 2,5m na prawej ścianie i trochę tylnej.

Obecnie zamówiłem sobie pułapki basowe, dwie takie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i dwie takie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) model PM2. Mam dwa panele 50x50 typu "piramidka" za miejscem odsłuchu, w miejscu pierwszych odbić.

 

Pytanie co dalej? Myślałem, żeby kupić sześć takich dyfuzorów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) cztery poszłyby z lewej strony w miejscu pierwszego odbicia, a dwa pod oknem, na parapecie ustawię kwiaty do tego.

Poza tym zastanawiam się czy dobrym pomysłem jest tłumienie ściany za kolumnami dodatkowo, kalkulator z "acoustic.ua" pokazał mi, że jest tam spore pole pierwszych odbić, więc powinno być ok, tak? Zastosowałbym coś takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) trzy panele (łącznie 1,8mx0,6m).

 

Jakieś sugestie? Gdzieś popełniam błędy, czy w teorii to wygląda dobrze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pułapki basowe sa pułapkami basowymi tylko z nazwy... Ich dzialanie w dole pasma jest najprawdopodobniej znikome.

 

Na jednym z zagranicznych forow ktos wykonal pomiary po zastosowaniu podobnych "pulapek". Brakuje wykresu z czasem poglosu, lecz najprawdopodobniej nie

bylo tam rewelacji..

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Te dyfuzory sa dosc ciekawe jednak maja bardzo powtarzalny wzor i pochylosc tych listewek jest troche mala. Dodatkowo szczeliny pomiedzy listewkami sprawiaja, jest to bardziej absorber, niz dyfuzor. Dzialanie takiego panelu bedzie sie skupiac gdzies w okolicach 500-2000Hz.

 

I tu jest problem. Oba panele, w kombinacji dadza Ci maksimum absorpcji w okolicach od 300-500Hz wzwyz, mozna podejrzewac, ze z pewnym skupieniem w okolicach 500-2000Hz.

 

Jest to charakterystyka absorpcji daleka od optymalnej, gdyz zazwyczaj czas poglosu jest dluzszy dla niskich czestotliwosci niz wysokich i srednich.

Powinienes sie skupic wiec na absorpcji wpierw za pomoca paneli, ktore absorbuja troche wiecej basu, niz srednich i wysokich czestotliwosci, lub chociaz jak najgrubszych paneli pochlaniajacych szerokopasmowo, ktore pochlaniaja praktycznie liniowo - gorzej tylko w zakresie najnizszych czestotliwosci, jednak nadal na nie oddzialowywuja w sposob istotny.

 

Choc bardzo tanie, te ustroje nie zapewnia Ci neutralnego akustycznie pomieszczenia. Być może zauważysz jakąś poprawę, jednak nie będzie to optymalna adaptacja.

Jeśli masz ograniczny budżet, dużo chęci, czasu i chcesz się troche pobrudzić, proponuje Ci drogę diy, uzyskasz o wiele lepsze rezultaty przy tym samym nakładzie finansowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych pułapek to robiłem testy ostatnio z poduszkami od kanapy i nawet przy tak niewielkim tłumieniu w rogu była znaczna poprawa, więc myślę, że jednak osiągnę to co chcę. Nie mówię, że się nie da lepiej, ale na razie nie mam ochoty wydawać więcej na ustroje niż na sprzęt...

 

Co ze ścianą za kolumnami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoze raczej tylko welna mineralna w tym momencie, chyba ze ustawilbys kolumny ekstremalnie blisko, wtedy efekt SBIR (jesli o niego Ci chodzi) zlikwidujesz pewnie i gąbką.. Tylko, że wtedy tak czy siak bas będzie podbity ze wzgledu na bliskie sąsiedztwo ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z tą ściną za kolumnami?

 

Może się jeszcze ktoś wypowiedzieć co o tym wszystkim sądzi? Zawsze wątki akustyczne były tu dość popularne ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechały dzisiaj pułapki i może nie jest nagle cudownie, ale trochę się górki wypłaszczyły...

 

Jest jakieś darmowe oprogramowanie, którym można by pomierzyć akustykę? Wystarczy mi do tego mikrofon kalibracyjny Denon'a DM-A409 i karta dźwiękowa Creative Surround 5.1 USB? Nie mówię tu o jakimś mega dokładnym, profesjonalnym pomiarze tylko takim, który mógłby mi na wykresie pokazać zmiany.

 

Naprawdę nikt już nie ma nic do powiedzenia jeśli chodzi o moją aranżację???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uznałem, że efekt z tych narożników jest niewspółmierny do ceny i zwracam je. Zastanawiam się nad DIY i chyba najpierw zrobię sobie najprostsze płaskie panele z twardej wełny mineralnej. Będzie to miało wymiary 100x60x10 i obiję to jakimś fajnym materiałem. Z tego co pooglądałem różne wykresy to przy pochłanianiu basu taka płyta nie ma sobie równych...

 

W dalszej kolejności pomyślę nad rezonatorem Helmholtza DIY :-)

 

 

To jest sprawa basu, a jak z tym tłumienie ściany za kolumnami? Nikt mi nic nie powie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Aku Pro dobrze Ci radził, nie wszystko co opisane na Allegro jako akustyczne zda egzamin. Sam się przekonałeś po zakupie pianek. Proponuję poczytać wątki z zakładki Akustyka, tam jest dużo podanych rozwiązań. Na początek proponuję zakup jednej paczki wełny mineralnej PT80 Isover'a o grubości 10 cm (w paczce są 4 panele). Zabezpieczyć je aby nie pyliły i poeksperymentować z ustawaniem ich w różnych newralgicznych dla akustyki miejscach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest właśnie plan (z tego co zaobserwowałem to nawet te poduszki z kanapy w przednich narożnikach znacznie skracają czas pogłosu częstotliwości modów mojego pokoju, więc wełna pewnie da całkiem zadowalający efekt), rozglądam się za najtańszą możliwością zakupu. Markety są konkurencyjne czy lepszy jakiś skład budowlany?

 

Czy na środek tej ściany za kolumnami starczą takie zwykłe pianki, czy to też powinno być coś gęstego pochłaniającego bas?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła pianka pochłania tylko wyższe częstotliwości, odpowiednia wełna pochłania szerokopasmowo. Nie wiem, czy dostaniesz PT80 składzie budowlanym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alternatywą wełny jest pianka poliuretanowa

 

Jest alternatywą, ale musi być taka pianka profi - bardzo gęsta - niestety jest też o wiele droższa od wełny. Obecnie testuję taką dość gęstą piankę (poliuretan otwarto komórkowy, prasowany o gęstości ok 110-120kg/ m3.) Na zdjęciu to co jest nad dyfuzorami QRD 2D. Te na Allegro mają przeważnie gęstości ok 30kg/m3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman ma próbkę standardowej pianki izolacyjnej o gęstości 120kg/m3. W audio maksimum gęstości, które daje jeszcze odczuwalne zmiany jest 160kg/m3. Powyżej rośnie już głównie cena.

Znam wielu zapaleńców, którzy stosują te pianki pokryte materiałem lub przykryte perforacją, siatką binarną do rozpraszania i tłumienia w założonym zakresie częstotliwości. Jest pozbawiona wad wełny jak chodzi o pylenie i kruszenie, łatwo się klei imontuje ale niestety jest droższa.

 

Na początek zalecam ustalenie choćby rezonansów głównych (można zacząć od prostego generatora i miernika natężenia dźwięku lub własnego ucha). Tłumienie najwyższych składowych proszę zostawić na koniec bo to jest najłatwiejsze. Czy kolega może sobie pozwolić na rezonatory tubowe lub skrzyniowe? Zajmą dość dużo miejsca i niestety są kosztowne (jeśli mają być ładne).

 

Zwróciłbym uwagę, aby wysunąć kolumny do przodu. Miejsce słuchacza jest niestety blisko ściany i ciężko będzie zastosować właściwe rozpraszacze (słuchacz musi siedzieć od nich w założonej odległości). Proponuję spróbować rzadziej stosowaną metodę tłumienia z tyłu a rozpraszania za kolumnami, na suficie i ścianach bocznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamysł był mniej więcej taki, żeby tłumić tył i rozpraszać boki. Nie wiem tylko jak z przodem.

 

Co do modów to z nagrania testowego wnioskuję najsilniejsze na mniej więcej 54Hz, 72Hz, 90Hz i 154Hz, przy czym ten ostatni jest bardzo szeroki, więc to pewnie kilka się jakoś kumuluje...

Jutro postaram się zrobić pomiar, niestety tylko z mikrofonem Denon'a/Audyssey'a DM-A409, ale może da to jakiś pogląd na całą sytuację...

 

 

Możecie mi powiedzieć co to znaczy, że ta pianka jest "droższa"? Ile droższa 50, 100, 1000%? Na profesjonalne ustroje mnie na chwilę obecną nie stać, no może dałbym radę uzbierać, ale nie uśmiecha mi się to na razie... Myślę, że skuszę się na stworzenie rezonatora Helmholtza DIY, bo to nie powinno być aż takie trudne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że skuszę się na stworzenie rezonatora Helmholtza DIY, bo to nie powinno być aż takie trudne...

 

Samo stworzenie nie jest trudne, ale dostrojenie do danego zakresu częstotliwości już trudniejsze. To nie jest tak, że robisz skrzynkę z dziurą, ustawiasz i już jest super bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nawet niewielka zmiana długości czy przekroju rurki, albo objętości skrzyni ma spory wpływ na efekt końcowy, ale jednak prościej mi będzie zrobić rezonator niż dyfuzor Schroeder'a ;-)

Przynajmniej od strony manualnej, bo daleko mi do stolarza :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90 i 154HZ polecam rezonatory płytowe z otworami. Można je wykonać niewielkim kosztem i są estetyczne. Rezonatory na 54 i 72Hz proponuję ukryć w narożnikach w jednym szeregu z rezonatorami otworowymi. Będzie ładnie, skutecznie i niedrogo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest gdzieś jakiś przystępnie napisany tutorial do REWa? ;-)

 

Mam na swoim Chomiku, tutorial ale video:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem pomiary i wyniki się minimalnie różnią od tego wcześniej, ale w przybliżeniu jest tak jak mówiłem ;-)

 

Jakieś dodatkowe pomysły? Jak rozmieszczać te rezonatory? Ile mi ich potrzeba na każdą częstotliwość, bo szczerz mówiąc to mogę wstawić tylko dwie tuby, ewentualnie trzy (czwarta może mieć maksymalnie 60cm wysokości), a na panelowe/otworowe w ogóle nie mam za dużo miejsca...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25714-0-81670700-1354451148_thumb.jpg

post-25714-0-90239500-1354451153_thumb.jpg

post-25714-0-71875200-1354451159_thumb.jpg

post-25714-0-10719900-1354451167_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prośba, popraw wykresy bo są mało czytelne, jest parę wpisów na forum jak to zrobić, ewentualnie podeślij mi plik z pomiaru.

 

Oczywiście chodzi tu o wykres wodospadowy i trochę można lepiej z spetrogramem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się nigdzie dopatrzyć co jest źle z tym wykresem. Możesz mi powiedzieć w czym rzecz?

 

Dorzucam plik z pomiarem, żeby było łatwiej :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

 

 

-------------------------------------------

edit:

 

Tak lepiej?

post-25714-0-74797300-1354457844_thumb.jpg

post-25714-0-68853700-1354457850_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się nigdzie dopatrzyć co jest źle z tym wykresem. Możesz mi powiedzieć w czym rzecz?

 

 

Widzę, że nie przeglądałeś działu, tam było parę razy o tworzeniu wykresów. Wykresy nie są złe, ale można je zrobić bardziej czytelnie. Pod spodem Twój pomiar, z "czytelniejszymi" wykresami.

 

Masz z czym walczyć (dość spore rezonanse z długimi czasami wybrzmienia), zresztą widać na wykresach. Mam pytanie, czy robiłeś kalibrację interfejsu pomiarowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-41582200-1354459709_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem tematy z działu, było trochę wykresów, ale instrukcji jak je czytelnie zrobić nie widziałem...

 

 

Zrobiłem oczywiście kalibrację interfejsu, nie wiem tylko jakie zniekształcenia wprowadza mikrofon, ale skoro on z przeznaczenia służy do pomiarów Audyssey'em to chyba nie jest aż taki zły...

 

 

 

Wracając:

 

Jakieś dodatkowe pomysły? Jak rozmieszczać te rezonatory? Ile mi ich potrzeba na każdą częstotliwość, bo szczerz mówiąc to mogę wstawić tylko dwie tuby, ewentualnie trzy (czwarta może mieć maksymalnie 60cm wysokości), a na panelowe/otworowe w ogóle nie mam za dużo miejsca...
Czy wielkość (objętość) rezonatora przy konkretnym strojeniu ma wpływ na jego skuteczność, w sensie czy jak mam strojenie 100Hz i w pierwszym przypadku skrzynia ma 30l, a w drugim 100l to efekt będzie taki sam, czy nie?

Dużo trzeba tych skrzynek (tub) na konkretną częstotliwość (da się to sprawdzić przed zrobieniem?), bo jak pisałem wcześniej, mógłbym wykonać dwie większe na 48Hz i dwie mniejsze na 67Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wielkość (objętość) rezonatora przy konkretnym strojeniu ma wpływ na jego skuteczność, w sensie czy jak mam strojenie 100Hz i w pierwszym przypadku skrzynia ma 30l, a w drugim 100l to efekt będzie taki sam, czy nie?

 

Oczywiście, że wielkość (pojemność) ma wpływ.

 

Jaką masz objętość pokoju?

 

Najpierw musisz zająć się niższym rezonanse i później zobaczyć jak zmieniły się dalsze i ewentualnie podjąć decyzję co dalej robić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objętość pokoju "po ścianach" to 45m3.

 

Czyli nie powinienem na raz robić rezonatorów na 48Hz i 67Hz? 2x113l na ten niżej strojony będzie wystarczające?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie powinienem na raz robić rezonatorów na 48Hz i 67Hz? 2x113l na ten niżej strojony będzie wystarczające?

 

Ja miałem podstawowy mod pomieszczenia w okolicach 26Hz (po długości pomieszczenia) i 53 Hz po szerokości, ob były duże i długo wybrzmiewały. Dostroiłem swoje RH do niższego rezonansu i po tej operacji ten 53 bardzo zmalał. Dlatego najpierw zrób na ten niższy i porób pomiary. Później zdecydujesz co dalej.

 

Tak to wyglądało na pomiarach, a zrobiłem tylko RH na podstawowy mod pomieszczenia, ten niższy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-04947000-1354466436_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że te Twoje to były wielokrotności praktycznie, a u mnie ten wyższy wynika z modu 34Hz, a ten drugi jest pierwotnym (48Hz).

 

Myślę, że będę potrzebował rezonatorów na trzy częstotliwości 49Hz, 67Hz i 82Hz, bo ten pierwszy powinien wygasić też mod na 149Hz...

 

Jest plan, teraz realizacja :-)

 

 

 

Jeśli chodzi o stronę techniczną to do wykonania rura szalunkowa się nada?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o rurkę "strojeniową" to są jakieś wymagania co do materiału, z którego ma być wykonana? Najtaniej byłoby kupić spalinową, metalową, ale czy ona nie będzie za bardzo "grać" przy założeniu, że mogę ją obłożyć jakąś gumą...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.