Skocz do zawartości

Historia

Jak wielu utalentowanych młodych naukowców i inżynierów, Tom Evans rozpoczynał karierę w przemyśle obronnym, gdzie pracował do połowy lat 80. W tym czasie porzucił to zajęcie i poświęcił się swojej prawdziwej miłości – audio. Pierwszym urządzeniem, które zaprojektował, był przedwzmacniacz liniowo-gramofonowy Finestra, przygotowany dla firmy EC Audio. Do dziś jest on uważany za jeden z lepszych przykładów na to, jak należy projektować niedrogie przedwzmacniacze.

Własną firmę Evans założył w roku 1989, przenosząc się jednocześnie do Welsh Valleys, gdzie zaprojektował wysoko ceniony przedwzmacniacz Iso dla J.A. Michell Engineering z Londynu. Wkrótce do kompletu dołączył przedwzmacniacz Argo oraz wzmacniacz mocy Alecto.

 

W roku 1995 wraz z Patrickiem Handscombe zaprojektował kolumny FR1 oraz odtwarzacz CD Eikos. Niewinnie wyglądający, jednak brzmiący niewiarygodnie odtwarzacz bazował na odtwarzaczu Pioneer PD-904, w którym Tom wymienił niemal wszystkie komponenty. Miało to miejsce w czasie, kiedy Tom zaprojektował pierwszy układ stabilizacji napięcia o nazwie Lithos. W tym samym roku Pioneer Electronics podpisał z Tomem pięcioletni kontrakt obejmujący zaprojektowanie na rynek brytyjski specjalnych wersji urządzeń tej firmy. Tak narodziła się marka Pioneer Precision.

 

W roku 1998 Audio T, dealer Toma, poprosił go o zaprojektowanie topowego przedwzmacniacza gramofonowego. Właśnie wtedy powstał produkt znany dzisiaj pod nazwą Groove. Wkrótce pojawiły się też bazujące na tej samej technologii tańsze modele: Microgroove oraz Microgroove Plus.

 

W latach 2001-2005 konstruktor skupił się przede wszystkim na dopracowywaniu zasilaczy Lithos – powstały wówczas wersje od 3 do 7. Dla przykładu, wersja 6 używana jest w zasilaczu Pulse, który połączony z przedwzmacniaczem Groove dał model Groove Plus.

 

W styczniu 2004 roku rozpoczęły się prace nad pracującą w trybie single-ended końcówką mocy 2 x 25 W w czystej klasie A. Partnerował mu Peter Chappell, pracujący dla przemysłu projektant transformatorów. W maju zakończyły się prace nad prototypem Linear A, a we wrześniu wysłano pierwsze egzemplarze produkcyjne na wystawę Heathrow HiFi Show w Londynie. Wzmacniacz okazał się niebywałym hitem, a zamówienia na niego pozostają od tamtej pory na niezmienionym poziomie.

Najnowszym urządzeniem, które wyszło spod rąk tandemu Evans / Chappell są 55-watowe, pracujące w układzie zbalansowanym monobloki Linear B, nad którymi prace zostały zakończone w kwietniu 2005 roku.

 

Produkty

Oferta firmy Tom Evans Audio Design nie jest szeroka, ponieważ konstruktor skupił się na dopracowywaniu sprawdzonych, istniejących rozwiązań. Duża część nawet szanowanych firm zapomina bowiem, że jeśli coś jest dobre, to trzeba to pielęgnować, a nie produkować nowe urządzenia tylko po to, aby mieć bogaty katalog. Dlatego też w ofercie Toma znajdziemy tylko osiem produktów, z czego jeden to wysokiej klasy zasilacz.

 

Microgroove - przedwzmacniacz gramofonowy

Bezpośrednim poprzednikiem tego modelu był przedwzmacniacz Iso, zaprojektowany dla firmy Michell Engeneering. Microgroove to wysokiej klasy preamp, prawdziwy wstęp do hi-endu za niewielkie pieniądze. To stereofoniczne urządzenie solid-state wyposażono w standardowy zasilacz, a w ścieżce sygnału nie znajdziemy żadnych kondensatorów (DC-coupled). Jak inne produkty Toma Evansa, tak i ten może być przygotowany do dowolnej wkładki MC lub MM. Możliwa jest też późniejsza rozbudowa do modelu Microgroove Plus.

 

Microgroove Plus - przedwzmacniacz gramofonowy

Model Microgroove Plus został wyposażony w system kontroli napięcia zasilającego Lithos w wersji 7. Jest to zasilacz pracujący w klasie A, który zapewnia znacznie niższe szumy i zniekształcenia niż standardowy zasilacz w modelu Microgroove.

 

Groove - przedwzmacniacz gramofonowy

Model Groove to urządzenie zbudowane w układzie dual mono, jako dwa oddzielne urządzenia w tej samej obudowie. Zastosowano w nim po jednym układzie Lithos 7 na kanał, zasilające osobne płytki z kanałami lewym i prawym. Wszystkie użyte w układzie rezystory to drogie, precyzyjne metalizowane Holco, równie uważnie dobrane zostały również elementy półprzewodnikowe. Od zaprezentowania w Wielkiej Brytanii przedwzmacniacz ten stał się punktem odniesienia dla całej branży. Model Groove może być podniesiony do statusu Plus.

 

Groove Plus - przedwzmacniacz gramofonowy

W zasilaniu układu Groove Plus zastosowano zaawansowany, pracujący w klasie A stabilizator napięcia Lithos 6 (używany w zasilaczu Pulse, stanowiącym część Groove Plus). Zasilacz ten steruje kolejnym stabilizatorem, opartym o Lithos 7 na głównych płytkach układu wzmacniającego (dual-mono). Pulse dysponuje transformatorem o mocy 70 W, zdolnym napędzić średniej mocy wzmacniacze zintegrowane, możemy więc mieć pewność, że zapewni wystarczającą ilość mocy dla układu przedwzmacniacza. Transformator jest wykonywany samodzielnie przez firmę Toma Evansa i wyposażony w elektrostatyczny ekran, eliminujący zakłócenia RF. Napięcie jest następnie prostowane i wygładzane przed opuszczeniem obudowy zasilacza. Dzięki ultra-niskim szumom i zniekształceniom przedwzmacniacz jest w stanie oddać pełną dynamikę drzemiącą w rowkach płyty winylowej.

 

Vibe - przedwzmacniacz liniowy

Vibe to przedwzmacniacz liniowy, w którym wyeliminowano z toru wszystkie kondensatory – od wejścia do wyjścia jest sprzęgnięty DC. Wyposażono go w pięć wejść liniowych, jedną parę wyjść do nagrywania oraz dwie pary wyjść regulowanych, do wzmacniaczy mocy. Można dzięki nim podłączyć do Vibe nawet cztery monobloki, umożliwiając w ten sposób zasilanie kolumn w systemie bi-ampingu. Dzięki wysokiemu napięciu wyjściowemu oraz bardzo niskiej impedancji Vibe jest w stanie sterować końcówkami nawet przez przewody o długości 100 m! Wyjście jest w pełni zabezpieczone i wykrywa pojawienie się napięcia stałego. Poziom siły głosu jest regulowany w dwóch przełącznikach DACT o 24 krokach. Umożliwia to parowanie kanałów na poziomie +/- 0,05 dB, przy zniekształceniach 0,0001%. Pięciopozycyjny selektor wejść pochodzi z zapasów wojskowych. Najnowsze wersje Vibe wyposażone są w zasilacz Lithos 7.

 

Linear A - wzmacniacz mocy

Linear A jest hybrydowym, pracującym w klasie A wzmacniaczem single-ended. To urządzenie o niezwykle wysokiej precyzji wykonania i bardzo niskich zniekształceniach. Chociaż Linear A oddaje moc 25,2 W na kanał, umożliwia oddanie sygnału o dynamice 150 dB. Transformatory wyjściowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wzmacniacz oddawał największą moc od obciążenia 5 Ω i powyżej. Rekomendujemy stosowanie kolumn o skuteczności 87 dB i większej.

 

Linear B - wzmacniacz mocy

Linear B to dwa monobloki o budowie zbalansowanej, podobne z zewnątrz do stereofonicznego wzmacniacza Linear A. Potrafią oddać do 55 W na kanał w klasie A, a dzięki lepszym transformatorom można stosować kolumny o niższej niż zazwyczaj impedancji – optymalne obciążenie zaczyna się już przy 3 ω.

 

Dystrybucja:

Nautilus Hi-End


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • faq
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.