Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki ekranik do projektorka?


sebof01

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję rozbudowę systemu o projektor, a co za tym idzie ekran rozwijany (ramowy odpada bo telewizor wisi w miejscu projekcji).

 

- odległość projektora od ekranu ok 3,2m(soczewka-ekran)

- odległość z jakiej będzie oglądany film ok 2,4-2,8m(w zależności czy opacie fotela jest odgięte czy nie)

- jest roleta i raczej pomieszczenie będzie 100% zaciemnione przy wykorzystywaniu projektora

- ze względu na odległość od ekranu oraz odległość między głośnikami (157cm) zakładam że najlepszy będzie ekran 155cm (z ciemnymi ramkami po bokach)

Wzorowałem się na ekranie Adeo (dociętym na szerokość) co dałoby 138x59 cm wyświetlanego obrazu (przy założeniu 2,35:1) czyli 59 cali.

Zakładam że powierzchnia będzie vision gray.

- Ekran tylko do filmów 2d i 3d

- Ze względu na ograniczoną przestrzeń zakładam że ekran pozbawiony będzie napinaczy (dorobię we własnym zakresie napinacze zaczepiane ręcznie oparte na ekspandorach przykręconych do szafki rtv - pomysł jeszcze nie przemyślany, także nie wiem czy nie popłynąłem w bajerze... :)

- zakładam raczej ekran rozwijany ręcznie (ściany to żelbeton i kabel musiałby iść po ścianie więc kiepsko byłoby z wyglądem)

 

Dodam jeszcze planuję wyświetlanie filmów tylko 2,35/2,40 itp. Telewizor na ścianie to led 46 cali i będzie dalej służył dzielnie do wyświetlania filmów 1,78.

 

Proszę o komentarze i sugestie dotyczące założeń oraz propozycję ekranów. Generalnie wolę kupić lepszy ekran który będzie docelowy. Załączam zdjęcie poglądowe z telefonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

celował bym bardziej w coś o szerokości bliżej tych 147 cm realnego obrazu i szary ekran. 10cm niby nie wiele ale pamietam przesiadkę z 180cm na 190cm i to CZUĆ, na plus

Weź jeszcze margines na rolkę z ekranem te 10 cm na górze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celował bym bardziej w coś o szerokości bliżej tych 147 cm realnego obrazu i szary ekran. 10cm niby nie wiele ale pamietam przesiadkę z 180cm na 190cm i to CZUĆ, na plus

 

a nie sądzisz że czarne paski po bokach wpłyną bardzo pozytywnie na kontrast? (oraz mam drobne obawy czy ekran nie będzie za duży...)

 

Weź jeszcze margines na rolkę z ekranem te 10 cm na górze

 

no problem. od góry wychodzi 10-11 cm na kasetę, ok 10 cm czarnego paska, szary ekran 59cm i chyba jakiś mały czarny pasek na dole (ale na razie nie zmierzyłem dołu dokładnie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tak małym ekranem musisz pogodzić się ze słabą czernią, nawet na szarej powierzchni obraz będzie bardzo jasny. Wśród obecnie produkowanych projektorów raczej trudno będzie znaleźć coś na tyle słabo (z niską jasnością) świecącego, aby uzyskać zadowalający efekt. Rozwiązaniem jest zastosowanie neutralnego filtra szarego (do fotografii). Iną opcją jest wybór projektora z możliwością regulacji przez użytkownika stopnia otwarcia (czyli przymknięcia w naszym przypadku ;) ) przesłony. Nie wiem jak to obecnie wygląda, sporo nowych modeli nie ma takiej funkcji, pomimo zastosowania przesłony regulowanej automatycznie; trza pogrzebać w specyfikacjach.

 

Poza tym, w moim odczuciu dla podanych warunków 137cm szerokości obrazu w scope to zdecydowanie za mało. Ja z podobnej odległości oglądam 16:9 na 176 cm szerokości (mniejszy dla mnie jest już za mały) a 2,4:1 na jakichś 196 cm (na tyle pozwala mi zoom).

 

Wielkość obrazu to oczywiście indywidualna sprawa, jedni lubią ostatnie rzędy w kinie a inni środkowe.

 

Jest jedna podstawowa zasada: najpierw instalacja projektora (nawet tymczasowe postawienie go na stoliku czy półce), obejrzenie nieco materiału rzutowanego na ścianę, a potem wybór wielkości ekranu. Następnie montaż docelowy projektora, i w zależności od położenia rzutowanego obrazu, montaż ekranu. Ostatnie kroki nie wymagają aż takiego rygoru, jeśli projektor ma lens-shift.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy opcji kiepskiej czerni (+koszta- projektor, ekran, długi kabel hdmi), zaczynam się zastanawiać czy nie zmienić telewizora z 46 na 60 cali. I zmierzyłem dokładniej odległość głowy od ekranu, wychodzi 2-2,5m.

Mógłbym wtedy sprzedać obecnego leda i całość byłaby tańsza... myślę że około dwukrotnie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne TV nie zastąpi projektora. ;) Jeśli zastosujesz filtr NDx(4 lub 8 zapewne) czerń będzie ok. Ja osobiście w Twoich warunkach stanął bym n pazurach, by zmieścić większy ekran (jakieś 82"..88" przekątnej dla 16:9). Nie da rady się przemeblować i rozstawić szerzej głośników? Ewentualnie poszukać ekranu z perforacją (przezroczystego akustycznie), nie wiem czy takowe zwijane są łatwo dostępne, zazwyczaj spotyka się ramowe (lub tkaninę do zakupu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odległości 2,5 metra nie chciałbym oglądać obrazu z projektora... To w ogóle nie ma sensu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony KD85-ZG9? , Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA 7-kanałowa gen.2 , Pioneer UDP-LX800.Projektor JVC RS2 - Adeo Tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra + GX100 + 4 szt. sufitowe Dali Phantom H-80 +VELODYNE DD-15 Plus. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Listwa Monster Cable HTS 5100 + Power Center HTS 1000, kable sieciowe Monster Powerline 400 . Apple TV4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej opcji to jakiś TV 60".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony KD85-ZG9? , Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA 7-kanałowa gen.2 , Pioneer UDP-LX800.Projektor JVC RS2 - Adeo Tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra + GX100 + 4 szt. sufitowe Dali Phantom H-80 +VELODYNE DD-15 Plus. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Listwa Monster Cable HTS 5100 + Power Center HTS 1000, kable sieciowe Monster Powerline 400 . Apple TV4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej opcji to jakiś TV 60".

 

Tylko jest mały problem, że producenci przerzucili sie na 55/65 cali. 65 to u mnie za dużo (brakuje mi miejsca na wysokość). Może gdyby lg zrobiło swojego flagowca lm960v w 65 calach to byłoby ok.

Pozostało zmienić 46 cali na jakiś konkretny 55 bo z 60-tek to chyba tylko sharp, ale tam znowu jest krawędziówka...

 

I lipa generalnie... Chociaż nie sprawdzałem jeszcze oferty philipsa. Wiecie jak u nich z jakością?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiatrak, no chyba żartujesz. Kiepska czerń bo ekran blisko projektora, no proszę Cię... :)

 

Zakup zaczynał bym od projektora a nie ekranu. Do projektora dopasujesz odpowiednią wielkość i rodzaj ekranu.

 

Wszystko zależy od tego jakie możliwości regulacji oraz jaki zoom będzie miał projektor. Jeżeli celuszesz w tanie projektory to przy takich warunkach rzeczywiście lepiej kupić nowy, większy TV. Poniżej Optomy HD300X nie uzyskasz zadowalającego efektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@peritus, no proszę Cię...

 

Kiepska czerń wynika z dużej (nawet trzykrotnie większej) jasności obrazu niż wymagana (zalecana). A ta jest odwrotnie proporcjonalna do powierzchni ekranu. Googlnij sobie foot Lambert. ;)

 

Gdybyśmy rozmawiali o jakimś JVC, to ok, czerń mimo iż słabsza niż na ekranie 110" byłaby nadal w porządku. Ale nie z maszynek z rozpatrywanego w innym wątku przedziału cenowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.