Jump to content
  • entries
    2
  • comment
    1
  • views
    54613

Coś o systemie wielo-subwooferowym


dziemian

9977 views

 Share

W moich aktualnych kolumnach Geddes Abbey 12c bardzo brakuje mi niskich tonów i na pewno system wielosubwooferowy pojawi sie w ciągu następnego roku. Zresztą dodotkowe suby są rekomendowane przez Dr Geddesa. W tej chwili planuję budowę 3-5 subów. Mam zakupione 4x10" i 1 szt. 15". Budowa pasywna, zasilana ze wzmacniaczy wielokanałowych, koordynowana przez Minidsp. Dlaczego warto system wielosubwooferowy wyjasni Panu ten artykuł:

 

https://mehlau.net/audio/multisub_geddes/

 

Obawa o niezgranie się subów z kolumnami, o czym często czytam na różnych forach wynika z naiwności i totalnej niewiedzy. Zgranie się zależy od prawidłowej fazy fali dźwiękowej oraz tej samej odległości przetworników suba i kolumn od słuchacza. Odległość w domowych subach reguluje się za pomocą delay-u, fazy za pomocą phase, z tym że fazy (180, 0) w domowych subach są najczęściej niewystarczające. Za pomocą taniego minidsp lub Behringera DCX2496 regulujemy fazy w zakresie 0-360 stopni, a delay-e od 0-2 metrów. Na ucho tego też się nie zrobi, trzeba mieć odpowiedni sprzęt i wiedzę. Polecam darmowy program Room EQ Wizard i tani mikrofon wpinany po USB do komputera UMIK-1.

 

http://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/umik-1-setup-with-rew

 

Jeszcze lepszy jest płatny program Dirac Live.

 

Dlaczego wiele subów. Jeden sub wprowadza swoje mody, czyli najprościej opisując będzie dudniło w jednych miejscach , a w innych nie będzie basów w ogóle. Wiele subów, w różnych miejscach wprowadza swoje mody, które nakładają się na siebie. Dziury (miejsca bez basów) są wypełnione, a górki wynikające z połączenia amplitud są ściągane za pomocą EQ. W rezultacie można osiągnąć doskonałe rezultaty w rejestrze niskich tonów bez konieczności stosowania kosztownych i mało praktycznych ustrojów akustycznych, które najczęściej działają w zbyt szerokim paśmie,

 

Podsumowując, zamiast jednego aktynego (drogiego) suba kupiłbym/ zbudowałbym 3 tanie suby pasywne, zakupił 1 tani wzmacniacz wielokanałowy i np. Minidsp box. Potem pomiary i satysfakcja z porządnego basu w pokoju odsłuchowym.

 Share

1 Comment


Recommended Comments

×
×
  • Create New...

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.