Skocz do zawartości
IGNORED

Przesiadka PCI na laptop + DAC


Arthorn

Rekomendowane odpowiedzi

Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Znalazłem jeszcze coś takiego jak Maverick Audio D2. Wygląda na pożądny, flaki z tego co się orientuję całkiem przyzwoite. Słuchał ktoś tego ? Co o nim sądzicie ? Warto do 1000zł ?

 

http://www.ebay.pl/i...#ht_4576wt_1139

 

Aha no i za co odpowiedzialna jest ta lampa w środku, czy pracuje cały czas, czy też da się ją jakoś przełączyć na tranzystory (zauważyłem, że są dwa wyjścia: normal i "tube pre-out" cokolwiek to znaczy) ? Czy trzeba ją co jakiś czas wymieniać ? Jeśli tak, to jaka może być w przybliżeniu jej żywotność ?

 

O ile dobrze pamiętam, to taka przekombinowana chińszczyzna. To jest zdaje się ten wynalazek z "analogizerem" lampowym w postaci bufora. Właśnie nie stopnia, a bufora lampowego. Ludzie generalnie mocno narzekali na jakość techniczną tego DACa. Że się sypie z czasem, bo się grzeje mocno. Wszystko w środku było pokrosowane kablami bez pomyślunku i na siłę. Jest o nim trochę na forach tematycznych. Osobiście go nie miałem, ale naczytałem się o nim sporo niedobrego. I nawet ten "highend" w nazwie wiele w tej kwestii nie zmienia.

 

EDIT

Wróć. To jedynka była tak popieprzona kablami w środku:

http://www.head-fi.org/t/470639/maverick-audio-tubemagic-d1-dac-amp-condensed-faq-and-info-thread/405

 

Dramat jakiś. Widać jakie to "rękodzieło artystyczne".

 

Ten nowszy wygląda tak:

http://www.head-fi.org/t/578557/maverick-audio-dac-d2

 

Trochę lepiej. Ale patrząc po wcześniejszych konstrukcjach, to raczej podchodziłbym do tego z ostrożnością. Bo to chińskie rękodzieło i radosna twórczość "pełną gębą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki konkretny model DAC'a klasy NIEkieszonkowej mógłbyś mi polecić w cenie do 1000zł (kwota nieprzekraczalna) ?

 

Rozglądałem się za wspomnianymi przez Ciebie Audio-GD ale niestety są sporo droższe. W temacie PC-audio jestem zielony i nie mam pomysłu co by tu się nadawało do mojego Marantza zamiast CD (możliwe, że niedługo dokupię jakiś tani transport CD do DAC'a). Rozmiar dowolny, nie zamierzam z nim podróżować :) Przydałoby się własne zasilanie i asynchroniczne USB (bo obiło mi się o uszy że to ponoć dużo daje). Mile widziane również wejście coaxialne, ale niekoniecznie, wyjście wystarczy jedno RCA. Nie planuję nic z nim grzebać i wymieniać, po podłączeniu ma dobrze grać na fabrycznych flakach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to działa to jak zwykła karta dźwiękowa w komputerze czyli odtwarza wszystkie dźwięki w tym np. te z YouTube, filmów, gier, wszystkich programów itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy takie zewnętrzne przetworniki mają ograniczenia formatów?

Czy każdy sobie radzi z różnymi FLAC, mp3, ogg, PCM itd?"

 

- To niby banalne pytanie a jednak nie do końca.

Kodeki wymagane do prawidłowego odtwarzania za równo audio jak i video muszą być zainstalowane w systemie, tu bez znaczenia czy w postaci dodatkowej paczki czy w raz z player -em.

Do dac ani wewnętrznych kart nie instaluje się kodeków ewentualnie sterowniki.

Tu nasuwa się pytanie jaki parametr musi zawierać sygnał cyfrowy by przetwornik odpowiednio go zinterpretował i przetworzył ?

Pytanie raczej z ciekawości ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego, co o tym myślicie, bo kończą mi się pomysły, co jeszcze dałoby się znaleźć do 1000zł:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W podobnej cenie jest jeszcze CA DAC Magic, ale słyszałem trochę nieprzychylnych opinii na jego temat więc chyba go sobie odpuszczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś ciekawego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przyjmuje sygnał do 32bit i 384kHz, więc chyba bardzo przyszłościowy.

Cena akceptowalna około 230PLN

 

A tu coś podobnego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Teoretycznie ze wzmacniaczem, ale pewnie można to potraktować jako przedwzmacniacz i podpiąć do normalnego sprzętu

Cena 380PLN za przetwornik z pilotem, zasilaczem wg mnie OK ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje sygnał do 32bit i 384kHz, więc chyba bardzo przyszłościowy.

 

Nie ma takiego sygnału jak 32 bity, i nie ma powodu by był, bo muzyka całościowo mieści się w ~20bitach.

Po mojemu te dane to tylko chłyt markietingowy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rozglądałem się za wspomnianymi przez Ciebie Audio-GD ale niestety są sporo droższe. ...

A może coś takiego, co o tym myślicie, bo kończą mi się pomysły, co jeszcze dałoby się znaleźć do 1000zł:...

Polski dystrybutor Audio-GD ma aktualnie NFB-3.32 w promo, trafione w twoj zakres cenowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwnicy gęstości tworzą świat równoległy.

 

 

Możesz podesłać link do strony z nagraniami 32 bitowymi..? Albo link do sklepu gdzie można je kupić, bo z mojej wiedzy 32bitowy dane dla muzyki nie wyszły jeszcze zpoza studia nagraniowego, ale pewnie dla audiofilii i fanów gęstości i puchu zrobi ten pierwszy krok :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podesłać link do strony z nagraniami 32 bitowymi..? Albo link do sklepu gdzie można je kupić, bo z mojej wiedzy 32bitowy dane dla muzyki nie wyszły jeszcze zpoza studia nagraniowego, ale pewnie dla audiofilii i fanów gęstości i puchu zrobi ten pierwszy krok :)

 

 

Nie jestem przeciwnikiem gęstych formatów, wręcz przeciwnie :) i zdaję sobie sprawę, że nie można kupić nagrań 32bit., wiadomo, im większa rozdzielczość i próbkowanie tym wierniejsze odwzorowanie analogowego sygnału, tak w ogóle to przepraszam za offtopa, moja uwaga bardziej dotyczyła stwierdzenia, że nie ma powodu by był kiedykolwiek sygnał audio zapisywany na 32bit., pamiętam, pewien znany Pan twierdził, że komputer osobisty nigdy nie będzie potrzebował więcej niż 640kB RAM :)

przetworniki DAC 32bit już są, np. CS8421, więc dlaczego kiedyś nie możemy się spodziewać takich nagrań ? Rambo zwracam honor, nie ma sensu dalej ciągnąć offtopa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał 32 bitowy, a raczej możliwość przetwarzania takiego sygnału przez kartę/DAC to idealna sprawa.

Większość zapisu muzyki to sygnały 16-bitowe. Czyli taki sygnał może bardzo łatwo "nadbitować" (nie wiem jaki byłby odpowiedni termin) do 32 bitów baz zniekształceń interpolacji, a następnie wygładzić. Mamy idealny mnożni 2x przecież.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Wyższa rozdzielczość słowa bitowego nie jest niczym złym. Przeciwnie, pozwala ona na generowanie mniejszych błędów i strat sygnału, podczas numerycznych operacji na nim. Dobrym przykładem jest regulacja głośności w domenie cyfrowej. W tym przypadku im dłuższe słowo bitowe tym lepiej, bo tym mniejsze jest degradowanie sygnału podczas tej operacji.

 

Niektóre konstrukcje wykorzystują tę właściwość wprost, dlatego wewnętrznie wykonują operacje na jeszcze dłuższym słowie bitowym niż sygnał przyjmowany. Taki ES9018 Sabre, dokonuje wszelkich działań na słowie 48 bitowym, w tym filtracji cyfrowej i regulacji głośności. Więc potencjalnie większa rozdzielczość sygnał,u jest ze wszech miar słuszna i przydatna. I to nawet jeśli pierwotny sygnał analogowy tego nie wymaga, gdyż jest takie sobie jakości. Ale dłuższe słowo bitowe, to po prostu większy zapas na straty powstające podczas obróbki numerycznej przebiegu.

 

Nawet taki 16 bitiwy sygnał, w przypadku Sabre, jest na poziomie ptzetwornika najpierw przekształcany do 48 bit i przenoszony w znacznie wyższą domenę czasowo. O ile dobrze pamiętam do 1,5MHz i dopiero na takim sygnale przetwornik pracuje dalej. Nawet utrata kilku bitów, podczas wszelkich zabiegów na sygnale wewnątrz przetwornika, nie skutkuje takim zdegradowaniem sygnału, jakby to miało miejsce, podczas pracy na natywnym słowie 16bit.

 

Tym samym i słowo wejściowe 24, czy też 32bit, może tylko pomóc, a już na pewno nijak nie zaszkodzi. Więc nie ma się co bronić przed gęstymi formatami. Tak naprawdę, to do tej pory ograniczeniem była pojemność nośników i moc obliczeniowa sprzętu, a nie jakieś inne względy. Tak poza tym to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domenie cyfrowej posługiwać się gęstszymi formatami. Oczywiście niektórzy argumentują, że gęstsze formaty są zbędne, gdyż nie jest to potrzebne przy tego typu sygnałach analogowych z jakimi mamy pierwotnie do czynienia. Ale choćby dla kwestii, wspomnianych, strat przy obróbce numerycznej, nie ma powodu, aby się przed tym bronić.

 

"Czy takie zewnętrzne przetworniki mają ograniczenia formatów?

Czy każdy sobie radzi z różnymi FLAC, mp3, ogg, PCM itd?"

 

- To niby banalne pytanie a jednak nie do końca.

Kodeki wymagane do prawidłowego odtwarzania za równo audio jak i video muszą być zainstalowane w systemie, tu bez znaczenia czy w postaci dodatkowej paczki czy w raz z player -em.

Do dac ani wewnętrznych kart nie instaluje się kodeków ewentualnie sterowniki.

Tu nasuwa się pytanie jaki parametr musi zawierać sygnał cyfrowy by przetwornik odpowiednio go zinterpretował i przetworzył ?

Pytanie raczej z ciekawości ;)

 

 

Sygnał PCM, nieskompresowany. o rozdzielczości bitowej i częstotliwości próbkowania takiej, jaką zdolny jest przyjąć przetwornik. Metoda dostarczenia takiego sygnału, czy będzie to I2S, Spdif (coaxial, toslink, AES EBU), firewire, USB, zależy od interfejsów w jakie jest wyposażony DAC. Niektóre interfejsy, na przykład USB, wymagają dodatkowych sterowników, czy to natywnych systemu operacyjnego, jeśli system takowe posiada, czy też dostarczonych przez producenta interfejsu. Żaden DAC, na poziomie sprzętowym, nie obsługuje natywnie formstów skompresowanych. Więc dekompresja odbywa się na poziomie komputera, jeszcze przed wysłaniem strumienia danych do DACa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie mam pomysłów. Podobno do 1000zł da się kupić DACa tylko trzeba szukać ale jakoś nikt nie potrafi wskazać czego w ogóle szukać poniżej tego tysiąca :/ GD Audio odpada, przekracza podaną kwotę nawet w promocji, dodatkowo są problemy z dostępnością w Polsce.

 

Jedyne co znalazłem w tej cenie to:

 

- CA DacMagic

- CA DacMAgic 100

- V-Dac 2

 

- Hegel HD2 (odpada z powodu zasilania po USB)

 

Jeżeli znacie jeszcze jakieś konkretne modele DACów to proszę o podanie, byłbym też bardzo wdzięczny za bezpośrednie linki do nich. Jeśli nie macie innych pomysłów, to proszę o szybką odpowiedź, który z wymienianych w tym temacie DACów, nie przekraczających kwoty 1000zł wybralibyście na moim miejscu. Jak już wspomniałem, będzie to sprzęt stacjonarny, do przetwarzania sygnału z laptopa (USB) oraz CD (coaxial). Pozostałe elementy toru, wspomniane na początku tego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia rzecz na ktora mam ochote to wykonywac robote za rep'a polskiego dystrybutora Audio-GD, ale wyraznie ze potrzebujesz wszystkiego directly, so

NFB-3.32 kosztuje w promocji PLN 999.99 wiec nie wiem jak to moze byc wiecej niz pln 1000. Direct link ...., podalem ci powyzej link producenta NFB-3.32, jest google, wiec zakladalem ze dasz rade

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na stronie dystrybutora jest napisane "promocja, ostatnie sztuki z grudnia", wiec nie wiem jak moze byc problem z dostepnoscia. Wyraznie wyglada na to , ze czyszcza stock, zwlaszcza patrzac na cene. To jest normalny dac, w dobrej cenie, a nie mydelniczka jak te, ktore wymieniasz. Z mojej perspektywy nawet NFB-15 (tanszy), czy NFB-12 (jeszcze tanszy) zagra lepiej (biorac pod uwage factor jakosc / cena) od DAC'ow ktore listujesz. Na dodatek wszystkie wymienione przez ciebie DAC'e sa drozsze. Dla uproszczenia ja ta droge przeszedlem jakis czas temu. Swojego wyboru dokonywalem w czasie kiedy Audio-GD nie mialo polskiego dystrybutora i swoj pierwszy DAC Audio-GD sciagalem od producenta, grajac na wlasne ryzyko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, wielkie dzięki, nie wiedziałem, ze da się je zamówić w Polsce. Czy jest jakaś różnica jakie CD do niego podepnę, czy tez transport nie wpływa na jakość dźwięku ? Myślałem nad dokupieniem mu jakiegoś taniego Pioneera PD-SXXX za około 200-300zł. Problem w tym, że one miały tylko wyjście optyczne, a wolałbym coaxialne.

 

Jeszcze jedno: Czy powinno stosować się w DAC'ach oversampling np. do 96kHz ? Chodzi mi o to jak to wygląda z czysto fizycznego punktu widzenia, bo tak na logikę to moim zdaniem podwyższenie próbkowania z 44,1kHz na 96kHz MUSI dawać jakieś przekłamania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowimy o DAC'u klasy USD350 wiec z tym wplywem transportu cd to bym nie przesadzal. Odnosnie CD Pioneer'a nie mialem z nimi do czynienia w dawnych czasach, wiec trudno mi sie wypowiadac. Na pewno lepiej miec transport z wyborem optyk lub coax.

Na twoim miejscu uzywalbym ustawien dostosowanych do formatu muzyki jaka masz. Wnioskujac z checi posiadania transportu uzywaz cd lub cdripy (i.e. flac), wiec 44.1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli autor tematu w dalszym ciągu jest zainteresowany kupnem przyzwoitego DACa to mam do zaoferowania bardzo dobry sprzęt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli autor tematu w dalszym ciągu jest zainteresowany kupnem przyzwoitego DACa to mam do zaoferowania bardzo dobry sprzęt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

DAC, już kupiony (AUDIO GD NFB-3.32) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak już dojdzie całość sprzętu to postaram się coś napisać.

 

Oprócz laptopa jako drugi transport CD wybrałem Marantza CD53MKII, głównie ze względu na możliwość obsługi całej wieży jednym pilotem od wzmacniacza. Wystarczy, czy warto w przyszłości kupić temu DACowi jakiś fajniejszy transport ?

Kabelki wymieniłem na Klotz AC110 3x 0,25m (dwa analogi i coaxial), warto zainwestować więcej w okablowanie, czy te powinny dać radę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.