Jump to content
wojciech iwaszczukiewicz

Dobre polskie kino.

Recommended Posts

16 godzin temu, daru0105 napisał:
W dniu 10.05.2019 o 08:26, dzarro napisał:

Najciekawszy polski serial to wg mnie Ślepnąc od świateł.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Świetny serial, ale dla mnie najlepszy jest Glina

13 godzin temu, dzarro napisał:

Też OK.

Czym się wyróżniają? 
Scenariuszem, akcją, emocjami, czy grą aktorską?
Wszystkim?

W dniu 16.12.2018 o 20:25, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Fuga" to najnowszy obraz Agnieszki Smoczyńskiej pamiętanej z "Cór dancingu". Ciekawa jest historia powstania tego filmu. […] Zszokowana rodzina próbuje ją "odzyskać".To oczywiście wiąże się z problemami przed którymi stają obie strony.Nie ma tu happy endu.Nic nie jest oczywiste i nikt nie ma tu ostatecznej racji. […]Film jest ciekawie opowiedziany.To rodzaj thrillera psychologicznego w stylu skandynawskich kryminałów.Narracja jest niespieszna,atmosfera duszna i przygnębiająca.Piękne zdjęcia Sudetów.

A mnie film raczej rozczarował. Nie ma on nic z klimatu skandynawskich kryminałów. Nie za bardzo widzę też te piękne zdjęcia Sudetów.

Ale zgodzę się, że nic nie jest w tym filmie oczywiste (przynajmniej na początku) i że nikt nie ma tutaj ostatecznej racji - co oczywiście jest dużym plusem, ale cała opowieść jest pokazana miałko, mało przekonywująco. Całość przeplata się dobrymi scenami, jak choćby tańca, z banalnymi - jak miłość francuska w samochodzie.

Na pewno należy się ukłon w stronę Muskały za ciekawą kreację aktorską. Z kolei Simlat słabiutko. Jednowymiarowo, mało ciekawie.

Takie kino na 6/10 maksymalnie.

Edited by Meloman

(Nie)znajomi. Remake popularnego włoskiego filmu znanego u nas pt. "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Muszę się zgodzić z opiniami, że film lepiej się ogląda niż oryginał. Aktorstwo jest lepsze a finał nie tak przegadany i dydaktyczny jak w oryginale.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Oczywiście film "Legiony" w kinach - zwiastuny:

oraz "Historia Roja", zarówno film fabularny jak i serial - zwiastun:

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Dawno nie pisałem o dobrym polskim filmie.Ale to się zmienia bo wchodzą na ekrany nowe,ciekawe filmy z tegorocznego festiwalu w Gdyni.I jest "Boże ciało" Jana Komasy.Jest już o nim głośno.I słusznie !To film wybitny,poruszający,rozegrany na wysokim poziomie emocji.I poruszający aktualne problemy polskie ale jednocześnie mające odniesienia uniwersalne.Główny bohater ( genialna rola Bartosza Bieleni )  to chłopak mający problemy z prawem.Odsiaduje wyrok w więzieniu gdzie pod wpływem kapelana ( Ł.Simlat ) doznaje objawienia religijnego.Na warunkowym zwolnieniu trafia do małego miasteczka na Podkarpaciu gdzie trochę przez przypadek a trochę świadomie zostaje wzięty przez miejscowych za księdza .To typowe małomiasteczkowe społeczeństwo gdzie mamy do czynienia z tradycyjnym,polskim katolicyzmem.Gdzie ksiądz jest Bogiem a ludzie traktują zasady swej religii wybiórczo.Samozwańczy ksiądz,ksiądz Tomasz styka się w miasteczku z traumą związaną z niedawną tragedią.W wypadku samochodowym ginie siedmioro młodych mieszkańców.Wypadek ten dzieli społeczność a wzajemna nienawiść nie pozwala na pojednanie.Ksiądz Tomasz posługując się niestandardowymi metodami i odwołaniem się do kościoła nieinstytucjonalnego ( protestanckiego ?) usiłuje ludzi pogodzić.Posługując się kłamstwem ujawnia ludzką hipokryzję ,zakłamanie i egoizm.To nie jest film  o religii, nie o KK ale o polskiej religijności.O polskim katolicyzmie.O podziałach w polskim społeczeństwie .Ten wypadek to odwołanie się do Smoleńska.Film jest znakomicie wyreżyserowany i zagrany.Cały czas trzyma nas w napięciu niczym w klasycznym westernie.Dawno nie słyszałem w polskim filmie takich dialogów.Znakomity jest scenariusz ( oparty na faktach ).Dla mnie jak na razie to film roku.Co ja piszę roku ?Dekady !

Ale ale nadchodzi film o Mieczysławie Koszu.Będzie się działo !

• Thanks 1

9 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

.Dawno nie słyszałem w polskim filmie takich dialogów.

Ja już od dawna nie słyszę w polskim filmie niemal ŻADNYCH dialogów ...

pewnie przez opijanie nagród dla realizatorów dźwięku ... 😉 może "Boże ciało" to będzie wyjątek.

... i zamiast IV RP jest PRL II

Obaj dobrze zrozumieliśmy, jednak by docenić dialogi trzeba je zrozumieć, a od czasu

obejrzenia w kinie "Placu Zbawiciela" i "W ciemności"  jestem uprzedzony do polskich

filmów. Na szczęście czasem można trafić na polskie napisy ...

Ciekawe, że na przykład w 60 letnim "Pociągu" nie ma tego problemu.

... i zamiast IV RP jest PRL II

"Ikar.Legenda Mietka Kosza" M.Pieprzycy już obejrzany.Dzięki temu filmowi powraca z zapomnienia ciekawa postać niewidomego pianisty jazzowego Mieczysława Kosza.Nie miałem okazji posłuchać go na żywo ale trochę o nim słyszałem i mam jego płytę z serii Polish  Jazz.Jestem fanem jazzu tak więc dla mnie filmów o tej muzyce nigdy dosyć.Pieprzyca pokazuje biografię artysty od wczesnego dzieciństwa na zabitej,zamojskiej wsi w latach 40 do tragicznej śmierci w 1973r.Historia opowiedziana jest wielotorowo z pomieszaniem czasów i wątków.Obserwujemy Kosza jako chłopca i jego rodzinne otoczenie,utratę wzroku,odrzucenie przez rodzinę..Pobyt u sióstr zakonnych w Laskach .Edukację muzyczną w Krakowie ,pierwsze kroki na estradzie jazzowej, spełnienie artystyczne ( kapitalny epizod rozmowy z Billem Evansem ) aż do tragicznego finału.A więc mamy portret Kosza jako muzyka ,jako kaleki - niewidomego i jako człowieka po prostu.Kosz jako artysta to postać całkowicie podporządkowana sztuce.Artysta totalny,który pomimo swego ograniczenia toczy rozmowę ze światem przy pomocy muzyki.Kosz jako inwalida to postać tragiczna.Dopiero w tym kontekście widać jego samotność.poszukiwanie drugiego człowieka i miłości.Poprzez sekwencje ze zdeformowanym obrazem i dźwiękiem możemy choć na chwilę wyobrazić sobie jego postrzeganie świata zewnętrznego.Co rusz przewija się motyw zatrzaskiwanych drzwi i otwartego okna ( w kontekście jego końca).Wreszcie jako człowiek Kosz zatraca się  popadając w alkoholizm i stany depresyjne.A w tle tego wszystkiego mamy obraz środowiska jazzowego tamtych lat.Jeśli chodzi o samą robotę filmową to film jest bardzo dobrze wyreżyserowany i zagrany ( z rolą Ogrodnika na czele ).Bardzo dobrą ścieżkę dźwiękową stworzył Leszek Możdżer ( i zagrał epizod !).W sumie kolejny bardzo dobry polski film do obejrzenie dla każdego.

• Like 1
  • Thanks 1

Obejrzałem "Boże ciało" i trochę nie wiem co o nim myśleć. Generalnie nie lubię realistycznych historii - ten film też jakoś szczególnie mnie nie uwiódł. Niby jakoś tam w naszej realności osadzony i w kilku fragmentach nawet nieprzerysowany i daleki od powierzchowności ale w innych dziwnie wydumany i niespójny. Coś podobnego miałem z Cichą nocą. Jest w tych filmach jakieś dalekie skażenie wirusem "kina moralnego niepokoju", który na dekady wyjałowił polską kinematografię. Postać głównego bohatera to ewidentnie jakaś maskarada kolejnej mutacji inteligenckiego mesjanizmu - nie tak żałosna jak wiele innych, ale nie przestaje być przebieranką. Postać Tomasza jest z jednej strony sugestywna, dzięki talentowi aktora i reżysera, z drugiej dziwnie wymyślna, patchworkowa i niespójna psychologicznie. Mocny finał jedynie mnoży moje wątpliwości. Nie chcę wchodzić w szczegóły żeby nie spojlerować.

Gdzie tu inteligencki mesjanizm ?Przecież główny bohater nie jest inteligentem.Wręcz przeciwnie jest prostym chłopakiem z marginesu.

A tematem filmu jest polski katolicyzm a "ksiądz Tomasz " jedynie sprawcą obnażenia jego ułomności.Po prostu szukasz na siłę wad tam gdzie ich nie ma.

Gdzie tu inteligencki mesjanizm ?Przecież główny bohater nie jest inteligentem.Wręcz przeciwnie jest prostym chłopakiem z marginesu. A tematem filmu jest polski katolicyzm a "ksiądz Tomasz " jedynie sprawcą obnażenia jego ułomności.Po prostu szukasz na siłę wad tam gdzie ich nie ma.

Jest figurą "prostego chłopaka z marginesu", za którą kryją się dobrze znane inteligenckie obsesje - na czele z uzdrawianiem społeczeństwa, kościoła, biznesu i wszystkiego co można uzdrowić świętym inteligenckim słowem... Żeby było jasne - obraz straumatyzowanej społeczności jest w tym filmie zniuansowany i należy do jego mocnych stron, podobnie jak podprogowa kreacja Bieleni, co nie zmienia faktu, że twórcy jedynie prześlizgują się po jego motywacjach wynikających z, delikatnie mówiąc, mrocznej przeszłości. Finał to trochę za mało - żeby udźwignąć ten zaniedbany a najciekawszy motyw filmu. Teksty i gesty, którymi Tomasz uwodzi wiernych to jakieś kwasy dla teletubisiów. Aż dziwne, że tak prawdziwie i z empatią pokazani ludzie tak łatwo łapią się na taką paplaninę. To pewnie zasługa charyzmy aktora. Jak człowiek sobie pomyśli, że przed wymieraniem permskim powstawały dzieła takie jak "Pod słońcem szatana" albo "Dziennik wiejskiego proboszcza", to jednak żal d... ściska.

"Supernova "film o którym było głośno na festiwalu w Gdyni i który otrzymał nagrodę za debiut.Wieść gminna niosła ,że to mocny obraz,chwytający za gardło i o współczesnej Polsce.Zaczyna się rzeczywiście przejmująco bo widzimy scenę rodzinnej awantury gdzieś na polskiej wsi z alkoholem w tle.Wkrótce na szosie dochodzi do tragedii,ginie matka i jej dwóch synków potrąceni przez samochód.Celowo nie podaję więcej szczegółów aby nie rozładować napięcia.Film cechuje się klasyczną jednością czasu,miejsca i akcji.Sprawcą wypadku jest VIP ,który początkowo ucieka z miejsca tragedii aby następnie powrócić i zmierzyć się z miejscową społecznością.I właściwym tematem filmu jest ta konfrontacja celebryty z wielkiego miasta z miejscową ludnością wyładowującą swą wściekłość i kompleksy na nim.I jest jeszcze miejscowa policja,którą ta sytuacja przerasta.Czyli drogowa tragedia staje się pretekstem do ukazania podziałów Polaków.Sam zamiar reżyserski był jak najbardziej słuszny ale niestety rezultat moim zdaniem rozczarowujący.Bo czego to dowiadujemy się o tych podziałach ?Moim zdaniem niewiele.Że władza i celebryci mataczą,są hipokrytami i mają społeczeństwo w nosie?Że społeczeństwo to z kolei prymitywni,agresywni i zagubieni osobnicy mający problemy alkoholowe ?To wszystko banał.

Jeśli patrzeć na obraz jako na debiut to trzeba stwierdzić,że reżyser sprawnie opowiada fabułę,dobrze prowadzi aktorów i właściwie buduje napięcie.Ale na film wybitny to za mało.