Jump to content
  • entries
    23
  • comments
    6
  • views
    107428

Nie lubisz iPoda - zrób z niego iModa :)


Lord Rayden

9463 views

 Share

Chyba każdy zna słowo iPod. Kojarzymy je z odtwarzaczem przenośnym, wyprodukowanym przez firmę Apple. Jedynie słusznym odtwarzaczem, jak twierdzi ta firma. Jej nieżyjący już szef Steve Jobs Wbił wielu osobom w mózgi, ze to co im dał to dzieło doskonałe, rozwojowe i najlepsze, czyniące (podobnie jak telefon iPhone) z posiadacza kogoś wyjątkowego. IPodów powstało sporo wersji - nano, Classic, shuffle, Touch..

 

Nie każdy lubi iPoda i jego ograniczenia - tylko MP3, AAC, WAV,AIFF, AUDIBLE i ALAC. Zapomnijmy więc o FLAC, APE i innych popularnych formatach. Jednakże znaleźli się ludzie, którzy rzucili wyzwanie produktowi Jobsa. Grupa skupiona wokół projektu Rockbox (www.rockbox.org) napisała i wypuściła alternatywne i darmowe firmware do niektórych odtwarzaczy firmy Apple. Dokładniej do : iPod 1g do 5.5g, iPod Mini, iPod Nano 1g, iPod Nano 2g (niestabilne). Rocbox napisano oczywiście dla wielu innych odtwarzaczy. Ale chyba właśnie w przypadku niektórych iPodów, szczególnie serii Classic w wersji 5g i 5.5g, dał im drugie życie. szczególnie te wersje stały się popularne i paradoksalnie przez to zaczęły drożeć jako używki z drugiej ręki.

 

Wgranie Rockboxa to jakby pierwszy Mod tego urządzenia - może go zrobić każdy, bez obawy o zepsucie sprzętu. W zamian uzyska nowy interfejs, możłiwość odtwarzania plików FLAC, APE, rozbudowany korektor graficzny, odczyt plików CUE, funkcję GAPLESS PLAYBACK, wiele ustawień zrozumiałych dla ludzie biegłych w akustyce i inżynierii dźwięku, możliwość zmian "skórek" odtwarzacza. I wszystko to za darmo ! Puryści powiedzą,że to jeszcze nie iMod. No cóż, dla mnie to znacząca modyfikacja a więc iMod.

 

Możemy jednak pójść dalej. Zaczynają się jednak ingerencje sprzętowe. Część użytkowników starych iPodów Video (czyli wersji 5 i 5.5) narzeka na swoje twarde dyski 1,8 cala. Że wolne, że zaczynają po kilku latach padać, szczególnie kiedy są intensywnie używane w ruchu. Można taki dysk wymienić na kartę CF (Compact Flash) plus odpowiedni adapter kart CF na ZIF 1,8''. W bonusie mamy wtedy mniejsze zużycie baterii, większą prędkość karty. Jednak pojemności kart CF w porównaniu z HDD nie są imponujące. Dostaniemy oczywiście karty i 32 GB i 64 GB ale na razie (rok 2012) nie są one tanie. Jeśli ktoś ma iPoda z dyskiem 80 GB to karta CF mu odpowiadająca będzie droższa (i to nie 80 GB a 64 lub 128 GB). Niemniej wymiana dysku 30 GB , który padł, na kartę 32 GB da nam korzyści o których wspomniałem poprzednio.

Poczytać o wymianie możemy tutaj :

http://www.rockbox.org/wiki/CFModGuide

http://www.chip.pl/artykuly/tips-tricks/sprzet/porada-eksperta/2009/11/niedroga-rozbudowa-ipoda

http://pavlick.pcinside.pl/blog/ipod-video-5g-z-pamiecia-flash-karta-cf-106.html

http://www.ifixit.com/Guide/Installing+iPod+5th+Generation+%28Video%29+Hard+Drive/607/1

http://www.ifixit.com/Guide/Repair/Installing-iPod-5th-Generation-Video-Battery/603/1

 

Przy okazji możemy zapoznać się z wymianą baterii w iPodzie. Uprzedzić muszę,że dla mniej sprawnych manualnie osób, otwarcie iPoda ,nawet zakupionymi na Allegro narzędziami, może być trudne. Narzędzia te nie są zbyt dobrze wykonane. A ważne jest by obudowy iPoda nie porysować i nie zniszczyć. No i nie uszkodzić tzw. "bebechów" naszego odtwarzacza.

 

Kolejnym pomysłem jest wykonanie pełnoprawnego iModa czyli ingerencja w płytę główną iPoda. To już nie wymiana podzespołów ale wyrzucanie starych i montaż nowych. Część iPodów posiada na pokładzie DACa Wolfson WM8758 (na przykład wspomniane 5 i 5.5g). Można wyprowadzić z niego sygnał na zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy kablem LOD (z wyjścia dokującego). Ale aby powstał iMod, trzeba pozbyć się części stockowych układów iPoda i zamontować nowe, lepsze kondensatory. Montuje się je albo wewnątrz iPoda (ale musi to być iPod z kartą CF) albo we wtyczce LOD. Nie będę wchodził w szczegóły techniczne ale dzięki tej operacji uzyskujemy możliwość wyprowadzenia czystszego i lepszego sygnału, który doprowadzamy do wzmacniacza słuchawkowego. W niektórych rozwiązaniach na klasycznym gnieździe słuchawkowym mamy dalej ten sam sygnał co zawsze. Używać więc możemy iModa dalej, także bez wzmacniacza.

Odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy, rozmiarami zbliżony do iPoda można kupić. A im lepszy wzmacniacz tym lepszy dźwięk na słuchawkach. Dokonanie modyfikacji do iModa najlepiej jest zlecić specjalistom. Trochę to kosztuje ale Polacy robią to równie dobrze jak Amerykanie a zwykle taniej. Przykład iModowania i test dźwięku możemy zobaczyć tutaj :

http://forum.mp3store.pl/topic/82429-imod-5g-czyli-co-sie-da-wycisnac-z-popularnego-ipoda-5g-video/?do=findComment&comment=758823

 

Noszenie ze sobą wzmacniacza połaczonego z iModem nie jest może najłatwiejsze i nie każdy będzie chciał to robić. Ale fani dobrego dźwięku w plenerze często decydują się na to. A mają też możliwość odsłuchu muzyki z iModa na domowym sprzęcie i poważnych słuchawkach.

 

A tak już przy okazji - zauważyliście,że z pudełka iPoda 5g uśmiecha się do nas sam Jack Sparrow, pirat z Karaibów ? Cóż on nam sugeruje... ? Czyżby firma Apple namawiałą pośrednio do... domyślcie się czego :)

 

Inspiracją do stworzenia wpisu były dyskusje na forum mp3store i maile z Kolegami Forza Lazio i Kuropem z tegoż forum.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

×
×
  • Create New...

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.