Skocz do zawartości
IGNORED

jak to wszystko rozpocząć?


oska

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post, więc witam Wszystkich.

 

Muzyki słucham od zawsze bla bla bla bla..

A teraz konkrety. Jestem posiadaczem DIORY WS502 (integra - tego się już nauczyłem czytając posty ;] ), dalej kabelki za 10 zł i kolumny ALTUS 75 (dostałem kiedyś uszkodzoną popelinę, ale zregenerowałem basowe a średnio-tonowe wymieniłem). Sprzęt gra już u mnie jakieś 11 lat. Źródłem jest komputer, a w zasadzie karta dźwiękowa - chyba najlepszy element w tych krzywych torach - M-AUDIO FireWire410. I wiem, że ten sprzęt to śmiech ;]

 

Jako że wzmacniacz dogorywał już ze 2 razy (wymieniałem końcówki mocy, są tu zdaje się jakieś Hitachi STK), a ostatnio umarł po raz kolejny zdecydowałem się - wreszcie - na level up. A po namysłach na pare leveli.

 

Słucham jazzu, bluesa, rocka, rapu, elektroniki, czasem mocnej elektroniki także, muzyki klasycznej. Nie słucham popu, nie słucham ciężkich gitarowych brzmień.nie słucham radia. Pokój do odsłuchu ma max 15m2. Kolumny na dłużej ścianie.

Czytam te wszystkie posty co i jak i w ogóle, i próbuje się połapać. Ale te "sceny", "szerokości", "średnice" itd o których piszecie nie za bardzo do mnie trafiają. Na mojej diorze to nie było scen. Może była jak dym szedł z końcówek...

 

Zacznę od wzmaka - chciałbym coś do 4000 zł (lepiej jak mniej oczywiście), co umożliwiłoby rozpoczęcie eksperymentów, czyli dobierania kolumn, kabli, źródła itd., Najchętniej kupiłbym coś, co w latach 80-90 było prawdziwym mistrzostwem, ale także musi to być sprzęt który zagra "ze wszystkim", tak abym nie miał problemów z późniejszym doborem reszty zestawu.

 

Wpadł mi oko Roksan Caspian - czy 4000 za integre M1 to dobra cena?

A może NAIM NAIT5i? A może coś innego, jest parę ciekawych ofert w ogłoszeniach ale przede wszystkim nie chce przepłacić. Na pewno szukam używki, nówka nie wchodzi w grę.

Może lepiej kupić od razu cały zestaw od kogoś? A może preamp i końcówka mocy oddzielnie? A może wystarczy 2000 zł na wzmacniacz? Jest np Sudgen a21a do sprzedania za 2000, może coś takiego? A może coś wielkiego, mocnego i starego? Jest też Krell s300i za podobne pieniądze, ale ten wzmacniacz - wg opinii jest czuły na resztę zestawu a tego, jako początkujący, chciałbym uniknąć.

 

Genrealnie chciałbym się zmieścić ze wszystkim w 8000. Lecz są też warunki. Dobrze by było, jakbym mógł najpierw kupić wzmacniacz i grac na Altusach (jest to w ogole możliwe przez chwile?). Potem źródło bądź kolumny. Konieczne okablowanie na bieżąco. Jako źródło chciałbym docelowo gramofon, ale tego nie wliczam w tą kwotę, więc najpierw (za te 8k) wzmak, kolumny oraz przewody i odtwarzacz CD.

I tu właśnie jest pytanie: jak to zacząć, jaki wzmacniacz kupić, zęby móc zacząć słyszeć te wszystkie dźwięki? Żeby móc go ze sobą zabrać na odsłuch i generalnie zacząć budować zestaw.

Gdyby komuś się chciało rzucić okiem na oferty na audiostereo lub hifi.pl byłbym bardzo wdzięczny. Śledzę je od kilkunastu dni ale nic mi to nie daje szczerze mówiąc. Na razie w głowie mam Caspiana. Tylko nie wiem czy 4000 zl to nie za dużo..

 

Dziękuje za odpowiedzi.

oska

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caspian dobry wybór może być MK I lub MK II za ok 2000 zł do tego koniecznie kompakt caspiana ( w duecie grają zaje.... ) i zostanie Ci 4000 na kolumny i one powinny być najdroższe a w tej cenie z używek kupisz już coś porządnego a ze wzmakiem łatwiej będzie Ci podjechać i posłuchać . Pozwodzenia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

Widzę pewną nieścisłość. Mowa jest o debeściakach z lat 80-90-tych, a padają całkiem współczesne klocki.

 

Ze starszaków ten wygląda nieźle: http://allegro.pl/wzmacniacz-sansui-au-g90x-x-balanced-i2860754883.html ale trzeba sie spytac w zakladce KLUBY, klub Sansui czy on dziś wart tych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caspian dobry wybór może być MK I lub MK II za ok 2000 zł do tego koniecznie kompakt caspiana ( w duecie grają zaje.... ) i zostanie Ci 4000 na kolumny i one powinny być najdroższe a w tej cenie z używek kupisz już coś porządnego a ze wzmakiem łatwiej będzie Ci podjechać i posłuchać . Pozwodzenia .

 

2000 za integre jak rozumiem? Czyli 4000 to troche dużo.. (za tyle moge w tym momencie wyrwać).

Czekam, ale cierpliwości to ja mam mało..

 

 

Widzę pewną nieścisłość. Mowa jest o debeściakach z lat 80-90-tych, a padają całkiem współczesne klocki.

 

 

To prawda, wynika to braku wiedzy. Caspiana podałem, bo jest to w miare nowy sprzet i chwalony za łatwość w współpracy z resztą zestawu.

Dziękuje za rade - zapytam w klubie Sansui.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za takie pieniądze kupiłbym solidny diy, na przykład końcówki Krella .Są unas na Forum do wzięcia.Kolumny też można trafić znakomite. Trzeba słuchać, porównywać.Do jazzu lampę jakąś i szerokopasmowce. Będzie o wiele więcej za o wiele mniej. Zaznaczam ,że nie sprzedaję niczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takich kwotach to tylko odsluch . zadnego kupowania w ciemno . polecam kolumny z studia 16 hertz plus dobra lampa i masz zestaw na lata .

 

wsystko musi sie z soba spasowac .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lampa jest jak wino . Czym starsza tym lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takich kwotach to tylko odsluch . zadnego kupowania w ciemno . polecam kolumny z studia 16 hertz plus dobra lampa i masz zestaw na lata .

 

wsystko musi sie z soba spasowac .

 

Jak najbardziej popieram. Zainteresuj się elektroniką Linear Audio Research (polska firma, biorąc pod uwagę Twój budżet to zapytaj o hybrydę albo tranzystor) oraz wspomnianymi kolumnami 16 hertz lub Harpia Acoustics (amstaf mini) bądź Audio Academy (hyperion bądź phoebe III). Źródła Ci nie podpowiem bo słucham plików.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

Weź hyperiona na 15 m2, a kanapa na suficie to będzie za mało.

 

W ogóle czy mi się wydaję, czy zakładkę AKUSTYKA zdominowali właściciele kolumn Studio 16 Hz i AA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi.

 

Jak na razie zapytałem w Klubie Sansui o podany model g90x i wychodzie że jest trochę drogi (w tej aukcji).

 

Rozumiem, że odsłuch to podstawa. Ale nie mam możliwości odsłuchiwania 20-letnich klocków, a w takie celuje. Lampa mnie jednak nie interesuje puki co. Chciałbym zacząć na tranzystorowych, a może za parę lat zrobić przesiadkę na lampę. Muszę oswoić się z tą jakością i wtedy będę mógł przebierać. To jak z jeżdżeniem na nartach: jak zaczynasz to kupujesz po prostu dobre all-roundy i jeździsz sezon-dwa-może więcej. Jak już potrafisz jeździć, to kolejne kupujesz do skakania, śmigania po lodzie albo po puchu, wiedząc, że do pozostałych czynności nie będą najlepsze, ale w dziedzinie którą wybrałeś żądzą. No może to nie najbardziej trafne porównanie, ale mniej więcej wyjaśnia jak na sprawę patrze (chce oczywiście jak najlepsze all-roundy ;] ).

 

Jak pisałem w Klubie Sansui, nie będę miał problemów z odnowieniem (wymianą kondensatorów etc) wzmacniacza. Mam bardzo dobrego specjalistę (którego mogę szczerze polecić, jeśli ktoś potrzebuje takiego na Podkarpaciu).

 

Także na początek chciałbym kupić klocka - nie potrzebuje wielkiej mocy (mały pokój odsłuchowy), którego będę mógł przymierzyć do kolumn, a potem źródła. Szukam 20 letniego sprzętu z najwyższej półki.

 

 

@Bonaventura: masz na mysli coś konkretnego mówiąc "szerokopasmowce"? Prośba o rozwinięcie (podanie modeli?).

 

@DJ_Ahmaed: pogłębiam wiedzę o Hertzach, dziękuję.

 

@Octagon:Linear Audio Resarch - sprawdzam.

 

 

 

Mam dodatkowe pytanko (poza tematem bo raczej w to nie wejdę). Mam do kupienia za 3500zl taką lampę:(ale - jak pisałem - raczej jestem niechętny na klocek lampowy)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może ktoś się wypowiedzieć nt tego sprzętu?

 

Offtop: przepraszam za błędy - autokorekta, a nie mam możliwości edycji posta..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy najpierw nie kupić kolumn, a potem dopasować wzmacniacz.System musi "zagrać" u Ciebie w domu ,a łatwiej będzie wypożyczyć za kaucją wzmak i odsłuchać u siebie.Można się bardzo zdziwić odsłuchując zestaw u kogoś a później w swoim pomieszczeniu.

Różnice mogą być naprawdę spore.

 

pozdr.

andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może to faktycznie dobry pomysł.

Jak to jest z używanymi kolumnami? Potrafią wytrzymać tyle co dobry wzmacniacz, czy raczej kierować się ku nowszym produkcjom?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety audio to bardzo niewdzieczna dziedzina i gra dopiero w calosci dobrana lacznie z kablami.

Kolumny to najwazniejsza rzecz w zestawie audio, poniewaz to one jako pierwsze stawiaja ograniczenia w kazdym zestawie.

Od kolumn bym zaczal absolutnie. Odsluchy, odsluchy, odsluchy.

 

No i jak mawiaja gorale jak sie nie przewrocisz to sie nie nauczysz. Trzeba troche przerzucic zaby do czegos dojsc.

Duzo z osob tu doradzajacych sama slucha slabego dzwieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z używanymi kolumnami? Potrafią wytrzymać tyle co dobry wzmacniacz, czy raczej kierować się ku nowszym produkcjom?

 

Używany nie oznacza wyprodukowany 30 lat temu. Używany to już sprzęt roczny. Kupuj tylko używane, nie stracisz przy odsprzedaży.

 

Duzo z osob tu doradzajacych sama slucha slabego dzwieku.

 

Masz na myśli ten temat czy ogólnie?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też Krell s300i za podobne pieniądze, ale ten wzmacniacz - wg opinii jest czuły na resztę zestawu a tego, jako początkujący, chciałbym uniknąć

Jeżeli faktycznie Krelle chodzą w takich pieniądzach, to ja bym się zdecydowanie zainteresował.

A ze wzmacniaczem w bagażniku łatwiej jeździć na odsłuchy kolumn, niż z kolumnami na odsłuchy wzmacniaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek jednak kolumny. To, czego doświadczałeś na altusach 75 (a było też i moim udziałem ) ma się nijak do normalnego, naturalnego dźwięku. Musisz najpierw wykonać skok "na główkę do butelki z wodą" pozbywając się tych kolumn. Jeśli zrobisz to w sposób zdecydowany już na początku, to potem będzie już tylko lepiej. A mogą to być i monitory, nawet z 8" na dole, albo nieduże podłogówki. Trzeba też z góry założyć charakter grania; jeśli i spokojna klasyka i rock (szczególnie ostrzejszy), to będzie trudno pogodzić, bo czasem nawet materiał kopułki głośnika stanowi zaporę nie do przeskoczenia. Zresztą moim zdaniem różnica pomiędzy np: Altusami a Lipińskim:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest większa, niż pomiędzy Krellem a wzmacniaczem ze średniej półki np. Marantza czy nową serią Rotela - którego mogę polecić choćby ze względu na znaną mi tradycję budowy, dźwięku a przy tym jego dostępność; teraz nawet z dobrej klasy przetwornikiem Wolfsona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może to faktycznie dobry pomysł.

Jak to jest z używanymi kolumnami? Potrafią wytrzymać tyle co dobry wzmacniacz, czy raczej kierować się ku nowszym produkcjom?

 

Jeśli kolumny używa rozumny człowiek a nie świr dyskotekowy czy metalowy hardcorowiec to mogą pograć 30 lat albo i więcej.

Szukaj kolumn które ktoś kupił jako pierwszy właściciel i słucha normalnej muzy, jazz, klasyka, pop.

Po spotkaniu i rozmowie oraz wyglądzie sprzętów i podejściu do nich będzie ci łatwiej ocenić czy dba o sprzęty czy nie.

Unikaj kolumn jak i sprzętów po wielu właścicielach.Nie wiadomo co z nimi było.Mogą być idealnie dobre ale może też być różnie.

W ogóle to najlepiej zacznij budowanie systemu od kolumn a potem powoli do nich dobieraj resztę toru audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bylem w bardzo podobnej sytuacji 2 lata temu. Kupilem sugdena a21a po przeczytaniu tematu o sonus faber concertino i kilku opinii... bez sluchania. Swietny wzmacniacz, kultowy, jest na forum duzo na jego temat, z concertino (fajne kolumny, ale dosc ograniczone) wg nie bardzo pasuje za bardzo, ale pewne rzeczy szczegolnie z winyla brzmia magicznie glownie jazz. Niektorych rzeczy sie nie da sluchac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie chodzilo mi o forum. Jak wiadomo jest rozny poziom i rozne porady.

 

concertino (fajne kolumny, ale dosc ograniczone) wg nie bardzo pasuje za bardzo

 

Sorry, ale normalnie się posmarkałem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.