Jump to content
IGNORED

Na jakiej zasadzie działają końcówki mocy w amplitunerze?

pod_innym_nickiem

Recommended Posts

Na jakiej zasadzie działają końcówki mocy w amplitunerze?

Podam przykład by łatwiej załapać o co biega.

1) Sygnał z odtwarzacza CD wchodzi po analogu na CD IN.

Muzyka pojawia się na kanale lewym i prawym więc domyslam się, ze pracują te dwie końcówki.

2) Sygnał z odtwarzacza CD wchodzi po analogu na wejście 5.1.

Lewy Przód i Prawy Przód, pozostałe 3 gniazda są wolne. Przełączamy amplituner na wejście 5.1 i dźwięk pojawia się na kanale lewym i prawym. Oczywiście wszelkie systemy przestrzenne są wyłączone. Podpięte są tylko dwie kolumny - czyli stereo. Jak w takim układzie pracują końcówki mocy? Pracują tylko dwie końcówki (lewa prawa) czy może pracują wszystkie końcówki (pięć) równocześnie, mimo że sygnał wchodzi tylko na kanał L i kanał P?

Może ktoś coś mądrego powiedzieć?

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam taki głupawy nick, bo osiemnaście lat temu zapomniałem loginu i hasła pod jakim się pierwotnie zarejestrowałem.

jesli cd wysyla analogowy sygnal do amplitunera on przerabia go na sygnal cyfrowy by mogl go obrabiac roznymi filtrami dodajac rozne bajery itp . nawet jesli masz wylaczone wszelkie filtry bajery przestrzenne to i tak sygnal najpierw wchdzi analogowy od cd pozniej jest konwertowany na cyfrowy i znow na anologowy . dopiero wtedy wychodzi na koncowke mocy i koncowka daje mu watow by byl dzwiek na kolumnach

jesli sluchasz stereo to rzecz normalna ze dziala tylko jedna koncowka mocy od stereo front

z tym konwertowaniem analogowym na cyfrowy i znow na analog jest sprawdzone praktycznie .

swego czasu mialem yamahe ax 900 jako koncowke mocy i amplituner yamahe rx-v 3900 ( wysoki model )

sygnal szedl z cd do amplitunera ktory sluzyl za przedwzmacniacz i dalej do koncowki mocy oddzielnej ax 900

porownywalem to pomijajac amplituner czyli

cd- yamaha ax 900 bezposrednio

okazalo sie ze amplituner strasznie psuł dzwiek i bylo to bardzo sluchac

konwertowanie analog cyfra analog zrobilo swoje i sygnal zostal strasznie znieksztalcony ( smierdzialo cyfrowym dzwiekiem )

wnioski ?

Do stereo TYLKO wzmacniacz stereo . zadnych amplitunerow . nawet tych drogich . amplitunery nie nadaja sie do stereo . bede to powtazac za kazdym razem

Amen

Hidden Content

Lampa jest jak wino . Czym starsza tym lepsza

Chyba jednak nie padła odpowiedź na pytanie autora.

Jeśli dobrze rozumiem pytanie brzmi czy w stereo biorą udział tylko dwie końcówki mocy czy moc z pozostałych też jest przekazywana na fronty.

Hidden Content

Zasada podobna jak przy stereo. Jeśli podłączysz jedną kolumnę to moc z drugiej końcówki nie zostanie przekierowana na tą z podłączoną kolumną. (chyba, że zmostkujesz o ile jest taka mozliwosć)

Hidden Content

Słucham muzyki - nie sprzętu.

odpowiedź nie padła. DJ_Achmed napisał pierdoły w ogóle nie związane z pytaniem.

Kolega Omen także nie zrozumiał pytania.

Proszę przeczytać punkt 2-gi w moim pytaniu.

Sygnał analogowy z odtwarzacza CD podajemy na gniazdo 5.1 w amplitunerze. Lewy Front, Prawy Front. Pozostałe gniazda są wolne. Gra płyta stereo. Amplituner jest przestawiony w tryb "WEJŚCIE 5.1" czyli wprost na końcówki mocy. Pracują końcówki od stereo (lewy prawy). Co robią pozostałe końcówki? Grzeja się bezproduktywnie?

Prościej nie potrafię - słowa kluczowe zostały wytłuszczone.

Hidden Content

Mam taki głupawy nick, bo osiemnaście lat temu zapomniałem loginu i hasła pod jakim się pierwotnie zarejestrowałem.

Nie padła bo tego typu wątki służą do wskazywania swoich światopoglądów a może i prawd, które w tym momencie nie interesują autora ;).

Amplituner co do końcówek to takie samo urządzenie jak wzmacniacz stereo.

Do jednej pary terminali na tylnej ściance obudowy przyłączone jest wyjście jednego wzmacniacza.

Abstrahuje tu od dziwolągów wyboru kolumn (A, B, A+B,...).

Jeżeli podłączymy źródło, np. CD do określonych wejść analogowych to na sygnał wyjdzie na odpowiednich terminalach wyjściowych zupełnie identycznie jak w klasycznym wzmacniaczu stereo.

Nie można wykluczyć tego, że amplituner przetwarza sygnał analogowy na cyfrowy, poddaje go obróbce i następnie ponownie przetwarza na sygnał analogowy i podaje dopiero na końcówkę mocy.

Dobre amplitunery mają zazwyczaj przełącznik wyłączający zupełnie takie przetwarzanie. Nazywa się to np. PURE DIRECT, czy coś w tym stylu.

Ze względu na mnogość wzmacniaczy w amplitunerach, zazwyczaj mają one również przełącznik do bi-ampingu. Bywają konfiguracje mostkowe...

Ale takie też bywają w wzmacniaczach stereo (wielo końcówkowych).

Odpowiadając wprost na pytanie Omen`a:

Jak podłączy się na wejście analogowe amplitunera np. frontów sygnał to z odpowiedniego wyjścia terminali (frontów) uzyska się sygnał na kolumny.

Jak sygnał z CD podłączy się do wejść wzmacniaczy efektowych (bocznych tylnych) to sygnał na kolumny będzie na terminalach dla głośników efektowych a nie frontowych...

Itd.

Sygnał analogowy z odtwarzacza CD podajemy na gniazdo 5.1 w amplitunerze. Lewy Front, Prawy Front. Pozostałe gniazda są wolne. Gra płyta stereo. Amplituner jest przestawiony w tryb "WEJŚCIE 5.1" czyli wprost na końcówki mocy. Pracują końcówki od stereo (lewy prawy). Co robią pozostałe końcówki? Grzeja się bezproduktywnie?

Nie ma gniazda 5.1.

Są z reguły gniazda RCA (Cinch), każde dla jednego kanału.

Ta nazwa 5.1 to domyślam się zapis z instrukcji obsługi.

Pozostałe końcówki grzeją się bezproduktywnie.

Nie podejrzewam większości amplitunerów o inteligentne mechanizmy odłączania zasilania od nie wykorzystywanych końcówek mocy.

Hidden Content

Nie ma gniazda 5.1.

Są z reguły gniazda RCA (Cinch), każde dla jednego kanału.

Ta nazwa 5.1 to domyślam się zapis z instrukcji obsługi.

Pozostałe końcówki grzeją się bezproduktywnie.

Nie podejrzewam większości amplitunerów o inteligentne mechanizmy odłączania zasilania od nie wykorzystywanych końcówek mocy.

Ok, dzięki za jakieś info.

Owszem - to nie gniazdo. To dokładnie mówiąc wejście 5.1, dokładnie takie jak na obrazku poniżej. Do tego wejścia podpinamy tylko CD. Posiadamy tylko dwie kolumny. Z tego co wiem amplitunery w opcji "5.1 INPUT" mają zawsze wyłączoną wszelką obróbkę/korekcję itp, itd. To taki hardwarowy tryb DIRECT :)

Z tego co kolega Grzegorz7 pisze, to niewykorzystane końcówki będą się wówczas grzać bezproduktywnie. Myślałem, że niewykorzystane końcówki są automatycznie odłączane po niewykryciu sygnału wejściowego.

Nie mam żadnego amplitunera. Zastanawiam się po prostu jak działa amplituner wykorzystywany tylko do stereo.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Na 95% końcówki nie wykorzystane grzeją się.

Ale to nie problem.

Pracują zazwyczaj w płytkiej klasie AB i pobierają kilka-kilkanaście watów mocy na to grzanie.

Współczesne amplitunery mają systemy autokalibracji akustycznej. Wówczas wykrywają brak głośników na odpowiednich terminalach. Ale nawet wówczas zazwyczaj nie "wyłączają" zasilania niewykorzystanych końcówek mocy.

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.