Las Vegas, 9. stycznia 2012 roku - Parrot, lider w produkcji bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych dla telefonów komórkowych, zrewolucjonizował świat gier wideo tworząc AR.Drone, pierwszy latający quadricopter wykorzystujący technologię rozszerzonej rzeczywistości i pilotowany za pomocą łącza Wi-Fi. Teraz na targach CES w Las Vegas pokazał najnowsze dzieło – AR.Drone 2.0.
AR.Drone 2.0, nowa generacja słynnego quadricoptera high-tech, który może być kontrolowany przez Wi-Fi przy użyciu smartfona lub tabletu.
Dzięki nowej kamerze o wysokiej rozdzielczości, nagrywaniu wideo, dzieleniu danych dotyczących lotu, nowemu trybowi pilotażu, większej stabilności i nowemu wyglądowi, AR.Drone 2.0 oferuje tak bogate wrażenia, jak żadne inne urządzenie!
Latająca kamera HD
Podczas lotu, przednia kamera Parrot AR.Drone 2.0 przesyła obraz w czasie rzeczywistym, na ekran urządzenia w rękach użytkownika.
Po raz pierwszy kamera AR.Drone 2.0, o rozdzielczości 1280x720 pokazuje widok prosto z podniebnych lotów w wysokiej rozdzielczości i z niewiarygodną płynnością.
Pilot może cieszyć się wrażeniami, jak gdyby sam znajdował się na pokładzie. Na potrzeby gier, kamera może również rozpoznawać specyficzne kształty i kolory, aby pokazać elementy rozszerzonej rzeczywistości na ekranie smartfona.
Nagrywaj i dziel się swoimi doświadczeniami z latania
Dzięki nowej aplikacji do pilotażu, AR.FreeFlight 2.0, gracze mogą nagrywać swoje własne filmy HD i oglądać je lub dzielić się nimi ze społecznością AR.Drone.
Dodatkowo, przy użyciu funkcji "travelling", pilot może filmować sekwencje wideo w rozdzielczości HD, jak prawdziwy profesjonalista! Wystarczy wybrać kierunek poruszania (w przód, w tył, na boki) oraz czas trwania, a AR.Drone 2.0 zrobi resztę.
AR.FreeFlight 2.0, nowa platform do pilotażu i dzielenia się wrażeniami
Oprócz latania AR.Drone’m, nowa aplikacja AR.FreeFlight 2.0 - do pobrania za darmo z AppStoreSM i Android MarketTM - oferuje graczom nowy interfejs i wiele opcji.
>> FreeFlight: dostęp do aplikacji do pilotażu. Pilot może nagrywać przebieg lotu, filmy wideo HD lub wykonywać zdjęcia, zapisując je w swoim urządzeniu sterującym. Wszystkie dane lotu (wysokość, prędkość, czas trwania i miejsce) mogą być zapisane, oglądane przez pilota i udostępniane społeczności.
>> Guest Space: dostęp do najlepszych filmów i praktycznych informacji dotyczących AR.Drone 2.0
>> Aktualizacje: dostęp do darmowych aktualizacji oprogramowania do AR.Drone 2.0.
>> AR.Drone Academy: namierz najlepsze miejsca do lotów, obserwuj wyczyny innych pilotów na video i dziel z nimi parametry lotów.
>> AR.Gry: dostęp do aplikacji i gier dostpnych dla AR.Drone.
>> Zdjęcia i filmy: bezpośredni dostęp do własnych filmów i zdjęć. Oglądaj je lub wgrywaj na YouTube, aby dzielić się ze społecznością AR.Drone.
„Absolute Flight”, rewolucyjny, wyjątkowo intuicyjny sposób pilotażu
Zaraz po załadowaniu aplikacji do pilotażu AR.FreeFlight 2.0 do smartfona lub tabletu z iOS lub AndroidTM Parrot AR.Drone 2.0 łączy się z nim poprzez Wi-Fi. Po uzyskaniu połączenia wszystkie instrumenty pokładowe będą widoczne na ekranie pokazującym również widok z kokpitu. Po wciśnięciu przycisku umożliwiającego start, uruchomione zostaną wszystkie cztery silniki i AR.Drone 2.0 wystartuje samodzielnie.
Pilotowanie jest bardzo proste. Używając kciuków położonych na ekranie po obu jego bokach automatycznie w miejscu dotknięcia pojawią się przyciski sterujące:
-> Wciśnij i przytrzymaj lewy przycisk, a AR.Drone 2.0 będzie podążał w kierunku zgodnym z ruchem sterownika w rękach pilota: do przodu, do tyłu lub na boki kiedy odpowiednio przechylisz smartfon/tablet w pożądanym kierunku.
-> Przesuń palcem nad prawym przyciskiem, a quadricopter wzniesie się, opadnie bądź obróci w prawo lub w lewo.
Dzięki nowemu, opatentowanemu przez Parrot trybowi pilotażu „Absolute Control”, gracz otrzymuje bardzo intuicyjny system kontroli.
Dzięki magnetometrowi 3D, AR.Drone 2.0 zna dokładnie swoje położenie i orientację względem smartfona, będącego jego punktem referencyjnym. Pilot nie potrzebuje już dbać o orientację przedniej kamery, ponieważ quadricopter dokładnie śledzi ruchy sterownika i jego wychylenie.
Doświadczeni gracze mogą wybrać tryb „Relative Flight”, czyli konwencjonalną metodę pilotażu. W tym trybie wyłączony zostaje magnetometr, a pilot samodzielnie steruje orientacją urządzenia bez dodatkowej pomocy.
Zadziwiająca stabilizacja na każdym pułapie
„Serce” AR.Drone 2.0 zawiera MEMS (systemy mikro elektromechaniczne). 3-osiowy akcelerometr, 3-osiowy żyroskop, 3-osiowy magnetometr i czujnik ciśnienia dają Parrot AR.Drone 2.0 wyjątkową stabilizację lotu, ale pomocne są dodatkowo:
>> 2 ultradźwiękowe czujniki, które analizują pułap lotu do 6 metrów wzwyż. Nowość! Czujnik ciśnienia zapewnia doskonałą stabilizację wertykalną.
>>4 wirniki, specjalnie zaprojektowane na potrzeby AR.Drone 2.0, pozwalają na przeprowadzenie płynnego lotu.
>>Druga kamera, umieszczona pod quadricopterem i połączona z centralnym układem inercyjnym, mierzącym prędkość statku powietrznego przy użyciu systemu porównującemu obrazy.
Dwa kadłuby, stworzone do dwóch różnych typów lotów
Parrot AR.Drone 2.0 posiada 2 kadłuby o specjalnym kształcie. Wykonane z PA66 (materiał używany do produkcji zderzaków samochodowych) kadłuby są bardzo lekkie i wysoce odporne chroniąc quadricopter.
Do lotów na zewnątrz zaprojektowano konturowany kadłub występujący w trzech kolorach (pomarańczowo-żółtym, pomarańczowo-zielonym, pomarańczowo-niebieskim) – redukuje opór powietrza i zapewnia stabilność i ułatwia operowanie AR.Drone 2.0.
Podczas lotów we wnętrzach, drugi kadłub chroni dodatkowo łopatki wirników przed uderzeniami o przeszkody. Czarno-biały kokpit podkreślony czerwonym paskiem wzmacnia tajemniczy i porywający wygląd quadricoptera.
Diody świecące (zielone z przodu, czerwone z tyłu) zamieszczone na podwoziu, pomagają pilotowi w śledzeniu i orientacji AR.Drone 2.0 w trakcie lotu.
Otwarta platforma deweloperska
Aby dać możliwość tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań Parrot AR.Drone 2.0, jak również rozszerzania kompatybilności z innymi systemami operacyjnymi oraz celem tworzenia nowych gier i aplikacji, Parrot udostępnia deweloperom i członkom społeczności Apple i Android Software Development Kit (SDK).
Po zalogowaniu na https://projects.ardrone.org i akceptacji warunków licencji deweloperzy będą mieli dostęp do kodu źródłowego AR.Drone 2.0. Komplet poradników jest również dostępny, jak i forum dla dyskusji o nowych rozwiązaniach i dzielenia się spostrzeżeniami i uwagami z inżynierami Parrot’a.
Parrot AR.Drone 2.0 jest zasilany akumulatorem Li-ion (w komplecie).
Parrot AR.Drone 2.0 będzie dostępny na rynku Polskim w drugim kwartale 2012 roku, przed sezonem wakacyjnym, w cenie zbliżonej do poprzedniej wersji urządzenia.