Jump to content

Epos Encore 50

dskrzyp
 Share


Nowe flagowe kolumny Eposa są już dostępne w Polsce.

 

Encore 50 jest konstrukcją 3-drożną. Dwa 220 mm woofery i jeden 158 mm średniotonowiec wykonane są z mieszanki kewlaru, włókna węglowego i pulpy papierowej. Są sztywne i mają wklęsłe nakładki przeciwpyłowe.

Szczeliny magnetyczne zostały pokryte warstwą miedzi w celu redukcji zniekształceń. Tweeter jest kolejną wersją kopułki z anodyzowanego aluminium stosowanej w modelach z serii Mi. Cewka wykonana z kaptonu chłodzona jest ferrofluidem. Za głośnikiem znajduje się komora wytłumiająca częstotliwości rezonansowe wytwarzane przez tył kopułki.

 

Projekt zwrotnicy Encore 50 pozwala użytkownikowi kształtować charakterystykę kolumn dopasowując ją do konkretnego pomieszczenia.

Balans tonalny może być zmieniany w zakresie średnio- i wysokotonowym w krokach 1,5 dB. Możliwość takiej regulacji nie pociąga za sobą żadnego kompromisu w dziedzinie jakości dźwięku. W torze średniotonowca cewka zastąpiona jest przez transformator z kilkoma odczepami, który stanowi dla niego filtr górnoprzepustowy. W torze tweetera znajdują się rezystory metalizowane. W zwrotnicy użyto wyłącznie kondensatorów najwyższej klasy. Elementy pasywne są montowane na płytce drukowanej z włókna szklanego odizolowanej mechanicznie od obudowy.

 

Projekt płytki drukowanej zwrotnicy umożliwia również jej całkowite lub częściowe ominięcie, co pozwala na zastosowanie w przyszłości zwrotnicy zewnętrznej w konfiguracji aktywnej. Firma Epos planuje seryjną produkcję przetwornika cyfrowo-analogowego z programowaną zwrotnicą cyfrową.

 

Obudowa ma 1,2 metra wysokości i jest raczej głębsza niż szersza.

Pięćdziesięciokilogramowa kolumna stoi na stylowej szerokiej postawie z lakierowanego MDF-u, która ma za zadanie poszerzyć bazę kolumny i zmniejszyć wpływ mechanicznych wibracji na obudowę. W warunkach domowych kolumna staje się bardziej stabilna i poprawia się reprodukcja niskich częstotliwości. Podstawa ułatwia również dostęp do zwrotnicy. Metalowe stożki z kolcami pozwalają na dopasowanie wysokości oraz kąta nachylenia kolumny. Sama obudowa wykonana jest z kompozytu sklejki brzozowej i MDF-u, wzmocnionego dodatkowo w sekcji średniotonowej i basowej.

Wykończenie jest luksusowe dzięki ręcznie dobieranej prawdziwej drewnianej okleinie, której słoje stanowią w każdej parze kolumn lustrzane odbicia.

 

Sekcja zwrotnicy, basowa i średniotonowa stanowią oddzielne, hermetycznie zamknięte komory. Zwrotnica może być dzięki temu umieszczona w wygodnym miejscu blisko dna obudowy. Wszystkie głośniki są podłączone do zwrotnicy oddzielnymi kablami solid core produkcji Eposa.

 

Komora basowa ma objętość 43 litrów, a port bass refleksu umieszczony jest w połowie odległości między głośnikami basowymi. Ma on sporą średnicę 90 mm i jest zaokrąglony z obu stron w celu eliminacji turbulencji i zniekształceń harmonicznych. Stosunkowo duży rozstaw głośników ma na celu minimalizację efektu podbicia wąskiego zakresu basu wskutek odbić fali dźwiękowej od podłogi i sufitu. Średniotonowiec pracuje w oddzielnej, wzmocnionej, zamkniętej ośmiolitrowej komorze.

 

Eposy Encore 50 mają skuteczność 89 dB, 4-omową impedancję i moc znamionową 500 W. Kosztują 23.000 zł.

w_1596113_1.jpg

 Share


User Feedback

Recommended CommentsJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.