Jump to content

Sony Europe wdrożyło wymyślony przez dzieci system wczesnego wykrywania pożarów lasów

dskrzyp
 Share


Wiedza o niszczących pożarach lasów zainspirowała dzieci do stworzenia wynalazku, który może ocalić życie

 

Sony Europe poinformowało, że współpraca z zespołem nastolatków Forest Guard wkroczyła w decydującą fazę: młodzi ludzie z wielką satysfakcją mogli zobaczyć, jak w pobliskim lesie rozpoczęły się praktyczne testy wymyślonego przez nich systemu wczesnego wykrywania pożarów lasów.

 

W maju tego roku sześcioosobowy zespół zaprezentował w Kopenhadze pomysł, który został uznany za najlepszy w programie Climate Actions, będącym częścią ogólnoświatowego konkursu dla dzieci FIRST® LEGO® League Children’s Climate Call. Pomysł ten zrobił także duże wrażenie na kierownictwie Sony. W efekcie firma zaproponowała młodym ludziom współuczestnictwo w jego realizacji. Zwycięski zespół powróci do Kopenhagi podczas Światowego Szczytu Klimatycznego ONZ (COP15), aby na wystawie Bright Green Expo, która odbędzie się w dniach 12-13 grudnia 2009 zademonstrować swój system najważniejszym światowym decydentom w sprawach związanych z klimatem.

 

Pomysł polega na wykorzystaniu sieci zasilanych energią słoneczną kamer przemysłowych oraz społecznych strażników obserwujących obraz z kamer przez Internet. Taka koncepcja umożliwia wczesne ostrzeganie o pożarach, zanim jeszcze zdążą się one rozprzestrzenić. Tego lata zespół intensywnie pracował z inżynierami Sony, co zaowocowało powstaniem pierwszej wersji systemu, gotowej do testów w kompleksie leśnym Tahoe National Forest w Kalifornii. Lokalną pomoc w realizacji przedsięwzięcia zaproponował uniwersytet stanu Nevada w Reno: dr Graham Kent z zespołem pomogą w testowaniu i konserwacji sieci kamer.

 

„Bardzo się cieszymy, że nasza technologia i wiedza inżynierska mogły przysłużyć się temu przedsięwzięciu i pomóc młodym ludziom zmienić pomysł w rzeczywistość”, powiedział Morgan David, dyrektor działu badawczo¬ rozwojowego Sony. „Wykorzystywanie technologii do rozwiązywania problemów klimatycznych stanowi fundament filozofii Sony. Nadal planujemy współuczestniczyć w inicjatywie Forest Guard (strażnika lasu) i wspierać to przedsięwzięcie.”

 

Projekty i oprogramowanie Sony, które posłużyły do stworzenia prototypowej realizacji pomysłu Forest Guard, staną się domeną publiczną. Przewiduje się ponadto wydanie białej księgi, tak aby technologia ta była dostępna dla wszystkich naukowców, rządów i organizacji pozarządowych zajmujących się zwalczaniem niekontrolowanych pożarów na całym świecie.

 

Członkowie Forest Guard dobrze rozumieją potrzebę wczesnego wykrywania takich pożarów. We wrześniu, nieopodal miejsc, w których mieszkają, wybuchły kolejne pożary. W ich wyniku zniszczonych zostało 50 domów i 10 firm. Rodziny członków Forest Guard – Aydena, Bobby’ego, Faith i Drew – zostały ewakuowane z powodu podchodzenia ognia do ich posiadłości.

 

W relacji 11-letniego Aydena wyglądało to tak: „Wysoko nad drzewami kłębił się dym, jak wielka czarna chmura. Wkrótce po powrocie do domu kazano nam się ewakuować. Poczułem, jak kurczy mi się żołądek. Pojechaliśmy do domu mojej cioci i wujka. Po kilku godzinach ogień ugaszono i wróciliśmy do domu. Następnego dnia przejeżdżałem przez miejsca zniszczone przez ogień; wszystkie drzewa i domy wzdłuż autostrady były spalone.”

 

Zespół chętnie podkreśla także ekologiczne skutki tych niszczycielskich pożarów – w ich wyniku powstaje tyle dwutlenku węgla, ile wytwarza przez rok kilka milionów samochodów. Co więcej, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, emisja dwutlenku węgla spowodowana przez pożary wzrośnie do 2050 roku o 50%.

 

Takimi właśnie doświadczeniami członkowie Forest Guard będą się chcieli podzielić na grudniowym szczycie COP15 w Danii. W ramach organizowanej przy tej okazji wystawy Bright Green, wspólnie z Sony będą chcieli pokazać, jak ich pomysł może wpłynąć na życie ludzi i emisję dwutlenku węgla na całym świecie. Wystawę odwiedzą między innymi duński następca tronu, amerykański sekretarz ds. handlu i ambasador USA w Danii, a także dyrektor generalny LEGO Education Jens Maibom i światowej sławy wynalazca Dean Kamen.

 

Powstający obecnie film dokumentalny o pomyśle Forest Guard pozwoli bliżej poznać destrukcyjne skutki niekontrolowanych pożarów dla okolicznych mieszkańców. Film będzie emitowany przez amerykańskie stacje telewizyjne o ogólnokrajowym zasięgu.

1520683_1.jpg

 Share


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.