Skocz do zawartości
IGNORED

Rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu o nieregularnym kształcie


jackeill

Rekomendowane odpowiedzi

Zakończyłem projektowanie wnętrz w mieszkaniu i po rozmieszczeniu wszystkich kluczowych elementów powstał problem z odpowiednim usytułowaniem głośników do zestawu kina domowego. Nie jestem melomanem ani tym bardziej audiofilem, ale zależy mi na względnie rozsądnym dźwięku zarówno przy oglądaniu filmów jak i słuchaniu muzyki.

 

Plan pokoju (około 30mkw) jest jak na załączonym obrazku:

 

hPgn5.png

 

TV jest żółty, miejsce oglądania/odsłuchu to biała kanapa około 3m od TV. W grę NIE wchodzi zmiana rozmieszczenia mebli. Pytania dotyczą głośników. Jest kilka alternatyw:

1. Dźwięk surround (5.1). Zielone satelitki to przód. Głośnika centralnego nie zaznaczam. I teraz:

a. Czerwony: tył rozmieszczony na ścianie, symetrycznie, przy przejściu do kuchni. Główna wada - dźwięk z prawej strony odbijać się będzie od ściany i zmniejszać scenę. Wada dodatkowa - głośniki zbyt blisko siebie.

b. Pomarańczowy: tył rozmieszczony na ścianie, asymetrycznie. Główna wada - dźwięk o równomiernym natężeniu będzie docierać tylko do środkowego punktu w miejscu odsłuchu, na bokach będzie albo za głośno albo za cicho z odpowiednich stron.

c. Niebieski: tył umieszczony symetrycznie na suficie. Negatywne właściwości poprzednich opcji znikają, ale pojawia się nowa wada: dźwięk tyłu będzie pochodził z góry. Wiem, że w kinach głośniki w dużej mierze są umieszczone nad widzami, ale jak odpowiednio nakierować dźwięk? Jakie głośniki będą odpowiednie?
2. Dźwięk stereo (fiolet). To kompromis całkiem duży, bo zależy mi na dźwięku przestrzennym, ale jeśli okaże się, że będzie to najlepsze rozwiązanie, to może warto w nie zainwestować?

 

Co najlepiej wybrać? W jaki sposób zniwelować wady poszczególnych rozwiązań? A może istnieje jeszcze jakaś opcja, której nie widzę (rozpatrywałem opcje głośników stojących na podłodze, ale odpadła)? Zależy mi też na tym, by dźwięk (zwłaszcza jako muzyka) dobrze wypełniał pomieszczenie i mógł być słuchany całkiem wygodnie też przy stole (lewa strona planu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dźwięku 5.1 satelity surround ustawia się po boku a nie z tyłu. Całkiem z tyłu ustawia się głośniki z systemu 7.1. W Twoim przypadku skłaniałbym się do opcji z niebieskimi klockami ale możliwie jak najniżej zawieszonymi. Przednie głośniki czy to stereo czy pod kino domowe powinny być wysunięte przed szafkę RTV.

 

Jeżeli miałbyś zrezygnować z KD, to za tą kwotę nabędziesz lepszy zestaw stereo. Przy umiejętnym ustawieniu i zaadaptowaniu kilku nerwowych miejsc, możesz uzyskać bardzo przestrzenny obraz stereo. W miarę możliwości z czasem można to rozbudować dalej o KD, ale już z jakimś doświadczeniem. W stereo można uzyskać dźwięk niemal z każdej strony. Warto dojść do tego nim zacznie się pakować kasę w KD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sam to przechodziłem, wydałem 5 tyś na 5.1... a teraz mam stereo i jest dużo lepiej, no może nie mam dźwięku z tyłu głowy ale efekty przestrzenne wzdłuż to bajka! No i nie ma tych głupich kabli...

 

jeżeli już 5.1 to niebieskie... wiesz już jakie głośniki chcesz? i ile kasy chcesz wydać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.

 

Lumperator: tak, wiem, że w 5.1 powinny być tylne głośniki z boku i tylko troszkę z tyłu, ale raczej nie mam takiej możliwości po prostu. Z sufitowymi może by to wyszło tylko. Nie mogę ich specjalnie nisko zawiesić. Jeśli iść tą drogą to tylko z jakimiś naprawdę dobrymi głośnikami, które dobrze będą odwzorowywać scenę i nie będą dawały efektu "samochodów przejeżdżających nad głową". Możesz coś polecić?

 

narlen: zaczynam od projektu, jak ustalę "jak", to będę myślał "co". Kable kompletnie nie są moim problemem, bo celowo robię to na tym etapie, by móc je puścić pod podłogą (lub w suficie, zależy od opcji). Jeśli chodzi o budżet, chciałbym się zmieścić w 2000zł, ale jeśli da się wycisnąć coś naprawdę dobrego, to mogę go rozszerzyć. Mowa o głośnikach, wzmacniacz, tv rozpatruję oddzielnie. Zdaję sobie sprawę, że w ograniczonym budżecie lepiej wyjdę inwestując w stereo, ale chce się upewnić, że zrobiłem wszystko co mogłem, jeśli chodzi o analizę sytuacji. Chcę z dźwięku przestrzennego zrezygnować ze świadomością, że naprawdę nie był u mnie dobrym wyborem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię Ci polecić czegoś konkretnego, może coś od JBLa? Ich tubowe tweetery chyba lepiej by się zachowywały w tak niedogodnych pozycjach ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu za 2 tysiaki cieżko... to zdecydowanie bierz się za stereo! na sensowne 5.1 trzeba wydać minimum na głośniki 4k żeby to zagrało...

 

Ostatnio na allegro wydziałem PHOEBE za 2k! to do tego pokoju było by super... a jak nie to warto spróbować Monitor Audio MR4 albo Topazy 20.

 

Wzmacniacz to albo REGA BRIO albo Music Hall 25 - też jest na allegro akurat ten sam gość sprzedaje, więc to może być dla ciebie super zestaw!

 

aha i ten lewy głośnik od strony widza to trzeba będzie odsunać od sciany z 1m no minium 0,5 metra i do przodu też z 0,5 metra...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha tak sobie pomyślałem że jak bym robił zestaw do kina i muzyki to bym kupił:

 

Topaz 20/MA MR4 lub PEARL - ekonomiczna wersja

Rega BRIO

Rega DAC

Odtwarzacz Multiformatowy z wyjściem koncetrycznym (sony albo panasonic, lg raczej nie ale drogich marantzów czy denonów też nie)

Kable Monkey z seri Clarity i będzie odlot, jak za te pieniądze...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Przejrzałem ofertę i poczytałem o głośnikach Pylon Pearl i bardzo mi odpowiadają, przede wszystkim ich prosty design i błyszczące białe wykończenie pasuje mi do wystroju pomieszczenia. A recenzje entuzjastyczne. Dlatego pójdę w tym kierunku i zakupię sobie kolumny frontowe, a najwyżej w przyszłości rozbuduję całość o dźwięk przestrzenny (zestaw Pearl pokrywa 5.0).

 

Mam jeszcze pytanie co do wzmacniacza - czy we wzmacniaczach jest możliwość indywidualnego ustawienia poszczególnych głośników? Chodzi mi o to, że jeśli ustawię głośniki w odpowiedniej linii i dostosuję odpowiednio natężenie ich dźwięku (a może nawet opóźnienie?), to będę mógł zniwelować efekt niesymetrycznego ich rozmieszczenia. Wiem, że niektóre drogie wzmacniacze same potrafią dostrajać odpowiednio głośniki przez zbieranie informacji mikrofonem. Ale może tańsze można dostrajać ręcznie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbyś zrezygnować z KD, to za tą kwotę nabędziesz lepszy zestaw stereo. Przy umiejętnym ustawieniu i zaadaptowaniu kilku nerwowych miejsc, możesz uzyskać bardzo przestrzenny obraz stereo. W miarę możliwości z czasem można to rozbudować dalej o KD, ale już z jakimś doświadczeniem. W stereo można uzyskać dźwięk niemal z każdej strony. Warto dojść do tego nim zacznie się pakować kasę w KD.

 

To prawda, ale mam wątpliwości, czy przy tym ustawieniu cokolwiek ze stereo będzie... Kolumny nie są ustawione symetrycznie, tzn. jedna stoi przy ścianie, praktycznie w rogu, druga z boku ma wolną przestrzeń. Będzie ciężko o prawidłowe stereo...

 

Ale może tańsze można dostrajać ręcznie?

 

Apmplitunery KD mają to chyba wszystkie. Tyle, że taki ampli KD w stereo zagra słabiej, mimo dużych kolumn frontowych. Plus będzie problem z podbiciem lewej kolumny (róg), czego korektami w ampli nie zniwelujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Ja podepnę się pod temat by nie zaśmiecać forum nowymi tematami.

Jestem w trakcie odsłuchów różnych zestawów do kina domowego ale póki co planem jest zakup Marantz sr 6007 + Monitor Audio BX2 lub RX2 + REL T5 subwoofer + centr i tyły MA z serii BX lub RX.

 

Naczytałem się tyle o ustawianiu tego wszystkiego że głowa boli i wiem że najważniejsze są eksperymenty w swoich 4 kątach ale chciałbym zapytać czy dobrze kombinuje i czy może jesteście w stanie coś doradzić.

Pokój 4m x 4m we wnękach, do kominka 3.5m

Pierwsze to jak jest teraz i z tego muszą zostać minimum sofa biurko i telewizor:) a drugie to jedyne co wymyśliłem sensownego z moim pokojem. Czy kominek z lewej strony niei będzie mi za bardzo blokował dźwięku?

Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-48367-0-95853300-1360337930_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podepnę się pod temat by nie zaśmiecać forum nowymi tematami.

Jestem w trakcie odsłuchów różnych zestawów do kina domowego ale póki co planem jest zakup Marantz sr 6007 + Monitor Audio BX2 lub RX2 + REL T5 subwoofer + centr i tyły MA z serii BX lub RX.

 

Jest taka fajna zakładka na Forum - Kino Domowe - tam są specjaliści od Twojego problemu. Zalecam tam założenie swojego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.