HIPGNOSIS – RELUSION
“Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?”
Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona "wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania różnej muzyki, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło".
Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS.
Zespół powstał w Krakowie w 2004 roku. Nazwa jest grą słów, pobrzmiewa w niej wiele znaczeń i odniesień. Muzycy współpracowali wcześniej z wieloma zespołami krakowskimi, ale HIPGNOSIS jest dla nich "punktem zero" i ponownymi narodzinami, dlatego ich muzyczna przeszłość nie jest dla tego projektu zbyt istotna.
Konsekwentnie nie zamieszczają nigdzie swoich zdjęć ani nie podają nazwisk, słuchaczy chcą do siebie przekonywać tylko dżwiękami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami - jak twierdzą, nie chcą ani siebie, ani publiczności rozpraszać ...
"SKY IS THE LIMIT", debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstało między marcem a wrześniem 2005 pod okiem Łukasza Goryckiego. Grupa nagrywała ją w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio. W tym samym czasie Łukasz Gorycki brał udział w realizacji płyty legendarnego gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura. Zespół ten to jedna z najważniejszych inspiracji lidera HIPGNOSIS - SeQ'a.
Płyta ukazała się dzięki współpracy ich własnej firmy STUDIO HIPGNOSIS-ART ( muzycy odrzucili propozycję podpisania kontraktu z Universal Music Poland i aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę, powołali własną firmę ) i krakowskiego wydawnictwa MUSIC CORNER, mającego na swoim koncie kilkadziesiąt dziś już legendarnych albumów, m.in. De Press i Dziubka, Pudelsów, Homo Twist, Świetlików czy Tymona Tymańskiego. To udane połączenie alternatywnej przeszłości z powiewem świeżego spojrzenia na muzykę.
1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album koncertowy Still Ummadelling". Tradycyjnie wydawcą była własna firma, a nowym dystrybutorem - Wydawnictwo Rock Serwis.
18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley ( Niemcy ), obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych.
14 listopada 2011 roku ukazała się nowa płyta pod tytułem "Relusion", spójna wypowiedż na temat ( wszelkich ) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowana książką Richarda Dawkinsa "Bóg Urojony". Album zawiera 72 minuty muzyki, na które składa się tylko 6 utworów. Już zbiera pochlebne recenzje, a wiele z nich podkreśla niepowtarzalność brzmienia zespołu. Faktycznie, mimo wielu wpływów, trudno znależć jakikolwiek jeden wzorzec ... W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego ( Program III Polskiego Radia ) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe z wszystkich polskich wydawnictw.
Organizujące coroczny Festiwal Muzyki Progresywnej w Gniewkowie STOWARZYSZENIE INICJATYW NIEZALEŻNYCH „PROGRESS” wybrało „Relusion” Progresywnym Albumem Roku 2011…
„To trzecie wydawnictwo grupy i zarazem osiągnięcie muzycznej doskonałości, jaśniejszej i bardziej wyrażnej niżli natarczywe neonowe pobłyski rodzimego gwiazdorstwa” Szymon Gołąb, Jazz Radio.
„Utwór czwarty położył mnie na łopatki – jest tu jedna z najlepszych prog-rockowych solówek na klawiszach jaką nagrano!” Konrad Niemiec, Prog-Rock
„Wirtuozerska, a przy tym niespieszna płyta przepływa w odtwarzaczu, kojąc klawiszowymi pasażami, elektronicznymi dźwiękami i intrygującym głosem KuL.” Joanna Wiśniewska Metal Mundus
Aktualny skład:
SeQ - drums, keyboards, electronics
KuL - vocal
PiTu - bass, vocal
ThuG - keyboards
Little Rave N. – guitars
Prince Olo - guitars
Quantum Fantay to belgijski zespół z Lokeren, założony w 2002 roku. Jest jednym z głównych przedstawicieli belgijskiego progresywnego rocka , obok takich artystów jak Alucard , Panopticum i Karma. Klawiszowiec Pieter van den Broeck i basista Wouter De Geest stanowią podstawę Quantum Fantay. Byli oni również częścią zespołów Oregon i Ghiribizzi .
W 2002 roku zespół wydał demo p.t. (Demo)nstration. Dwa lata później, w maju 2004 ukazał się ich debiutancki album Agapanthusterra . Płyta została ciepło przyjęta przez europejskich krytyków. Agapanthusterra to album o mocno zróżnicowanej formie instrumentalnego rocka kosmicznego i wpływach m.in.Marillion , Ozric Tentacles , Jean-Michel Jarre , Hawkwind , a nawet Dream Theater .
Zespół zyskał rozgłos za granicą, grał na festiwalach w Holandii, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii , Wielkiej Brytanii i Polsce.
W dniu 10 i 17 grudnia 2006 Quantum Fantay grał na Spirit Of 66 w Verviers.
W lutym 2007 ukazał się jego drugi album, zatytułowany Ugisiunsi . W dniu 19 lipca 2007 roku kwintet zagrał w Burg Herzberg Festival w Niemczech, co zostało udokumentowane podwójnym wydawnictwem CD.
W 2009 roku ukazał się trzeci album studyjny (Kaleidothrope), a zespół został zaproszony na NEARfest w Stanach Zjednoczonych, gdzie grupa wystąpiła obok Uriah Heep , Pain of Salvation i Opeth .
8 października 2010 ukazał się album Bridges Of Kukuriku.
Członkowie zespołu
• Pieter van den Broeck: syntezator , turecki saz , vocoder
• Wouter De Geest: gitara basowa , saz
• Dario Frodo: gitara
• Gino Verhaegen: perkusja
• Charles Slabbaert: flet
Dyskografia
• (Demo) nstration (2002)
• Agapanthusterra (2004)
• Ugisiunsi (2007)
• Agapanthusterra (reedycja) (2007)
• Od Herzberg Aby Living Room (live) (2008)
• Kaleidothrope (2009)
• Bridges Of Kukuriku (2010)
JERZY GÓRKA ARTKIESTRA - zespół założony przez perkusistę zespołu GOLEM Jerzego Górkę, w aktualnym składzie: Michał Kołodziejczyk – gitara, Piotr Rupik – klawisze, Łukasz Jura – bas, Szczęsny Skrzypiec – instr. perkusyjne, Jerzy Górka – perkusja pracuje od 2008 roku. Muzyka zespołu tworzy wyraźnie przemyślany koncept, zawiera wiele zaskakujących zwrotów, często bardzo precyzyjnie zaaranżowana, z improwizowanymi solami poszczególnych muzyków, jest fuzją wielu gatunków muzycznych: art-rock, jazz-rock, free, muzyka współczesna. Aktualny materiał koncertowy Artkiestry zawiera utwory z płyty „Struktury”, kompozycje zespołu Golem oraz nowe utwory obecnego kwintetu.