Skocz do zawartości
IGNORED

Kable sieciowe (ethernetowe)


Marek Lacki

Rekomendowane odpowiedzi

rochu empiryzm w nauce jest bardzo ważny, przyznaje, jednak technologia związana z Ethernetem (ogólnie rzecz ujmując) została już dokładnie zbadana. Oczywiście można wieszczyć w każdy elemencie toru magiczny wpływ na brzmienie ale jak pójdziemy tą ścieżką to zaraz zaczniemy opowiadać, że jak wywietrzymy pokój to odtwarzacz grający po WiFi będzie grał czyściej. Przyznasz, że to nonsens a to dokładnie ta sama transmisja tylko przy użyciu innego medium.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowym jest transformator separujący na wejściu więc kabel jako taki jest zawsze separowany galwanicznie.

No właśnie, tylko to nie obejmuje ekranu. Jeśli jest ekran, to łączy masy urządzeń i wtedy nic dziwnego, że może być słychać różnice.

 

Niektórzy błędnie sądzą, że kabel ekranowany będzie lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowy kabel ethernetowy to skrętka bez ekranu. Ekran w takich kablach ma o tyle mały sens, że transmisja jest różnicowa więc zakłócenia wspólne (a takie się pojawiają w takiej skrętce) są z natury rzeczy eliminowane. Druga rzecz to to że nie bardzo wiem gdzie w gnieździe RJ miałbym taki ekran podłączyć (tam nie ma masy) no chyba, że jest zasilanie PoE ale to zupełnie inna sytuacja. Nawet gdybym się uparł i podłączył jakoś ten ekran do masy urządzenia to zrobiłbym to prawidłowo z jednej strony. Na koniec dodam, że owszem urządzenia uziemione grają inaczej (są mniej podatne na zakłócenia) ale tak naprawdę ma to znaczenie w technice nazwijmy to estradowej. Tam są bardzo duże czułości (wzmocnienia) i wszystko wychodzi na wierzch. Wiem coś o tym bo robiłem urządzenia dla gitarzystów. Jednak nie zmieniało to brzmienia w istocie tego słowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowy kabel ethernetowy to skrętka bez ekranu.

To ja w takim razie używałem już całą masę nieprawidłowych kabli... oczywiście, że są kable ekranowane, tylko ekranowanie to jest w warunkach domowych całkowicie zbędne, a w przypadku sprzętu audio wręcz szkodliwe, bo właśnie łączy masy. Przyjrzyj się uważnie gniazku ethernet i wtyczce S-FTP: ekran łączy się z masą.

 

Parę postów wyżej kolega właśnie napisał, że mu kable ekranowane inaczej grały niż nieekranowane: i nic dziwnego.

 

Jeszcze podsumuję to inaczej: nie powinno być różnicy pomiędzy kablami nieekranowanymi. Ekranowanych natomiast nie powinno się w ogóle używać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Patrick

(Konto usunięte)

Milo jest poczytac wpisy takich ludzi jak DeTom , dd6 czy SlawekR jako antymaterie tych wszystkich idiotyzmow jakie pojawiaja sie na tym forum. Gratuluje wam Panowie i dziekuje bo takie wpisy przywracaja wiare w ludzka inteligencje i zdrowy rosadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

To ja w takim razie używałem już całą masę nieprawidłowych kabli... oczywiście, że są kable ekranowane, tylko ekranowanie to jest w warunkach domowych całkowicie zbędne, a w przypadku sprzętu audio wręcz szkodliwe, bo właśnie łączy masy. Przyjrzyj się uważnie gniazku ethernet i wtyczce S-FTP: ekran łączy się z masą.

 

Parę postów wyżej kolega właśnie napisał, że mu kable ekranowane inaczej grały niż nieekranowane: i nic dziwnego.

 

Jeszcze podsumuję to inaczej: nie powinno być różnicy pomiędzy kablami nieekranowanymi. Ekranowanych natomiast nie powinno się w ogóle używać.

 

 

To i ja dorzucę od siebie bo widzę, że pojawiła się kontrowersja w kwestii kabli ekranowanych.

 

Więc tak, kabel ethernetowy, czyli tzw. skrętka, powinien być nieekranowany. Jego konstrukcja nie wymaga ekranu. Kable ekranowane stosuje się w bardzo specyficznych sytuacjach. Ok, nazwijmy je po imieniu, ekran nie ma chronić danych przed zakłóceniami z zewnątrz, a wręcz przeciwnie. Ma zapobiegać "wyciekowi" danych na zewnątrz. Mówiąc wprost, ma chronić przed możliwymi próbami dobrania się do danych "po kablu" przesyłowym. A mniej spiskowo, ma chronić inne media, które w określonych sytuacjach, mogą biec tym samym korytkiem teletechnicznym, czy też peszlem, ściśle przylegając do naszego kabla ethernetowego, w związku z małą ilością miejsca. Czyli chronimy inne wrażliwe dane, biegnące kablem równoległym, przed zakłóceniem od przesyłu ethernetem, a nie na odwrót. Bo na odwrót jest to zbędne. Do tego stosuje się ekranowanie sieci ethernet, która normalnie ekranowania nie wymaga.

 

Z polskiego na nasze: ekran akustyczny nie chroni autostrady przed hałasem z zewnątrz, a chroni ludzi mieszkających wzdłuż autostrady, przed hałasem z niej :). Autostrada, sama z siebie, to by się obeszła bez ekranu spokojnie.

Z ethernetem jest dokładnie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milo jest poczytac wpisy takich ludzi jak DeTom , dd6 czy SlawekR jako antymaterie tych wszystkich idiotyzmow jakie pojawiaja sie na tym forum. Gratuluje wam Panowie i dziekuje bo takie wpisy przywracaja wiare w ludzka inteligencje i zdrowy rosadek.

Niby tak, ale z drugiej strony w sumie mój post potwierdza, że różnice przy kablach ekranowanych mogą występować, a wcześniej wszyscy sceptycy twierdzili, że różnic nie może być. To że użycie kabli ekranowanych jest bez sensu, to inna sprawa.

 

Często tak właśnie jest, że jednak jakieś wytłumaczenie dla różnic w dzwięku się znajdzie.

 

Milo jest poczytac wpisy takich ludzi jak DeTom

 

DeTom napisał mi na priv, że został zbanowany. Wydawało mi się, że info o tym kto jest w tamacie zbanowany wyświetlało się na stronie. To nie powinna być ukryte. Coś się zmieniło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Patrick

(Konto usunięte)

Akurat ten aspekt jest jasny i nie podlega dyskusji => kuriozalne jest dorabianie ideologii i szukanie magii w rzeczach gdzie ich nie ma tylko po to zeby byc "level up" w rankingu audiofilnego swiatka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak do przesylania strumieniowego nie bedzie potrzeba juz kabli w przyszlosci? Audioquest zacznie sprzedawac specjalne powietrze w sloikach do lepszego przesylu takich informacji. Ew. jakies jonizatory, zeby to jakos lepiej gralo.

Opatentuje to i bede milnionerem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Patrick

(Konto usunięte)

DeTom napisał mi na priv, że został zbanowany. Wydawało mi się, że info o tym kto jest w tamacie zbanowany

 

Coz , to zupelnie normalne w tym miejscu => nie daj bozia podwazyc audiofilne dogmaty za pomoca rzeczowych argumentow.

 

Tutaj sie heh "slyszy" 8-)

 

Pozegnam sie juz bo jak znam zycie zaraz dolacze do grona p[iszacych "niemerytoryczne wpisy" i zalapie bana. Jak bede mial fart to moze nie zalapie warna.

 

Pozdrawiam Paddy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest cytat z niemieckiego Audio z recenzji Linn Akurate DS:

 

"Zum Einstieg kann man ihn ohne zusätzliche Investitionen auch einfach über einen Netzwerkrouter mit dem PC verbinden, der dann gleichzeitig Speicher- und Steuerungsdienste leistet. Klanglich, das ist beruhigend, sind alle Server, Router, Switche und LAN-Kabel gleich: Im Player wird eh alles gepuffert und neu getaktet, bis dahin herrscht Netzwerktechnik, und die kennt knallhart nur zwei Zustände: die Musik spielt, oder sie spielt nicht."

 

Pozwolę sobie przetłumaczyć:

 

"Na początek można go bez dodatkowych inwestycji zwyczajnie poprzez router sieciowy połączyć z PC, który wtedy równocześnie działa jako pamięć i sterowanie. Dźwiękowo, to jest uspokajające, wszystkie serwery, rutery, switche i kalble LAN są takie same: w odtwarzaczu wszsytko jest buforowane i taktowane na nowo, do tego miejsca rządzi technika sieciowa, a ta zna kategorycznie tylko dwa stany: muzyka gra albo nie gra."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle warto czytać niewmieckie gazetki audio, są na prawdę pouczające. Na przykład niemieckie Stereo zrobiło kiedyś test listew sieciowych z udzialem czytelników. Na początku zrobili dwa super high-endowe zestawy z IDENTYCZNYCH elementów, ale okazało się, że różnica między nimi była większa niż wynikająca z zastosowania różnych listew. Musieli więc testować na jednym systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie o jednym: w przypadku kabla ekranowanego łączymy masy urządzeń, a to już może mieć istotny wpływ na dźwięk. Dla tego w tym przypadku powinno się używać wyłącznie kabli bez ekranu. Jak ktoś chce sprawdzać jaki wpływ na dźwięk ma połączenia mas, to najlepiej niech sobie to robi osobnym audiofilski kablem.

 

Naprawdę? W studyjnych kablach audio ekran łączy się z jedną masą - z jednym ze wtyków, po to żeby właśnie pętla masy nie występowała.

W przypadku kabli ethernetowych jest inaczej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“Kejseren er i garderoben!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę? W studyjnych kablach audio ekran łączy się z jedną masą - z jednym ze wtyków, po to żeby właśnie pętla masy nie występowała.

W przypadku kabli ethernetowych jest inaczej?

Kable ethernetowe nie są kierunkowe, więc żadna ze stron nie jest wyróżniona. Są oczywiście gniazdka bez podłączenia ekranu, ale większość ma takie podłączenie.

 

Co do kabli studyjnych, to z tego co wiem, kabel też łączy masę po obu stronach, natomiast część urządzeń ma przełącznik separujący masy. Ale może się mylę. Nie zgłębiałem tej kwestii. W warunkach domowych przy połączeniu XLR nie jest moim zdaniem potrzebny ani ekran, ani połączenie mas i tak też mam w domu. Z połączenia mas można przy połączeniach zbalansowanych zrezygnowac całkowicie ponieważ masa nie jest potencjałem odniesienia dla sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale z drugiej strony w sumie mój post potwierdza, że różnice przy kablach ekranowanych mogą występować, a wcześniej wszyscy sceptycy twierdzili, że różnic nie może być. To że użycie kabli ekranowanych jest bez sensu, to inna sprawa.

 

Co do ekranowania przewodów.

 

Byłem świadkiem pokazu ogromnego subwoofera, do którego podłączony był nie pozorny srebrny przewodzik opleciony jedynie jedwabną nitką. Na pytanie, dlaczego to taki wątły drucik, prezenter odpowiedział, taki w zupełności wystarczy. Od tamtej chwili chodzi mi po głowie pomysł zbudowania właśnie przewody wykorzystującego srebrny drucik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Tubatoon

(Konto usunięte)

Projektowałem warstwę PHY w urządzeniu z LANem i składnikiem podstawowym jest transformator separujący na wejściu więc kabel jako taki jest zawsze separowany galwanicznie.

Co do połączeń to zwykle wykorzystuje się połączenie tak zwanymi socketami TCP. Połączenie to zapewnia (norma) bezbłędne dostarczenie danych. Nie będę się wgłębiał w to jak to się obywa ze strony technicznej bo szkoda na to czasu. Dane przesyłane są w ramkach, a częstotliwość wymiany ramek w stosunku do częstotliwości próbkowania sygnału audio jest wielokrotnie wyższa. W przypadku uszkodzenia ramki dane przesyłane są ponownie. To gwarantuje, że wszystkie dane dotrą na miejsce. Przy poprawnie wykonanych kablach nie ma możliwości usłyszenia różnić w brzmieniu kabli co najwyżej sygnał może zaniknąć. W tym biznesie nic mnie już nie zdziwi... kable ethernetowe hi-end, ehhh...

 

@DeTom: im nie przetłumaczysz, oni słyszą różnice między zegarami w DAC-ach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 07.12.2012 - 00:05

Użytkownik climax99 dnia 06.12.2012 - 23:57 napisał

Ja próbowałem. jest różnica.najlepszy jaki znalazłem to FIBRAIN utp7.

wrzucam całego pdf-a jak kto ciekawy.

Niezły był tez Molex , filoletowy utp 6.

Poprzestałem na testach 7 róznych kabli tej samej długości.

W zależności od indywidualnych warunków lepiej lub gorzej wypadaja kable ekranowane lub nie.

U kolegi lepiej wypadł Molex bez ekranu o długości 6 m. U mnie przy 14 metrach wspomniany powyżej wygrał.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Testowane odcinki co z czym łączyły?

 

 

Ponawiam pytanie: Testowane odcinki kabli co z czym łączyły?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy poprawnie wykonanych kablach nie ma możliwości usłyszenia różnić w brzmieniu kabli co najwyżej sygnał może zaniknąć.

Własnie tak, ale są tacy co wiedzą słyszą lepiej. Ciekawa dyskusja jest tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . I tak ten co słyszy lepiej słyszy różnice i już.

Ja to mówią w KMN "witki opadają".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory nie było ani jednej wypowiedzi ściśle na temat, wg założeń napisanych na początku. Nie powinno być tu więc żadnego postu. A jednak każdy chce coś powiedzieć. Cokolwiek, byle powiedzieć. Owszem, niektórzy próbowali podejść do sprawy od strony technicznej, ale zupełnie nie o to chodziło, bowiem już wielokrotnie w przeszłości okazywało się, że teoria swoje, a praktyka, co innego, co oznacza luki w teorii.

Chodziło wyłącznie o opisanie własnego doświadczenia praktycznego, ale tylko wówczas, gdy różnica wystąpiła. Jeśli nie, to nie ma czego opisywać.

Niestety, jedynym sposobem moderacyjnym jest tu banowanie, co jest bez sensu, ale nie ma możliwości usuwania postów. Osoby otrzymują bany, a śmietnik pozostaje.

Wniosek na tę chwilę jest taki, że nikt nie doświadczył różnic między omawianymi kablami przy zastosowaniu ich jako połączenia w sieci, więc pozostaje to paradygmatem. Szkoda jednak, że przez niektórych zamienianym w dogmat.

Temat zamykam i być może powrócę do niego za pół roku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.