Skocz do zawartości
IGNORED

Zaczynam składać PC Audio bez kompromisów


celex

Rekomendowane odpowiedzi

Sam od lat używam Linuksa. W 2002 roku z mojego komputera zniknął Windows.

 

No to pewnie nie wiele masz do powiedzenia o windows 7 wydanym w 2009 roku. Ostatnie o czym się możesz wypowiadać to XP... czyli jakieś 3 windowsy temu...

I fajnie, że piszesz o tym jak sięwindows sprawdza w firmach jakie fajne linuks ma nażędzia diagnostyczne, ale ja nie jestem małą firmą ani dużą firmą, ani administratorem sieci, i to delikatnie mówiąc "mało mnie obchodzi". Obchodzą mnie zupełnie inne rzeczy, jak stabilność, łatwość obsługi, kompatybilność, a tu od wyjścia windowsa 7 zero problemów.

 

Oczywiście jeżeli ktoś ma jeden komputer do wszystkiego, to musi pomyśleć o pewnym kompromisie. To będzie maszyna i do gier, i do pracy. Do muzyki i do filmów. Zatem skoro i tak potrzebuje osobnego stanowiska dla tego komputera, myszy i klawiatury oraz ekranu, a także systemu Windows to ok. Wszystko jest w porządku. Tylko niech nie mówi, ze jego komputer jest wyspecjalizowany do audio, bo nie jest. Ni

 

Oczywiście, że mój komputer nie jest wyspecjalizowany do audio, bo musiałbym na łeb spaść, żeby mieć komputer wyspecjalizowany do audio. I nie, mój komputer nie jest wynikiem "kompromisów". Jedyny kompromis jaki miał miejsce to kupienie najlepszych części na jakie było mnie stać i nie modernizowanie ich za każdym razem kiedy wyjdzie coś nowszego. To jedyny kompromis jaki tu miał miejsce. Ale zapewniam cię, że dlatego, że kupiłem sobie rok temu3 razy wydajniejszą kartę graficzną niż 5 lat temu, to nie spadłą mi jakość odtwarzanego dźwięku. Jak sobie za rok wymienię mobo i proca na 3 razy szybsze, to też kompletnie nic mi się nie pogorszy. A jak poczuję potrzebę zainstalowania sobie windows 8, to będzie to kolejna operacja która nie będzie miała żadnego wpływu na jakość dźwięku.

 

Nie przypadkiem powstał potworek pod nazwą Jplay, który oferuje tryb niby hibernacji, bo zauważono, że ten komputer do wszystkiego czasem robi za bardzo wszystko, a za mało gra muzykę.

Dlatego powstają wyspecjalizowane sprzęty do grania plikowej muzyki. Gdyby komputery "Do wszystkiego" były w tej mierze wystarczające dla wszystkich, to nie powstałby Squeezebox, ani Aurender.

 

Te urządzenia nie powstają dlatego, że komputer do wszystkiego "słabo gra" tylko dlatego, że starym facetom nie chce się męczyć z jakimiś pierdołami, softem, konfiguracją i innymi głupotami, ani stawiać brzydkiego blaszaka koło pięknych zestawów stereo a mają hajs więc kilka czy kilkanaście tysięcy za odpowiednio skonfigurowany netbook w ładnej obudowie to dla nich żaden problem. A że w tych urządzeniach siedzi linux to świadczy tylko o tym, że nie ma wersji windowsa na tego typu urządzenia.

 

Kiedy kupuję skaner, czy HDD nie interesuję mnie komp pod skaner, czy najlepszy komp pod HDD np. WD.

 

Dokładnie. Następnym razem jak dokupię sobie jakieś peryferyjne urządzenie to założę temat o bezkompromisowym komputerze pod nie. Bezkompromisowy komputer pod drukarkę, bo przecież komputer pod drukarkę, skaner, i czytnik bluray to komputer do nieczego :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryM

(Konto usunięte)

No to pewnie nie wiele masz do powiedzenia o windows 7 wydanym w 2009 roku. O

Czytaj uważniej. Bo robisz a priori założenie fałszywe i potem juz masz z górki, bo innych błędów nie musisz wymyślać. Pisałem też, ze z Windows mam do czynienia niejako zawodowo, czy lubię czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze dowiedziałem się, że jestem gadżeciarzem bo zaproponowałem tablet do sterowania by jednak usłyszesz,, że zamierzasz używać tego samego.

 

Po drugie jeśli system radzi sobie na 400mhz to teraz zastanów się jak ten sam system (dosłownie to samo oprogramowanie) bedzie działać na dwurdzeniowym atomie. Z podobnego założenia wychodzą konstruktorzy maszyn z top500.

 

Z tego względu cenię sobie opensourcowe unixy: za uniwersalność. Jest to soft praktycznie na każdą okazję. Trzeba brać pod uwagę formaty zamknięte i vendor-locking.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Po drodze dowiedziałem się, że jestem gadżeciarzem bo zaproponowałem tablet do sterowania by jednak usłyszesz,, że zamierzasz używać tego samego.

to ja napisałem że jesteś gazeciarzem i nigdzie nie napisałem że zamierzam używać tego samego, zwróciłem uwagę że tani tablet się tu na pewno nie sprawdzi.

 

Z tego względu cenię sobie opensourcowe unixy: za uniwersalność. Jest to soft praktycznie na każdą okazję. Trzeba brać pod uwagę formaty zamknięte i vendor-locking.

no nie powiedziałbym że na każdą okazję, wręcz przeciwnie do uniwersalności brakuje mu dość sporo. Ale by nie wszczynać kolejnej awantury, tak popieram otwarte oprogramowanie i też go używam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System nieuniwersalny = taki na maszyny top500 i na routery

 

Ale konkretnie. Jaki pilot, jak to ma działać. Mam 1TB muzyki. Jak zamierzacie tym sterować zdalnie? Czy jest wam potrzebny monitor?Ja podałem szczegóły konkretnego rozwiązania. Fajnie jakby się windziarze zrewanżowali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Sprawdzi się i najtańszy.

nie sprawdzi się, sprzedaje to kontenerami i wiem co mówię. 30% tego gówna już nie działa wyjeżdżając z fabryki (reszta pada w ciągu kilku tygodni) a nawet jak założymy że jest taki mega sprawny to jakość wyświetlacza jest na tak wysokim poziomie że dotyk to istny raj dla nerwusów :)

 

Fajnie jakby się windziarze zrewanżowali.

i tylko przez to stwierdzenie powinieneś dostać łomot, a swoją drogą było w tym temacie (mi akurat ten pomysł przypadł do gustu). I tak bez monitora, telewizora (chociaż u mnie akurat z racji video będzie TV) a pilot byle jaki byle działał.

 

PC AUDIO bez kompromisów ? Nie da się ... :)

i pozamiatane :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co łomot? Za pytanie? Strach się bać, szybą można oberwać :)

Ok, nie mam telewizora, nie mam monitora, mam pilot i 1TB muzyki. Zaczyna być ciekawie. Ten pilot to ma jakiś lcd? Konkrety. Internetu chyba ci nie zabrakło. Konkrety.

 

Jak pisałem o tablecie to był on tylko platformą do uruchomienia mpdroida.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Za co łomot? Za pytanie? Strach się bać, szybą można oberwać :)

nie za pytanie tylko za zwalanie wszystkiego na windziarzy.

 

Ten pilot to ma jakiś lcd?

nie ma, ile razy mam pisać że to zwykły pilot ? byle jaki... kto co woli ?

 

Ok, nie mam telewizora, nie mam monitora, mam pilot i 1TB muzyki. Zaczyna być ciekawie.

to wertuj temat od początku, to już się pojawiło na pierwszych stronach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura ci się zużyje. Nie pisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając zakładkę "hajent" natknąłem się w wątku o Nirwanie, na przemyślenia głównego koniunkturalnego neofity PC z których wynika, że przyszłość to jednak przetwarzanie rozproszone:-)

 

Pojedyncza jednostka obliczeniowa niedługo nie sprosta wymaganiom jakie stawia przed nią sygnał audio. Czas na klastry separowane galwanicznie nadchodzi...

 

Się będzie działo.

 

Tomek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz php?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umiesz napisać prosty formularz w php?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

koledzy, pelen szacun dla waszej wiedzy (i upartosci w dowodzeniu prawdy), ale tak mocno odbiegliscie od tematu watku ze masakra.

chcecie porozmawiac o samych OS pod katem audio, to jest przeciez dedykowanty watek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ja od siebie napisze, ze mimo iz myslalem o budowie PC tylko pod kątem audio, to po wielu przemysleniach chyba jednak dam sobie z tym spokoj.

po prostu ten tamat doslownie raczkuje w swiecie audio, wiec ciezko o wsparcie ze sprzetem i softem (czy tam OS)

przyszlo mi do glowy, ze zamiast PC strictle do audio, wykorzystam swoj HTC One, wraz z odbiornikiem bluetooth podlaczonym via coax do mojego wzmacniacza (ktory ma wbudowany dac) :)

90% muzyki ktora slucham, jest na spotify, i jak na moje ucho 320kbps to jest bardzo, bardzo spoko jakosc ;)

a na pozostale 10% muzyki mam 32GB wbudowanej pamieci w telefonie.

 

takie rozwiazane to zaden high-end.. wiadomo, ale zapewnia i tak bardzo wysokiej jakosci dzwiek, a funkcjonalnosc, wygoda chyba nie do zastapienia z systemow badz rozwiazan, ktore jak dotad poznalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytanie do zwolenników intela... co z "24p bug" ? chodzi mi oczywiście o wideo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Tak "se" odkopałem ten temat sprzed niemal trzech lat :-)

 

I zapytam az Czy kolega Celex złozył wreszcie ten bezkompromisowy komputer do audio?

 

Bo moje prognozy sie sprawdziły - to znaczy w tym czasie musiałem wymienić swój złom komputerowy na inny złom o jakies piięć lat nowszy. Stary się po prostu posypał wydajac zapach wędzonej elektroniki chińskiej.

 

Jeślii natomiast chodzi o bezkompromisowy komputer do audio a nawet i do video to obecnie jest platforma na podstawce AM1 od AMD. W dysposycji mamy trzy procesory z których pierwszy nadaje się na pewno do muzyki, a ostatni na pewno poradzi sobie z dekodowaniem filmów. Ceny tak od 130 do 200 za procesor i ok. 130 za płyte główna w formacie m-ITX "wszystkomającą". Dokupic trzeba oczywiście pamieć tak z 8GB chyba wystarczy DDR3 1600, dysk twardy i obudowę z zasilaczem. Myslę, że do 1000zł. zmiesci sie koszt całości.

 

Procesor wydziela 25W ciepła więc są do niego wyglądajace banalnie radiatory i cały komputer może być bez jednego wiatraka.

 

I tyle z rozważań o bezkompromisowym PC... Wystarczyło trochę poczekać ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu komputerów bez kompromisów za trzęsienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szczególnie warte zainteresowania te na intelu.

Po co pchać linę jak łatwiej ją ciągnąć ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tu komputerów bez kompromisów za trzęsienie.

Te zabawki są bardzo dalekie od bezkompromisowych PC audio

poszukaj sobie w necie tzw. np.

 

CAPS v4 Maroubra and Bundoran

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zabawki są bardzo dalekie od bezkompromisowych PC audio

poszukaj sobie w necie tzw. np.

A co robią innego od tych co podałem w linku?

Lub jakie rozwiązania techniczne wymiernie wpłyną na dźwięk w konfiguracji z dobrym konwerterem asynchronicznym zasilanym dobrym zasilaczem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robią innego od tych co podałem w linku?

Wszystko jest w internecie trzeba trochę poczytać ,a później się wypowiadać.Szczególnie jak się nie ma pojęcia o czym się pisze. To jest bardzo rozległy i skomplikowany temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik skomplikowany. Jedynie mało kumaci audiofile próbują z komputera zrobić kolejny klocek na miarę daca czy wzmacniacza, który wnosi coś do dźwięku.

Komputer ma poprawnie podać dane do konwertera i nie być dla niego źródłem zasilania (bo w tej roli jest kiepski). Jedyne potencjalne problemy z komputerem to pętla mas i problemy softwarowe reszta to wymysły audiofilów lub żerujących na ich niewiedzy cwaniaczkach.

Zdarzają się oczywiście konfigurację, które z komputerem nie zagrają ale to nie wina komputera tylko tego co do niego podpięte.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy będę składał nowego DACa i mam dylemat który dekoder usb wybrać: XMOS czy Amanero

piszą w sieci że XMOS ma przydzwieki więcej jitteru ale "gra" trochę masywniej od Amanero

Ma ktoś doświadczenie w porównaniu obu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na xmos jest oparte sporo konwerterów nie wszystkie są udane, który konkretnie masz na myśli?

Amanero to są przynajmniej 3 różnią się min. sposobem zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 36

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.