Skocz do zawartości
IGNORED

Dwudrożne oversized ?


Arku

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie doświadczenia z konstrukcjami 2 drożnych zestawów głośnikowych na 8" wooferze ?

 

Problemy do pokonania ?

 

Wybór głośników do tych zadań ?

 

Z falowodem czy bez ?

 

Wrażenia brzmieniowe i pomiary ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrazenia - złe. Ani toto 2 way, ani 3 way. Przede wszsytkim slabe wysokie tony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mają do tego wysokie tony? Pytam raczej o rodzaje głośników do takiego zestawienia - które lepsze które gorsze, rzędy filtrowania, przykłady udanych konstrukcji.

Jest sporo monitorów na tej wielkości głośnikach, ale większość aktywnych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Zrobiłem, gra, dodajmy bardzo dobrze. Właściciel zadowolony. Nasycone brzmienie, mocarny bas, czysty środek, doskonała góra. Eton 8-202 + Fountek NeoPRO 5i. Zwrotnica szeregowa 3. rzędu, podział na 1950 Hz. Charakterystyka SPL dla częstotliwości 200-20000 Hz w polu +-1,5dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda zwrotnica szeregowa?

 

NEO pro 5i to chyba dość duża wstęga? I raczej już droga.

 

Miał ktoś styczność z konstrukcjami idącymi w druga stronę nurtu, czyli głośnik niskotonowy grający jak najwyżej się da?

I co jest z tymi falowodami. Opatrzyłem kilka konstrukcji aktywnych i wszystkie miały kopułkę w krótkiej tubie. To coś konkretnego daje? Bo samo włożenie kopułki w falowód przynosi takie sobie efekty. Na stronie Trolesa widać że falowód istotnie zaburza przebieg spl kopułki powyżej 10khz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cadam

(Konto usunięte)

I co jest z tymi falowodami. Opatrzyłem kilka konstrukcji aktywnych i wszystkie miały kopułkę w krótkiej tubie. To coś konkretnego daje? Bo samo włożenie kopułki w falowód przynosi takie sobie efekty. Na stronie Trolesa widać że falowód istotnie zaburza przebieg spl kopułki powyżej 10khz

Przeczytaj 14 wpis Misiomora z wątku:

http://www.audiostereo.pl/projektowanie-zwrotnic-glosnikowych_95446.html#entry2522509

 

Ja jestem fanem dwudrożnego MTM na dwóch dobrych osiemnastkach i wysokotonowcu z waveguide. Myślę że osiągami taka konstrukcja jest bliska do 3-way.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczyałem.

"Dobry WG ma właściwie same zalety - podbija SPL w okolicach przełomu środka i góry (gdzie gwizdek jest najbardziej obciążony) a do tego pomaga na kierunkowość w najwyższej oktawie. Jest sporo pomiarów dostępnych w necie. Jedyna wada to konieczność kompensacji spadku SPL w kierunku wyższych tonów. Do tego ring-radiator'y mają w WG mniejsze problemy z nierównomiernościami SPL na osi w najwyższej oktawie w porównaniu z bardziej konwencjonalnymi kopułkami"

 

Faktycznie zgadza się z tym co napisał Misiomor. W pomiarach Trolesa wykresy kopułek włożonych w krótki falowód pokazują spore nierównomierności powyżej 10khz. Vifa xt nieco lepiej się zachowuje. Z tym że akurat XT ma generalnie problemy z harmonicznymi w dolnym zakresie swojego pasma.

Dobrze byłoby znieść taki głośnik od razu przystosowany do falowodu z dobrze ukształtowaną charakterystyką. Nie bez znaczenia jest podniesienie charakterystyki w dolnym zakresie kopułki. Przy filtrowaniu można ją elektrycznie odciąć znacznie wyżej poprawiając wytrzymałość mocową. Tylko impedancja wynikowa całego zestawu będzie większa.

 

Dlaczego akurat ring radiatory zachowuje się lepiej w WG, niż typowe kopułki? I od czego zależy zachowanie się kopułki w WG. Jest gdzieś w sieci test kopułek w WG poza stroną Trolesa, gdzie mierzył chyba trzy modele ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duuużo wiedzy:http://audiohobby.pl/topic/1/1283/1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale test? Na przykład pomiary Seasów z WG, pomiary Vif z WG i tak dalej.

Chodzi o to który głośnik będzie miał najmniejsze nierównomierności w wyższym pasmie. Nie mogę sobie pozwolić na wykonanie tylu pomiarów, więc szukam zestawienia z zewnątrz.

 

Jakieś modele głośników seryjnie w WG ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensownie wygląda to co zrobił Gravesen - twardo-chirurgiczna przeróbka Audaxa TW034X0 plus dedykowany waveguide. Ten Audax nadaje się do WG szczególnie, ponieważ ma naturalnie rosnące SPL w najwyższej oktawie. Szkoda że dostępność tego WG jest ograniczona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej masz HDS Tweeter w WG. Bardzo dobry glosnik, z niezlymi charkami kierunkowymi i brzmieniem lepszym, niz tanie seasy czy vify.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cadam

(Konto usunięte)

Ponizej masz HDS Tweeter w WG. Bardzo dobry glosnik, z niezlymi charkami kierunkowymi i brzmieniem lepszym, niz tanie seasy czy vify.

 

http://www.htguide.com/forum/showthread.php4?t=35524&page=1&pp=35

To co pod linkiem widoczne tylko dla zalogowanych.

 

 

Ja mam zamiar ożenić wysokotonowca Wavecor TW030WA z waveguide WG-300

 

Powinno się udać.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) zaczarowały mnie na AS2008, zarówno podłogowe jak i monitory, w pokoju z monitorami owszem był sub ale to nie zmienia faktu jak muzykalne były, swego czasu miałem sam wykonywać ale w moim małym pokoju to raczej nie mam co wojować, nie wiadomą też na tamtą chwilę były zwrotnice bo z tyłu były chyba potencjometry, nie wiem jak dziś - może ktoś już udostępnił, głośniki śmiesznie tanie cena kolumn pow. 10k pln :) - głośniki to Visaton W200S i papierowy wysokotonowy z tej samej stajni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem w zasadzie każdy głośnik kopułkowy który ma wznoszącą się charakterystykę SPL będzie się lepiej sprawował w WG które mu podbije dolny zakres charakterystyki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem "La Scalę". I to jest najlepszy dowód, tylko nie wiem, na co ;-) A poważnie, to można zrobić również takie zestawienia i będzie grać świetnie. A teraz wyliczę, co jest do zaakceptowania na moje oko w "La Scala" : minimum elementów zwrotnicy - pewnie niski rząd, BR adekwatny do głośnika, dobrze dostrojony; może do Fr, jakby do tego dorzucić dobry montaż właściwymi kabelkami to naprawdę powinno grać. I to bez żadnych tytułów profesorskich z akustyki ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem w zasadzie każdy głośnik kopułkowy który ma wznoszącą się charakterystykę SPL będzie się lepiej sprawował w WG które mu podbije dolny zakres charakterystyki?

Tak wygląda podstawowa teoria, pytanie jednak z czego bierze się ten wzrost SPL - które części powierzchni drgającej są za niego odpowiedzialne. Może to pozytywnie oddziaływać z waveguide jak w Vifach XT a być może doprowadzi do większych wąskopasmowych nierówności. Generalnie bez systemu pomiarowego do eksperymentów z WG bym nie podchodził.

 

Tak czy siak - Troels Gravesen wyniki z Audax'a TW034X0 w dedykowanym WG osiągnął znakomite, pod linkiem z niewiadomych przyczyn uciął główny pomiar przy 10kHz, jednak pomiary kierunkowości na samym dole strony pokazują bardzo zacne charakterystyki:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tu jest przepis jak dostosować tego Audaxa do niskich podziałów:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest tak że one zalezą od kształtu WG? Nie znalazłem co prawda żadnych wytycznych do projektowania kształtów WG Jednak z obserwacji wiadomo że kształty tub są rożne - wykładnicze, stożkowe jakieś o innych krzywiznach załamane itp. Czy to nie jest sposób kształtowania przebiegu w górnym krańcu pasma?

 

Druga sprawa ring radiator ma ten sztyft nieruchomy który po włożeniu w WG stworzy z nim razem inny kształt tuby. Czy to nie ma znaczenia dla wyrównywania charakterystyki SPL w górnym pasmie? Bo może być że z kopułką się nigdy nie uzyska takiego przebiegu i zawsze będą jakieś zajadłości.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Oraz jeszcze.

Patrząc na powyższe wykresy gdzie jak rozumiem jest zmodyfikowany Audax z dużą kopułką i WG widzę pasmo podziału ustawione na 3kHz

Troles niewątpliwie podciągnął efektywność tej kopułki dzięki WG w dodatku mógł użyć łagodniejszego filtrowania. Tylko czy w takim razie nie znaczy to że odstępując od priorytetów wysokiej efektywności można zrobić równie dobrze brzmiący układ bez WG z normalną kopułka odcięta na 3khz tyle ze całość będzie miała znacznie niższą efektywność?

Czy coś przeoczyłem w takim rozumowaniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest tak że one zalezą od kształtu WG? Nie znalazłem co prawda żadnych wytycznych do projektowania kształtów WG Jednak z obserwacji wiadomo że kształty tub są rożne - wykładnicze, stożkowe jakieś o innych krzywiznach załamane itp. Czy to nie jest sposób kształtowania przebiegu w górnym krańcu pasma?

To działa jako całość - XT daje lepsze rezultaty z przypadkowo dobranym, dostępnym profilem typu WG-300, za to Seas DXT miał WG projektowany pod konkretną kopułkę i też dostali w miarę równą charakterystykę. Tym niemniej to jest dość zaawansowana zabawa, ja nie znam dobrego softu do modelowania kształtu WG.

 

Oraz jeszcze.

Patrząc na powyższe wykresy gdzie jak rozumiem jest zmodyfikowany Audax z dużą kopułką i WG widzę pasmo podziału ustawione na 3kHz

Troles niewątpliwie podciągnął efektywność tej kopułki dzięki WG w dodatku mógł użyć łagodniejszego filtrowania. Tylko czy w takim razie nie znaczy to że odstępując od priorytetów wysokiej efektywności można zrobić równie dobrze brzmiący układ bez WG z normalną kopułka odcięta na 3khz tyle ze całość będzie miała znacznie niższą efektywność?

Czy coś przeoczyłem w takim rozumowaniu?

3kHz to IMO zdecydowanie za wysoko dla dużego, zwłaszcza celulozowego, (mid)woofera - jak ktoś lubi brzmienie podbarwione modami własnymi takiego przetwornika, jego sprawa, ja jednak wykorzystałbym efektywność i moc tego Audaxa (po przeróbce jak w drugim linku i z dodanym WG) do znacznie niższego podziału - oczywiście ostrozność jest tu wskazana, 1.2 - 1.3kHz nie obiecuję, ale gdyby się udało, można by pomyśleć nawet o połączeniu z Dayton'em RS225-8 i pełnej tłokowości midwoofera w przetwarzanym zakresie. CA22RNY mógłby być inną opcją - już z modem własnym ale mało dokuczliwym. A nawet CA26RFX byłby do pomyślenia - w końcu ART Emotion na nim zrobili.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwszy rezonans membrany papierowej 8" przypada gdzieś na 800-1000hz? Trudno będzie z niego zrezygnować. Wiec Troles poszedł w drugą stronę. Pogodził się z szerszym pasmem głośnika niskotonowego. A w takim razie wydaje się że przy rezygnacji z wysokiej efektywności da się połączyć z normalnej wielkości kopułką bez WG.

 

Czy może jednak w takim przypadku ogólny poziom harmonicznych będzie większy niż w tak samo filtrowanym układzie ale o większej efektywności?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy rezonans membrany papierowego woofera tej wielkości może być nawet niżej - wystarczy spojrzeć na wykresy impedancji Seasów CA22RNY czy CA22RNX. Widać "ząbek" w okolicach 700Hz.

 

Harmoniczne - w przypadku tweetera dobrze zaprojektowany waveguide wraz z dostosowaną do takiego połączenia zwrotnicą pozwala znacznie obniżyć ich ilość w porównaniu z samym tweeterem. Związek efektywności ze zniekształceniami to bardzo szeroki temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem "La Scalę". I to jest najlepszy dowód, tylko nie wiem, na co ;-) A poważnie, to można zrobić również takie zestawienia i będzie grać świetnie.

 

Swego czasu wielu wyszło z tego założenia i udało się zbudować sporo klonów, żadnego niestety nie słyszałem, ale podobno miały potencjał.

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10226-0-52910200-1354662759_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie. Tylko je nie pytam się o stolarkę. Mnie chodzi o integrację głośników. Może WLM jest przykładem najprostszego sposobu zrobienia takiej konstrukcji ale mnie rozwiązanie typu "stare radio" nie przekonują. Miałem krótko coś podobnej klasy o nazwie Unitra sprzed 40 lat i nie takie rozwiązania mam na myśli.

 

Po pierwsze chodzi o monitor. Obudowa jak najmniejsza. Pasmo -3db może być krótkie wystarczy 50hz. Głośnik który nie jest męczony niskimi basami w układzie 2-drożnym zazwyczaj lepiej brzmi w wyższym pasmie. Bas z takiego głośnika też brzmi lepiej niż jakiś wymęczony niskimi zejściami z mniejszego głośnika. Druga kwestia to dążenie do łagodnego opadania SPL. Większość małych głośników do zastosowań domowych nie zapewnia najlepszych efektów pod tym względem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo pasmu nie równe, oprócz -3dB ważne jest jeszcze zbocze poniżej, jak również wytrzymałość mocowa - i tu jest alternatywa OZ / BR.

 

W 20dm3 monitorze OZ można uruchomić Dayton'a RS225-8 - będzie Fc=56Hz i Qtc około 0.73 a więc f3 niewiele powyżej 50Hz. Podział 1.3kHz realizowalny, głośnik byłby tłokowy w pasmie przetwarzanym. Wada - niska efektywność.

 

BR - tu może być problem. Taki np. CA22RNY w 20dm3 strojonych do 40Hz ma f3 wyżej niż Dayton w OZ - efektywność ma swoją cenę niestety. Z kolei chcąc dostać f3=50Hz w takim właśnie bassreflex'ie 20dm3 strojonym do 40Hz (żeby kontrabas problemów nie sprawiał, w 20dm3 bez MB i subwooferowego drivera raczej nie da się zrobić strojenia w 27Hz a więc A0 - najniższy klawisz fortepianu) należałoby szukać woofera o parametrach typu Fs=40Hz, Qts=0.37, Vas=33dm3 - przyjmując Sd=230cm2 dostajemy Mms=35.5g - trochę dużo. Zakładając Qes=0.43 (Qms=2.65) i Re=6ohm wychodzi BL=11.2N/A a więc dużo w porównaniu z typowymi głośnikami tej wielkości, nie wiadomo czy da się przy takim zestawie parametrów (BL, Mms, Sd) osiągnąć kombinację sensownego Xmax z .SPL sięgającym gładko 1.5 - 2kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kto lubi. Mod membrany obiektywnie zaburza dźwięk, łącznie ze zróżnicowaniem głośności nut leżących obok siebie i czasem zniekształceniami nieliniowymi (podbarwianiem) niektórych częstotliwości. Z drugiej strony może dawać brzmienie "zaangażowane", a ponieważ estradowe głośniki mają całą masę modów własnych w przetwarzanym pasmie za sprawą pogoni za efektywnością i mocą (głośnik 38cm sięgający 3kHz nie jest niczym niezwykłym) zwolennicy brzmień "na żywo" mogą odbierać tłokowość jako "bez życia i charakteru".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 16

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.