Jump to content
IGNORED

Źródło: DAC vs. Network Player

5z0p3n

Recommended Posts

Hej,

Czy ktoś z Was miał kiedyś przyjemność porównywać bezpośrednio urządzenie DAC i Network Player.

Otóż zbieram muzykę w postaci FLACów na dysku komputera. Jest to dla mnie zdecydowanie wygodniejsze to szybszej zmiany utworow czy losowego wybierania kawałków.

I teraz pytanie co lepiej sprawdzi się jako zórdło. DAC podłączony przez USB do kompa czy jakiś Network Player podłączony do rutera i ściągający pliki z dysku.

Myślałem o takich urządzeniach: Aram Rac vs. Yamaha CDN 500. To są przykładowe modele.

P.S. Czy to prawda że Windows nie wypuszcza dźwięku w postaci 24 bitów?

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najlepiej to by było jakby Network Player np. wspominana przez Ciebie Yamaha podpić do jakiegoś zewnętrznego DACa.

Możesz też sprawdzić Cambridge Audio Stream Magic 6 - network player i od razu bardzo dobry DAC.

Hidden Content

Mogę odpowiedzieć częściow na Twoje pytanie.

Jednocześnie w domu miałem Arcam CD73 (2690 zł) i rDaca (1490 zł) z zewnętrznym zasilaczem DIY.

Przez rDaca było o conajmniej klasę lepiej. Różnica w ogólnej jakości brzmienia jakbym CD zmienił na dwa razy droższe.

Hidden Content

Witaj,

jeśli masz przeznaczony konkretny budżet na zakup urządzenia, a muzykę zbierasz w formie plików flac, najlepszą jakość uzyskasz kupując możliwie najlepszy zewnętrzny przetwornik. Takie rozwiązanie jest napewno gorsze pod względem funkcjonalności (wymagany jest uruchomiony komputer, sterowanie odbywa się także poprzez komputer) jednak brzmieniowo znacznie lepsze (w podobnej kwocie kupisz znacznie lepszy przetwornik zewnętrzny niż odtwarzacz strumieniowy). W przyszłości zawsze możesz dokupić nawet stosunkowo niedrogi odtwarzacz strumieniowy i podpiąć go pod przetwornik (jakość dźwięku będzie zależała przede wszystkim od przetwornika).

Sugerowałbym Ci zwrócić uwagę na przetworniki Hegel HD11, M2Tech Young DAC, Audiolab M-DAC, Ps Audio NuWave DAC, Burson Audio DA-160.

Jeśli jednak wybrałbyś opcję odtwarzacza strumieniowego, bierz pod uwagę (pod względem jakości brzmienia) tylko dwa modele - Cambridge Audio Stream Magic 6 oraz Pro-Ject Stream Box DS Net.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, w przypadku pytań służę pomocą.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Guest rochu

(Konto usunięte)

Jeśli jednak wybrałbyś opcję odtwarzacza strumieniowego, bierz pod uwagę (pod względem jakości brzmienia) tylko dwa modele - Cambridge Audio Stream Magic 6 oraz Pro-Ject Stream Box DS Net.

A dlaczego nie na przykład Yamaha NP-S2000?

Jest gorsza od Pro-Jecta?

Jak masz możliwość to najlepiej sobie wypożycz jakiegoś DAC-a i sam stwierdzisz czy naprawdę warto wydać te pieniądze na to urządzenie. Dlaczego tak napisałem, mam Popcorna C-200 żaden to super sprzęt do odtwarzania muzyki. Mam wyłącznie pliki w formacie FLAC dokupiłem do niego Matrixa Mini i zresztą polecanego na tym forum. Sorry ale naprawdę nie słyszę żadnej różnicy, dodam ze słuch mam dobry bo ostatnio miałem audiogram robiony :) Nie neguje urządzeń typu DAC ,ale warto samemu sprawdzić. Być moze u niektórych osób występuje efekt placebo,"jak wydałem na DAC-a 3 tyś to kurcze musi grac lepiej" :)

Hidden Content

Prawdopodobnie dają paragon.

ale nie wypożyczę odtwarzacza strumieniowego.

Wydaje mi podobnie jak Q21 że DAC będzie lepszym rozwiązaniem, ale no właśnie pojawia się ale. Jeśli windows faktycznie nie wypuszcza 24 bity to czy odtwarzacz strimujacy sobie je pobiera?

Powiem tak system mam zadowalającej klasy ale nie wygórowany cenowo. Brakuje mi właśnie źródła. Nie wchodzi w grę zakup dwóch urządzeń jednocześnie.

P.S jeśli to coś zmienia to komputer będzie dość daleko wzmacniacza w obecnej i przyszłej konfiguracji pomieszczenia. Zastanawia mnie też kwestia długości kabli. Czy np USB komp-DAc dl. 5m nie spowoduje nadmiernych strat. Przyjmuję że w przypadku kabla lanowego ten problem nie występuje.

Hidden Content

W przyszłości zawsze możesz dokupić nawet stosunkowo niedrogi odtwarzacz strumieniowy i podpiąć go pod przetwornik (jakość dźwięku będzie zależała przede wszystkim od przetwornika).

Sugerowałbym Ci zwrócić uwagę na przetworniki Hegel HD11, M2Tech Young DAC, Audiolab M-DAC, Ps Audio NuWave DAC, Burson Audio DA-160.

@Q21 mam pytanko do zdania, ktore napisałeś. Kupując niedrogi odtwarzacz sieciowy jakość dzwieku bedzie zalezala przede wszystkim od DACa?

To jak to jest czy puszczajac dzwiek cyfrowo do DACa urzadzenie ktore ten dzwiek dostarcza (np. jakis network player) jeszcze w ten dzwiek ingeruje? czy robi to juz tylko DAC?

Hidden Content

Ja mam tani odtwarzacz ale fajny Denon dnp-720 i po dokupieniu DACA BEhringera src (nie audiofilski) czuje róźnicę na plus zdecydowanie przyjemniejsze słuchanie. Także myślę że dac dużó daje ale CA stream 6 jest tylko jedno pudło oszczędność miejsca myślę że warto a i nie trzeba odpalac kompa wszystko w dysku sieciowym zbierane

Hidden Content

@Q21 mam pytanko do zdania, ktore napisałeś. Kupując niedrogi odtwarzacz sieciowy jakość dzwieku bedzie zalezala przede wszystkim od DACa?

To jak to jest czy puszczajac dzwiek cyfrowo do DACa urzadzenie ktore ten dzwiek dostarcza (np. jakis network player) jeszcze w ten dzwiek ingeruje? czy robi to juz tylko DAC?

Niestety jakość transportu (w tym przypadku network player) ma znaczenie.

Ponadto nowoczesne DAC'i grają najlepiej po USB (pomijam konfiguracje typy Linn Akurate -> DAC, bo to inna liga). Z tego też powodu sam zamierzam za niedługo zakupić DAC'a i używać go po USB.

Hidden Content

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

A ja słyszałem że lepiej grają po LANIE (DLNA) niż po USB. Podpięty do Daca gra słyszalnie lepiej dla mnie ale czy wszyscy by usłyszeli. Tego nie wiem. Wielkim plusem jest wygoda i .... radio fm oraz internetowe stacje ale to rzadziej wykorzystuję.

Hidden Content

@5z0p3n ale z czego ma wtedy ocenic dzwiek z DACa jak slucha z denona dnp-720?

@ciechu czy roznica w dzwieku jest bardzo duza? Kazdy nawet laik uslyszy?

podpiąć go wtedy bezpośrednio pod kompa.

Hidden Content

LAN i USB górują technologicznie nad innymi sposobami przesyłania danych audio. W obu przypadkach przesył jest asynchroniczny i w obu przypadkach stosuje się separacje galwaniczną. Od strony technicznej nie ma powodu, dla którego któreś z rozwiązań miałoby byc gorsze.

Gorszym rozwiązaniem jest natomiast użycie odtwarzacza strumieniowego, do którego podłączony jest DAC.

Wybór DAC'ów jest zdecydowanie większy, są też na ogół tańsze patrząc jedynie na jakość dźwięku.

Każdy musi sam wybrać, ale nie rozpatrywałbym w ogóle ulepszania odtwarzacza sieciowego za pomocą DAC'a, bo to nie jest dobre rozwiązanie.

Hidden Content

@dd6 to ja już zaczynam sie gubić. Dlaczego nie warto do network playera dawac zewnetrznego DACa?

To jak najlepiej wypuszczac muze do wzmacniacza? Ja chcialem do network playera dodac dobry zew. DAC i to potem do wzmacniacza.

Hidden Content

@dd6 to ja już zaczynam sie gubić. Dlaczego nie warto do network playera dawac zewnetrznego DACa?

To jak najlepiej wypuszczac muze do wzmacniacza? Ja chcialem do network playera dodac dobry zew. DAC i to potem do wzmacniacza.

Najlepiej podpiąć DAC'a bezpośrednio do komputera po USB. A zwłaszcza jeśli sie network playera jeszcze nie ma, to moim zdaniem nie warto robić planów w rodzaju network player + później DAC. Po prostu: albo network player albo DAC.

Wyjątkiem jest network player, do którego można podpiąć DAC'a po USB, np. Cary Audio MS-1 lub Squeezebox Touch (po modyfikacji softu)

Hidden Content

Ja także nie pojmuje. Nie chce mieć komputera ani laptopa jako domowe centrum muzyczne. Dlatego wymyślono playery sieciowe. A z jakiego powodu wychodzący sygnał cyfrowy nie poprawić dobrym DACiem...

Hidden Content

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Może inaczej nie dodałem tego wcześniej, kwota jaką chce przeznaczyć na takie urządzenie to max 1500 zł.

Za tę kwotę można kupić niezłego DAC'a na USB, audio-gd albo Asus Xonar Essence One to moje typy. Dźwiękowo do tej Yamahy CD-N500 to będzie przepaść.

Hidden Content

Wszystko co chcesz wiedzieć jest w tym wątku

Hidden Content

Ja także się tym interesuję. Już nawet poczyniłem pewne kroki......

Hidden Content

Hidden Content

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

For info: Denon DNP-F109, wewnętrzny DAC nie najgorszy, w razie czego można później podpiąć zewnetrzny.

Przy USB trzeba dobrze wybierać, nawet drogie DAC często mają kiepskie wejście USB.

Hidden Content

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

A czy jest sens kupowania dac-a żeby polepszal dźwięk z cd doprowadzając do amplitunera ? Czyli od cd idzie sygnał prze coax a pózniej z daca do amplitunera na interkonektach?

Hidden Content

:)

To zależy od klasy (jakości) danego cedeka i DACa.

Wiadomo, że nie ma sensu dokładanie DACa za 300 zł do CD np. za 1500zł.

Hidden Content

Najlepiej podpiąć DAC'a bezpośrednio do komputera po USB. A zwłaszcza jeśli sie network playera jeszcze nie ma, to moim zdaniem nie warto robić planów w rodzaju network player + później DAC. Po prostu: albo network player albo DAC.

Wyjątkiem jest network player, do którego można podpiąć DAC'a po USB, np. Cary Audio MS-1 lub Squeezebox Touch (po modyfikacji softu)

Czy chcesz powiedzieć, iż do Squeezebox touch nie można podłączyć daca, tak aby dźwięk był przepuszczony przez Daca do wzmaka? Czy aby napewno?

Hidden Content

Czy chcesz powiedzieć, iż do Squeezebox touch nie można podłączyć daca, tak aby dźwięk był przepuszczony przez Daca do wzmaka? Czy aby napewno?

Oczywiście że można, ale nie po USB. Abu podpiąc po USB potrzebny jest MOD softwaru.

Hidden Content

• Pokaż nowe odpowiedzi
  • Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
    • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
    The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.