Skocz do zawartości
IGNORED

Zaczynam składać PC Audio bez kompromisów


celex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zaczynam składać PC Audio

 

zapisałem się na to forum specjalnie aby wymienić poglądy na te temat i być może uniknąć jakiś wpadek

 

Zaczynam od obudowy a planuje taką :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-47821-0-24643200-1357163465_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przerost formy nad treścią i wyrzucanie kasy w błoto. To już lepiej iść w chłodzenie w pełni pasywne (obudowa z wbudowanym chłodzeniem CPU przy pomocy heatpipe) i do tego jakiś energooszczędny CPU z GPU typu Pentium G2120 (TDP 55W). Do tego dysk SSD. Po prostu pełna pasywka bez części mechanicznych,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Ta obudowa ma już w sobie 2 wentylatory. A to o dwa za dużo, jak na PC Audio bez kompromisów :).

 

Poza tym większą część jej ceny robi ten 7 calowy wyświetlacz, na którym z nieco większej odległości i tak nic nie będzie widać. Przerost formy nad treścią.

W dobie sterowania za pomocą tabletów i wykorzystywania ich jako podręcznych monitorów do zarządzania komputerem i contentem, takie obudowy tracą sens. Jakiś wyświetlacz prosty, żeby pokazywał czas odtwarzanego utworu i tyle. Zarządzanie biblioteką nagrań, to i tak już będzie wymagać lornetki. Lepiej poszukać cwanej obudowy, gdzie jej boki stanowią pasywny radiator pełniący rolę wymiennika ciepła. Jest trochę interesujących konstrukcji na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zastosowań audio nie potrzeba super wydajnego komputera. Poradzi sobie z tym najprostsza płyta m-ITX z pasywnym chłodzeniem, wbudowanym procesorem i grafiką oraz jednym slotem na przykład na jakąś hi-endową kartę dźwiękową. Najtańsze takie rozwiązania kosztują już poniżej 300zł. ale typowo to około 700. Do tego jakaś mała obudowa z zasilaczem pico (chyba - nie wiem jak to działa w praktyce) i jest całkowicie pasywny komputer do zastosowań audio a i z obrazem sobie niektóre radzą. Cały komputer z ekranem i sterowaniem będzie kosztował tyle co ta obudowa silverstone.

 

Bezkompromisowość PC audio musi polegać na czymś innym. W szczególności na izolacji od wszelkich zakłóceń. jeszcze nie zdołałem spotkać komputera który by nie psuł własnego dźwięku jakimiś zakłóceniami. Choć myślę że to tylko kwestia użycia odpowiednio drogich komponentów lub wyprowadzenia przez usb na zewnętrzny DAC.

 

Drugą opcją sa mikro komputery typu na przykład Zotac albo Asus EePC wielkości paczki papierosów które z dźwiękiem radzić powinny sobie równie dobrze.

 

obudowy do m-ITX są również znacznie tańsze nawet tych drogich marek

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wszystkie niestety mają jakieś kompromisy ale na rynku jest takich znacznie więcej do wyboru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

Witam,

 

Zaczynam składać PC Audio

 

zapisałem się na to forum specjalnie aby wymienić poglądy na te temat i być może uniknąć jakiś wpadek

 

Zaczynam od obudowy a planuje taką :

 

http://www.proline.pl/?p=SST-CW03S-MT

 

post-47821-0-24643200-1357163465_thumb.jpg

 

 

Zacznij lepiej od wyboru zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta obudowa ma już w sobie 2 wentylatory. A to o dwa za dużo, jak na PC Audio bez kompromisów :).

 

Poza tym większą część jej ceny robi ten 7 calowy wyświetlacz, na którym z nieco większej odległości i tak nic nie będzie widać. Przerost formy nad treścią.

W dobie sterowania za pomocą tabletów i wykorzystywania ich jako podręcznych monitorów do zarządzania komputerem i contentem, takie obudowy tracą sens. Jakiś wyświetlacz prosty, żeby pokazywał czas odtwarzanego utworu i tyle. Zarządzanie biblioteką nagrań, to i tak już będzie wymagać lornetki. Lepiej poszukać cwanej obudowy, gdzie jej boki stanowią pasywny radiator pełniący rolę wymiennika ciepła. Jest trochę interesujących konstrukcji na rynku.

 

Rzeczywiscie wiekszosc uwag jest słusznych ale z załozenia nie chce budowac komputera najtańszego tylko najbardziej komfortowy w obsłudze( tak rozumiem pojecie bezkompromisowości w tym przypadku ) i dlatego m.in wyswietalcz świetnie tą obsługowosć poprawi + obsługa z IPada

Co do bezgłośności PC to wentylatory raczej pozostawie nieczynne a zasilacz bedzie jak najbardziej pasywny tznsst-nightjar-500w_0.jpg

 

 

Płyta będzie ATX - micro- chociaz ciezko jest ze zdobyciem procesora i core 7 w specyfikacji s jaki planuje za radami z Computerudiophile

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SlawekR

(Konto usunięte)

No i znowu błąd. Pisałem już o tym wielokrotnie. Pasywny zasilacz komputerowy to najgorszy możliwy wybór do audio. A to dlatego, że jego konstrukcja wymaga zastosowania konwerterów napięcia stałego i to łączonych kaskadowo. A jest to niezbędne dla uzyskania wysokiej sprawności energetycznej przy zachowaniu sporej mocy.

Praktycznie każdy cichy zasilacz z chłodzeniem aktywnym, w miarę przyzwoitej firmy, będzie lepszy od takiej konstrukcji pasywnej.

 

Jeśli już tak kombinujesz, to zasilacz z cichym wymuszonym obiegiem, coś w stylu wentylatora Silent Wings z BeQuietów, albo któryś z Seasoniców. A które jednocześnie wymuszą konwekcję w samej obudowie. Za to sio z wszelkimi wentylatorami dodatkowymi. To da się zrobić z głową. Tylko koniecznie trzeba uwzględniać wszelkie czynniki, które są istotne, patrz te nieszczęsne konwertery DC/DC, które sieją po wcz.

 

A jeśli sadzisz się już rzeczywiście na zasilacz bezkompromisowy, to musisz iść w stronę zasilacza liniowego, odrzucając konstrukcje impulsowe, a tym bardziej konwertery DC/DC. Tyle, że to będzie "boleć" cenowo, bo to niszowe konstrukcje specjalistyczne.

 

Jeśli chodzi o płytę, to do takich zastosowań wyznaję zasadę, im mniej tym lepiej. Znaczy im mniej wynalazków na niej nalutowanych elektronicznych, tym mniej rzeczy, które mogą potencjalnie śmiecić. Płyty Intela faktycznie, idealnie wpisują się w takie zastosowanie.

 

A czytaj rady z Computeraudiophile, to będzie w Zimie w sandałach chodził.

 

Potrzebne tam i7 jak umarłemu kadzidło. Chyba, żeby procesor miał wystarczającą moc, aby szarpać zasilaniem, generując zakłócenia zwrotne i aby trudniej go było schłodzić.

 

Dobrze, że się chociaż wycofali z dysku ssd Intela, co już nie raz wyśmiewałem, wykazując niekonsekwencję takiego podejścia. A jak się ludzie tym podniecali. Musiało to do kogoś tam dotrzeć okrężnymi drogami i wycofali się z dysku na SandForce, który przecież robi "niekoszerną" kompresję danych w locie :). Teraz na topie jest Samsunf SSD, wybrany między innymi dlatego, że ma niski pobór energii.... Co ma faktycznie duże znaczenie, zważywszy, że procesor proponują i7. Ech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu błąd. Pisałem już o tym wielokrotnie. Pasywny zasilacz komputerowy to najgorszy możliwy wybór do audio. A to dlatego, że jego konstrukcja wymaga zastosowania konwerterów napięcia stałego i to łączonych kaskadowo. A jest to niezbędne dla uzyskania wysokiej sprawności energetycznej przy zachowaniu sporej mocy.

Praktycznie każdy cichy zasilacz z chłodzeniem aktywnym, w miarę przyzwoitej firmy, będzie lepszy od takiej konstrukcji pasywnej.

 

Jeśli już tak kombinujesz, to zasilacz z cichym wymuszonym obiegiem, coś w stylu wentylatora Silent Wings z BeQuietów, albo któryś z Seasoniców. A które jednocześnie wymuszą konwekcję w samej obudowie. Za to sio z wszelkimi wentylatorami dodatkowymi. To da się zrobić z głową. Tylko koniecznie trzeba uwzględniać wszelkie czynniki, które są istotne, patrz te nieszczęsne konwertery DC/DC, które sieją po wcz.

 

A jeśli sadzisz się już rzeczywiście na zasilacz bezkompromisowy, to musisz iść w stronę zasilacza liniowego, odrzucając konstrukcje impulsowe, a tym bardziej konwertery DC/DC. Tyle, że to będzie "boleć" cenowo, bo to niszowe konstrukcje specjalistyczne.

 

Jeśli chodzi o płytę, to do takich zastosowań wyznaję zasadę, im mniej tym lepiej. Znaczy im mniej wynalazków na niej nalutowanych elektronicznych, tym mniej rzeczy, które mogą potencjalnie śmiecić. Płyty Intela faktycznie, idealnie wpisują się w takie zastosowanie.

 

A czytaj rady z Computeraudiophile, to będzie w Zimie w sandałach chodził.

 

Potrzebne tam i7 jak umarłemu kadzidło. Chyba, żeby procesor miał wystarczającą moc, aby szarpać zasilaniem, generując zakłócenia zwrotne i aby trudniej go było schłodzić.

 

Dobrze, że się chociaż wycofali z dysku ssd Intela, co już nie raz wyśmiewałem, wykazując niekonsekwencję takiego podejścia. A jak się ludzie tym podniecali. Musiało to do kogoś tam dotrzeć okrężnymi drogami i wycofali się z dysku na SandForce, który przecież robi "niekoszerną" kompresję danych w locie :). Teraz na topie jest Samsunf SSD, wybrany między innymi dlatego, że ma niski pobór energii.... Co ma faktycznie duże znaczenie, zważywszy, że procesor proponują i7. Ech...

 

I własnie o takie rady /dorady mi chodziło chociaż, trochę sie zdziwiłem co do zasilacza , dobrze ze zamówienia na cześci genereuje sukcesywnie ( na razie tylko obudowa jest oficjalnie zamowiona chociaz nie dostałem jeszce potwierdzenia ze e- sklepu)

 

Zakladam i tak żee jak coś przeszarżuje ze składowymi to na boku powstanie jakiś drugi PC dla kogoś w rodzinie bo dzieci to już tylko na tabletach działają i praktycznie nie korzystaja w domu ze stacjonarnego PC :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już ma być pełnowymiarowy zasilacz to na pewno nie taki. Prawie 10 lat cieszyłem się zasilaczem Chieftec 420W, w którym wymieniłem wentylator na odpowiednio cichy przy obrotach około 500 rpm. Wcale nie jest takie oczywiste, że im wolniej się wentylator się kręci tym jest cichszy. W wielu konstrukcjach wraz ze spadkiem prędkości obrotowej wirnika zaczyna terkotać ułożyskowanie tegoż wirnika.

 

Sławku, myślałem o zastosowaniu dwóch dysków - jednego SSD o niewielkiej pojemności jako dysk systemowy i na programy, a magnetyczny o dużej pojemności na muzykę i filmy. Czy jednak ten SSD to nie najlepszy pomysł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy cichy zasilacz z chłodzeniem aktywnym, w miarę przyzwoitej firmy, będzie lepszy od takiej konstrukcji pasywnej.

 

Tylko koniecznie trzeba uwzględniać wszelkie czynniki, które są istotne, patrz te nieszczęsne konwertery DC/DC, które sieją po wcz.

 

A jeśli sadzisz się już rzeczywiście na zasilacz bezkompromisowy, to musisz iść w stronę zasilacza liniowego, odrzucając konstrukcje impulsowe, a tym bardziej konwertery DC/DC.

Teraz to każdy lepszy zasilacz (czy wentylatorowy, czy pasywny) to konstrukcja DC-DC (Be Quiet E9 , czy najbardziej chwalone, najdroższe Seasonic) - ma to spore zalety (lepsza regulacja napięć przy obciążeniu i oczywiście sprawność). Tak że nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tym najazdem na DC-DC.

 

Jeśli już ma być pełnowymiarowy zasilacz to na pewno nie taki. Prawie 10 lat cieszyłem się zasilaczem Chieftec 420W, w którym wymieniłem wentylator na odpowiednio cichy przy obrotach około 500 rpm. Wcale nie jest takie oczywiste, że im wolniej się wentylator się kręci tym jest cichszy. W wielu konstrukcjach wraz ze spadkiem prędkości obrotowej wirnika zaczyna terkotać ułożyskowanie tegoż

Warto dodać, że przy okazji zapewne podniosłeś temp. zasilacza (jeśli zmniejszyłeś przepływ powietrza).

 

A czytaj rady z Computeraudiophile, to będzie w Zimie w sandałach chodził.

 

Potrzebne tam i7 jak umarłemu kadzidło.

Tu się zgodzę - i7 do audio to wybitnie poroniony pomysł i przerost formy nad treścią (ciekawe ile razy użyję tego sformułowania x-P )

 

Dobrze, że się chociaż wycofali z dysku ssd Intela, co już nie raz wyśmiewałem, wykazując niekonsekwencję takiego podejścia. A jak się ludzie tym podniecali. Musiało to do kogoś tam dotrzeć okrężnymi drogami i wycofali się z dysku na SandForce, który przecież robi "niekoszerną" kompresję danych w locie :). Teraz na topie jest Samsunf SSD, wybrany między innymi dlatego, że ma niski pobór energii.... Co ma faktycznie duże znaczenie, zważywszy, że procesor proponują i7. Ech...

I tu ponownie nie rozumiem problemu. Dysk do audio ma być niesłyszalny i nie generować problemów w kwestii stabilności itd. ... nawet super wydajność nie jest potrzebna. Intel SSD 330 to po prostu wybór bez zarzutu. ... i co z tego że kompresuje dane przy zapisie? A problem sandforce to problem właśnie z awaryjnymi wybrykami, które akurat intela nie dotyczą, bo zapanowali pisząc dobry firmware nad niesfornością SandForce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zasilacze z pasywnym PFC? Sa takie do kupienia za niewielkie pieniądze na znanym serwisie aukcyjnym.

 

Ciekawi mnie ten zasilacz liniowy? Dokładnie o co takiego chodzi?

 

Oraz jak to rozwiazuje w m-ITX zasilanych jednym napięciem? Czy taka płyta sama w sobie też sieje mocniej zakłóceniami ?

 

z załozenia nie chce budowac komputera najtańszego tylko najbardziej komfortowy w obsłudze

Na razie próbujesz zbudować najdroższy. Cena i wyświetlacz na obudowie nie ma wiele do komfortu obsługi. Od tego jest oprogramowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zasilacze z pasywnym PFC?

Kwestia DC-DC? - nie, to akurat budowa zasilacza, głównie miała na celu zwiększyć sprawność (i zwiększyła). Stosowane jest to rozwiązanie od stosunkowo niedawna i paradoksalnie tylko w lepszych zasilaczach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- zasilacz zwykły, tyle że mozliwie drogi i z ogromną rezerwą mocy, jakaś 500-600-tka

2- procesor bardzo mocny, przy dobrych płytach SACD (iso) wymagania większe niż przy filmach 3D (2 rdzeniowe Atomy wymiekają)

3- koniecznie dobra i cicha grafika z automatycznym przełączaniem w 2D przy samej muzie

4- z obudowy najlepiej wogóle zrezygnować, gdzieś tu w archiwum jest świetny pomysł z płytą główną na szklanej podstawce na kolcach- czyż nie audiofilsko ?

 

natomiast sterowanie albo faktycznie jakimś tabletem, albo ładny monitor, tu odtwarzanie jRiverem kapitalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Mam podobny dylemat a mianowicie, mam zamiar poskładać jakiegoś htpc w 80% do audio reszta to będą filmy albo kupić coś w rodzaju popcorn hour a400 albo prodigy black.

Jeśli chodzi o htpc to musi być całkowicie pasywny dlatego po przejrzeniu x stron w

tym temacie mam kompletny mętlik w głowie a mianowicie nie jestem pewien jakie komponenty mam wybrać tzn. tak obudowa powiedzmy(Nox media hd cena ok 290) do tego płyta główna - jaka? procesor? ram-4gb chyba wystarczy? dysk ssd , radiator na cpu coś w stylu scythe kozuti+ pilot mce no i z hw to chyba tyle soft to może być xbmc albo openelec, teraz druga sprawa a mianowicie gotowiec czyli np popcorn hour a400 z chłodzeniem pasywnym, ponoć uciągnie wszystko łacznie z flac-hd i filmami blue-ray , docelowo mam zamiar podpiąć to do jakiegoś dac'a np. Nuforce Icon HDP albo Arcam rDac

za wszelkie porady będę niezmiernie wdzięczny!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z ciekawosci.. sa jakies laptopy z calkowicie pasywnym chlodzeniem? (albo od biedy półaktywnym)

taki laptop + jakis najtanszy lcd 30" to najlepszy htpc na chwile obecna ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Teraz to każdy lepszy zasilacz (czy wentylatorowy, czy pasywny) to konstrukcja DC-DC (Be Quiet E9 , czy najbardziej chwalone, najdroższe Seasonic) - ma to spore zalety (lepsza regulacja napięć przy obciążeniu i oczywiście sprawność). Tak że nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tym najazdem na DC-DC.

 

1. I dlatego nie należy się szarpać na zasilacz z wyżyłowaną sprawnością.

2. I dlatego nie należy się szarpać na zasilacz dużej mocy.

3. I dlatego określenie "lepszy zasilacz" to pojęcie względne. Do czego innego będzie "lepszy zasilacz" o mocy 600W i sprawności 92-95%, który będzie świetny do standardowego komputera do gier, z mocną grafiką. A całkiem czym innym będzie "lepszy zasilacz" do zastosowań, jakie nas interesują. Bo tam akurat lepszy od E9, będzie najzwyklejszy System Power 7, ostatecznie L7 o mocy 300-350W plus do tego ewnetualnie wentylator Silent Wings z miedzianym ułożyskowaniem i specjlaną konstrukcją śmigła. To samo tyczy się Seasonica. Nigdzie nie polecałem 800W byków spełniających normę 80+ Gold, a najzwyklejsze OEMowe wersje, małej i średniej mocy. Jeśli więc mamy wybór, bez zwiększenia znaczącego ceny, to wybierajmy sprytnie :).

 

W przypadku DC/DC to nawet nie chodzi wyłącznie o samą metodę wysokosprawnej konwersji, a kaskadowe łączenie poszczególnych stopni, które powoduje przenikanie zakłóceń zwrotnych z jednego obwodu do drugiego. Czyli taką sytuację, gdzie bezpośrednio z 12V robione są, poprzez konwersję DC/DC, pozostałe napięcia. A tak niestety, w większości przypadków, odbywa się to w zasilaczach o największej sprawności, w tym w zasilaczach pasywnnych. Tutaj paradoksalnie, lepsza będzie prymitywniejsza konstrukcja, kilku równoległych linii, o niższej sprawności.

 

Poza tym ekstremalnie ważne jest, aby dopbierać moc zasilacza do przewidywanego obciążenia średniego. Typowe zasilacze komputerowe bardzo nie lubią pracować na niskim obciążeniu, w stosunku do znamionowego. Jeśli cała jednostka będzie pobierać 50-70W to lepszy do niej będzie zasilacz 300W niż 600W, bo ten drugi będzie pracować na obciążeniu 10%, a impulsówki tego po prostu nie lubią i lawinowo zaczynają w takich warunkach pracy narastać w nich różne niekorzystne zjawiska.

 

 

Warto dodać, że przy okazji zapewne podniosłeś temp. zasilacza (jeśli zmniejszyłeś przepływ powietrza).

 

Określona temperatura pracy, sama w sobie nie jest niczym złym, jeśli oczywiście wszystko jest dobierane z głową i pomyślunkiem. Jeśli tylko zostaną zachowane bezpieczne warunki temperaturowe, szczególnie dla kondenstatorów i nie zacznie temperatura narastać lawinowo, to nie ma się co jej aż tak obawiać. Wystarczy zobaczyć na jakich temperaturach pracują typowe zasilacze shunty, A przecież poza tym mają praktycznie same zalety, w kwestiach dobrej jakości zasilania, także audio. Temperatura nie jest złem, dopiero jej nadmiar i brak nad nią kontroli, to i owszem.

 

 

I tu ponownie nie rozumiem problemu. Dysk do audio ma być niesłyszalny i nie generować problemów w kwestii stabilności itd. ... nawet super wydajność nie jest potrzebna. Intel SSD 330 to po prostu wybór bez zarzutu. ... i co z tego że kompresuje dane przy zapisie? A problem sandforce to problem właśnie z awaryjnymi wybrykami, które akurat intela nie dotyczą, bo zapanowali pisząc dobry firmware nad niesfornością SandForce.

 

Już tłumaczę o co mi chodziło z tym dyskiem.

 

Dla mnie to nie jest żaden problem. Problemem jest nielogiczność i niekonsekwencja postępowania określonych środowisk, które mienią się audiofilskimi. Bo z jednej strony, wysnuwają one tezę, że każda kompresja to zło, nawet bezstratna do FLACa, że WAV lepszy, bo to czy tamto.... Ja tego nie oceniam, każdy ma jakieś swoje teorie. Ale jeśli ta sama osoba, zaraz obok poleca jako ideał dysk z kontrolerem, który dokonuje wielokrotnej kompresji/dekompresji w locie, w celu, głównie marketingowego, podniesienia przepustowości łącza. To chyba coś jest nie tak, bo ja tu widzę ewidentny brak konsekwencji. Polecany sprzęt nijak nie odpowiada własnym założeniom i tezom, osoby która taki dysk poleca.

 

Rozumiesz o co mi chodzi? Jeszcze raz piszę, nie oceniam tych tez. Pokazuję tylko, że albo dysk jest niewłaściwy, jeśli się tymi tezami kierować, albo dysk będzie faktycznie ok, ale wtedy teza nie teges :D. Więc ktoś się mija, hmm, z prawdą, albo przynajmniej wykazuje sporą niekonsekwencję.

 

Tutaj dochodzimy więc do kolejnej rzeczy. Słuszności tezy o szkodliwości kompresji bezstratnej, nie oceniam, ale jeśli chcę być pragmatycznie nastawiony, szczególnie że nic więcej mnie to nie będzie kosztować, to wybiorę dysk, który będzie pozbawiony tej wątpliwości. Czyli na ten przykład Vertexa 4 na Indilixie, albo Cruciala, albo Samsunga, a nie coś na SandForce. To takie bezpieczne pragmatycznie podejście. Zaszkodzić, nie zaszkodzi na pewno.

 

To naprawdę wszystko sprowadza się do wyboru "smart". Zasilacz jeśli mam wybór i mogę uniknąć kaskady i konwersji DC/DC, to wybiorę to co ma chociaż szansę być lepsze. Nie oceniam na ile lepsze, ale wystarczy że ma szansę, skoro nic więcej to mnie nie kosztuje to czemu nie. To samo z dyskiem SSD.

 

1- zasilacz zwykły, tyle że mozliwie drogi i z ogromną rezerwą mocy, jakaś 500-600-tka

 

Nie, nie, nie, żadnej ogromnej rezerwy mocy. To jest błąd. Zasilacz impulsowy "lubi" pracować w optymalnym zakresie obciążeń, to jest możliwie w środku obciążenia znamionowego. A im bliżej ekstremalnych wartości granicznych, czy to w górę, czy w dół, to gorzej. Chociaż z naszego punktu widzenia, to ekstremalne niedociążenie będzie bardziej szkodliwe.

 

2- procesor bardzo mocny, przy dobrych płytach SACD (iso) wymagania większe niż przy filmach 3D (2 rdzeniowe Atomy wymiekają)

 

W jak najniższym procesie technologicznym - zgoda. W nowoczesnej architekturze - zgoda. Bardzo mocny - już niekoniecznie zgoda. Moc ma być adekwatna do stawianych przed nim zadań plus jakaś tam nadmiarowość, ale 25 krotna nadmiarowość, jak przy i7 to bezsens. Zwykły dwurdzeniowy z nowej serii G, w 22nm, starcza aż nadto. Co do Atoma, to się zgadzam, że to za mało. Ale seria G, starczy z palcem w nosie. A jak komuś mało to i3 z serii 3xxx.

 

 

Czyli wystarczy ta co jest w procesorze serii G, Intel HD 1000/2000/2500/4000. Cóż Ci więcej potrzeba do szczęścia, do muzyki? MPEG4 Full HD live z satelity w 3D, to obsługuje sprzętowo bez problemu. Do muzyki nic więcej ponadto nie jest potrzebne.

 

4- z obudowy najlepiej wogóle zrezygnować, gdzieś tu w archiwum jest świetny pomysł z płytą główną na szklanej podstawce na kolcach- czyż nie audiofilsko ?

 

Tu co kto lubi, w każdym razie nie rezygnowałbym z metalowej obudowy ma rzecz ładnego wyglądu. Ekranowanie jest jednak dość istotne, przy częstotliwościach jakie "biegają" po takim systemie. No i każda zbędna elektronika obudowy, która ma służyć wyłącznie przybajerzeniu i niczemu więcej, jest właśnie dokładnie zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zapalony byłem na podobnego klamota

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jako, że nie był całkowicie pasywny poskładałem sobie wynalazek na płycie z zewnętrznym zasilaczem, zotac (format mini-itx, atom n260), dyskiem ssd, 2 gb ram, pilot lenovo i wyświetlacz lcd 4x20. Pracuje to pod kontrolą xbmc standalone i ubuntu. Jak dla mnie, nawet obecnie, jest wystarczająco. Blu-ray, kontenery ripów hd z bluraya też pięknie działają, dźwięk dzięki alsa bez problemu wychodzi z pominięciem miksera i pulsa na dac'a. Pobór energii nawet w stresie niski jak na komputer, cisza, szybki start, bardzo mały format skrzyneczki, więc na audiofilskiej szafce obok piękniejszych klamotów nie razi. Miał mi służyć tylko do muzyki, okazało się, że z filmami i mediami on-line też bardzo dobrze na ekranie jest, dzieciaki mają również radochę. Więc nie wiem, czy jest sens jakieś mega potwory tworzyć do muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. I dlatego nie należy się szarpać na zasilacz z wyżyłowaną sprawnością.

2. I dlatego nie należy się szarpać na zasilacz dużej mocy.

3. I dlatego określenie "lepszy zasilacz" to pojęcie względne. Do czego innego będzie "lepszy zasilacz" o mocy 600W i sprawności 92-95%, który będzie świetny do standardowego komputera do gier, z mocną grafiką. A całkiem czym innym będzie "lepszy zasilacz" do zastosowań, jakie nas interesują. Bo tam akurat lepszy od E9, będzie najzwyklejszy System Power 7, ostatecznie L7 o mocy 300-350W plus do tego ewnetualnie wentylator Silent Wings z miedzianym ułożyskowaniem i specjlaną konstrukcją śmigła. To samo tyczy się Seasonica. Nigdzie nie polecałem 800W byków spełniających normę 80+ Gold, a najzwyklejsze OEMowe wersje, małej i średniej mocy. Jeśli więc mamy wybór, bez zwiększenia znaczącego ceny, to wybierajmy sprytnie :).

 

W przypadku DC/DC to nawet nie chodzi wyłącznie o samą metodę wysokosprawnej konwersji, a kaskadowe łączenie poszczególnych stopni, które powoduje przenikanie zakłóceń zwrotnych z jednego obwodu do drugiego. Czyli taką sytuację, gdzie bezpośrednio z 12V robione są, poprzez konwersję DC/DC, pozostałe napięcia. A tak niestety, w większości przypadków, odbywa się to w zasilaczach o największej sprawności, w tym w zasilaczach pasywnnych. Tutaj paradoksalnie, lepsza będzie prymitywniejsza konstrukcja, kilku równoległych linii, o niższej sprawności.

Piszesz że lepszy jest nawet L7 od jakiegoś modelu DC-DC ... tylko że testy/pomiary tętnień pokazują że DC-DC wypadają tutaj bardzo dobrze. Może by nie zaciemniać tego co chcę przekazać: nie widziałem pomiarów/dowodów na to by DC-DC siały bardziej/miały większe tętnienia napięcia od starych konstrukcji ... prędzej bym rzekł że jest odwrotnie. Osobiście wolę zasilacz o sprawnosci GOLD/Platinum, który nie będzie mi się grzał, co pozwoli na jego niesłyszalne schłodzenie, niż jakiś mało sprawny model, wymagający "wiatracznego szumu".

 

ps. są zasilacze o max deklarowanej obciążalności 360W z certyfikatem GOLD - więc to nie jest tak że jak chcesz GOLD to musisz kupować kobyłę 0,8 kW ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Piszesz że lepszy jest nawet L7 od jakiegoś modelu DC-DC ...

 

Dlatego dopisałem "nawet", czyli w tym wypadku warunkowo, jeśli to będzie odpowiednia wersja L7, a nie mamy do wyboru nic innego.

 

tylko że testy/pomiary tętnień pokazują że DC-DC wypadają tutaj bardzo dobrze. Może by nie zaciemniać tego co chcę przekazać: nie widziałem pomiarów/dowodów na to by DC-DC siały bardziej/miały większe tętnienia napięcia od starych konstrukcji ... prędzej bym rzekł że jest odwrotnie.

 

Ale to nie chodzi o tętnienia, a o specyficzne sianie zakłoceniami w zakresie dość wysokich częstotliwości, które cyfrówce typowej nie zaszkodzi, bo tam głównie stabilność ma znaczenie, brak tętnień i tłumienie zakłóceń zwrotnych. A nie jakieś tam zakłócenia przy set kHz. Ale co innego, jeśli w grę wchodzi jakakolwiek sekcja analogowa, choćby na "wylocie" samego komputera dopiero się pojawiła. Pomimo że zakłócenia są poza pasmem słyszalnym, ale mogą mieć nieoczekiwany i niepożądany wpływ, na działanie analogowych układów elektronicznych. Więc jeśli można takich dodatkowych zakłóceń uniknąć, to warto to zrobić. A kwestia tętnień czy też niestabilności zasilania jest pomijalna, bo akurat te parametry to są stabilne jak skała. Ale jakoś i tak nikt nie kupuje małych przetwornic DC/DC do analogowych układów elektronicznych, a jak już to coś na standardowych "LMach". A to właśnie dlatego, że te przetwornice mają "problem" z generowaniem syfów w wyższym paśmie.

 

Osobiście wolę zasilacz o sprawnosci GOLD/Platinum, który nie będzie mi się grzał, co pozwoli na jego niesłyszalne schłodzenie, niż jakiś mało sprawny model, wymagający "wiatracznego szumu".

 

To już co kto lubi. Ja też wolabyłbym golda, byle zrobionego jakoś tradycyjnie. Ale nie można mieć wszystkiego. Całe życie to sztuka kompromisów, audio też :). A zasilacze pasywne o dużej sprawności, potrafią za to "ćwierkać" na cewkach przetwornic, czasem znacznie głośniej, jak szum z wentylatora.

 

ps. są zasilacze o max deklarowanej obciążalności 360W z certyfikatem GOLD - więc to nie jest tak że jak chcesz GOLD to musisz kupować kobyłę 0,8 kW ;)

 

 

Ale ja nigdy nie stawiałem znaku równości pomiędzy sprawnością a dużą mocą. Przecież zwykłe pico PSU ma dużą sprawność, a moc wcale nie taką wielką. Chodziło mi tylko o to, aby nie przeginać z nadmiarowością mocy, bo to też nie jest dobre. A kwestia wysokiej sprawności, to kwestia wydzielania ciepła, czyli domena wszelkich zasilaczy pasywnych. A z kolei metody wykorzystywane do uzyskania tej sprawności, są niefajne. No i kółko się zamyka. Ale generalnie moc zasilacza nie ma tu nic do rzeczy, no może o tyle, że te większej mocy, z natury rzeczy są ograniczone w ilości dostępnych rozwiązań, jeśli chodzi o dużą sprawność. Tam już praktycznie nie ma pola manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie wzstkich wypowiedzi zaczynam powoli rewidować swoje poglady i badam mniej "bizantyjską ' wersje PC Audio

 

Zaczne teraz o takiej obudowy

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Silverstone_SST_ML03B_Milo_black-4bd1f44a.png

 

Dam znać co dalej....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie znacie zasilacze do PC albo mini PC na zintegrowanych płytach m-ITX które na pewno nie sieją zakłóceniami ?

 

I w druga stronę jakie płyty i karty muzyczne które są na takie zakłócenia odporne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już co kto lubi. Ja też wolabyłbym golda, byle zrobionego jakoś tradycyjnie. Ale nie można mieć wszystkiego. Całe życie to sztuka kompromisów, audio też :). A zasilacze pasywne o dużej sprawności, potrafią za to "ćwierkać" na cewkach przetwornic, czasem znacznie głośniej, jak szum z wentylatora.

Zasilacze aktywne, o nawet nie specjalnie wysokiej sprawności potrafią tak samo ćwierkać ;) Tak więc tutaj akurat nie ma zależności, że wysokosprawne ćwierkają bardziej niż niskosprawne.

 

Ale to nie chodzi o tętnienia, a o specyficzne sianie zakłoceniami w zakresie dość wysokich częstotliwości, które cyfrówce typowej nie zaszkodzi, bo tam głównie stabilność ma znaczenie, brak tętnień i tłumienie zakłóceń zwrotnych. A nie jakieś tam zakłócenia przy set kHz. Ale co innego, jeśli w grę wchodzi jakakolwiek sekcja analogowa, choćby na "wylocie" samego komputera dopiero się pojawiła. Pomimo że zakłócenia są poza pasmem słyszalnym, ale mogą mieć nieoczekiwany i niepożądany wpływ, na działanie analogowych układów elektronicznych. Więc jeśli można takich dodatkowych zakłóceń uniknąć, to warto to zrobić. A kwestia tętnień czy też niestabilności zasilania jest pomijalna, bo akurat te parametry to są stabilne jak skała. Ale jakoś i tak nikt nie kupuje małych przetwornic DC/DC do analogowych układów elektronicznych, a jak już to coś na standardowych "LMach".

Jeszcze się nie natknąłem na pomiary które pokazały by jakiś syf w.cz. z zasilacza DC-DC (typu powiedzmy ten be quiet czy enermax lub seasonic). Poza tym dla czego uważasz że nawet ten hipotetyczny syf przy tych setkach kHz nie jest filtrowany w przyzwoitych zasilaczach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)

2- procesor bardzo mocny, przy dobrych płytach SACD (iso) wymagania większe niż przy filmach 3D (2 rdzeniowe Atomy wymiekają)

(..)

Absolutna bzdura. W sąsiednim wątku (o jplayu) przedstawiłem konfigurację, na której pliki ISO SACD grają bez zająknięcia. A sercem komputerka jest jednordzeniowy Atom 1,6 GHz...

Czasem jak czytam, co wypisuje się na tym (i innych) forach o obciążeniu procesora podczas odtwarzania muzyki, to nie tylko ręce mi opadają... - na przykład do całkiem spokojnego odtwarzania muzy 24/192 wystarczy pasywnie chłodzony AMD Geode 1GHz. Sprawdzone osobiście na przykładzie cienkiego klienta Neoware CA10.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kris

Star trekkin' across the universe; Boldly goin' forward, still can't find reverse...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo bequit ja juz wymienialem ich mase na nowe caly czas sie psuly zaden nie wytrzymal nawet 3 lat u mnie.

Na co teraz wymieniłeś i jak długo pracuje bezawaryjnie?

 

W sygnaturze widzę że masz jakiś LC-Power - głośno pracuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bequit wymienialem w kompach i to tylko w moich juz moze z 14 razy bo caly czas wysiadaly. Jakies 3 lata temu zmienilem na LC-Power i jest dobrze ale nie jest taki cichy jak bequit cos za cos. Mysle ze dobrym wyborem bylby takze enermax ktory ma naprawde dobre zasilacze. Jakies 8 lat temu zrobilem dla klienta z 20 komputerow z wlasnie tymi zasilaczami tej marki i wszystkie do tej pory funkcionuja. To jest kafejka internetowa ktora ma otwarte dzien i noc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co zrobić z procesorem, mostkami itd., by nie siały na żadnej częstotliwości? ;)

 

Ekranować miedzią ???

 

Tak w ogóle są jakies domowe metody pomiaru tych zakłóceń z komputera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 32

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.