Skocz do zawartości
IGNORED

Dobre polskie kino.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, SynSama napisał:

Dokładam więc trzecie : ten film to kupa. Czy teraz oznacza to, że jest ch*jowy, czy jest jednak zajebiaszczy :-) ?

Zakładam ,że film widziałeś  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Zakładam ,że film widziałeś  ?

Człowiek popełnia w życiu różne błędy. Obejrzenia tego gówna będę żałował długie lata.......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Na pewno to nie był największy .

...to Kopernik nie żyje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernowa,jednak da się w tym kraju zrobić uczciwe kino.74 minuty trzymania widza za przysłowiową mordę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Supernovej to jestem bliższy ocenie Wojciecha. Film mnie irytował słabym aktorstwem i pretensjonalną nadekspresją.

 

Ciekawszy jest moim zdaniem inny polski debiut pt. Easter. Pomysł wyjściowy jest genialny. Otóż jesteśmy w jakimś osiedlu willowym klasy wyższej średniej. Dorośli posuwają SUVami a nastolatki popitalają na elektrycznych hulajnogach. Jedyna różnica jest taka, że w tym społeczeństwie obowiązują prawa wzięte żywcem z jakichś plemiennych pradziejów, gdzie oficjalnie obowiązuje "prawo krwi" "prawo rodowej zemsty" i tak dalej. Jak tatusia zabiją to synuś nastolatek albo i córeczka muszą stawać na udeptanej ziemi - tyle, że oczywiście zamiast toporów używają wypasionych pukawek. Zestawienie współczesnych i dawnych rytuałów daje niezwykły surrealistyczny efekt. Na początku świetnie się to ogląda - nawet jeśli porównania z kinem Lahthimosa są na wyrost. Niestety w pewnym momencie film zmienia się w dziewczyńskie kino typu young adults z niewydarzonym wątkiem kryminalnym, a zamiast baśniowo-współczesnej przypowieści otrzymujemy naiwną, wręcz dydaktyczną krytykę "społecznie usankcjonowanej i zrytualizowanej przemocy" albo inne myślowe frappuccino w tym stylu. Szkoda - choć i tak wolę tego rodzaju przecenę od biedronkowych promocji Komasy Juniora.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dobry film wart obejrzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Moderatorzy

Paradoks (2012)

Linda, Jakubik, Muskała.

Policjański serial, szkoda, że skończył się po jednym sezonie.

Niestety sposób czy pory nadawania powoduję że serialowe tasiemce(Alex) trwają latami, a coś fajnego szybko przemija.

Niestety ciche dialogi.

Warto zobaczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.06.2020 o 19:54, Konrado napisał:

Psy 3 obejrzane w dobrym męskim towarzystwie. Podobało się. Polecam.

Film ok, myślałem że jak bedzie kolejna część to bedą takie flaki z olejem. Ale sie pomyliłem i bardzo dobrze 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Lokowane produkty jako celebryty w głównych rolach wraz z załącznikiem dla  czysto ludzkich odbiorników filmu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2021 o 18:35, Aśka85 napisał:

"Nic śmiesznego", "Dzień świra" te filmy uwielbiam ogladać cały czas

To prawda są spoko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kina otwarte wracamy do polskiego filmu . " Śniegu już nigdy nie będzie " M. Szumowskiej to trochę zaskoczenie. Zaskoczenie bo nie jest to film realistyczny jak początkowo można by sądzić .Akcja rozgrywa się w zamkniętym , strzeżonym, podwarszawskim osiedlu wyższej klasy średniej . W pałacykach mieszkają  tzw. straszni mieszczanie ,których poznajemy za sprawą głównego bohatera Żeni .Jest on przybyszem ze wschodu , z Ukrainy. Trudni się masażem , fizjoterapią , hipnozą i innymi parapsychologicznymi technikami dzięki czemu wchodzi w złożone relacje z mieszkańcami ( a właściwie mieszkankami ) tego osiedla . Początkowo zajmuje się tylko masażem jednak z czasem wchodzi w relacje bardziej intymne .Staje się ich przyjacielem , powiernikiem , szamanem czy kochankiem .W tym momencie film z banalnej satyry obyczajowej czy komedii sytuacyjnej skręca w kierunku surrealizmu , magii a może nawet realizmu magicznego . Żenia jako tajemniczy przybysz ze wschodu , obarczony jakąś tajemnicą ( reminiscencje z Czernobyla ) i zdolnościami nadprzyrodzonymi  staje się demiurgiem wpływającym na mieszkańców osiedla . Ludzi przedstawionych karykaturalnie , w krzywym zwierciadle jako satyrę na polska klasę średnią .Najsłabiej w filmie wychodzą wątki ekologiczne tak jakby były przyczepione na siłę . Film ogląda się dobrze , jest dobrze zagrany .Myślę ,że to nowy ton w twórczości Szumowskiej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Sweat " to drugi film Magnusa von Horn , Szweda mieszkającego w Polsce . Absolwenta łódzkiej filmówki . Główna bohaterka Sylwia Zając ( Magda Koleśnik ) jest trenerką fitness , influencerką i celebrytką zamieszczającą na Instagramie swoje filmiki . Jak sama podaje ma 600 tys. fanów dziennie .Jest gwiazdą medialną . Śledzimy jej życie w tzw. warszawce .Polega ono głównie na treningach na siłowni, w centrach handlowych, zamieszczaniu własnych filmików , lansowaniu swojej osoby , kontaktach z menedżerem i mediami.Właściwie nie rozstaje się z telefonem , z fanami . Jak nietrudno zauważyć jest to życie puste , samotne , oparte na fałszu . Sylwia przeżywa okresowe załamania o czym powiadamia fanów w necie .Jedynym jej towarzyszem życia jest pies .Jak dowiadujemy się z przebiegu akcji Sylwia pochodzi z prowincji .W trakcie odwiedzin u matki poznajemy jej środowisko rodzinne w typowym postkomunistycznym blokowisku . Przekonujemy się ,że jej kontakty z matką są pozbawione empatii czy większych emocji. Za sprawą pojawienia się pewnego stalkera Sylwia staje się sprawczynią przestępstwa co wywołuje wstrząs i dylematy moralne .Na szczęście film nie jest tylko powierzchowną opowiastką czy moralitetem o kosztach kariery w wielkim mieście .A to za sprawą fenomenalnej roli Koleśnik i sceny finałowej w której możemy poznać motywacje głównej bohaterki .A te nie są jednoznaczne czy oczywiste .Autentyczność opowiadanej historii Horn uzyskał dynamicznym montażem i posługiwaniem się kamerą z ręki , na dużych zbliżeniach .Właściwie cały czas w kadrze obserwujemy twarz Sylwii . Dobre współczesne kino bez zbędnego sentymentalizmu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wojciechu - mam prośbę, abyś pisząc recenzje filmów (które przedstawiasz moim zdaniem bardzo profesjonalnie) nie opisywał tak dokładnie akcji filmu. Przecież to zabija przyjemność oglądania, jak się zna scenariusz.

Oglądałeś "Jak zostałem gangsterem"?
Świetnie zrobiony film, nie wspominając o grze aktorskiej głównych bohaterów.
Pomijam wulgaryzmy, które są nieodłącznym atrybutem przedstawionego środowiska.
Trochę Vega, trochę Scorsese, a trochę własnych pomysłów Macieja Kawulskiego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc analizę  filmu nie da się nie wspomnieć o treści .Tam gdzie jest element zaskoczenia czy dwuznaczności nie zdradzam fabuły . Gdyby nie poruszać treści to wyszłyby relacje typu " daje radę , w porzo , 7/10 ".

Tego filmu nie widziałem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film ten widziałem już jakiś czas temu ale nie pisałem aby go przemyśleć a może raczej przetrawić .A nie jest to pozycja łatwa, przyjemna czy lekka .Mam na myśli głośny już film animowany Mariusza Wilczyńskiego " Zabij to i wyjedź z tego miasta " .Ciekawa jest geneza i historia powstania tego obrazu . Projekt powstawał w przeciągu 14 lat a uczestniczyło w nim wiele osób ze świata kultury obecnie już nie żyjących . Bo swoich głosów użyczyli m.in.  panowie Wajda , Holoubek , Olbrychski ,Kondrat ( żyjący , mówi swoim głosem i głosem Holoubka ) , Chyra i panie Kwiatkowska ,Krafftówna ( żyjąca ) , i wiele innych .Ale o czym jest ten film ? I tu jest kłopot z jednoznaczną odpowiedzią .Myślę,że jest on tak wieloznaczny i wielowymiarowy ,że każdy musi sam znaleźć sobie odpowiedź .Dla mnie jest to projekcja czy strumień świadomości samego Wilczyńskiego dotycząca  jego przeżyć ,doświadczeń czy przemyśleń dotyczących przemijania , starzenia się czy śmierci najbliższych . Jest też przejmujący obraz Łodzi  jako miasta molocha , przemysłowego lewiatana . Zadymionego i brudnego miasta pełnego brzydoty i kiczu .Przestrzeń tę wypełniają straszni ludzie .To wszystko to portret PRLu , nierzadko satyryczny .Zza kadru dobiega przejmująca muzyka Tadeusza Nalepy, przyjaciela reżysera i współautora pomysłu na film. Od strony plastycznej film jest bardzo oryginalny co pasuje do konwencji  przyjętej przez autorów . Tak więc moim zdaniem  film wart obejrzenia aby wyrobić sobie o nim własne zdanie . Ale nie dla każdego !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cicha Noc" - jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat.
Klimat trochę jak z Wesela Smarzowskiego, scenariusz z życia wzięty, bardzo dobra naturalna gra aktorów. Dawid Ogrodnik jak zawsze świetny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , pisałem o tym filmie jakiś czas temu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2021 o 20:16, soundchaser napisał:

"Cicha Noc" - jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat.
Klimat trochę jak z Wesela Smarzowskiego, scenariusz z życia wzięty, bardzo dobra naturalna gra aktorów. Dawid Ogrodnik jak zawsze świetny.

"Jak Najdalej Stąd" tego samego reżysera podobał mi się bardziej.Jest chyba na Netfliksie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak Najdalej Stąd" tego samego reżysera podobał mi się bardziej.Jest chyba na Netfliksie.
Podzielam. Film kulawy - ale bez tego siermiężnego zadęcia co Głucha noc. Przyszłość widzę w takich postaciach jak Jagoda Szelc i ten koleżka sympatyczny od Hardkor Disko i Ślepnąc od świateł. Ale przy takim stylu - jak dostaną kieszonkowe i zrobią 2 filmy na dekadę to będzie sukces.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wreszcie dobra polska komedia ! Przede wszystkim śmieszna , zaskakująca i z zacięciem satyrycznym . Mam na myśli film "Kraj " nakręcony w Warszawskiej Szkole Filmowej  pod kierunkiem Macieja Ślesickiego . To sześć samodzielnych nowel  układających się w pewną całość . Każda z nich zaczyna się od zwykłej ,prozaicznej sytuacji prowadzącej do dramatycznych wydarzeń w finale .Dramatycznych bo w tym filmie trup ściele się gęsto i jest mnóstwo krwi rodem z dzieł Tarantino.A jednocześnie jest to najprawdziwsza komedia , a właściwie czarna komedia .Bo gatunkowo film posługuje się językiem groteski , przerysowania , farsy czy pastiszu . Powiecie ,że to wszystko jest nieprawdopodobne ,nieprawdziwe , tendencyjne . Tak jest ! Macie rację .Tylko w ten sposób autorzy filmu są w stanie w karykaturalny sposób powiedzieć  trochę gorzkiej prawdy o współczesnej Polsce . O wojnie polsko- polskiej , o wzajemnej nienawiści ,zazdrości o głupocie i braku empatii . Oczywiste jest,że nasuwają się skojarzenia z niezapomnianymi argentyńskimi " Dzikimi historiami ". Tylko tamten film był chyba bardziej uniwersalny a " Kraj " bardziej polski , bardziej nasz. Choć być może dla Argentyńczyków " historie " też były bardziej swojskie .Ale wracając do "Kraju ". Film jest bardzo sprawnie opowiedziany, zagrany i sfotografowany . Kończy się znamienną sceną gdy po całkowitej demolce dzieci stojące po obu stronach płotu ( !) mową ciała wyrażają wzajemną nienawiść. Niczym ich poprzednicy w "Zemście " czy " Samych swoich ". Bo tak naprawdę nic się nie zmieniło .Nie ma dla nas ratunku .Koniecznie trzeba to zobaczyć .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A , zapomniałem napisać ,że napisom końcowym towarzyszy Wieża radości , wieża samotności Sztywnego Pala Azji w nieoryginalnym ale ciekawym wykonaniu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem "Pętlę" Patryka Vegi. Nie wiem czy to dobre kino, ale film jest oparty na faktach (słynna afera podkarpacka). Jak zwykle u Vegi - pełno wulgaryzmów, świńskich scen, mocnej erotyki, itp... jednak muszę przyznać, że gra aktorska głównego bohatera - Antka Królikowskiego zaimponowała mi. Ten chłopak niezwykle się rozwinął. Uważam go za jednego z lepszych współczesnych aktorów młodego pokolenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi film Vegi z ub. roku "Bad Boy" z Królikowskim w roli głównej też obejrzany.
Nic nadzwyczajnego...skoncentrowałem się tylko na grze aktorskiej. Królik jest znakomity...lepszy od Stuhra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

" Żeby nie było śladów " J. Matuszyńskiego to ostatnia głośna polska premiera .Dotyczy jak ogólnie wiadomo sprawy morderstwa Grzegorza Przemyka w 1983 r. Scenariusz oparto na książce ,którą czytałem kilka lat temu i która zrobiła na mnie duże wrażenie .Była ona wstrząsającym reportażem z przypadkowego i bezsensownego morderstwa dokonanego przez prymitywnych zomowców z warszawskiego komisariatu przy ul Jezuickiej ,które to w warunkach ówczesnego PRL u stało się zabójstwem politycznym .W filmie Matuszewskiego mamy coś więcej niż reportaż . To na poziomie podstawowym rekonstrukcja wydarzeń , ukazanie środowisk zarówno opozycyjnych jak i komunistycznej wierchuszki oraz panorama Polski stanu wojennego . Na wyższym poziomie autorzy pokazują studium człowieka zaszczutego , poddanego naciskom totalitarnego państwa i jego służb specjalnych . Bo głównymi bohaterami są Jurek Popiel ( grany przez T. Ziętka ) - przyjaciel Grzegorza i jedyny świadek wydarzeń oraz Barbara Sadowska ( S. Korzeniak ) - matka Grzegorza. To ich walkę o prawdę śledzimy i z czasem zdajemy sobie sprawę z kosztów jakie ta walka przyniesie tej parze . Autorzy filmu pokazują mechanizmy terroru i to co ta sytuacja robi z ludzi .Po obu stronach  tego historycznego sporu .Bo nie ma tu tylko podziału na czerń i biel .Wszyscy mają tu coś do ukrycia , mają coś za uszami .Mają chwile załamania , zwątpienia .Bardzo dobrze oddano realia " nocy stany wojennego ", atmosferę duchoty , szarości , beznadziei , przygnębienia .Bardzo dobrze grają wymienieni przeze mnie T. Ziętek , S. Korzeniak , J . Braciak ( ojciec Jurka ), A. Grochowska ( matka ) .Natomiast odtwórcy ról komunistycznych dygnitarzy ( Kiszczak , Jaruzelski, prokurator ) moim zdaniem przeszarżowali , stworzyli role karykaturalne .Znakomita jest muzyka , idealnie wtopiona w obraz , muzyka konkretna .To bardzo dobry film . Uważam ,że powinien go zobaczyć każdy ,świadomy Polak .

Niestety ostatnie wydarzenia w naszym kraju przydają temu obrazowi dodatkowych konotacji i znaczeń .Jest on niepokojąco aktualny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Żeby nie było śladów " J. Matuszyńskiego to ostatnia głośna polska premiera .Dotyczy jak ogólnie wiadomo sprawy morderstwa Grzegorza Przemyka w 1983 r. Scenariusz oparto na książce ,którą czytałem kilka lat temu i która zrobiła na mnie duże wrażenie .Była ona wstrząsającym reportażem z przypadkowego i bezsensownego morderstwa dokonanego przez prymitywnych zomowców z warszawskiego komisariatu przy ul Jezuickiej ,które to w warunkach ówczesnego PRL u stało się zabójstwem politycznym .W filmie Matuszewskiego mamy coś więcej niż reportaż . To na poziomie podstawowym rekonstrukcja wydarzeń , ukazanie środowisk zarówno opozycyjnych jak i komunistycznej wierchuszki oraz panorama Polski stanu wojennego . Na wyższym poziomie autorzy pokazują studium człowieka zaszczutego , poddanego naciskom totalitarnego państwa i jego służb specjalnych . Bo głównymi bohaterami są Jurek Popiel ( grany przez T. Ziętka ) - przyjaciel Grzegorza i jedyny świadek wydarzeń oraz Barbara Sadowska ( S. Korzeniak ) - matka Grzegorza. To ich walkę o prawdę śledzimy i z czasem zdajemy sobie sprawę z kosztów jakie ta walka przyniesie tej parze . Autorzy filmu pokazują mechanizmy terroru i to co ta sytuacja robi z ludzi .Po obu stronach  tego historycznego sporu .Bo nie ma tu tylko podziału na czerń i biel .Wszyscy mają tu coś do ukrycia , mają coś za uszami .Mają chwile załamania , zwątpienia .Bardzo dobrze oddano realia " nocy stany wojennego ", atmosferę duchoty , szarości , beznadziei , przygnębienia .Bardzo dobrze grają wymienieni przeze mnie T. Ziętek , S. Korzeniak , J . Braciak ( ojciec Jurka ), A. Grochowska ( matka ) .Natomiast odtwórcy ról komunistycznych dygnitarzy ( Kiszczak , Jaruzelski, prokurator ) moim zdaniem przeszarżowali , stworzyli role karykaturalne .Znakomita jest muzyka , idealnie wtopiona w obraz , muzyka konkretna .To bardzo dobry film . Uważam ,że powinien go zobaczyć każdy ,świadomy Polak .
Niestety ostatnie wydarzenia w naszym kraju przydają temu obrazowi dodatkowych konotacji i znaczeń .Jest on niepokojąco aktualny.
Niestety film jest dla mnie sporym rozczarowaniem. Bodaj Tomasz Raczek użył określenia "żmudna narracja" - ja bym nawet powiedział, że mozolna. Film przypominał mi odrabianie lekcji. Matuszyński to co prawda prymus - ale lekcja to lekcja. Najbardziej irytowało mnie aktorstwo. Z jednej strony przerysowana kruchość ofiar(Sadowska, sanitariusz) z drugiej komiksowo groteskowe obrazki PRLowskich aparatczyków. Ja wiem, że byli źli - ale wątpię, żeby wyrządzając zło robili aż tak głupie miny.
Dobrze gra tylko Ziętek i jego rodzice. Wątek rozpadu ich rodziny jest najciekawszy ale niknie wśród dziesiątek epizodów i aktorskich popisowych etiud.
Ogólnie jest to dla mnie kolejny przejaw naszej nieumiejętności obrazowania historii najnowszej.

Co do nawiązań do współczesności to znaczący jest tekst na końcu. Do przedawnienia w 2010 roku nikt nigdy nie został skazany za to morderstwo. Więc czasy mieliśmy niespecjalne bez względu na opcje polityczne. I będzie tak dalej - bez względu na to kto tam się dopcha do żłóbka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.