Skocz do zawartości

Atlas Achromatic X - czynnik X we wtykach RCA "spawanych na zimno" szkockiego producenta

Atlas Cables, ekspert w produkcji kabli wysokiej jakości, zaprezentował wtyk Achromatic X RCA – efekt najnowszej ewolucji w swojej ofercie złączy audio spawanych na zimno. Technologia Achromatic X RCA jest aktualnie dostępna w liniach: Element, Equator, Hyper, Ailsa.


Atlas Cables, ekspert w produkcji kabli wysokiej jakości, zaprezentował wtyk Achromatic X RCA – efekt najnowszej ewolucji w swojej ofercie złączy audio spawanych na zimno. Złącza Achromatic X RCA charakteryzują się skalibrowanym, ultra-precyzyjnym połączeniem bez lutowania, niższą masą i obniżoną rezystancją styku, a także doskonałą przewodnością – i co najważniejsze, jeszcze lepszą jakością dźwięku. Technologia Achromatic X RCA jest aktualnie dostępna w liniach: Element, Equator, Hyper, Ailsa.

atlas-2-1200x900.thumb.jpg.8379300f2e0ce6f28bd99098a432b04a.jpg

Sercem kabli Achromatic X RCA jest przewodnik sygnału wykonany z wysokiej jakości miedzi OCC (Ohno Continuous Cast). Ten najwyższej jakości materiał jest w pełni ekranowany, zapewniając wyjątkową odporność na zakłócenia częstotliwości radiowej (RFI). W słabo ekranowanych kablach RFI może podnosić poziom szumów, co obniża jakość dźwięku. W przypadku każdego kabla istotną częścią jego funkcji jest utrzymywanie na dystans zakłóceń dochodzących ze świata zewnętrznego – głównie w postaci zakłóceń o częstotliwości radiowej (RFI). W idealnym przypadku kable nie powinny niczego dodawać ani odejmować, ale rzeczywistość jest nieubłagana. W prawdziwym świecie wiele czynników oddziałuje na pojawianie się słyszalnych i mierzalnych zniekształceń dźwięku. Ważnym elementem tego oddziaływania jest sam wtyk i jego połączenie. Firma Atlas już ponad dziesięć lat temu zdała sobie sprawę, że tradycyjne złącza RCA z metalowym korpusem, obrabiane metodą CNC, mogą stanowić słaby punkt toru dźwiękowego, powodujący wyraźną utratę wydajności.

atlas-assembly-achromatic-x-rca.thumb.jpg.8398fc0d89d25980bd7bbe03196bdf19.jpg

Ewolucja wtyków
Pierwotne badania firmy wykazały, że poliwęglan, a następnie ABS, to lepsze materiały do konstruowania obudowy wtyku. Umożliwiają one stworzenie złącza RCA o niskiej stałej dielektrycznej, niewielkiej masie i nieprzewodzącym korpusie, zachowując przy tym wytrzymałość, sprężystość oraz stabilność produktów obrabianych metodą CNC.

Rezultatem tych badań był wtyk Integra, wykorzystywany w kablach z serii Element i Equator. Rozwój produktów w portfolio firmy doprowadził następnie do stworzenia złączy Achromatic. Jednak Atlas nie spoczął na laurach, lecz postanowił jeszcze bardziej je ulepszyć. Bazując na dziedzictwie wtyku Integra RCA – trzykrotnym zdobywcy nagrody What Hi-Fi? Best Analogue Interconnect Awards – nowe wtyki Achromatic X RCA zostały zaprojektowane w celu zapewnienia jak najlepszej wydajności systemów audio.

Kabel-RCA-Atlas-Element-Achromatic-X-0-75m-179808.thumb.jpg.1351b811abc1d5cc37a3d81d179ed9b4.jpg

Anatomia wtyków Atlas Achromatic X RCA
Jak zbudowane są nowe wtyki Atlas Achromatic X RCA? Warto zacząć od tego, że wtyki Achromatic X RCA wykorzystują niskomasywne, niemagnetyczne złącza, które minimalizują negatywny wpływ zbędnej masy metalu we wtyku, co może powodować zakłócenia sygnału. Niższa masa wtyku sprzyja optymalnej wydajności sygnału i poprawia jakość dźwięku. 

Udoskonalona została również sama konstrukcja wtyków Achromatic X RCA. Wtyki są aktualnie wykonane z litej miedzi beztlenowej OFC (Oxygen Free Copper), a nie z pustego stopu miedzi. Dodatkowo zastosowano karbowany profil pinu, umożliwiający bardziej spójne ułożenie przewodnika podczas zaciskania. Oprócz tego część wtyku wykonana z PTFE została lepiej dopasowana do właściwości kabla, co przekłada się na jeszcze lepszą spójność sygnału.

atlas-achromatic-X-connectors_equator.thumb.jpg.92c50773e0a90ec205a0bfd1427a7cd5.jpg

 
Czym jednak jest ów tajemniczy czynnik X?

Sumarycznie rzecz ujmując, wtyki Achromatic X RCA wykorzystują nie jeden, lecz cały szereg ulepszeń, a mianowicie:

  • Udoskonalony pin z OFC, który poprawia przewodność i transfer sygnału na styku kabla i złącza,
  • Zakończenie spawane na zimno – brak konieczności lutowania eliminuje zanieczyszczenia i zapewnia maksymalną przewodność,
  • Samoczyszczące się styki – zachowują nieskazitelną powierzchnię, zmniejszając degradację sygnału w czasie,
  • Niekonduktywną, niskomasową obudowę wtyku – zastosowanie stabilnego tworzywa ABS eliminuje zakłócenia i zapobiega prądom wirowym,
  • Szerokopasmowy dielektryk zwiększa przepustowość, zapewniając wyraźniejszą i bardziej dynamiczną reprodukcję dźwięku,
  • Wtyk nadaje się do recyklingu i wspiera tym zrównoważony rozwój bez uszczerbku dla wydajności.
  • „W Atlas Cables naszą misją jest przesuwanie granic wydajności audio” – mówi Alan Whyte, dyrektor zarządzający Atlas Cables. „Wtyki Achromatic X RCA ucieleśniają nasze zaangażowanie w innowacje, oferując entuzjastom i miłośnikom muzyki transformacyjne wrażenia odsłuchowe. Dzięki takim cechom, jak nowy materiał wtyków, zakończenia spawane na zimno i samoczyszczące się styki, stworzyliśmy produkt, który działa na najwyższym poziomie, zapewniając jednocześnie długotrwałą niezawodność”.

Kabel-RCA-Atlas-Element-Achromatic-X-0-75m-179809.thumb.jpg.d625fe245c75dfcabef73bdc6f302bca.jpg

Wdrożenie
Technologia Achromatic X RCA jest aktualnie dostępna w liniach: Element, Equator, Hyper, Ailsa. Atlas Cables oferuje pięcioletnią gwarancję na wszystkie swoje produkty oraz program aktualizacji dla obecnych użytkowników kabli Integra i Achromatic RCA, którzy mogą zaktualizować swoje istniejące kable o wtyki Achromatic X.

Kable Atlas dostępne u autoryzowanych sprzedawców marki>>>


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

W dniu 11.03.2025 o 03:01, Pseudodrummer napisał:

Co to jest "spawanie na zimno"???

 Atlas nazywa to rozwiązanie "spawanie na zimo", ponieważ polega na połączeniu rdzenia przewodu z miedzi OCC poprzez zaciskanie na prasie, bez lutowanie. Według testów firmy Atlas, lutowanie poprzez wysoką temperaturę narusza strukturę miedzi OCC, powstają mikropęknięcia, natomiast zaciskanie rozwiązuje te problemy.

Poniżej zdjęcie wtyku Achromatic X gdzie widać kabel już po zaciśnięciu

atlas_achromatic_plug.thumb.jpg.bb024d7cd71945d4c1adb2522f2048dc.jpg

Edytowane przez RAFKO_Dystrybucja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, RAFKO_Dystrybucja napisał:

 Atlas nazywa to rozwiązanie "spawanie na zimo", ponieważ polega na połączeniu rdzenia przewodu z miedzi OCC poprzez zaciskanie na prasie, bez lutowanie. Według testów firmy Atlas, lutowanie poprzez wysoką temperaturę narusza strukturę miedzi OCC, powstają mikropęknięcia, natomiast zaciskanie rozwiązuje te problemy.

Poniżej zdjęcie wtyku Achromatic X gdzie widać kabel już po zaciśnięciu

atlas_achromatic_plug.thumb.jpg.bb024d7cd71945d4c1adb2522f2048dc.jpg

O,bardzo dziękuje za odpowiedź!
Czyli jest to zwykłe zaciskanie.
Dziękuję!
+1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • faq
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.