Skocz do zawartości
IGNORED

Pozycja głośników


uczenn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, piszę ponieważ chciałbym się poradzić jak ustawić głośniki w moim pokoju (dość małym i z kłopotliwym kształtem wg. mnie). Pokój ma wymiary 402cm x 326cm. Mam również kilka pytań, które mnie zastanawiają. Czy biurko z monitorem 21 calowym, które będą pomiędzy głośnikami a miejscem odsłuchu (krzesłem) mocno zniszczą finalne wrażenia odsłuchu? Czy lepiej kombinować, aby miejscem odsłuchu było np. łózko i aby nic nie stało pomiędzy głośnikami a miejscem odsłuchu? Czy macie jakieś lepsze pomysły na pozycję głośników w tym pomieszczeniu ? W załączniku umieściłem moje propozycje co do ustawienia kolumn oraz ogólny zarys pokoju. Dziękuje za wszelką pomoc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-47871-0-97838200-1357242919_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny na ścianę z oknem, biurko naprzeciwko łóżka. Odsłuch z krzesła, które będziesz sobie mógł dowolnie ustawiać. Ważne, żeby to okno jakoś dobrze wytłumić (grube zasłony, albo coś w tym stylu...).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg. Twojej propozycji ułożenie było by takie jak na pierwszym załączonym obrazku ?. Najgorsze jest to, że gdzieś jeszcze muszę w tym pokoju pomieścić suszarkę na pranie (a żona nie będzie zadowolona jak wstawię ją za krzesłem, czyli przy samym wejściu do pokoju). Najlepiej jakby znajdowała się ona pomiędzy którąś z kolumn a boczną ścianą. Czy taka suszarka ( z wiszącymi ciuchami ) może popsuć efekt?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A suszarkę najlepiej podwieś w tym miejscu pod sufitem, bo z lewej strony tłumiąca suszarka z towarem, a z drugiej jednak goła ściana. To oczywiście nie musi zaburzać przestrzeni akustycznej, ale może. Trzeba by wtedy coś na prawo, dla symetrii. A odległość od bazy kolumn do słuchacza nieco większa, albo taka sama, jak rozstaw osi kolumn. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg. Twojej propozycji ułożenie było by takie jak na pierwszym załączonym obrazku ?. Najgorsze jest to, że gdzieś jeszcze muszę w tym pokoju pomieścić suszarkę na pranie (a żona nie będzie zadowolona jak wstawię ją za krzesłem, czyli przy samym wejściu do pokoju). Najlepiej jakby znajdowała się ona pomiędzy którąś z kolumn a boczną ścianą. Czy taka suszarka ( z wiszącymi ciuchami ) może popsuć efekt?

Witam, Panowie pozwole sobie dołączyć do dyskusji ponieważ, obecnie mam podobnie ustawiony sprzęt. Tj. stolik i kolumny stoją tyłem do okna. W miesjcu na ilustracji gdzie jest suszarka mam regał. Ale przeciwległa ściana jest pusta. Kanapę mam naprzeciwko sprzętu. Zastanawiam się nad zagrospodarowniem tej pustej ściany (miejsca pierwszego odbicia ), czy dla symetrii "tłumienia" powinieniem dać coś rozpraszajacego (panele piramidki). Czy zasłona jest wystarczającym tłumieniem za kolumn, czy w rogi pokoju dać jeszcze coś? Chciałbym trochę ożywić brzmienie, podnieść scenę wyżej, zrównoważyć system przez jesgo doświetlenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały szkic w 3d mojego pokoju z tym ustawieniem kolumn ( aby lepiej Wam zobrazować ). Dalej uważacie, że tak będzie okej? Jeżeli nigdzie nie popełniłem błędu w wymiarach, to kolumny będą musiały stać dosłownie parę cm wyżej, bo z tego co rozumiem uszy powinny znajdywać się na wysokości głośnika wysoko-tonowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym proponowanym ustawieniu widzę wysoki stół z monitorem na wysokości twarzy i do tego przed kolumnami. Niestety scena z takiego ustawienia będzie tragiczna. Zasłonisz środek, co spowoduje dochodzenie dźwięku tylko z kolumn. A w tej zabawie chodzi o oderwanie się muzyki od przetworników. Jeszcze niska ława, ale bez tego monitora. Jeśli ekran już misi być, to za kolumnami, wtedy ma zdecydowanie mniejszy wpływ. Nawet suszarka na jednym z boków mniej zaszkodzi niż ta "budowla" przed nosem. Wiem, że warunki lokalowe ciężkie, ale jak się da, to suszarka z jednej, a ten stolik z drugiej strony kolumn. Ustaw tak na próbę i powinieneś wyłapać "drobne" różnice.

pozdr. Jacek

 

I jeszcze jedno. W tak małym pokoju planujesz spore odległości od ścian bocznych i tylnej. Cofnij je trochę robiąc miejsce po bokach na suszarkę i stolik. Zacznij od ok. 50 -60 cm od okna i posłuchaj. Jak bas będzie się wzbudzał to odsuń trochę, aż dojdziesz do optymalnego ustawienia czyli: przyzwoity dźwięk ze sceną pomiędzy kolumnami i meblami po bokach. Musi być kompromis. A najważniejszy jest z żoną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może miejscem odsłuchu zrobić łóżko ( wstawię tam jakieś duże poduszki, żeby dobrze się siedziało ), a biurko z monitorem dać na miejsce łóżka. W załącznikach zamieszczam rzut z góry oraz wizualizację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-47871-0-31322200-1358082693_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto by patrzył na ciąg komunikacyjny, będzie tylko problem z dostawieniem ustrojów akustycznych. Tak czy inaczej wygląda na to, że całą zabawę zacznę od tego ustawienia kolumn. Dziękuje wszystkim za pomoc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona się zgodziła na taki układ w pokoju :).

 

Dobrze że ty wcześniej zgodziłeś się na taką żonę!!To była jednak dobra...inwestycja...w akustykę!... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki jakie masz nie są łatwe. Na początek wykorzystaj suszarkę jako ustrój. Przecież nie zawsze będzie obwieszona. Jak będzie pusta to na rurce najbliższej od ściany powieś jakiś koc lub większy ręcznik w miejscu pierwszego odbicia (wiesz jak to z grubsza wyłapać? ) i z drugiej strony zrób podobnie na jakiejś prowizorycznej konstrukcji. Sprawdzisz wtedy jakie zachodzą zmiany. Wszystkie ruchy jakie będziesz robił powinny być rozłożone w czasie. Musisz z każdą zmianą się osłuchać, żeby wyłapać czy zmiany idą w dobrą stronę. Jak koce zduszą dźwięk (bo teoretycznie będą to pochłaniacze) zastosuj coś rozpraszającego w stylu drzwiczek ażurowych z marketu jako rozpraszaczy. Oprzesz je wtedy o ściany. Wiem, że to nie jest cud świata, ale w takim niedużym użytkowym pomieszczeniu trzeba trochę improwizować. Za kolumnami masz zasłony, powinny wystarczyć.

Chyba, że masz nieograniczony budżet i pojedziesz po bandzie, robiąc pomiary i zamówisz konkretne ustroje.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko zrobi się cieplej to suszarka będzie stać na balkonie i przestanie przeszkadzać. Wtedy będzie można pomyśleć o kupnie i zamontowaniu jakichś ustrojów ( najlepiej mobilnych ), jeżeli oczywiście będę czuć taką potrzebę. Myślę, że w takim małym pokoju dość spory dywan + zasłony powinny całkiem nieźle wytłumić pomieszczenie. Zapewne zostanie używanie dyfuzorów rozpraszających dźwięki :). Jeżeli już miałbym wstawiać jakieś ustroje to musiałyby ładnie wyglądać, bo nie można nadużywać dobroci swojej kobiety :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.