Skocz do zawartości

FAQ: Słownik pojęć

Co powinienem wiedzieć ?? Omy, Waty, Decybele, Impedancja, Efektywność, Separacja kanałów .....

Przykładowe pojęcia:

Listwa głośnikowa dołączana do telewizora poprzez HDMI lub wejście optyczne, zawierająca głośniki umieszczone na całej długości urządzenia, a także z boków, np. skierowane do góry. Głośników może być kilka, a nawet kilkadziesiąt. Dźwięk emitowany przez soundbary odbija się od ścian, co ma dawać wrażenie efektu surround, dlatego urządzenia te najlepiej sprawdzają się w nie największych pomieszczeniach. Soundbary współpracują z systemem 2.1, 5.1 czy 7.1. Soundbary są niekiedy wyposażone w zewnętrzny subwoofer i mogą łączyć się z nim bezprzewodowo, niektóre modele mają subwoofer wbudowany. Urządzenia te potrafią jednak pracować samodzielnie, niezależnie od TV. Nowoczesne modele wspierają bowiem strumieniowanie muzyki z internetu. Możemy sterować nimi z poziomu urządzeń mobilnych.

Aux – wyprowadzenie wejściowe stosowane w sprzęcie hi-fi. Jest to skrót od angielskiego słowa auxiliary, co oznacza dodatkowy, pomocniczy.  

Najmniejsza jednostka informacji cyfrowej. Bit przyjmuje dwa stany 0 lub 1 (system binarny).  

AC - Międzynarodowy skrót oznaczający prąd przemienny. DC - prąd stały.        

Kodek (zbitka wyrazowa od koder-dekoder) – urządzenie lub program zdolny do przekształcania strumienia danych lub sygnału. Kodeki mogą zmienić strumień danych w formę zakodowaną (często w celu transmisji, składowania lub zaszyfrowania) lub odzyskać (odkodować) strumień danych z formy zakodowanej, by umożliwić ich odtwarzanie bądź obróbkę. Kodeki są często używane w wideokonferencjach oraz strumieniowaniu obrazu lub dźwięku. Wiele multimedialnych strumieni danych zawiera jednocześnie dane dźwiękowe i obraz oraz często metainformacje (na przykład opisujące synchronizację dźwięku i obrazu). Każdy z tych trzech fragmentów strumienia danych może być opracowany przez oddzielny program, sprzęt i proces. Jednak aby strumień danych multimedialnych był użyteczny musi być połączony. Do tego właśnie służą kontenery multimedialne (na przykład .ogg, .mpg, .avi, .mov, .mkv) przechowujące zakodowany dźwięk i obraz. Kodeki bywają z nimi mylone.

DTS - Digital Theatre Systems -  system dźwięku przestrzennego to system pozwalający na cyfrowy zapis dźwięku przez zastosowania niskiego stopnia kompresji. Pozwala jednocześnie zapisać sześć różnych ścieżek dzwiękowych. Dźwięk na bazie obiektowej charakterystyce głębi projektowany był do zastosowania profesjonalnego oraz amatorskiego. Zapewnia w wielu przypadkach wsparcie dla starszych wersji oraz pozwala na odtwarzanie dźwięku jednakowo na wszystkich współczesnych dekoderach.   

Dodaj nowy wpis
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.