Skocz do zawartości
IGNORED

Dobre polskie kino.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Nie napisałem ,że film jest wybitny bo słuszny . Tylko nie mogę zgodzić się z opinią ,że wątek polsko -żydowski w filmie to " głupoty ". Jak wiadomo do tej pory fakt pogromów przez część opinii publicznej jest kwestionowany . Pomimo udokumentowanych badań historyków. Smarzowski pokazuje manipulowanie ludźmi po wszystkich stronach . I po żydowskiej i po polskiej . Pokazuje Żydów wydających Polaków NKWD i Polaków mordujących Żydów . Bo tak było . Właśnie nie ma tu jednej wykładni. Nie uważam filmu za wybitny ze względów o których napisałem wcześniej . Ale za film ważny w obecnej dyskusji o wojnie polsko - polskiej . Poza tym mam zasadę ,że zawsze oglądam film do końca aby dać autorowi szansę .

OK - też nie uważam tematyki polsko-żydowskiej za głupoty. Za głupi uważam sposób w jaki problemy  tym filmie zostały przedstawione.  Nie uznaje rozróżnienia na formę i treść - więc schematyczne przedstawienie zagadnienia, które - oglądnie mówiąc - jest wielowarstwowe kwalifikuję już do kategorii "głupoty". 

Żeby zejść z tematów narodowo-etnicznych. W tym filmie jako największy złol jest przedstawiony przedsiębiorca. Nie ma też sensu polemizować, że tacy przedsiębiorcy rzeczywiście istnieją - i można a nawet należy przekazywać ich krytyczny, sarkastyczny, groteskowy i nie wiadomo jeszcze jaki obraz. Sęk w tym, że film, który ma ambicje tworzenia diagnozy dotyczącej współczesności - traktuje to zagadnienie jako oczywisty gotowiec a resentymenty można wyczuć ze 100 kilometrów. Kryzys, który nas dotyka to przede wszystkim wynik wojny elit - również elit humanistycznych, intelektualnych czy artystycznych, które - oględnie mówiąc - są gołodupne, safandułowate  i skrajnie narcystyczne. Ponieważ ta odmiana elit nie ma ani zasobów ani przysłowiowych "dywizji" to poprzestaje na szukaniu ofiar, tworzy własne kategorie kozłów ofiarnych i próbuje wmówić "milczącej większości", że wystarczy przyjąć proponowany przez nich rytuał zaklinania rzeczywistości i problemy same się rozwiążą. 

Wśród przedsiębiorców zapewne buraków nie brakuje - ale gdyby nie ich taka czy inna działalność to nasz kraj już by się 10 razy rozleciał.  W Europie to przynajmniej artyści robią pamflety autotematyczne (The Square na przykład) - u nas są co najwyżej akademie ku własnej czci. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzarro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Na moim ekranie tego nie widzę .

Jak stawiasz przecinek, czy kropkę to nie rób wcześniej spacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

W pierwszej swojej wypowiedzi napisałeś o wątku polsko żydowskim ,że to głupoty . Tak więc tak naprawdę nie chodzi o stronę artystyczną ale o historyczną

Ja mam zarzuty przede wszystkim do części artystycznej. Historycznej nie oceniam, bo nic nigdy nie jest czarno - białe, a ja nie jestem historykiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Listy do żony (1928-1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w przeciwieństwie do większości narodu polskiego nie potrafię odnieść się jednoznacznie do tego tematu wskazując "ci źli, a tamci dobrzy", bo nic nie jest czarno - białe. Zarówno jedna, jak i druga strona miała (i ma do dziś) wiele za uszami. Żydowska pogarda dla gojów jest wręcz legendarna, nasz antysemityzm wyssany z mlekiem matki też. A ten film właśnie to robi - jednoznacznie wskazuje winnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez d-t-x

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Listy do żony (1928-1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ale wiedza historyczna to element świadomości .
Można co najwyżej wybrać jakąś interpretację jakiegoś wycinka przeszłości. Np. polska perspektywa całkowicie wypacza obraz II wojny światowej. Z drugiej strony z naszej polskiej perspektywy jakiś "obiektywny" obraz tego okresu nie jest szczególnie użyteczny. Dla jednych Powstanie Warszawskie to tragiczna konieczność - dla innych to amok. Dla jednych Rzeczpospolita Szlachecka to jedyna demokracja tamtych czasów, dla innych państwo oparte na niewolnictwie i anarchii. Nie widzę tu szans na obiektywną "wiedzę". Historia to pseudonauka - w 50% beletrystyka i w 50% propaganda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d-t-x

Wskazuje winnych bo to Polacy palili Żydów w stodołach a nie odwrotnie .To Żydzi w czasie okupacji byli tą stroną słabszą , oczekującą przynajmniej współczucia .

dzarro

Tak ,  historię można oceniać z różnych punktów widzenia ale są też fakty , stałe punkty odniesienia . I są kwestie wstydliwe ,które dla zdrowia psychicznego narodu należy wyjaśniać i wyciągać wnioski na przyszłość .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



d-t-x
Wskazuje winnych bo to Polacy palili Żydów w stodołach a nie odwrotnie .To Żydzi w czasie okupacji byli tą stroną słabszą , oczekującą przynajmniej współczucia .



To może bądź już konsekwentny i powiedz, że to My, Naród, palilśmy te stodoły. Chyba, że uważasz, że są osobni Polacy, wyspecjalizowani do zbrodni i osobni wyspecjalizowani do moralizowania. Zresztą Ci pomordowani to też byli Polacy o innym pochodzeniu etnicznym.
A tak przy okazji to jeszcze inni Polacy o innym pochodzeniu etnicznym, którzy działając w NKWD mordowali innych Polaków o dowolnym pochodzeniu - to tylko złe jednostki są? Czy może jednak też należeli do kategorii - My, Naród?

Pogromy w rodzaju tych w Jedwabnem i Kielcach zostały oficjalnie napiętnowane i określone jako haniebne zbrodnie. I słusznie. Za to nikogo nie interesują Polacy o dowolnym pochodzeniu(czasem tym ze strefy tabu) którzy całowali się z języczkiem z wujciem co miał usta słodsze od malin i stosowali jako afrodyzjak tortury i wyroki śmierci na innych Polakach o dowolnym pochodzeniu. Wielu z nich skończyło na ciepłych emeryturkach na Zachodzie. Nawet czytałem takie wypowiedzi Polaków wyspecjalizowanych od moralizowania, że to git, bo Polacy od caławania się z wójciem przejrzeli na oczy i w żadnym przypadku nie można ich zaliczyć do zbydlęconych Polaków wyspecjalizowanych w podpalaniu stodół.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszę takie teksty od zawsze i się z nimi nie zgadzam . Byli Polacy , którzy ratowali , byli obojętni , byli tacy co szantażowali i tacy co mordowali . Byli różni . Jak kiedyś powiedział ,któryś z uratowanych każdy Żyd który się uratował uratował się dzięki Polakom a ten co zginął to też często dzięki Polakom ( denuncjacje ) . W filmie Krzysztof Kowalewski ( też uratowany )  powiedział coś takiego " były stodoły w których mordowano i takie w których ukrywano " . Nawet szefostwo AK miało świadomość akcji pogromowej i mordowania na prowincji . W świadomości przeciętnego Polaka tkwi przeświadczenie o tym ,że w czasie wojny wszyscy walczyli z Niemcami i pomagali Żydom . Tę zakłamaną wersję naszej historii upowszechniano i za komuny i robi się to teraz . Nie chciałbym abyśmy ciągnęli ten wątek bo od tego jest bocznica i tam temat jest " przerabiany " od lat . Po co się powtarzać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmarł Krzysztof Kiersznowski. Bardzo lubiłem tego aktora.
Podobno zmarł nagle. Komentarze na Interii wyjątkowo wyłączone.
Ciekawe dlaczego?

[*]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

29 minut temu, MarcinStereo napisał:

Nie żyje Krzysztof Kiersznowski, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Był znany m.in. z ról w filmach „Vabank” i „Kiler” 😟

Nie zauważyłem...byłeś pierwszy z tą przykrą informacją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

" Moje wspaniałe życie " Łukasza Grzegorzka to jego trzeci film. Poprzednio nakręcił bardzo udany obraz " Kamper " oraz mniej udany " Córka trenera ". Tym razem mamy do czynienia z kameralnym filmem rozgrywającym się w małym , prowincjonalnym miasteczku śląskim ( Nysa - rodzinne miasto reżysera ).  To historia rodzinna z tych traktujących o przemianach obyczajowych jakich jesteśmy świadkami obecnie. Główna bohaterka Joanna ( nazywana Jo , grana przez Agatę Buzek ) jest nauczycielką angielskiego w miejscowej szkole średniej. Jej środowisko rodzinne to mąż Witek ( dyrektor szkoły - Jacek Braciak ) , zdemenciała matka , dwóch synów , synowa i wnuk. Wszyscy mieszkają razem , w maleńkim mieszkanku w poskomunistycznym bloku. To stłoczenie oczywiście rodzi problemy i frustracje prowadzące do konfliktów wszystkich ze wszystkimi .Jo przeżywa okres kryzysu wieku średniego . Drażni ją niemrawy mąż ,matka, niedojrzali synowie, egoistyczna synowa. Ponadto zawodowo tez czuje się wypalona. Buntuje się i i rzuca wyzwanie małomiasteczkowemu środowisku. Jak do tej pory można by sądzić ,że to kolejny banalny obraz rozkładu współczesnej rodziny. Na szczęście tak nie jest .Bo Jo wybiera dość niekonwencjonalny bunt jak na Polskę małomiasteczkową . Ucieka w eksperymenty z ziołami , w seks pozamałżeński. Dokonuje wyborów kontrowersyjnych i wątpliwych moralnie.  Co oczywiście powoduje reakcję społeczności . Tytuł filmu należy oczywiście traktować ironicznie i prześmiewczo. A jego wymowa jest niejednoznaczna . Ma wymiar słodko gorzki . Są tu elementy komediowe ( świetne dialogi ) jak i tragikomiczne. Jest bardzo dobry obraz społeczności Nysy i środowiska szkolnego ( zarówno nauczycielskiego jak i uczniowskiego ). No i przede wszystkim znakomite aktorstwo .To rola życia Agaty Buzek, to ona głównie trzyma ten film. Braciak też jak zwykle bardzo dobry. I Woronowicz , to spore zaskoczenie.Bo wyszedł z dotychczasowego schematu ról komediowych. Tym razem jest też tragiczny. Ten film to jakby polska pani Bovary A.D. 2021.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobre polskie kino - Magnezjum 

Taki Kwentin Taranatano dla ubogich w modnej ostatnio odslonie "babskiej sily" . Wciska w fotel z zenady. Dobrze , ze na widowni tylko polska smietanka kulturalna z jednego z lepszych uniwersytetow amerykanskich wiec smrod sie nie rozejdzie. Skusilem sie w ciemno myslac ze beda klimaty podobne do znanego bieszczadzkiego "westernu" sprzed wiekow ale ten chlam nawet w kategorii pastiszu sie nie sprawdza. Nie polecam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

"Bo we mnie jest seks" - bez rewelacji.
Myślałem, że to film biograficzny, a tymczasem przedstawia wydarzenia z życia Kaliny Jędrusik tylko w jednym roku (o ile dobrze pamiętam to był rok 1962).
Zanim poszedłem do kina pooglądałem sobie na YT filmy z Kaliną, jej piosenki i zachowanie.
Maria Dębska nie udźwignęła ciężaru tej roli, chociaż bardzo się starała. Nie jest do nie wcale podobna, mimo że podobno do roli przytyła 10 kg. Moim zdaniem nie potrafiła odtworzyć niezwykłej osobowości Kaliny w sposób przekonujący.
Nie bardzo podobała mi się też formuła musicalowa filmu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne odczucia . Przy czym nie chodzi mi o to,że film obejmuje tylko fragment jej życia a nie całość . Chodzi mi  o ukazanie postaci Kaliny i samego PRLu . Ale może najpierw to co mi się podobało. Sam pomysł na film jako musical był dobry , szkoda tylko ,że reżyserka nie była konsekwentna do końca. Postać Kaliny jest jednowymiarowa , spłaszczona ( ograniczona do seksu ) podczas gdy w rzeczywistości była postacią bardzo skomplikowaną , a może nawet tragiczną. Wiem o tym bo pamiętam te czasy i niedawno czytałem bardzo szczegółową  biografię . Dębska nie tyle zagrała Kalinę co ją naśladowała ograniczając się do sposobu mówienia czy wyglądu . Środowisko artystyczne ówczesnej Warszawy ukazane jest schematycznie, to właściwie ciąg anegdot ze Spatifu. A niektóre postacie takie jak Dygat, Konwicki ,Kutz czy Starsi Panowie ukazani są kuriozalnie czy groteskowo. Tak jak i sam PRL . Wbrew temu co obecnie pokazuje się w polskim kinie jako PRL to nie był taki kolorowy, wesoły i fajny Kraj ( choć jak wiadomo najzabawniejszy w barak w obozie ) . Pomimo tych mankamentów film ogląda się dobrze jeśli założyć,że to lekka komedia . Tylko ,że Kalina zasłużyła na lepszy i głębszy film .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami. Pora umierać.

Tylko Dębskiej był bronił. Nie wiem czy to kreacja była wybitna ale tak piękna z niej kobieta - że mógłbym na nią patrzyć w 2 razy dłuższym i 2 razy gorszym filmie. Co zresztą uczyniłem w beznadziejnym filmie Janusza Majewskiego gdzie - niestety - robiła za ofiarę zbrodni.

A przy okazji to przy BWJS wychodzi wartość filmów typu Pan T. Tam też mieliśmy daleko posuniętą stylizację odnoszącą się konkretnej epoki historycznej - ale jednak "po coś".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2021 o 20:54, dzarro napisał:

Tylko Dębskiej był bronił. Nie wiem czy to kreacja była wybitna ale tak piękna z niej kobieta

To fakt. Piękna kobieta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na BD-UHD w 4K wyszły filmy Kieślowskiego: Trzy kolory i Podwójne życie Weroniki.

3d-trois_couleurs_bleu_blanc_rouge_combo

3d-double_vie_de_veronique_combo_uhd.0.j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pmcomp napisał:

Na BD-UHD w 4K wyszły filmy Kieślowskiego: Trzy kolory i Podwójne życie Weroniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3d-double_vie_de_veronique_combo_uhd.0.j

Napisy są,prawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, broniasz napisał:

Napisy są,prawda?

Na OPPO oczywiście że są.

A jak nie masz OPPO to robisz obraz płyty BD-UHD i odtwarzasz na czymkolwiek bo teraz chyba każdy player potrafi podłożyć napisy.

 

BTW do Białego nie potrzeba żadnych napisów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Tym razem dokument " Ucieczka na Srebrny Glob " Kuby Mikurdy. To bardzo ciekawy film bo pokazuje kulisy realizacji filmu " Na Srebrnym Globie " Andrzeja Żuławskiego . Jak wiadomo miała to być polska superprodukcja SF realizowana w latach 70 , w czasach gierkowszczyzny. Jednak do sfinalizowania realizacji filmu nie doszło bo arbitralną decyzją towarzysza Janusza Wilhelmiego przerwano zdjęcia . Jest to też filmowy portret samego Andrzeja Żuławskiego reżysera kontrowersyjnego , osobnego i autorytarnego. Na temat filmu i artysty wypowiadają się bardzo ciekawi ludzie .Mamy tu syna Xawerego, brata, Janusza Zaorskiego, Zanussiego, Marii Konwickiej ( córki Tadeusza ), Andrzeja Seweryna , operatorów filmowych, kierowników produkcji , scenografów , członków ekipy filmowej . Są fragmenty wywiadów Żuławskiego w telewizji polskiej i francuskiej . Pozwala to zrozumieć kontekst artystyczny i polityczny realizacji filmu i decyzji komuny o jego wstrzymaniu. I na końcu dowiadujemy się,że parę lat temu wykonano cyfrową rekonstrukcję filmu. Chciałbym ją zobaczyć .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że Barbara Brylska nie wypowiedziała się o nim w tym dokumencie.
Byłby może bardziej wiarygodny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.