David Bowie wrócił do miasta, które przez wielu jego fanów jest uważane za miejsce jego największego artystycznego rozwoju. Jego „Trylogia Berlińska” z drugiej połowy lat 70. jest inspirowana czasem, który spędził w podzielonym mieście oraz nagrana w studiu Hansa, tuż obok Muru Berlińskiego. Ten okres dokumentuje multimedialna wystawa w berlińskim Martin-Gropius-Bau, czynna do 24 września tego roku. Dźwięk podczas wystawy - jeden z najważniejszych jej elementów - obsługują urządzenia marki Sennheiser.
„David Bowie nie jest zwykła gwiazdą pop” - mówi Victoria Broackes, kurator wystawy, która była już pokazywana w Londynie, Toronto i Tokio, zawsze wzbudzając ogromny entuzjazm. Ze wszystkich aspektów bogatej kariery artystycznej Bowie’ego muzyka była zawsze najważniejsza. Dlatego wiele uwagi poświecono jakości doświadczeń audio. Goście zanurzają się w świecie Davida Bowie’ego dzięki znaczącej pomocy zaawansowanych urządzeń. Dzięki systemowi automatycznego zwiedzania Sennheiser guidePORT zwiedzający słyszą dźwięki dopasowane do miejsca, w którym aktualnie się znajdują, a opisy eksponatów emitowane są w wybranym przez nich języku. Wymaga to użycia jedynie niewielkiego odbiornika przypinanego do ubrania oraz wygodnych słuchawek. Wrażenia dźwiękowe zlewają się z wizualnymi, tworząc pełne doświadczenie dla zwiedzających.
Najważniejszym elementem wystawy jest trójwymiarowa instalacja dźwiękowa, w której zwiedzający doświadczają niezwykłego efektu otoczenia dźwiękiem, dzięki niewidocznym głośnikom działającym w systemie 9.1. Wykorzystano tu historyczny materiał dźwiękowy, nagrany częściowo tylko monofonicznie, co wymagało zastosowania specyficznego algorytmu. Został on przygotowany przez specjalistę z firmy Sennheiser, Gregora Zielinsky’ego: „Nawet najzagorzalsi fani Bowie’ego tak jeszcze nie słyszeli „Jean Genie” i innych przebojów Davida!”. Techniczne szczegóły tej instalacji opisano w najnowszym numerze czasopisma iPadowego Sennheiser Blue Stage.
Alexander Böttcher, szef agencji Avantgarde, która jest organizatorem wystawy, mówi: „To bardzo zaawansowana produkcja, daleka od zwyczajności. Bez partnerów, których wybraliśmy, nie byłaby możliwa. Sennheiser zapewnia wyjątkowe doznania dźwiękowe, które są integralną częścią wystawy.” Prezes firmy Sennheiser, Daniel Sennheiser, dodaje: „Berlin jest ważnym punktem na mapie trasy tej wystawy, z powodu mocnych powiązań, jakie łączą Davida Bowie’ego ze stolicą Niemiec. Zespół fachowców z firmy Sennheiser jest dumny, mogąc przyczynić się do jej sukcesu”.
Przed rozpoczęciem zwiedzania gość otrzymuje bezprzewodowy odbiornik guidePORT, co jest wliczone w koszt biletu. Każdy może zwiedzać wystawę we własnym tempie, bo właściwa ścieżka audio włącza się w momencie dojścia do odpowiedniego punktu wystawy. Odbiorniki cyfrowe EK 3202-5-1 są wyposażone w odporną obudowę z prostą w obsłudze klawiaturą i ważą tylko 180 gramów. Podczas wystawy w użyciu jest łącznie aż 600 sztuk kompletów odbiornik-słuchawki. Zaś nadajniki umieszczone są w niewidocznych miejscach przy eksponatach. Gdy gość wejdzie w zasięg nadajnika, jego odbiornik automatycznie odtwarza właściwą ścieżkę w wybranym przez zwiedzającego języku. Nie ma potrzeby wprowadzania kodu itp. System guidePORT działa w paśmie około 2,4 GHz, co okazało się bardzo przydatne w budynku Martin-Gropius-Bau, ponieważ w jego okolicy operuje bardzo dużo sieci WLAN.
Liczni goście wystawy Davida Bowie’ego wyrażali uznanie dla dźwięku, który otrzymywali ze swoich urządzeń audio Sennheisera, a także ich intuicyjnej obsługi. Większość z nich w ogóle nie zdejmowało z głów słuchawek, bo w tej sposób mogli jej doświadczyć w pełni.
Podczas otwarcia wystawy 19 maja zainteresowanie mediów sięgało zenitu. Ponad 300 dziennikarzy z całego świata zarejestrowało się na konferencję prasową, w związku z czym nie starczyło miejsca w sali kinowej budynku Martin-Gropius-Bau. Część dziennikarzy musiała uczestniczyć w konferencji z kafejki piętro wyżej. Zarówno tam jak i w kinie użyto do nagłośnienia wielozadaniowych głośników Sennheiser LSP 500 PRO, które zapewniły profesjonalny dźwięk i doskonałą zrozumiałość wypowiedzi. Podczas konferencji funkcjonowały także mikrofony kierunkowe Sennheiser ME 36 na gęsich szyjach oraz uchwytach MZTX 31. Do pytań z sali zastosowano dwa doręczne mikrofony bezprzewodowe SKM 5200 z kapsułami Neumann. Z drugiej strony były dwie sztuki odbiorników Sennheiser EM 3732-II z aktywnymi antenami AD 3700. Panel został zarejestrowany w jakości cyfrowej do celów archiwizacyjnych.
Cztery głośniki Sennheiser LSP 500 PRO - zasilane z wbudowanych akumulatorów - zapewniały wysoką jakość dźwięku w sali kinowej oraz innych pomieszczeniach. W kafejce funkcjonowały dwa identyczne głośniki, zamontowane na statywach po bokach dużego ekranu. Także tutaj połączenie było całkowicie bezprzewodowe - nadajnik został umieszczony piętro niżej i transmisja funkcjonowała bez przerw czy strat sygnału.
Więcej informacji nt. wystawy:
http://en-de.sennheiser.com/bluestage-magazine-madness-david-bowie-pop-icon-in-3d-sound
Wystawa Davida Bowie’ego została zorganizowana przez międzynarodową agencję komunikacji Avantgarde. Więcej informacji o wystawie: www.davidbowie-berlin.de
Opisy zdjęć:
David Bowie w Berlinie
Gwoździem programu wystawy Davida Bowie’ego jest unikalna instalacja dźwiękowa 3D
Wystawa Davida Bowie’ego w Berlinie potrwa do 24 września 2014
Głośnik Sennheiser LSP 500 PRO zlokalizowany w kawiarni
Realizator Gregor Zielinsky wyjaśniał zainteresowanym działania technologi dźwięku 3D
Wielozadaniowy głośnik Sennheiser LSP 500 PRO zapewnia znakomite brzmienie i zrozumiałość mowy
Dwa nadajniki Sennheiser SKM 5200 były dostępne dla uczestników konferencji prasowej
Podczas konferencji głosy były zbierane mikrofonami Sennheiser ME 36 na gęsich szyjach
Przed rozpoczęciem zwiedzania, goście otrzymują bezprzewodowe urządzenia do oprowadzania Sennheiser guidePORT
System oprowadzania guidePORT dostarcza wyjątkowych doznań dźwiękowych
Nagrane ścieżki audio były odtwarzane po wywołaniu z iPada