Skocz do zawartości
IGNORED

"Odwrotny" wychył membrany powyżej 80 Hz


Mayster_89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Od kilku miesięcy jestem użytkownikiem kolumn podłogowych Magnat Quantum 605.

Problem polega w tym, że przy niektórych utworach muzycznych widać, jak w jednej z kolumn głośniki niskotonowe nie współpracują ze sobą tzn. kierunek pracy membran jest przeciwny. Temat na tyle mnie zainteresował, że postanowiłem zbadać w programie WinIsd dla jakich częstotliwości membrany zaczynają "pracować" w przeciwnym kierunku no i okazało się, że poniżej 80 Hz wszystko działa jak należy, przy częstotliwości powyżej 80 Hz, przykładowo zapodaję 100 Hz, w lewej kolumnie membrany współpracują ze sobą w jednym kierunku, niestety w prawej kolumnie jeden głośnik jest "wciągany" a w drugiej "wypychany" na zewnątrz. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że całość jest prawidłowo podłączona, testowałem obydwie kolumny bateryjką 1,5V i wychylenia membran są w kierunku zewnętrznym, głośniki wewnątrz kolumny są prawidłowo podłączone. Kolumny kupiłem nowe. To jest po prostu jakiś paradoks, nigdy w życiu się z takim czymś nie spotkałem, cztery poprawnie podłączone głośniki z czego jeden pracuje inaczej niż pozostałe. Proszę o jakieś rady. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominę tu fakt ze widzisz wychył membramy :) no może poniżej 20 Hz można co zauważyć ....

Po pierwsze podłącz sygnał do L i R o zgodnej fazie (powiedzmy 10 Hz - myśle ze to można zauważyć - a już na pewno usłyszeć gdyż fale powinny sie znosic - co jak sie postawi głośniki obok siebie słychać - mało basu) i zobacz jak głośniki sie wychylają. Jesli wtedy bedą sie wychylać w przeciwfazie ?

No wzm raczej nie

Jesli to tylko występuje w utworach jest to możliwe .....

po prostu tak nagrane .... dobrze mieć oscyloskop :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak zapuszczę 100 Hz i szybko podkręcam i ściszam to widać jak w prawej kolumnie jedna membrana chowa się do środka a druga jest wypychana na zewnątrz. Może przy tej częstotliwości nie widać pojedynczych ruchów membrany ale widać w którą stronę przy większej głośności się wychyla. Podłączałem i w przeciwfazie ale wtedy dźwięk staje się nieprzyjemny i w ogóle basu niema. U mnie w kwestii podłączenia jest wszystko na tip top. Kolumny stawiałem obok siebie, 3 głośniki pracują tak samo, jeden inaczej ;/ Jasny gwint no co za przypadek..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Wygląda na to, że w jednej kolumnie jeden głośnik basowy jest odwrotnie podłączony. Rozkręć tą kolumnę i za pomocą baterii 1,5 V sprawdż, gdzie jest biegun plusowy, a gdzie minusowy. Głośnik w fazie będzie się wychylać do przodu, a w przeciw fazie do tyłu. Pozdrawiam adam2948.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zaskoczę Cię :) W jednej kolumnie przy częstotliwości 100 Hz wszystkie głośniki się chowają do środka, przy częstotliwości poniżej 80 Hz głośniki są wypychane na zewnątrz :) W drugiej kolumnie górny głośnik średnio-nisko tak samo wchodzi do środka ale już ten umieszczony na dole a więc niskotonowy jest wypychany na zewnątrz przy tej samej częstotliwości przy której 3 pozostałe są wciągane. Jak podłącze tę kolumnę w przeciwfazie to sytuacja nie ulega zmianie, ruch membran się nie zmienia, nada pracują w tym samym kierunku co w przypadku podłączenia zgodnie z fazą. Ciekawa sytuacja nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przetworniki są w fazie i jesteś tego pewny to jedyne co przychodzi do głowy to że przetworniki nie są w 100% identyczne i w tych wyższych częstotliwościach ciśnienie jednego wypycha ten drugi. Opcja 2 to być może podeszła gdzieś watolina lub jest źle rozłożona w tej kolumnie. Najprościej jest zamienić te basowe przetworniki miedzy kolumnami i zobaczyć czy sytuacja będzie podobna.

 

EDIT

 

Jeśli między przetwornikami jest przegroda być może nie jest szczelna. Nie znam budowy tych kolumn dlatego daję taką opcję :) Najczęściej nieszczelności są przy wyprowadzeniach przewodów tak było u mnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam niema innej opcji na podłączenie głośników ponieważ wtyki + oraz - różnią się od siebie gabarytami a więc niema opcji podłączyć - do + oraz + do -. Z resztą jeśli byłyby błędnie podłączone to bateryjka powinna to zweryfikować a tutaj wychodzi na to, że od 80 Hz wzwyż głośnik zmienia kierunek pracy. Jeśli przykładowo w danym utworze muzycznym pojawia się ta częstotliwość to po prostu membrany przestają pracować w tym samym kierunku i kaplica. Z resztą w sieci są dostępne testy i zapuszczam sobie kawałek, częstotliwość zwiększa się od 10 Hz do 200 Hz, do 80 Hz 4 membrany pracują w tym samym kierunku, ale już od 90 Hz do 200 Hz tylko 3 pracują tak samo, czwarta niestety zmienia kierunek pracy ;/ I kombinuję na wszelkie możliwe sposoby, no nie wiem co mam z tym fantem zrobić. Kolumny są na 2 letniej polskiej gwarancji, od sprzedającego uzyskałem prawo do rozkręcenia ale jak będzie coś nie tak podłączone na zwrotnicy to nie mam zamiaru bawić się w lutowanie :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśneinie :

Jesli tak sie dzieje w obu :)

 

To to może być jak nabardziej normalne:)

Aby to wyjaśnic musiał bym napisać mały biuletynik :)

Konstrukcja obudowy - rezonanse - fale stojace

I do tego zwrotnica

Zwrotnica kręci fazą - zjawiska falowe w obudowie (rozkład ciśnień) - i umieszczenie głośników też będą wpływały na własnie pracę głośników - ich fazowość

To największy problem w konstrukcji kolumn

Nigdy nikomu nie udało się idalnie zfoazować kilku głośników

Nawet najbardziej zaawanosowanymi metodami :)

Wtedy każdy głośnik musiał by być zasilany z swojego wzmacniacza, w dodatku wszystko z czujnikiem położania a na koniec wszystko spięte do proca DSP który właśnie kontroluje faze sygnału wyjś i dostosowuje sie do zmian

 

jeśli tak tylko w jednej kolumnie .... to :

hm....

 

Pamietaj nie wiesz jaka to różnica ? fazy - moze to być głupie 20 st (katowych)

A ta różnica moze wynikać choćby z ułożenia wytłumiena kolumny, dokładności cewek kondensatorów

Albo też jakieś wady :)

Ale będzie ci bez precyzyjnych pomiarów cokolwiek udowodnić

 

Najlepeij miec do tego oscyloskop, albo stroboskop :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc :)

 

Jednakże jak przyglądam się tym głośnikom to odnoszę wrażenie, jakby właśnie przy tej częstotliwości jeden był przesunięty względem drugiego o całe 180 stopni :)) No po prostu jest "wypluwany" na zewnątrz.

 

Kiedyś udało mnie się złożyć kilka konstrukcji kolumn na różnego typu głośnikach i wiele kombinowałem z ułożeniem wytłumienia oraz z podziałem zwrotnicy no ale w jakikolwiek sposób bym nie podobierał poszczególnych elementów wewnątrz kolumny to nigdy nie zdarzyło mnie się, aby takie same głośniki w jednej kolumnie pracowały w przeciwnych kierunkach :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie trzeba posprawdzać wsio łącznie z zwrotnicą dobrze by było pomierzyć kondensatory. Najlepiej zrobić pomiar charakterystyk kolumn w celu porównania, jeśli będzie duża różnica to jest podstawa do reklamacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej bym zareklamował sprzedawcy wraz z przesłaniem filmiku obrazującego problem? No tutaj jest ten plus, że sprzedawca po prostu jest człowiekiem wręcz niezwykle kompromisowym i uczciwym, bez problemu zgodziłby się na usunięcie problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jeden z bezkonfliktowych sprzedających to najprościej to po prostu opisać dostarczyć i tyle :) Albo walczyć samemu z tego co widzę praktyka typu zezwolenie na rozkręcenie jest praktykowana:) ale to jest takie zbycie klienta typu "weź se rób co chcesz, tylko mi tego nie przynoś" sam dostałem taką opcję też kupiłem kolumny i miałem pecha, w jednej był defekt mechaniczny przetwornika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka jedna firma działająca na allegro mająca 1503 pozytywy oraz 1 neutralny komentarz :) Kurde no nie wiem co mam zrobić, w żaden sposób nie wpływa to na dźwięk co nie zmienia faktu, że coś jest nie tak ;/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniałem. Właśnie wykręciłem ten głośnik, posprawdzałem połączenia na zwrotnicy i terminali - wszystko jest w porządku.

Bez względu na to, czy głośnik gra w obudowie czy też bez niej membrana wychyla się w przeciwnym kierunku aniżeli 3 pozostałe. Więc jedno jest pewne - to nie wina wytłumienia kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

@Mayster_89

Chyba mnie nie zrozumiałeś.

Ja pytałem o zamianę całych kolumn miejscami, czyli prawą podepnij do lewego wyjścia wzmacniacza, a lewą do prawego.

 

Ale jakby nie patrzeć i nie sprawdzać, zawsze powinno być tak jak piszesz - tylko jeden z głośników będzie miał dziwne wychyły w tył, przy określonej częstotliwości pasma.

Ja bym kolumny reklamował, na zasadach które wcześniej opisałeś.

Bo dalsze grzebanie, i to już w zwrotnicy, może być przyczyną nieuznania reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wyżej - wyjąłeś mnie to z ust :) To samo miałem napisać, nie chcę grzebać w zwrotnicy, wykręciłem głośnik by sprawdzić, czy przypadkiem niema na to wpływu obudowa.

 

Zrozumiałem to co napisałeś :) Zamieniłem przewody z tyłu wzmacniacza - niestety bez pozytywnych rezultatów :(

 

Najdziwniejsze jest to, że obydwie kolumny grają tak samo, w żaden negatywny sposób nie odbija się to na dźwięku.

 

Napiszę do nich co i jak i dopytam się o możliwość reklamacji z tym, że będę chciał odesłać całą kolumnę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Napiszę do nich co i jak i dopytam się o możliwość reklamacji z tym, że będę chciał odesłać całą kolumnę.

 

Jeśli są producentem tych kolumn, i można się z nimi dogadać, to może wystarczy podmiana głośnika ?

Po co wysyłać całą kolumnę, to kosztuje przecież.

 

Choć z drugiej strony, jeśli winna jest zwrotnica, to cała kolumna będzie do wymiany '-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, mnie to nie interesuje czy kosztuje, czy też nie :) Już na takiej samej zasadzie był w tej kolumnie wymieniany głośnik średnio-nisko bo seryjny był wadliwy a więc od Magnata dostałem "ganz nówkę". Teraz chcę odesłać tę kolumnę ze względu na to, żeby ją posprawdzali bo jak widać coś jest nie tak, jak się okaże, że jest coś nie tak w zwrotnicy to wtedy dojdą kolejne koszta. Ja już mam dość samodzielnych wymian - a że mam gwarancję to liczę na profesjonalny serwis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, sytuacja jest następująca:

 

Dzwoniłem do nich do sklepu, gość proponuje mi wymianę moich Quantum 605 na nowsze Quantum 655. Co robić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten głośnik odwrotnie sprawdzałeś,tzn podłączałeś?,bo może być,że samo oznakowanie jest zamienione,czyli cewka odwrotnie włożona,pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy przypadek. Jednak mam wątpliwość czy widzisz odwrotny ruch membrany ludzkie oko jest zbyt bezwładne aby to wychwycić. Membrana w sygnale zmiennym porusza się do przodu i do tyłu 1 Hz to ruch do tyłu i do przodu względem pozycji wyjściowej. AudioST ma dużo racji. Prędzej to jakieś przesuniecie fazy.

Miałem przypadek gdzie inaczej pracował jeden z głośników a ściślej miał mniejsze wychylenie. Przy bardziej skomplikowanym sygnale wyglądało to dziwnie i zdecydowanie się odróżniał, okazało się że ma sztywniejsze zawieszenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

skk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.