Skocz do zawartości
IGNORED

Jak podłączyć antenę FM do tunera starego typu NAD 140 (widełki 75Ohm)


pszufe

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

jestem posiadaczem wiekowego ale za to bardzo ładnego amplitunera NAD 140:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Amplitunera używam niemal wyłącznie do słuchania Trójki w moim gabinecie, w tej chwili odbieram na kawałku kabla.

Chciałbym poprawić odbiór poprzez antenę zewnętrzną np. taką:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mieszkam blisko Warszawy więc myślę że wystarczy, na początek spróbuję ją zainstalować na ścianie (dach jest stromy sam się nie podejmę wejścia na komin, a zaproszenie "fachowca" wiadomo jak się nieraz kończy).

Do podłączenia chciałbym kupić kabel, np. taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Do anteny kabel pasuje - ale co mam zrobić po stronie radia?

 

Amplituner NAD 140 nie ma wersja koncentrycznego a za to ma wejścia na antenę FM 75 oraz 300 Ohm, o takie dziwne podwójne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To się chyba nazywa połączenie na widełki..

 

Czy wystarczy, gdy z kabla koncentrycznego zerwę koszulkę i go tam podłączę do tego rozwidlenia?

Gdzie mam podłączyć zewnętrzną część kabla koncentrycznego a gdzie wewnętrzną?

 

Szukałem informacji na forach, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi która by mi wyjaśniła co mam zrobić.

 

Serdecznie pozdrawiam,

pszufe

 

P.S.

Wydaje mi się, że dział DIY jest najbardziej odpowiedni dla tego postu, bo tu znajdują się ludzie, którzy dobrze orientują się w takich zagadnieniach, ale sam nie potrafię niczego zlutować, więc bardzo uprzejmie proszę o odpowiedzi oparte o przedmioty, które mogę kupić :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, można by zapiąć symetryzator przy tunerze, ale to delikatnie osłabi sygnał. Podłącz ekran przewodu antenowego do lewego zacisku (G), przewód sygnałowy - wewnętrzny do sąsiedniego. Powinno być dobrze. Najlepiej by było przejrzeć schemat tunera, to by wyjaśniło topologię podłączeń do głowicy UKF.

PS. Dobrze, że słuchasz jedynej słusznej stacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy, gdy z kabla koncentrycznego zerwę koszulkę i go tam podłączę do tego rozwidlenia?

Gdzie mam podłączyć zewnętrzną część kabla koncentrycznego a gdzie wewnętrzną?

Tak, wystarczy. Zewnętrzny oplot podłącz do zacisku oznaczonego G, a środkową żyłę do zacisku obok.

 

Najlepiej by było przejrzeć schemat tunera, to by wyjaśniło topologię podłączeń do głowicy UKF.

 

Wejście 99% głowic jest takie samo, symetryczny od strony wejścia transformator z odczepem w środku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi!

 

terminus,

a ten symetryzator to da się jakoś kupić? Bo mógłbym ewentualnie podłączyć z symetryzatorem i bez i zobaczyć co lepiej brzmi.

 

Schemat tunera z tej samej linii tylko wyższego modelu jest na konkurencyjnym forum,

da się pobrać, tylko ja nie potrafię takich hieroglifów przeczytać :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Witaj, można by zapiąć symetryzator przy tunerze, ale to delikatnie osłabi sygnał. Podłącz ekran przewodu antenowego do lewego zacisku (G), przewód sygnałowy - wewnętrzny do sąsiedniego. Powinno być dobrze. Najlepiej by było przejrzeć schemat tunera, to by wyjaśniło topologię podłączeń do głowicy UKF.

PS. Dobrze, że słuchasz jedynej słusznej stacji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega wyżej, symetryzator jest już w tunerze, więc nie ma sensu dublować, bo spadnie lekko poziom sygnału. Żadnych dodatkowych walorów w brzmieniu nie będzie. Pozdrawiam

 

Napisz jeszcze, w jakim kierunku od W-wy i ile km mieszkasz, tak się składa, że ja mieszkam na granicy zasięgów sygnału z Łaz pod W-Wą i Łysej Góry k. Kielc. Sygnał mam fatalny. W soboty i niedziele jeszcze jako tako, ale w dni powszednie to jest porażka. Jako, że jest to jedyne publiczne medium, z którego korzystam, nie zgadzam się na abonament RTV :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

terminus,

ja mieszkam w linii prostej15 km na zachód od Pałacu Kultury.

Jest o tyle przykro, że ściana która mi najbardziej pasuje do przykręcenia anteny jest również zachodnia i będzie trochę w cieniu masztu w Raszynie, ale skoro łapie na kablu 5 kresek sygnału to mam nadzieję, że antena zewnętrzna złapie tę ostatnią szóstą kreskę, a jak nie złapie to będę kombinować z jej lokalizacją albo kominem :-)

P.S.

Stacje na skraju pasma natomiast kabel łapie już bardzo słabo - na jedną, dwie kreski, ale akurat za bardzo z nich nie korzystam, choć znaleźliby się tacy, którzy twierdzą, że to właśnie to jest jedyne słuszne radio, a nie Trójka ;-)

 

Napisz jeszcze, w jakim kierunku od W-wy i ile km mieszkasz, tak się składa, że ja mieszkam na granicy zasięgów sygnału z Łaz pod W-Wą i Łysej Góry k. Kielc. Sygnał mam fatalny. W soboty i niedziele jeszcze jako tako, ale w dni powszednie to jest porażka. Jako, że jest to jedyne publiczne medium, z którego korzystam, nie zgadzam się na abonament RTV :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, gdzieś czytałem ostatnio, że nadajnik z Pałacu ma zniknąć, ze względu na duże zakłócenia od "miasta". Jego rolę ma przejąć ten w Łazach, czyli Raszyn. Obecnie Raszyn nadaje kierunkowo na południe od W-wy, czyli z mniejszą mocą w kierunku stolicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.