Skocz do zawartości
IGNORED

Proszę o pomoc w doprowadzeniu do stanu fabrycznego PMA-980R


rbart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Kupiłem ostatnio na alleprowizji wzmacniacz Denon PMA-980R, zabrałem się za przegląd bebechów i drobne modyfikacje(wymiana op ampa i kilku kondzów).

Wszystko szło zgodnie z planem odwrócenia płytki Protector Unit (1u-2370-2).

Oto jaki widok zastałem:

P1010006.JPG

 

P1010007.JPG

 

P1010020.JPG

 

Widać gdzie było "gorąco":

P1010024.JPG

 

Najgorzej wyglądają przecięte ścieżki i połączenie ich drucikiem na sztywno, zauważyłem też, że 2 kondzy na płytce są w miejscach bez fabrycznego oznaczenia(jeden zbocznikowany pomarańczowym ceramikiem? :O, widać je na poniższych zdjęciach):

P1010027.JPG

P1010028.JPG

P1010029.JPG

 

W załączniku dokumentacja wzmacniacza.

 

Teraz najważniejsze, proszę o pomoc w ustaleniu czy ta pseudo naprawa ma istotny wpływ na dźwięk, to raz, a dwa, czy da się ją odwrócić i przywrócić wzmacniacz do stanu fabrycznego?

Jeśli tak, może ktoś z Was byłby w stanie się tego podjąć? (jeśli można, proszę o ewentualną wycenę w wątku lub na PW).

Kosztami będę chciał obarczyć sprzedawcę, bo wzmacniacz miał być w 100% sprawny, zobaczymy czy uda mi się coś wywalczyć.

 

Proszę o wyrozumiałość, szczególnie moderatorów, jest to mój pierwszy post na forum(już od dłuższego czasu czytuję, ale nie było nigdy okazji, żeby się wypowiedzieć w konkretnej sprawie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i trzy

Może będę trochę brutalny

Niestety ktoś coś zgrzebał :)

i Co ?

A cholera wie, co masz schemat na tej PCB (zgrzebane) sam musisz dojść :) co tam zostało poprawione :)

Na oko to tu nikt nic nie rozsądzi

Oczywiście ten cwaniaczek z ajeglo bedzie sie wykręcał ze to nie on albo nie wiedział albo działa to o co chodzi

Albo ze rozbierałeś i to tyś pobrzebał :) mln możliwosci :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przecięcia płytek to normalna procedura producentów. przecież dla jednego błędu na płytce nie wyrzucą całej partii płytek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przecięcia płytek to normalna procedura producentów. przecież dla jednego błędu na płytce nie wyrzucą całej partii płytek.

cholera, jest nadzieja...powiem więcej, kondensatory w nieoznaczonych miejscach są montowane fabrycznie, poniżej zaznaczyłem je na zdjęciu innego wzmacniacza 980R, które dostałem wcześniej od użytkownika gregin:

PIC01249.JPG

 

skoro tak, to fabryka też mogła naciąć płytkę, ale niestety nie znalazłem zdjęcia, które mogłoby potwierdzić ten fakt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mogą być fabryczne poprawki, w moim cd denona jest kilka elementów podlutowanych od spodu płytki w taki sposób jak by to robił jakiś partacz, chociaż są tam fabryczne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wątpię aby tak fabrycznie ciachał płytki :)

pewnie ze jest to możliwe ale wg mnie szansa 1/100 albo więcej

 

weż podaj oznaczenie elementów w których coś było kombinowane to bedzie wiadomo choć co tam jest kombinowane :)

I najlepeij abyś zaznaczył to na schemacie

Na podstawie tych fotek nikt tu niczego nie wyduma mocy naprzyrodzonych to tu nikt nie ma :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to normalne , tego typu zwory , dołożone rezystory , przecięte ścieżki , - to jest spotykane w tego rodzaju sprzętach . Na pewno tam niczego nie naprawisz i nie ulepszysz pod tym względem .

Możesz zgłosić reklamację do fabryki gdzie to produkowali - może cie wysłuchają .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />Te przecięcia płytek to normalna procedura producentów. przecież dla jednego błędu na płytce nie wyrzucą całej partii płytek. <br />

Masz całkowitą rację. Takie fabryczne poprawki zdarzały się dość często. W tym konkretnym przypadku przyglądając się uważnie pierwszemu zdjęciu można zauważyć że przecięcie ścieżki i dołożenie kawałka drutu miało miejsce po montażu płytki, ale oprócz tych dwóch punktów do których przylutowany jest ten drut nic tam nie było ruszone ani wymienione.

Sprzedawca jest więc niewinny!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzebane jest w układzie zabezpieczeń (nie ustalę teraz który blok), to normalna procedura trochę kumającego, ale leniwego pseudo-elektronika, któremu wzmacniacz wywalał jakieś zabezpieczenie, i zamiast usunąć przyczynę/sprawdzić co się dzieje i obszedł to na około, symulując w module, że wszystko jest ok.

 

Jesteś może z okolic Białegostoku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób i na podstawie czego sformułowałeś taki właśnie wniosek? Szczególnie interesujące jest dla mnie w jaki sposób pozyskałeś wiedzę że miał go w ręku jakiś leniwy pseudoelektronik i że wywalało jakieś zabezpieczenie. Na jakiej podstawie ustaliłeś że wspomniany pseudoelektronik zamiast usunięcia przyczyny tego wywalania obszedł to naokoło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się coraz bardziej prawdopodobne, to co mówią Mach, woytl, jaskiniowiec i stern. Wymieniam właśnie elektrolity w reszcie płytek(które w 100% wyglądają na fabryczne) i nawet jakość lutów składaczy denona pozostawia wiele do życzenia, czasem udaje mi się zostawić ładniejsze ;)

 

 

 

Po przeanalizowaniu schematu i płytki(trochę się z tym namęczyłem, tak naprawdę pierwszy raz zrozumiałem o co chodzi) uważam, że jednak wszystko jest ok! Środkowa nóżka tranzystora TR601 idzie do prawej nóżki TR602 na schemacie i poprzez drucik na płytce, gdyby nie przecięcie szła by do przeciwnej. Jednym słowem wygląda to tak, jakby ktoś projektując płytkę odwrotnie umieścił tranzystor a przecięcie to sposób naprawy. Ewentualnie płytka służyła wielu modelom i akurat w PMA-980R musiała być "stuningowana". Dzięki wszystkim za pomoc, myślę, że temat można zamknąć i zostawić dla przyszłych elektroników-amatorów, którzy jak ja spanikują widząc przeciętą płytkę i byle jak przylutowane druciki od spodu :)

Morał z tego jest taki, że warto najpierw bardzo dokładnie przeanalizować schemat!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w azurze podczas modyfikacji, przy układzie regulacji obr. wentylatora tranzystor ma zamienione nóżki w stosunku do nadruku na PCB więc czasem takie poprawki to po prostu błędy produkcyjne łatwiejsze do usunięcia w taki sposób itd. oczywiście nie wiem jak jest w tym przypadku ale po prostu istnieją takie zabiegi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu w polskim sprzęcie też było to w ten sposób robione, jak były robione jakieś drobne zmiany a w magazynach były jeszcze płytki z przed zmiany należało je wykorzystać. a nie wyrzucić na śmietnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu PCB mogła być zaprojektowana pod inny typ tranzystora, który po czasie został zastąpiony innym. PCB już były pod stary, więc dostosowali to w taki sposób. Takie zmiany trzeba wprowadzać ręcznie, a robią to osoby pracujące nad tym 8h dziennie. Ciekawe czy wtedy robiłbyś takie ładne, powtarzalne luty? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pseudo to tu jest dużo "znawców" chyba. To fabryczne poprawki tak jak napisało kilka zorientowanych osób powyżej. Bardzo często się spotyka takie przeróbki w wielu wzmacniaczach.

Dyskusja podobna do takich w stylu "wyciekł elektrolit z kondensatorów", a w rzeczywistości jest to klej i zawsze jest ktoś kto twierdzi, że to elektrolit budząc niepokój.

Powodzenia w odmłodzeniu wzmacniacza, napisz o rezultatach ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz o rezultatach ;)

 

Już złożony, działa lepiej niż działał(pokusiłem się jednak o poprawienie fabryki).

Co się zmieniło...

...na początku wszystkie wnętrzności wyglądały mniej więcej tak(płytka już trochę wyczyszczona i przedmuchana, de facto było gorzej):

P1010029.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Problemy(poza podejrzeniami o nieoryginalność):

- syf

- zalany jakąś oleistą substancją

- zimne luty na końcówkach mocy(po wyczyszczeniu z powyższej substancji przestał grać i tu znalazłem przyczynę)

- czasem przeskakiwał wybór źródła

 

po kilku ładnych godzinach modyfikacji:

P1010030.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

P1010031.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

P1010032.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a oto zmiany:

- pozbyłem się zimnych lutów

- czyszczenie, czyszczenie i jeszcze raz czyszczenie

- Elektrolity na torze audio wymienione na Nichicony muse i Elny Silmic

- Mostki 4A wymienione na 10A Fagor'a

- "beczki" zwiększyły swą pojemność z 4x6800uf do 4x10000uf + bocznikowanie Audyn-Capami 220nF

- Wymienione gniazda głośnikowe i kabelki audio na Jantzeny OFC(to co było, to jakieś lamliwe cieniutkie nie wiadomo co!)

- op amp wymieniony na BurrBrowns'a

- poskręcałem zasilanie, uporządkowałem kabelki, przeniosłem część "zamieszania" pod PCB

 

Gra fajnie wg. mnie szczególnie scena jest teraz bardziej wyraźna, na pewno lepiej niż było, ale...na razie gram bardzo delikatnie(trochę z przymusu ;) ), niech się kondzy wygrzewają, po świętach solidniej przetestuję :D

 

co dalej...

- czekam na przesyłkę z miedzianymi radiatorkami na mostki i końcówki mocy(przezorny zawsze ubezpieczony - chłodzenia tam nigdy za wiele a koszt mikroskopijny :) )

- chciałbym wymienić gniazda RCA, ale pewnie kiedyś uda mi się tylko w phono

- gniazdo IEC i porządne zasilanie

 

Przy projekcie kierowałem się radami zawartymi w tym temacie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomogli mi też Piotrek608 oraz kolega i innego forum(tematycznie zupełnie niepokrewnego) :)

 

Edit: muszę dodać, że wzmak zagości u mnie na dłużej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chczesz wymieniać radiatory ? końcówki mocy ? Wi ?

Z tym gniazdem IEC to ok ale uważaj z masą zaraz ci się jakaś pentelka zrobi i będzie Buceć

Gniazda gmmmm

Sprawdź przekaźniki to tylu latach z stykami to może być różnie, i cały ten sens super drutami idzie w piach (R drutu 0,01 Om R przejścia przekaźnika 0.3 oma ?np. ...) no trzeba to zmierzyć

Po za tym ma to jakiś sens

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chczesz wymieniać radiatory ? końcówki mocy ? Wi ?

radiatorów fabrycznie nie ma, i na końcówkach mocy(a grzeją się dość solidnie), nie ma też na mostkach(też czuć ciepeło, choć sporo mniejsze). W wyższych/nowszych lub zmodyfikowanych wzmacniaczach widziałem radiatory w wymienionych miejscach, więc krzywdy tym nie zrobię a koszt żaden - 15zl za 8sztuk samoprzylepnych miedzianych :)

 

Powoli myślę o kolejnym pacjencie tym razem CD mojego zestawu - Denon DCD-980(zbieżność nazw zupełnie przypadkowa). Zacząłbym od kwarca, opampów, lekkiego oklejenia matą bitumiczną(akurat mam jej zapas), odciąłbym też wyjście słuchawkowe. Nie wiem co więcej, nigdzie nie mogę znaleźć schematu do tego CD, chyba niedługo powstanie nowy temat ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj na końcówkach mocy jakieś radiatory masz :)

No na mostkach nie ... ale to troszkę inna historia ...

A w tym denonie DCD-980 to co siedzi ?

Wszyscy się rzucają na wzm operacyjne kwarce i kondensatory :)

mnie to wygląda na wczesne lata 90 .... ale co w środku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, końcówki mocy mają te wielkie radiatorki, ale są jeszcze 2 tranzystory(które pewnie źle nazwałem końcówkami mocy - moja wiedza dopiero raczkuje), grzeją się dość mocno i to przy nich znalazłem zimne luty.

Zaznaczyłem miejsca gdzie założę dodatkowe chłodzenie ;)

P1010031.JPG

 

Ten DCD to całkiem, całkiem konstrukcja,

laser: kss240

przetworniki PCM61P NKS240A

wzmacniacze operacyjne to 4x budżetowe RC4558 i jakiś JRC

zegar też nie wygląda na porządny

 

tyle udało mi się ustalić bez schematu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.