Jump to content
IGNORED

In-wall do Passa F-5?

Tehtoril

Recommended Posts

Witam

Na dniach będę zmieniał pomieszczenie odsłuchowe na znacznie mniejsze (albo raczej - bardziej zagracone) niż do tej pory, a nie chcę rezygnować z dobrego dźwięku, jaki do tej pory mi zapewniały moje Zaphy SR-71 i Pass F-5.

I tutaj pojawia się problem - czy znacie jakiś projekt kolumn typu In-Wall, które by pasowały do F-5 (preferowana wyższa skuteczność niż SR-71)?

A może można przeprojektować SR-71 i zaadoptować do in-wall?

Od razu mówię, że nie mam innej opcji. Nawet monitorów nie mam gdzie postawić.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak naprawdę każde kolumny można w ten sposób zabudować. Ale przeprojektowanie zwrotnicy gwarantowane.

Musiał byś porozmawiać jak wygląda kwestia BS w twoich kolumnach i jak się zmieni jeśli zabudujesz je w ścianie. Z tego co ja pamiętam jest to bardzo na plus.

Hidden Content

Można spłycić nieco paczki bez specjalnej ingerencji w zwrotnice, ale i tak czekało by cie wykucie sporych dziur w ścianach. Nie wiem czy nie lepiej by było wykuć otowry na niewielką głębokość a z przodu nadbudowac płytą GK jakies 15-20cm + dodatkowo zaadoptować tą przestrzeń akustycznie.

Hidden Content

No tak, i tutaj mamy kwestie umieszczenie BR z przodu plus Baffle Step..

Jak bym miał gotowy projekt, to bym przebudował co trzeba, ale samemu raczej nie za bardzo widzę przeprojektowanie tych kolumn.

I tak, najchętniej bym położył jeszcze GK aby ściany nie burzyć :D

Hidden Content

Idealnym rozwiązaniem do zabudowy bez przeróbek są zestawy z szeroką przednia ścianką z dużym midwoorerem 10-12" (nie mają kompensacji Baffle Step) oraz stałokierunkowością, by ograniczyć ilość pierwszych odbić od ścian pokoju.

Dałbyś radę zabudować je w narożnikach pokoju pod kątem 45 stopni ? Byłoby to idealne rozwiązanie.

Hidden Content

Guest Father_PiO

(Konto usunięte)

Można spłycić nieco paczki bez specjalnej ingerencji w zwrotnice

Nieprawda, trzeba wywalić całkowicie kompensację baffle step, inaczej nie będzie się dało słuchać. Skończyłem przerabiać temat kolumn naściennych w sobotę, mam to "na świeżo". Z "normalną" zwrotnicą było do dupy.

ale samemu raczej nie za bardzo widzę przeprojektowanie tych kolumn.

Trzeba by jakiś pomiar... Nie byłem jeszcze w komorze bezechowej, która miała ścianę pomiarową, ja robiłem zgranie głośników symulacyjnie, nie kompensując po prostu BS.

Idealnym rozwiązaniem do zabudowy bez przeróbek są zestawy z szeroką przednia ścianką z dużym midwoorerem 10-12" (nie mają kompensacji Baffle Step)

Mają mają. Jeśli mówisz o midwooferze, to jest to głośnik, który przetwarza środek pasma do kilku kHz, więc musi być kompensacja BS, żeby poziom basu pasował do poziomu środka. Jeśli chciałeś napisać o układach 3-way z 10-12" wooferem, to tam nie ma przeważnie kompensacji, bo dobiera się podział w okolice BS w danej budzie - robi się wtedy tylko tłumienie średniotonowca i wysokotonowca do poziomu woofera (który jak najbardziej jest w zakresie działania BS). I też nie obyłoby się bez przeróbek, bo trzeba wtedy dostosować poziom środka i góry do "nowego" poziomu basu.

Myślę tu sytuacji, gdzie midwofer gra do około 1-1,5kHz. Szeroka ścianka powoduje, że Baffle step występuje bardzo nisko i wg kilku konstruktorów niema sensu go stosować. Też miałem takie wątpliwości żadna ze znanym mi konstrukcji stałokierunkowych tego typu nie ma filtrab BSC.

Mówię o konstrukcjach typu Econowave, czyli duży midwoofer + driver kompresyjny w falowodzie:

ds_floorstander3.jpgseos_deltalite12.jpgbaffle.jpg350x700px-LL-064f3cc0_464412449LL.jpegHorizontal%20Curves.jpg

Hidden Content

Ok, ale SR-71 mają midwoofer 7".

Poza tym jednak In-wall odpadają (w ogóle kucie ściany odpada), więc zostaje nam On-Wall.

Już się skontaktowałem z Marko3T w sprawie samych obudów i obiecał, że coś wymyśli.

Na razie nie mam wymiarów tych skrzynek, ale zastanawiam się nad koniecznością zmian w zwrotnicy.

Hidden Content

Nieprawda, trzeba wywalić całkowicie kompensację baffle step, inaczej nie będzie się dało słuchać. Skończyłem przerabiać temat kolumn naściennych w sobotę, mam to "na świeżo". Z "normalną" zwrotnicą było do dupy.

Faktycznie, nie pomyślałem że przecież to miało byc in-wall , a wtedy przednią ścianką jest cała ściana:]

Ok, ale SR-71 mają midwoofer 7".

Poza tym jednak In-wall odpadają (w ogóle kucie ściany odpada), więc zostaje nam On-Wall.

Już się skontaktowałem z Marko3T w sprawie samych obudów i obiecał, że coś wymyśli.

Na razie nie mam wymiarów tych skrzynek, ale zastanawiam się nad koniecznością zmian w zwrotnicy.

I słusznie in-wall to sie nadają tylko do kina chodź i tu nie do końca z dobrym rezultatem...

A tak, znudzą ci się SR71, a wież mi, że kiedyś znudzą... to sobie wymienisz, a nie zostaną dziury w ścianach;]

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.