Skocz do zawartości
IGNORED

Kondycjoner Masy


jacekf

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież konstrukcja masy to jeden z głównych sposobów na walkę ze zniekształceniami - było to wiele razy omawiane na forum. A zwłaszcza wówczas gdy masa ma połączenie z uziemieniem (co niestety bywa praktyką wśród nieświadomych producentów) i takie kondycjonery będą miały wpływ na dźwięk.

To jest abc audiofila i o tym wiadomo nie od dzisiaj że kondycjonery mają zazwyczaj negatywny wpływ na dżwięk systemu.

Przegadałem wiele godzin na ten temat z producentem takich urządzeń i przyznał rację bo było to słychać.

Jak dla mnie dobra listwa sieciowa jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.Może też wpływać na dżwięk systemu z uwagi na sieciówkę ale już nie tak znacząco jak kondycjoner.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież konstrukcja masy to jeden z głównych sposobów na walkę ze zniekształceniami - było to wiele razy omawiane na forum. A zwłaszcza wówczas gdy masa ma połączenie z uziemieniem (co niestety bywa praktyką wśród nieświadomych producentów) i takie kondycjonery będą miały wpływ na dźwięk.

Robisz uniki moim zdaniem. Pisałeś, że poprawiła się u Ciebie skuteczność uziemienia - jak to ma się do zniekształceń? To znaczy, że jeśli usłyszałeś poprawę, to urządzenia audio masz do bani (szczerze zapytuję?), bo generują tak duże zniekształcenia (a może przebicia na obudowie?), że są one słyszalne (czyli powyżej 1% a więc powyżej standardu hi-fi, a my tu o hi-end gadamy) i trzeba bez mała na nowo je uziemiać? Tylko jak to niby się dzieje, skoro uziemiasz do drewnianego pudełka z piaskiem (?) w środku?

--

Poza tym pytałem Cię również o to jak stwierdziłeś ową poprawę (pomiary, etc., bo usłyszeć to raczej spadek rezezystancji uziemienia jest trudno).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz uniki moim zdaniem.

 

A chciałbyś mieć wszystko na talerzu... pokombinuj trochę ;-)

 

Pisałeś że urządzenia być może mam do bani - może coś w tym jest. Urządzenia rzeczywiście mają po 20-30 lat i to też pewnie dlatego że kiedyś konstruktorzy nic nie wiedzieli o dźwięku, a dopiero współczesny hi-end wykorzystał najnowsze osiągnięcia techniki i rezultaty zaawansowanych badań kosmicznych w celu uzyskania możliwie najlepszego rezultatu, a konstruktorzy, przy udziale amerykańskich naukowców, raz za razem odkrywają nowe możliwości poprawy jakości dźwięku. Poza tym sam wiesz - te stare cieknące elektrolity, zaśniedziałe styki, zakurzone płytki... to nie ma prawa grać... :-)

 

Proste wytłumaczenia są najłatwiejsze...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia rzeczywiście mają po 20-30 lat i to też pewnie dlatego że kiedyś konstruktorzy nic nie wiedzieli o dźwięku,

30 lat temu konstruktorzy wiedzeli więcej niż sądzisz - Nelson Pass, ZZ Johnson, Peter Walker.Do dzisiaj urządzenia tych konstruktorów grają bardzo dobrze i trudno je zdeklasować nowościami z HiEndu.

Powiem jednak Drogi mbl ze klocki które posiadasz często stoją do wzięcia przed angielskimi domami za free.Nie obraż się ale

przytaczam fakty.Nie twierdzę że to nie gra w ogóle ale czas na zmiany tak imho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia rzeczywiście mają po 20-30 lat i to też pewnie dlatego że kiedyś konstruktorzy nic nie wiedzieli o dźwięku, a dopiero współczesny hi-end wykorzystał najnowsze osiągnięcia techniki i rezultaty zaawansowanych badań kosmicznych w celu uzyskania możliwie najlepszego rezultatu, a konstruktorzy, przy udziale amerykańskich naukowców, raz za razem odkrywają nowe możliwości poprawy jakości dźwięku.

 

 

jak dla mnie zdobyles tym stwierdzeniem "zlote audiofilskie wary"

 

 

 

poza tym jestes malo konsekwentny - z opisu wynika ze podniecasz sie zabytkowymi grundigami - gdzie tu logika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 lat temu konstruktorzy wiedzeli więcej niż sądzisz

 

Dobrze wiem że wiedzieli bardzo dużo, więcej niż obecni. I dlatego nie śpieszy mi się do zmian, a każda wizyta na AudioShow do tego mnie przekonuje. Owszem, bywają urządzenia wybitne, ale np. 100 tys za kolumny, nawet jeśli miałbym tyle wolnych środków - nie dałbym.

 

jak dla mnie zdobyles tym stwierdzeniem "zlote audiofilskie wary"

 

I taki był cel.

 

poza tym jestes malo konsekwentny - z opisu wynika ze podniecasz sie zabytkowymi grundigami - gdzie tu logika?

 

Skoro się nimi podniecam - coś w tym musi być. Zauważ że nie staram się do nich przekonać innych, nie ma takiej potrzeby.

 

Tak naprawdę miałem już gotową odpowiedź na pytanie Romka, ale ponieważ zawiera pewne kontrowersje - prześlę mu ją na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę miałem już gotową odpowiedź na pytanie Romka, ale ponieważ zawiera pewne kontrowersje - prześlę mu ją na PW.

 

Potwierdzam, dostałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) polecam wstępniak "Sieciówki show" Kisiela w kontekście powyższych rozważań.....mam nadzieję, że do wielu w końcu coś dotrze....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy otwierał już ktoś tego Entreqa ? Aby nie było jak z kondycjonerem NBS ...

 

147959d1344275316-innmat-hva-du-vil-nbs2.jpg

 

... środku 2m zwiniętego kabla głośnikowego, a cena liczona w tysiącach dolarów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 lat temu konstruktorzy wiedzeli więcej niż sądzisz - Nelson Pass, ZZ Johnson, Peter Walker.Do dzisiaj urządzenia tych konstruktorów grają bardzo dobrze i trudno je zdeklasować nowościami z HiEndu.

Prawda.

Co niby zmieniło się w zakresie topologii układów, co zmieniło się w zakresie łączenia klocków w systemy?

Nic.

 

Przepraszam. Zmieniło się.

Są kondycjonety masy. Dla lamerów...

 

... środku 2m zwiniętego kabla głośnikowego, a cena liczona w tysiącach dolarów.

To nie problem, że kosztuje dużo.

Jak jest na niego popyt ma prawo kosztować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy otwierał już ktoś tego Entreqa ? Aby nie było jak z kondycjonerem NBS ...

 

147959d1344275316-innmat-hva-du-vil-nbs2.jpg

 

... środku 2m zwiniętego kabla głośnikowego, a cena liczona w tysiącach dolarów.

 

Człowiek jakiś taki nieświadomy robił sieciówkę a jak by dodał obudowę to by wyszedł kondycjoner za tyle kasy :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam. Zmieniło się.

Są kondycjonety masy. Dla lamerów...

A ja bylbym ostrozny z tym lamerstwem, juz wiele rzeczy ktore przez lata wydawaly sie audio voo-doo pozniej mozna bylo wytlumaczyc ich dzialanie o opis zjawisk fizycznych. To prawda ja nie rozumiem jak dziala kondycjoner masy ale jestem ostrozny! Jesli ludzie to slysza musi cos w tym byc;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście niekonsekwentni.

A jeśli tym kablem jest taki wart kilka tys $...?

 

Nie ma większego znaczenia ile kosztuje. Ważne że tam jest i spełnia swoją rolę. Oczywiście nie w każdym systemie da to poprawę, ale nie wątpię że w niektórych będzie to słychać. Zasada działania nieco inna niż pudełka ze żwirkiem, efekt będzie podobny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Stasio.

W przyrodzie są aksjomaty. Poszczególne dyscypliny choćby naukowe opierają się na paradygmatach...

 

W elektrotechnice takimi ważnymi pojęciami są ziemia, uziemienie, masa,... powierzchnia ekwipotencjalna,...

Żadna obsiusiana kuweta nic tu nie zmieni.

 

PS: Kilka klocków postawionych jeden na/obok drugiego o połączonych ekwipotencjalnie metalowych obudowach stanowi większą przestrzenna bryłę, mogącą stanowić namiastkę potencjału odniesienia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Kilka klocków postawionych jeden na/obok drugiego o połączonych ekwipotencjalnie metalowych obudowach stanowi większą przestrzenna bryłę, mogącą stanowić namiastkę potencjału odniesienia...

Ale tu moga brac udzial zupelnie inne zjawiska anizeli te o ktorych Ty piszesz. Ja nie wiem jakie, ale jesli to slychac na plus to nauczony doswiadczeniem czuje ze moze sie pod tym kryc jakies zjawisko/zjawiska fizyczne ktorych w obecnej chwili nie umiemy rozpoznac. Juz bylo duzo takich zagadek i jak dotad wiekszosc rozwiazalem lub ktos rozwiazal. Z takich zagadek jak dla mnie w chwili obecnej stanowi wplywa materialow tzn czystosci przeowdnika na jakosc dzwieku. Wyajsnienia naukowego brak a jednak to slychac.. I co Ty na to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kondycjonety masy. Dla lamerów...

 

Widzę że kolega człowiek światły o szerokich zainteresowaniach i ogromnej wiedzy.

To się chwali. Sam nie mam wiedzy ani doświadczeń z kondycjonerami masy ale jak rozumiem

kolega wie że to lipa, próbował i ma pewność a nawet dowody czy też argumenty naukowe że

działać to nie może i być może tak właśnie jest.

Określił kolega osoby które używają i kupują różne audio gadżety nazywając ich lamerami.

Można założyć że kolega z taką wiedzą, używający różnych mądrych terminów nie uważa siebie

za takowego lamera i zapewne zestawił sobie super zestaw stereo za rozsądne pieniądze nie tracąc

kasy na lamerskie wynalazki.

Myślę że wiele osób mogło by się sporo nauczyć od kogoś kto wie lepiej jak zestawić swój system

żeby było super a żeby nie tracić majątku.

Może kolega pochwali się swoim zestawem żeby inny forumowicze nie tracili czasu i kasy na zbędne

pierdoły.

Jaki to system jest efektem przemyśleń kogoś o tak wielkiej wiedzy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co koledze wiedza o moim stanie posiadania?

Jaki ma to związek z masą?

 

Połączyć właściwie masy to niewątpliwie sztuka.

Robi się to w urządzeniach i między nimi układami ścieżek na płytkach, kablami,...

 

Tylko lamerzy* robią to w kociej kuwecie.

 

* Lamer to potoczne i pejoratywne określenie osoby niekompetentnej w określonej dziedzinie za Wikipedią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy otwierał już ktoś tego Entreqa ? Aby nie było jak z kondycjonerem NBS ...

Ale w tym wypadku ma to uzasadnienie teoretyczne, jest to cewka powietrzna o duzej dobroci dobrze zaekranowana, takie urzadzenie bedzie bardzo dobrze filtrowac bardzo wysokoczestotliwosciowy szum z sieci. A jesli chodzi o cene to istne szalenstwo. No ale to jest tak, ze cena nie zalezy od tego jak to jest zrobione ale od tego czy sie sprzeda i dziala.;)

 

Pozdrawiam StasioP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Określił kolega osoby które używają i kupują różne audio gadżety nazywając ich lamerami.

Sly,

 

wolnomyśliciele od audiovoodoo właśnie docisk do winyli spalili na stosie.

Okazuje się, że to też gadget dla lamerów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich zagadek jak dla mnie w chwili obecnej stanowi wplywa materialow tzn czystosci przeowdnika na jakosc dzwieku. Wyajsnienia naukowego brak a jednak to slychac.. I co Ty na to?

Nie ubliżaj nauce.

Wielokrotnie na Forum wspominałem, że pomiarowo na luzie rozróżnię dowolne kable. Tego niestety ani Ty ani inni nie dokonacie na słuch.

Gdyby było inaczej, byłoby o tym głośno na Świecie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co koledze wiedza o moim stanie posiadania?

Jaki ma to związek z masą?

 

Połączyć właściwie masy to niewątpliwie sztuka.

Robi się to w urządzeniach i między nimi układami ścieżek na płytkach, kablami,...

 

Tylko lamerzy* robią to w kociej kuwecie.

 

* Lamer to potoczne i pejoratywne określenie osoby niekompetentnej w określonej dziedzinie za Wikipedią.

 

Ja wszystko rozumiem, sam nie mam takiej wiedzy ale to forum audio na którym ludzie wymieniają się wiedzą, doradzają sobie, dzielą się

doświadczeniami a to wszystko w celu dojścia do pewnego celu.

Celem tym jest jak najlepszy zestaw na jaki nas oczywiście stać, a wiedza z forum powinna nam pomóc ustrzec się błędów czy niewłaściwych

zestawień różnych sprzętów.

Kolega jak widzę pokazuje nam swoją dużą wiedzę a nawet w jeden z wpisów zarzucił niekonsekwencję.

 

To nie widzę powodu żeby kolega nie był konsekwentny i podzielił się z nami informacją o swoim systemie.

Konsekwencją dawania dobrych rad i ocen opinii innych osób jest przedstawienie wyniku końcowego czyli swojego systemu.

 

Nie proszę o zdjęcia bo wiadomo,że nie każdy chce pokazywać swój pokój( z różnych względów) ale informacje

jaki to system to nie jest chyba jakaś wielka, pilnie strzeżona tajemnica.

Jak mniemam człowiek o takiej wiedzy i dość wyrazistych, zdecydowanych poglądach, które kategorycznie rozsądzają co jest dobre

a co nie, wie dobrze jak złożyć fajny system bez zbędnych i kosztownych błędów...które zapewne popełniają owi lamerzy.

Nie mówię tylko o kondycjonerze masy ale też o kablach o których kolega wypowiadał się równie negatywnie.

Nie twierdzę że kolega nie ma racji.

 

Chciałbym tylko po 1-poznać jaki system warto złożyć, mając taką wiedzę, po 2-na ile kolega jest wiarygodny bo w gębie jest każdy mocny

a w świecie realnym większość tych "wiedzących lepiej" to cienkie bolki z systemami kuchennymi.

Stąd moje pytanie.

Przypuszczam że wiele innych osób chętnie posiądzie nie tyle tą cenną wiedzę co jej efekty czyli info o systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ubliżaj nauce.

Wielokrotnie na Forum wspominałem, że pomiarowo na luzie rozróżnię dowolne kable. Tego niestety ani Ty ani inni nie dokonacie na słuch.

Gdyby było inaczej, byłoby o tym głośno na Świecie...

No a ja sobie absolutnie niewyobrazam jak mozna mierzyc kable i ustalac ich jakosc czy tez mowic co z czym bedzie lepiej gralo pomimo tego ze mam tez dosc dobrze wyposazony warsztat pomiarowy. Zreszta rozne kable rozne spelniaja funkcje i roznie tez sie je projektuje.

A jesli chodzi o czystosc materialow i jej wplyw na dzwiek to jak mozesz podziel sie wiedza i podeslij linki gdzie sa konkretne naukowe badania na ten temat?

 

Pozdrawiam StasioP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdaję sobie sprawę że napisać kolega może wszystko w tym opis systemu za 1 milion dollars ale zakładam że kolegę stać na szczerość

i opisze realny system. Ciekawi mnie też okablowanie bo jak pamiętam kolega jest wrogiem drogich kabli.

To jakimi innymi, tańszymi można zastąpić te drogie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko rozumiem, sam nie mam takiej wiedzy ale to forum audio na którym ludzie wymieniają się wiedzą, doradzają sobie, dzielą się

doświadczeniami a to wszystko w celu dojścia do pewnego celu.

Kiedyś naiwnie założyłem kilka wątków celem pokazania swoich doświadczeń i czerpania z wiedzy innych.

Akurat, m.in. o masach traktował ten wątek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie.

Pisałem że bynajmniej nie kwestionuję wiedzy kolegi tylko jeśli podchodzi do mnie gość

i mówi mi że ludzie nie mają pojęcia o tuningu Muscle Cars, a on ma taką wiedzę i wie jak się to

powinno zrobić to ja mu na to mówię..Ok, ale wpierw pokaż mi swojego Dodga czy Mustaga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie też okablowanie bo jak pamiętam kolega jest wrogiem drogich kabli.

To jakimi innymi, tańszymi można zastąpić te drogie?

Niedokładnie mnie czytasz.

Nie jestem wrogiem drogich kabli.

Jak jest popyt na produkt to jest on wart swej ceny.

 

Radzę natomiast wstrzemięźliwość w zakresie bujnych opisów czego to nie wprowadzają kable.

Parokrotnie podałem składniki dzieła muzycznego z prośba o wskazanie elementów, które kable tak drastycznie poprawiają.

Zero dyskusji...

 

Krótko mówiąc nie zgadzam się z tezą, że drogi kabel musi cokolwiek poprawić. Nic nie musi...

 

jeśli podchodzi do mnie gość i mówi mi że ludzie nie mają pojęcia o tuningu Muscle Cars, a on ma taką wiedzę i wie jak się to

powinno zrobić to ja mu na to mówię..Ok, ale wpierw pokaż mi swojego Dodga czy Mustaga.

Ale ja nie tuninguję.

Tym bardziej nie przyszedłem z taką propozycją do kolegi.

Jeśli już to opisuję prawidła jakie zachodzą w audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.