Skocz do zawartości

Blog Lorda Raydena

  • wpisów
    23
  • komentarzy
    6
  • wyświetleń
    108 576

Nie lubisz iPoda - zrób z niego iModa :)


Lord Rayden

9 555 wyświetleń

Chyba każdy zna słowo iPod. Kojarzymy je z odtwarzaczem przenośnym, wyprodukowanym przez firmę Apple. Jedynie słusznym odtwarzaczem, jak twierdzi ta firma. Jej nieżyjący już szef Steve Jobs Wbił wielu osobom w mózgi, ze to co im dał to dzieło doskonałe, rozwojowe i najlepsze, czyniące (podobnie jak telefon iPhone) z posiadacza kogoś wyjątkowego. IPodów powstało sporo wersji - nano, Classic, shuffle, Touch..

 

Nie każdy lubi iPoda i jego ograniczenia - tylko MP3, AAC, WAV,AIFF, AUDIBLE i ALAC. Zapomnijmy więc o FLAC, APE i innych popularnych formatach. Jednakże znaleźli się ludzie, którzy rzucili wyzwanie produktowi Jobsa. Grupa skupiona wokół projektu Rockbox (www.rockbox.org) napisała i wypuściła alternatywne i darmowe firmware do niektórych odtwarzaczy firmy Apple. Dokładniej do : iPod 1g do 5.5g, iPod Mini, iPod Nano 1g, iPod Nano 2g (niestabilne). Rocbox napisano oczywiście dla wielu innych odtwarzaczy. Ale chyba właśnie w przypadku niektórych iPodów, szczególnie serii Classic w wersji 5g i 5.5g, dał im drugie życie. szczególnie te wersje stały się popularne i paradoksalnie przez to zaczęły drożeć jako używki z drugiej ręki.

 

Wgranie Rockboxa to jakby pierwszy Mod tego urządzenia - może go zrobić każdy, bez obawy o zepsucie sprzętu. W zamian uzyska nowy interfejs, możłiwość odtwarzania plików FLAC, APE, rozbudowany korektor graficzny, odczyt plików CUE, funkcję GAPLESS PLAYBACK, wiele ustawień zrozumiałych dla ludzie biegłych w akustyce i inżynierii dźwięku, możliwość zmian "skórek" odtwarzacza. I wszystko to za darmo ! Puryści powiedzą,że to jeszcze nie iMod. No cóż, dla mnie to znacząca modyfikacja a więc iMod.

 

Możemy jednak pójść dalej. Zaczynają się jednak ingerencje sprzętowe. Część użytkowników starych iPodów Video (czyli wersji 5 i 5.5) narzeka na swoje twarde dyski 1,8 cala. Że wolne, że zaczynają po kilku latach padać, szczególnie kiedy są intensywnie używane w ruchu. Można taki dysk wymienić na kartę CF (Compact Flash) plus odpowiedni adapter kart CF na ZIF 1,8''. W bonusie mamy wtedy mniejsze zużycie baterii, większą prędkość karty. Jednak pojemności kart CF w porównaniu z HDD nie są imponujące. Dostaniemy oczywiście karty i 32 GB i 64 GB ale na razie (rok 2012) nie są one tanie. Jeśli ktoś ma iPoda z dyskiem 80 GB to karta CF mu odpowiadająca będzie droższa (i to nie 80 GB a 64 lub 128 GB). Niemniej wymiana dysku 30 GB , który padł, na kartę 32 GB da nam korzyści o których wspomniałem poprzednio.

Poczytać o wymianie możemy tutaj :

http://www.rockbox.org/wiki/CFModGuide

http://www.chip.pl/artykuly/tips-tricks/sprzet/porada-eksperta/2009/11/niedroga-rozbudowa-ipoda

http://pavlick.pcinside.pl/blog/ipod-video-5g-z-pamiecia-flash-karta-cf-106.html

http://www.ifixit.com/Guide/Installing+iPod+5th+Generation+%28Video%29+Hard+Drive/607/1

http://www.ifixit.com/Guide/Repair/Installing-iPod-5th-Generation-Video-Battery/603/1

 

Przy okazji możemy zapoznać się z wymianą baterii w iPodzie. Uprzedzić muszę,że dla mniej sprawnych manualnie osób, otwarcie iPoda ,nawet zakupionymi na Allegro narzędziami, może być trudne. Narzędzia te nie są zbyt dobrze wykonane. A ważne jest by obudowy iPoda nie porysować i nie zniszczyć. No i nie uszkodzić tzw. "bebechów" naszego odtwarzacza.

 

Kolejnym pomysłem jest wykonanie pełnoprawnego iModa czyli ingerencja w płytę główną iPoda. To już nie wymiana podzespołów ale wyrzucanie starych i montaż nowych. Część iPodów posiada na pokładzie DACa Wolfson WM8758 (na przykład wspomniane 5 i 5.5g). Można wyprowadzić z niego sygnał na zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy kablem LOD (z wyjścia dokującego). Ale aby powstał iMod, trzeba pozbyć się części stockowych układów iPoda i zamontować nowe, lepsze kondensatory. Montuje się je albo wewnątrz iPoda (ale musi to być iPod z kartą CF) albo we wtyczce LOD. Nie będę wchodził w szczegóły techniczne ale dzięki tej operacji uzyskujemy możliwość wyprowadzenia czystszego i lepszego sygnału, który doprowadzamy do wzmacniacza słuchawkowego. W niektórych rozwiązaniach na klasycznym gnieździe słuchawkowym mamy dalej ten sam sygnał co zawsze. Używać więc możemy iModa dalej, także bez wzmacniacza.

Odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy, rozmiarami zbliżony do iPoda można kupić. A im lepszy wzmacniacz tym lepszy dźwięk na słuchawkach. Dokonanie modyfikacji do iModa najlepiej jest zlecić specjalistom. Trochę to kosztuje ale Polacy robią to równie dobrze jak Amerykanie a zwykle taniej. Przykład iModowania i test dźwięku możemy zobaczyć tutaj :

http://forum.mp3store.pl/topic/82429-imod-5g-czyli-co-sie-da-wycisnac-z-popularnego-ipoda-5g-video/?do=findComment&comment=758823

 

Noszenie ze sobą wzmacniacza połaczonego z iModem nie jest może najłatwiejsze i nie każdy będzie chciał to robić. Ale fani dobrego dźwięku w plenerze często decydują się na to. A mają też możliwość odsłuchu muzyki z iModa na domowym sprzęcie i poważnych słuchawkach.

 

A tak już przy okazji - zauważyliście,że z pudełka iPoda 5g uśmiecha się do nas sam Jack Sparrow, pirat z Karaibów ? Cóż on nam sugeruje... ? Czyżby firma Apple namawiałą pośrednio do... domyślcie się czego :)

 

Inspiracją do stworzenia wpisu były dyskusje na forum mp3store i maile z Kolegami Forza Lazio i Kuropem z tegoż forum.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.