Skocz do zawartości
IGNORED

Dobre polskie kino.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"Pokot" najnowszy obraz Agnieszki Holland nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie.To adaptacja powieści O.Tokarczuk.Emerytowana pani inżynier Joanna Duszejko mieszka w głuszy leśnej gdzieś pod Kłodzkiem.Dorabia jako nauczycielka angielskiego.Zamieszkuje w dziwnym,zapuszczonym domostwie z dwoma psami.Jest miłośnikczą przyrody i dziwaczką.W swojej działalności proekologicznej zderza się ze środowiskiem miejscowych myśliwych.Dość specyficznym środowiskiem.Bo są tam głównie miejscowi szemrani biznesmani,policjanci,alkoholicy a nawet ksiądz.Jak nie trudno się domyślić między główną bohaterką i myśliwymi dochodzi do konfliktu.I w pewnym momencie w tej małej społeczności dochodzi do serii tajemniczych morderstw.Giną po kolei myśliwi.Dalej przebiegu akcji nie zdradzam.Jest to więc film wpisujący się w modny obecnie nurt ekologiczny z elementami kina kobiecego i sensacyjnego.Są cechy kina baśniowego,komedii,satyry społecznej a język filmowy rodem z thrillera .I tu mam kłopot z tym filmem.Bo reżyserka trochę ułatwia sobie robotę przedstawiając adwersarzy Duszejki w karykaturalnym i wręcz groteskowym świetle.Sama zagadka kryminalna też nie jest problemem.A finał filmu jest trudny do zaakceptowania i absurdalny.Co do samej roboty filmowej to nie można się przyczepić.Film ogląda się bardzo dobrze.Narracja toczy się dynamicznie.Aktorzy grają znakomicie.Świetne zdjęcia i muzyka!

W sumie warto zobaczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj , po opisie trudno bedzie mi sie zmusic zeby zobaczyc ten film. Nie znosze feministek z ich skrzywionym obrazem swiata a kina kobiecego unikam jak zarazy []...choc dobre zdjecia , muzyka i gra aktorska to obecnie rzadkosc , wiec moze sie "sponiewieram". Dziekuje za zgrabna mini recenzje.

 

Udało mi się zobaczyć "Powidoki" na pokazie przedpremierowym.To było wydarzenie wzruszające bo było pożegnaniem z p.Andrzejem.Reżyserem na którego nowe filmy zawsze czekałem.Film opowiada ostatni epizod życia Władysława Strzemińskiego jednego z najważniejszych artystów polskich XX wieku.Artysta mieszka w Łodzi,jest profesorem ASP uwielbianym przez studentów.Jest osobą niezwykłą,charyzmatyczną,niezwykle doświadczoną przez los.W czasie I wojny stracił rękę i nogę oraz częściowo słuch.Tkwi w tragicznym i nieszczęśliwym związku z Katarzyną Kobro,wybitną rzeźbiarką.Wajda nie porusza tematyki ich związku.Koncentruje się na walce artysty z rodzącym się socrealizmem.Na walce o wolność tworzenia.Strzemiński jawi się jako postać tragiczna na miarę tragedii antycznej.W zderzeniu z machiną totalitarnego państwa jest bez szans a mimo tego nie pęka.Nie idzie z władzą na żadne kompromisy czy ustępstwa.Mimo tego,że w młodości miał epizod komunistyczny.Widzimy jak system posługując się represjami,szantażem,inwigilacją systematycznie niszczy artystę doprowadzając go do śmierci.To był człowiek niezwykły.

Niestety sam film nie dorasta do rangi głównego bohatera.Chyba za sprawą scenariusza.Jest staroświecki,postacie poboczne papierowe,źle zagrane.Tylko B.Linda w roli głównej trzyma poziom.Piękne zdjęcia Łodzi P.Edelmana,pasująca jak ulał muzyka A.Panufnika.Film nie bardzo się udał ale warto go zobaczyć dla samego Strzemińskiego i A.Wajdy.

 

Zobacze dla B. Lindy. Juz od wiekow nie widzialem go w dobrej roli . Zapowiadal sie na znakomitego aktora i tak juz niestety zostalo . Co do tego , ze film jest nieudany nie jestem specjalnie zdziwiony . Pan s.p. Andrzej Wajda juz 30 lat temu powinien sie skoncentrowac na pracy pedagogiczno/promocyjnej zamiast produkowac gniot za gniotem i wciaz drenowac pieniadze ze skromnego przeciez budzetu polskiej kinematografii. Kocham jego wczesne filmy ,ale pozniejsze dokonania lepiej przemilczec ; kiepskie scenariusze , papierowe postacie , drewniane dialogi no i ta nieznosna stechla, lizusowska atmosferka otaczajaca "mistrza" ktory przestal byc mistrzem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Zobacze dla B. Lindy. Juz od wiekow nie widzialem go w dobrej roli

Lepiej tańcować i śpiwać dla bordowej firmy niż udawać kuternogę u p. Andrzeja.

 

"Pokot" najnowszy obraz Agnieszki Holland nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie.To adaptacja powieści O.Tokarczuk.Emerytowana pani inżynier Joanna Duszejko mieszka w głuszy leśnej gdzieś pod Kłodzkiem.Dorabia jako nauczycielka angielskiego.Zamieszkuje w dziwnym,zapuszczonym domostwie z dwoma psami.Jest miłośnikczą przyrody i dziwaczką.W swojej działalności proekologicznej zderza się ze środowiskiem miejscowych myśliwych.Dość specyficznym środowiskiem.Bo są tam głównie miejscowi szemrani biznesmani,policjanci,alkoholicy a nawet ksiądz.Jak nie trudno się domyślić między główną bohaterką i myśliwymi dochodzi do konfliktu.I w pewnym momencie w tej małej społeczności dochodzi do serii tajemniczych morderstw.Giną po kolei myśliwi.Dalej przebiegu akcji nie zdradzam.Jest to więc film wpisujący się w modny obecnie nurt ekologiczny z elementami kina kobiecego i sensacyjnego.Są cechy kina baśniowego,komedii,satyry społecznej a język filmowy rodem z thrillera .I tu mam kłopot z tym filmem.Bo reżyserka trochę ułatwia sobie robotę przedstawiając adwersarzy Duszejki w karykaturalnym i wręcz groteskowym świetle.Sama zagadka kryminalna też nie jest problemem.A finał filmu jest trudny do zaakceptowania i absurdalny.Co do samej roboty filmowej to nie można się przyczepić.Film ogląda się bardzo dobrze.Narracja toczy się dynamicznie.Aktorzy grają znakomicie.Świetne zdjęcia i muzyka!

W sumie warto zobaczyć.

Szkoda czasu i pieniędzy na ten ekoterroryzm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam,że film widziałeś?

Po co. Przecież szkoda pieniędzy. (BTW w Zw. Radzieckim prowadzali przymusowo).

Przeczytałem recenzję w "Najwyższym Czasie". Po to są recenzje. Nawet taka jaką napisałeś.

Cytuję: "Jest miłośnikczą przyrody i dziwaczką.W swojej działalności proekologicznej zderza się ze środowiskiem miejscowych myśliwych.Dość specyficznym środowiskiem.Bo są tam głównie miejscowi szemrani biznesmani,policjanci,alkoholicy a nawet ksiądz.". Już ta zbitka słowna: "biznesmani,policjanci,alkoholicy a nawet ksiądz" mówi wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zombywoof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadanie się na temat filmu,którego się nie widziało jest kompromitujące .I na tym proponuję zakończyć tę żenującą polemikę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taki sam sposób szturmują teatry Polscy katolicy, gdy grają coś, co wg ich nerwicy eklezjogennej, obraża jakieś ich wyssane z palca postacie mityczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony to taki niedojrzały czerwony.

 

Niech te swoje głupie zabawy uprawiają za SWOJE pieniądze.

 

W taki sam sposób szturmują teatry Polscy katolicy, gdy grają coś, co wg ich nerwicy eklezjogennej, obraża jakieś ich wyssane z palca postacie mityczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zombywoof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

"Komunia" film z 2016r. debiut Anny Zameckiej.Byłem na filmie i uczestniczyłem w spotkaniu z reżyserką po projekcji.To obraz bardzo poruszający.To fabularyzowany dokument z życia pewnej rodziny.Powiedzielibyśmy rodziny patologicznej.Ojciec alkoholik,matka kobieta pogubiona,która odeszła do innego oraz dwoje dzieci.Nastolatka Ola i jej brat Nikodem chory na autyzm.Wszystkie postaci autentyczne grające siebie.Śledzimy losy rodziny w pewnym okresie dla nie szczególnym.Gdy Nikodem szykowany jest do tytułowej komunii.Uwaga reżyserki zwrócona jest na Olę i na Nikodema.Ola jest w tym towarzystwie jedyną osobą w pełni odpowiedzialną i tak naprawdę dorosłą.A przez to postacią tragiczną bo pozbawioną dzieciństwa.Nikodem jako dziecko autystyczne od początku ogniskuje na sobie obiektyw kamery bo jest fascynujący i inny.Żyje w swojej rzeczywistości.Ojciec kompletnie nie radzi sobie z życiem i wychowaniem dzieci i topi troski w alkoholu a matka wychowując kolejne dziecko z innym facetem to odchodzi to wraca.Fundamentem tej rodziny okazuje się być Ola,przedwcześnie dojrzała dziewczynka.Jednak nie jest to kolejny film interwencyjny o patologiach rodzinnych.Reżyserka nie ocenia,nie wystawia ocen,nie oskarża.Jest im życzliwa.Po prostu pokazuje ludzi zagubionych,nie radzących sobie w życiu.Jednocześnie w tym filmie nie ma okrucieństwa,wulgaryzmów czy agresji.Ci ludzie na swój sposób jakoś się kochają.Patrząc przez pryzmat życia tej rodziny pokazuje jej otoczenie.Polskie społeczeństwo,szkołę,polski katolicyzm.Jest tu też sporo interesujących obserwacji dotyczących autyzmu.To niezwykły i poruszający film.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

]

 

Próbuje iść w ślady synusia... Opluwanie Polski i Polaków to teraz dobry geszeft.

Za pedagogikę wstydu można dostać dużo nagród.

I najważniejsze: II Wojna to nie dzieło Niemców ale tajemniczego plemienia faszystów!

Stuhr (póki jeszcze dycha) wraz z synusiem winien jeszcze nakręcić film o Dzieciach z Cedyni. Jeśli ktoś nie wie co to są dzieci z Cedyni to odsyłam do wiekopomnych wypowiedzi synusia, jak to Polacy pod Cedynią przywiązywali dzieci do tarcz!!! BUHAHAHAHAHAHHAHA! :)

Sama prawda o tych złych krwiożerczych Polakach! Najlepiej nich na filmie źli Polacy przywiązują te dzieci do tarcz w kawałkach!

 

 

 

A dlaczego narodowe mity trzeba "weryfikować"? Poniżać? Zohydzać?

Czemu inne nacje nie piszą o kretynizmie obrońców i bezsensie walki w pewnym wąwozie pod Termopilami czy na szańcach Alamo?

Przeciwnie! Budują na bohaterstwie żołnierskim swoje legendy i dbają by o takich historiach pamiętano po wsze czasy.

Polaczków natomiast trzeba ćwiczyć i batożyć przy pomocy pedagogiki wstydu.

Powstanie Warszawskie nie będzie w tym kontekście bohaterskim i tragicznym epizodem naszej historii a kretyńskim wybrykiem nieodpowiedzialnych dowódców i zaślepionych żołnierzy.

Nikt współcześnie nie napisze że ci ludzie mieli odwagę przeciwstawić się nie Niemcom a CAŁEMU ŚWIATU: również potędze Stalina i zdrajcom z Europy Zachodniej, co sprzedali Polskę w Jałcie.

Nikt nie napisze że ci ludzie woleli śmierć w boju od życia w komunie.

I nikt nie napisze że uważali takie wyjście za dobre i oczywiste.

 

Znakomity komentarz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez NoSaint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mity trzeba weryfikować bo są oparte na stereotypach ,nieprawdach lub półprawdach.A poza tym to nie jest wątek polityczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wielbicielem Wajdy, a tym bardziej jego środowiska, ale powiem tak

"Powidoki" to jest znakomity film. Linda gra zbyt oszczędnie i przez to- jak dla mnie trochę nienaturalnie. Inni grają znakomicie: może właśnie ta asymetria stanowi siłę tego filmu? Wajda uniknął dydaktyki a prawdę o ludziach i zapewne też o samym

sobie przekazał.

 

Zezwierzęcony czerwony totalitaryzm jest również stonowany.

Presja na jednostkę/wartości/przekonania itp jest ukazana dosadnie i nie aż tak dosłownie jak w ... "Milczeniu"

 

Zdecydowanie polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez absinth3

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

'Las, 4 rano' - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego jest filmem znakomitym. Reżyser jest znowu w najwyższej formie i zafundował nam bardzo osobisty film. W roli głównej wystąpił niezawodny Krzysztof Majchrzak. U jego boku szansę dostały młodziutka Maria Blandzi i robiąca ostatnio karierę Olga Bołądż. Film powstał na kanwie osobistych przeżyć reżysera i jest poświęcony pamięci jego córki. Znakomity film! Chcę więcej takich rzeczy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
Ostatnia rodzina.

Wreszcie obejrzałem ten film. Bardzo dobre kino.

Jedynie dialogi bohaterów, jak to w większości naszych produkcji, bełkotliwe.

Jak do tego dodamy sposób mówienia Tomasza Beksińskiego, to efekt jest mocno denerwujący.

Tomek Beksiński taki właśni był. Gadał coś tam pod nosem. Pamiętam go z "trójki" moim zdanie rola Tonka zgrana perfekcyjnie. Film który trzeba obejrzeć!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pytam.Ja oglądałem w kinie i dźwięk był dobry.

Ja oglądałem kinie i też wyszedłem zniesmaczony dialogami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Listy do żony (1928-1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

 

"Pokot"

 

A finał filmu jest trudny do zaakceptowania i absurdalny.Co do samej roboty filmowej to nie można się przyczepić.Film ogląda się bardzo dobrze.Narracja toczy się dynamicznie.Aktorzy grają znakomicie.Świetne zdjęcia i muzyka!

W sumie warto zobaczyć.

 

Obejrzałem ten film i faktycznie wątki akcji mogą budzić jakieś zastrzeżenia, niemniej jednak wszystko w tym filmie jest jak w książce Tokarczuk, włącznie z zakończeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

'Fotograf' Waldemar Krzystek

sensacyjny

nie wiem czy był w temacie

dla mnie bardzo dobrze zrealizowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Tomek Beksiński taki właśni był. Gadał coś tam pod nosem. Pamiętam go z "trójki" moim zdanie rola Tonka zgrana perfekcyjnie.

 

Rola zagrana perfekcyjnie, ale nieprawdziwie.

Tomek taki nie był, a w filmie został przedstawiony jak ostatni debil.

Znałem go i w bezpośredniej rozmowie był bardzo kontaktowy, a nie gadał coś pod nosem.

 

BTW - obejrzałem Pokot z wielką przyjemnością. Podzielam opinie, że dobrze zrobiony, że piękne zdjęcia i świetna gra aktorska.

Mam tylko nadzieję, że tym razem A. Holland za ten film zdobędzie wreszcie Oscara i nie skończy się po raz kolejny tylko na nominacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pokot"........A finał filmu jest trudny do zaakceptowania i absurdalny.

 

Co chcesz...bardzo zabawny i taki baśniowy.

 

Ubawił mnie końcowy dialog:

- myłaś ręce przed jedzeniem?

- po co? przecież pracowałam w rękawiczkach.

- nie kładziemy starej kukurydzy na stole...

 

;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie trawię filmu "Pokot". Niestety u Agnieszki Holland można czasem wyczuć nutę takie inteligenckiego narcyzmu, w dodatku spotęgowanego przez maniery z czasów kina moralnego niepokoju, który był jednym z bardziej tandetnych nurtów kultury polskiej. Strasznie mnie kiedyś raził ten narcyzm w serialu "Ekipa" o jakimś inteligencie-geniuszu, który zstępuje z niebios na paralotni i uzdrawiania polską politykę. W "Pokocie" też mamy jakieś kuriozalne konstrukcje typu, że jak Janusze zabijają zwierzęta to jest faszyzm, a jak my, inteligenci, wyobrażamy sobie, że zabijamy Januszy, to jest to filozoficzna powiastka o ekologii... Jest to niemal tak samo bezdennie głupie jak nasze próby filmów o Żołnierzach Wyklętych.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem.

Filmu "Pokot" nie widziałem.

 

Od lat twierdzę, że najlepszym filmem Pani Holland jest 'Kobieta Samotna'.

 

I, w zasadzie - wystarczy.

Przecież tyle znakomitych filmów wkoło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.