Skocz do zawartości
IGNORED

Analogowe FAQ - jeżeli poszukujesz pierwszego gramofonu, przeczytaj, zanim zadasz pytanie.


tomasz_pianista

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Stoję przed zakupem można powiedzieć pierwszego gramofonu (mam aktualnie  ION
Superior LP ION https://audio.com.pl/testy/stereo/gramofony/3071-ion-superior-lp)

Chcę kupić coś "poważniejszego" w kwocie 1500-2500. 

1) Czy w tej kwocie poczuję różnicę w jakości dźwięku do posiadanego ION ?
2) Czaiłem się na Pro-Ject Debut Carbon DC (DebutCarbon) Gramofon analogowy z wkładką Ortofon 2M Red ale piszecie, że te reklamowane sprzęty nie są takie jak zachwalają
3) zależy mi na nowym sprzęcie, bo chcę go wziąć na raty i wolałbym mieć gwarancję.
4) chyba chciałbym manualny, napęd paskowy i bez przedwzmacniacza.
5) i tutaj kolejne pytanie się rodzi: posiadam wzmacniacz Pioneer A-20 (posiada wejście phono), przydałby się przedwzmacniacz (jakiś 200-300 zł). Gramofon lepszy z przedwzmacniaczem czy bez?

Przepraszam za chaotyczność, ale mam pierdylion pytań i nie wiem od czego zacząć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

z mojego doświadczenia sam gramofon to tylko mechanizm bezpośredni/ pośredni, kształt ramienia, obudowa, mechanizm sterowania ramieniem. Ze względu na siłę odśrodkową najlepszy mechanizm to równoległy do promienia płyty. 

Istotny jest nośnik płyta jej stan, igła i jej ustawienie, przedwzmacniacz, wzmacniacz i kolumny głośnikowe. 

Przewody łączące......pomijam bo z wielu publikacji wynika że to bardzo subiektywna ocena.

Mam gramofon denon DP21F. zamontowany Ortofon om5e igła eliptyczna.

Przedwzmacniacz własnej konstrukcji

Wzmacniacz własnej konstrukcji

Głośniki Taga TaV 606F SE

Jako że gramofonu igły wkłdki kolumn nie jestem w stanie sobie wyprodukować to do własnych subiektywnych potrzeb zbudowałem wzmacniacz i preamp phono. 

Brzmienie nie osiągalne dla CD MP3 i tp i td jak i dla magnetofonów z dolby i td.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

istotne jest źródło dźwięku, z którego nacięto master, a którego (plastikową) kopią jest płyta.

niestety, (biorąc pod uwagę zamówienia z ostatnich 3 lat), w 99 przypadkach na 100, do nacięcia mastera są używane te same pliki, które idą jako pre-master CD, czasem sztucznie nadmuchane do 88,100/24bit, co żadnej informacji nie dodaje ?

czy to może zagrać lepiej niż CD, zastanówcie się chwilę. na pewno zagra "inaczej", ale dobry system phono jest o wiele droższy niż system do odtwarzania plików (będących kopią 1:1 tego, co wyszło ze studia)

najlepiej mieć i jedno i drugie, odsłuchiwać wszystkiego równolegle na wysokiej klasy monitorach bliskiego i średniego pola + słuchawki i wyrobić sobie własne zdanie, zanim się człowiek da naciągnąć "internetowym fachowcom".

jeżeli ktoś chce rozprawić się z "magią winylu" osobiście - w EU jest kilkanaście tłoczni zasuwających 24/7 i do większości można wpaść podpatrzeć/podpytać etc. u nas niestety już nie ma takiej możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez magnetite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, magnetite napisał:

istotne jest źródło dźwięku, z którego nacięto master, a którego (plastikową) kopią jest płyta.

niestety, (biorąc pod uwagę zamówienia z ostatnich 3 lat), w 99 przypadkach na 100, do nacięcia mastera są używane te same pliki, które idą jako pre-master CD, czasem sztucznie nadmuchane do 88,100/24bit, co żadnej informacji nie dodaje ?

czy to może zagrać lepiej niż CD, zastanówcie się chwilę. na pewno zagra "inaczej", ale dobry system phono jest o wiele droższy niż system do odtwarzania plików (będących kopią 1:1 tego, co wyszło ze studia)

najlepiej mieć i jedno i drugie, odsłuchiwać wszystkiego równolegle na wysokiej klasy monitorach bliskiego i średniego pola + słuchawki i wyrobić sobie własne zdanie, zanim się człowiek da naciągnąć "internetowym fachowcom".

jeżeli ktoś chce rozprawić się z "magią winylu" osobiście - w EU jest kilkanaście tłoczni zasuwających 24/7 i do większości można wpaść podpatrzeć/podpytać etc. u nas niestety już nie ma takiej możliwości.

Oj tam, oj tam. Przeca nie oto chodzi w całej tej magi winyla, aby zagrał lepiej od cyfry, bo to nie możliwe.   

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich. Chcę zakupić pierwszy gramofon, jednak kompletnie nie wiem jak to "ugryźć". Na początku przeglądałem gramofony nowe - Pro Ject Debut Carbon i Rega P1. Po przewertowaniu tego i kilku innych forów zacząłem oglądać starsze sprzęty. Na znanych portalach aukcyjnych znalazłem kilka ofert, w oczy rzucił mi się Dual 721 z wkładką 2M Blue i Thorens Td 318 (jego wkładki nie potrafię określić z moją ubogą wiedzą). Czy te dwie konstrukcje są odpowiednie do rozpoczęcia przygody z winylami? Na gramofon mogę przeznaczyć max 1500zł, teraz będzie grał ze wzmacniaczem Unitra WS442 i kolumnami New Mildton 150, w przyszłości zapewne stopniowo będę wymieniał/dokupował poszczególne elementy. Z góry dziękuję za wszystkie rady bardziej doświadczonych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wojtek22591 napisał:

Chcę zakupić pierwszy gramofon, jednak kompletnie nie wiem jak to "ugryźć".

Na początek szczerze odpowiedz sobie na kilka pytań:

-Dlaczego chcesz kupić gramofon i po co Ci on? 
-Czego oczekujesz od gramofonu? 
-Czy zdajesz sobie sprawę z tego że gramofoniarstwo to hobby kosztowne (w sensie materialnym) oraz wymagające (w sensie wiedzy, umiejętności oraz zaangażowania czasowego)? Czy jesteś gotów na poświęcenia dla takiego hobby, czy jedynie kierujesz się modą?
-Czy potrafisz samodzielnie dobrać wkładkę do ramienia oraz ją prawidłowo skalibrować? A jeżeli nie, to czy jesteś gotów poświęcić czas i środki na naukę?
-Ile posiadasz płyt winylowych i w jakim one są stanie? 
-Ile sztuk płyt winylowych miesięcznie będziesz kupował?

Przyznam, że gdybym był w Twojej sytuacji, to na pewno zakup gramofonu odłożyłbym na później, a w chwili obecnej skupiłbym się na wymianie kolumn oraz wzmacniacza. W takiej właśnie kolejności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Czy zdajesz sobie sprawę z tego że gramofoniarstwo to hobby kosztowne (w sensie materialnym) oraz wymagające (w sensie wiedzy, umiejętności oraz zaangażowania czasowego)? Czy jesteś gotów na poświęcenia dla takiego hobby, czy jedynie kierujesz się modą?

Bez przesady z tymi kosztami. niczego też poświęcać nie trzeba. Żeby dobrze zagrało nie trzeba tysięcy wywalać. W dobrym stanie gramofon uzywany kilkaset złotych, a już na pewno 2000 zł zupełnie starczy. Wkładka AT-VM95 E ok. 250 zł) lub lepiej ML( ok. 700 zł ). Do tego przedwzmacniacz za kilka stów i szafa gra.

-Czy potrafisz samodzielnie dobrać wkładkę do ramienia oraz ją prawidłowo skalibrować? A jeżeli nie, to czy jesteś gotów poświęcić czas i środki na naukę?

Strasznie tajemna wiedza. Trudniej zdobyć dane techniczne ramienia niż wiedzę jak to potem razem zgrać.

Nie róbmy wideł z igieł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Misio38 napisał:

Bez przesady z tymi kosztami. niczego też poświęcać nie trzeba.

Obiektywnie rzecz biorąc koszty są niemałe. Już same płyty winylowe, za cenę dwóch "asfaltów" kupujesz pięć płyt CD. Mówię o nówkach. 
Poza środkami poświęcić też trzeba czas i wysiłek (niekoniecznie fizyczny), sporo więcej czasu i wysiłku niż wymaga cyfra. Choćby już samo mycie winyli, że o reszcie nie wspomnę...

 

16 minut temu, Misio38 napisał:

Żeby dobrze zagrało nie trzeba tysięcy wywalać.

Chyba se jaja robisz. Za "setki" to można kupić co najwyżej atrapę gramofonu sprawdzającą się jako niszczarka do winyli, ale nie jako ich odtwarzacz. 

19 minut temu, Misio38 napisał:

W dobrym stanie gramofon uzywany kilkaset złotych

Marzenie ściętej głowy. może dziesięć lat temu było to możliwe, ale dziś? Za taką kwotę to albo wrak, albo plasticzany wyrób gramofonopodobny, czyli niszczarka do winyli.

21 minut temu, Misio38 napisał:

a już na pewno 2000 zł zupełnie starczy. Wkładka AT-VM95 E ok. 250 zł) lub lepiej ML( ok. 700 zł ). Do tego przedwzmacniacz za kilka stów i szafa gra.

Kolega ma wzmacniacz WS442 wyprodukowany jeszcze za komuny, w latach '80 ubiegłego wieku. I kolumny Mildton wyprodukowane jeszcze za komuny, w latach '80 ubiegłego wieku. W tym kontekście proponowanie wydania kwoty co najmniej 3kPLN na sprzęt do winyli to porada szkodliwa. 

27 minut temu, Misio38 napisał:

Strasznie tajemna wiedza. Trudniej zdobyć dane techniczne ramienia  niż wiedzę jak to potem razem zgrać.

Aha, a ustawiczne spory na ten temat to biorą się z tego że każdy gramofoniarz zdobył potrzebną wiedze i prawidłowo ją interpretuje oraz stosuje, tak? Ubawiłem się. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
4 minuty temu, McGyver napisał:

Już same płyty winylowe, za cenę dwóch "asfaltów" kupujesz pięć płyt CD.

Te dysproporcje są jeszcze większe. Wczoraj kupowałem (Deezer) płyty CD nowe po 3 PLN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując swoją drogę rozwoju, zawsze w tym samym budżecie porównując tor analogowy do cyfrowego byłem w stanie wycisnąć z winyla więcej niż z CD, dlatego polecam tę drogę. Ważne - trzeba lubić manualną zabawę z winylem ze względu na czas jaki trzeba poświęcić na konfigurację i odsłuch. Jeśli kogoś kręci winyl - zdecydowanie warto się bawić. Być może część osób kierując się motywami hipsterskimi będzie cieszyć samo obcowanie z czarną płytą a brzmienie będzie drugorzędne? Ja nie należę do tej grupy, ale też ją trzeba uszanować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty są drogie. Audiofile niech się spierają, ale ustawienie gramofonu to kilkanaście minut. Dobór wkładki zaś to jeden wykresik. Pasuje, albo nie pasuje i tyle. A nawet jak wg. wykresiku nie pasuje to i tak tego nie słychać. Chyba, że totalnie coś jest skopane. W cenie w której podałem spokojnie kupi przyzwoity gramofon. Byle nie od handlarza i bez wysyłki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztof_54067 napisał:

Obserwując swoją drogę rozwoju, zawsze w tym samym budżecie porównując tor analogowy do cyfrowego byłem w stanie wycisnąć z winyla więcej niż z CD

Mam odwrotne spostrzeżenia. Na pewno w budżecie oscylującym wokół 3-4kPLN na "hardware" z cyfry uzyskuje się zdecydowanie lepszy dźwięk. 
Natomiast w systemach "cost no object" to już faktycznie różnie może być. Ale tu trzeba już mówić o kwotach kilkakrotnie wyższych niż te 4kPLN.

2 minuty temu, Misio38 napisał:

ustawienie gramofonu to kilkanaście minut.

Może z jakąś prostą wkładką z igłą typu gwóźdź. Z bardziej zaawansowanymi szlifami to już nie jest takie oczywiste, a już na pewno nie dla każdego.

 

3 minuty temu, Misio38 napisał:

Dobór wkładki zaś to jeden wykresik. Pasuje, albo nie pasuje i tyle. A nawet jak wg. wykresiku nie pasuje to i tak tego nie słychać.

Przy takim podejściu, to na pewno ???

 

4 minuty temu, Misio38 napisał:

W cenie w której podałem spokojnie kupi przyzwoity gramofon. Byle nie od handlarza i bez wysyłki. 

Czyli ze świecą szukać. 
Ponadto wymaga to naprawdę dobrego rozeznania, którego początkujący nie posiadają. 
No i przypominam że kolega ma wzmacniacz WS442 wyprodukowany jeszcze za komuny, w latach '80 ubiegłego wieku. I kolumny Mildton wyprodukowane jeszcze za komuny, w latach '80 ubiegłego wieku. W tym kontekście proponowanie wydania kwoty co najmniej 3kPLN na sprzęt do winyli to porada szkodliwa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysztof_54067 napisał:

Jeśli kogoś kręci winyl - zdecydowanie warto się bawić. Być może część osób kierując się motywami hipsterskimi będzie cieszyć samo obcowanie z czarną płytą a brzmienie będzie drugorzędne? Ja nie należę do tej grupy, ale też ją trzeba uszanować...

W tym momencie chcę zacząć obcować z winylem, jednak już od jakiegoś czasu staram się w jakimś stopniu poszerzać wiedzę i z czasem na pewno będę chciał poprawiać brzmienie. Tak jak mówi McGyver optymalna w moim przypadku byłaby wymiana toru, jednak na razie nie mam aż tyle środków ile chciałbym mieć ? W tym momencie będzie to coś w rodzaju hipsterskiego motywu, jednak po wakacyjnym wyjeździe na pewno pojawią się u mnie jakieś upgrade'y sprzętu

5 godzin temu, McGyver napisał:

Na początek szczerze odpowiedz sobie na kilka pytań:

-Dlaczego chcesz kupić gramofon i po co Ci on? 
-Czego oczekujesz od gramofonu? 
-Czy zdajesz sobie sprawę z tego że gramofoniarstwo to hobby kosztowne (w sensie materialnym) oraz wymagające (w sensie wiedzy, umiejętności oraz zaangażowania czasowego)? Czy jesteś gotów na poświęcenia dla takiego hobby, czy jedynie kierujesz się modą?
-Czy potrafisz samodzielnie dobrać wkładkę do ramienia oraz ją prawidłowo skalibrować? A jeżeli nie, to czy jesteś gotów poświęcić czas i środki na naukę?
-Ile posiadasz płyt winylowych i w jakim one są stanie? 
-Ile sztuk płyt winylowych miesięcznie będziesz kupował?

 

Jak najbardziej zdaję sobie sprawę że trochę środków i wiedzy trzeba mieć, o ile pieniądze teraz są lekkim problemem (jestem studentem) to wiedzę zacząłem zdobywać już wcześniej. Myślę, że mam podstawowe pojęcie o tym jak myć, przechowywać płyty jak również o wkładkach cały czas czytam.

Co do mojego wzmacniacza i kolumn, wiem że na dźwięk lepszy niż z CD raczej nie ma co liczyć i będą to "wąskie gardła" jednak gramofon chciałbym zatrzymać u siebie na dłużej i szukam takiego, żeby on w przyszłości nie był wąskim gardłem. Tak jak mówisz nie sztuką jest kupić szlifierkę do płyt lub sprzęt nierozwojowy i tego chciałbym się ustrzec - boję się że wtedy mógłbym przestać fascynować się czarnymi płytami a raczej nie o to w tym chodzi. Jeśli tylko będę mógł sobie pozwolić na coś lepszego to na pewno to zrobię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wojtek22591 napisał:

(...)

Wobec tego nie śpiesz się z zakupem,  a przede wszystkim nie kupuj od byle kogo. Niestety w tej dziedzinie pełno jest handlarzy delikatnie mówiąc mało rzetelnych i łatwo wpakować się na nabłyszczaną cockpit sprayem minę. Najlepiej byłoby odkupić sprawdzony sprzęt od forumowicza który idzie wyżej, i odsprzedaje to czego używał dotychczas. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 21.01.2021 o 12:07, McGyver napisał:

Przy takim podejściu, to na pewno ???

teraz to mam obiekcję , czy mc to faktycznie mc , a nie gerwazy. ?

 

tak dla wyjaśnienia , bo mity odżywają przy każdym temacie.

 

w dużym skrócie - analogia samochodowa

jak samochód ma miękkie zawieszenie , to mocno buja nim góra-dół 

jak za twarde to , nie buja nim góra-dół

każde bujanie góra-dół wkładka zamieni na prąd .

Wkładka za miękka będzie dodawała więcej basu , bo ruch ramienia góra-dół będzie za duży, analogicznie , wkładka za twarda będzie grała bez basu , bo tego ruchu nie ma.

Więc jedną słychać będzie drugiej nie , ale to tylko jak rozpatrujemy mocno niedobrane zestawy.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
13 minut temu, bolo_senor napisał:

 

teraz to mam obiekcję , czy mc to faktycznie mc , a nie gerwazy. ?

 

tak dla wyjaśnienia , bo mity odżywają przy każdym temacie.

 

w dużym skrócie - analogia samochodowa

jak samochód ma miękkie zawieszenie , to mocno buja nim góra-dół 

jak za twarde to , nie buja nim góra-dół

każde bujanie góra-dół wkładka zamieni na prąd .

Wkładka za miękka będzie dodawała więcej basu , bo ruch ramienia góra-dół będzie za duży, analogicznie , wkładka za twarda będzie grała bez basu , bo tego ruchu nie ma.

Więc jedną słychać będzie drugiej nie , ale to tylko jak rozpatrujemy mocno niedobrane zestawy.

 

 

Zawsze ceniłem sobie Twoje wpisy, ale tutaj to trochę  pojechałeś .

Analogia z samochodem taka sobie, bo miękkie zawieszenie raczej będzie powodowało mniejsze bujanie pojazdem (odpowiadają za to amortyzatory), większy wychył będzie miało koło wraz z zawieszeniem.

Jeśli chodzi o podatność wkładki, to z fizyki wynika, że o wychyleniu będzie decydować owszem twardość, ale również obciążenie (nie wnikając w opory ramienia itd).

Dlatego coś mi się nie zgadza w Twoim wpisie. Chyba za bardzo uprościłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marcinus napisał:

bo miękkie zawieszenie raczej będzie powodowało mniejsze bujanie pojazdem (odpowiadają za to amortyzatory),

nie , bo

41 minut temu, bolo_senor napisał:

rozpatrujemy mocno niedobrane zestawy.

 

17 minut temu, Marcinus napisał:

większy wychył będzie miało koło wraz z zawieszeniem.

oczywiście tak , ale starałem się na maksa uprościć rozumowanie . Ale pojęcia masy nieresorowanej nie chciałem wprowadzać ?

Dla poprawności fizycznej przyjmijmy , że samochód stoi , a my bujamy nim góra dół .

17 minut temu, Marcinus napisał:

Jeśli chodzi o podatność wkładki, to z fizyki wynika, że o wychyleniu będzie decydować owszem twardość, ale również obciążenie (nie wnikając w opory ramienia itd).

Dlatego coś mi się nie zgadza w Twoim wpisie. Chyba za bardzo uprościłeś.

tak uprościłem jak tylko się dało , aby co poniektórzy zrozumieli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
9 minut temu, bolo_senor napisał:

nie , bo

 

oczywiście tak , ale starałem się na maksa uprościć rozumowanie ?

tak uprościłem jak tylko się dało , aby co poniektórzy zrozumieli.

Może się mylę, ale chyba właśnie takie uproszczenie może być zgubne dla nowicjuszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcinus napisał:

Może się mylę, ale chyba właśnie takie uproszczenie może być zgubne dla nowicjuszy.

raczej nie , bo pisałem o niedopasowaniu mechanicznym i kiedy słychać kiedy nie. Nikt raczej celowo tego nie robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
6 minut temu, bolo_senor napisał:

raczej nie , bo pisałem o niedopasowaniu mechanicznym i kiedy słychać kiedy nie. Nikt raczej celowo tego nie robi.

Ty jesteś stary rutyniarz w gramofonach i pewnie dlatego już skrótami piszesz, ale uwierz mi, że ktoś początkujący nie zakuma tych skrótów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marcinus napisał:

Ty jesteś stary rutyniarz w gramofonach i pewnie dlatego już skrótami piszesz, ale uwierz mi, że ktoś początkujący nie zakuma tych skrótów.

ja zawsze jestem zdania , że trzeba najpierw nauczyć się chodzić , a potem uczyć się biegać.

Ale jak przynajmniej jedna osoba sprawdzi dopasowanie , bo wkładka nie ma np. basu to już sukces.

Z drugiej strony to odpowiedź na pytanie niby nie początkujących ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

To ja mam pytanie, w jaki sposób ustawić w ramieniu kompensację rezonansu i czy są obecnie produkowane gramiaki z taką regulacją?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Marcinus napisał:

w jaki sposób ustawić w ramieniu kompensację rezonansu

niech ci odpowie ten co ci o tej kompensacji naopowiadał.

zasadnicze pytanie , czy twoje kolumny przenoszą częstotliwości poniżej 20hz ?

jak nie , to rezonansu ramienia nie masz prawa usłyszeć .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
5 minut temu, bolo_senor napisał:

niech ci odpowie ten co ci o tej kompensacji naopowiadał.

zasadnicze pytanie , czy twoje kolumny przenoszą częstotliwości poniżej 20hz ?

jak nie , to rezonansu ramienia nie masz prawa usłyszeć .

Nie na taką odpowiedź liczyłem. W zasadzie nikt mi nic nie naopowiadał. Po prostu ciekawi mnie temat gramofonów z q-damping.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcinus napisał:

Nie na taką odpowiedź liczyłem. W zasadzie nikt mi nic nie naopowiadał. Po prostu ciekawi mnie temat gramofonów z q-damping.

wiesz to po co pytasz q-damping masz w denon-onach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Jak bym wiedział, to bym nie pytał. Może ktoś inny się wypowie w temacie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.01.2021 o 12:02, Marcinus napisał:

Te dysproporcje są jeszcze większe. Wczoraj kupowałem (Deezer) płyty CD nowe po 3 PLN.

Jak to gra|? pytam o jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
13 minut temu, kuzik71 napisał:

Jak to gra|? pytam o jakość.

Grają normalnie, jak inne. Małe sprostowanie, bo mi słownik z uporem maniaka zmienia nazwę sklepu. Chodziło o Dealz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2021 o 10:02, Marcinus napisał:

To ja mam pytanie, w jaki sposób ustawić w ramieniu kompensację rezonansu i czy są obecnie produkowane gramiaki z taką regulacją?

Każde ramię gramofonowe ma swoją masę efektywną. Do tej masy dobieramy wkładkę o odpowiedniej podatności. Aby częstotliwość rezonansowa wypadała najlepiej w zakresie 6-12 Hz. Dlatego do lekkich ramion nie za bardzo pasują twarde MC i odwrotnie. Częstotliwość rezonansową układu wkładka ramię możemy określić za pomocą płyty testowej. 
Reszta zagadnienia do doczytania w sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paweljazz

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
5 minut temu, paweljazz napisał:

Każde ramię gramofonowe ma swoją masę efektywną. Do tej masy dobieramy wkładkę o odpowiedniej podatności. Aby częstotliwość rezonansowa wypadała najlepiej w zakresie 6-12 Hz. Dlatego do lekkich ramion nie za bardzo pasują twarde MC i odwrotnie. Częstotliwość rezonansową układu wkładka ramię możemy określić za pomocą płyty testowej. 
Reszta zagadnienia do doczytania w sieci.

Dzięki kolego za odpowiedź, ale ja to wszystko wiem.

Mnie chodziło o ramię z kompensacją. Wiem, że stare Denony miały takie ramiona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.