W ponad półwiecznej historii kina Iluzjon zbliża się kolejny ważny moment. Ostatni dzień maja 2012 roku będzie jednocześnie ostatnim dniem obecności kina Iluzjon w Bibliotece Narodowej. W sali im. Stanisława Dembego, którą Filmoteka Narodowa przystosowała do swojej działalności, wyposażając ją w ekran i projektory stacjonarne, Iluzjon działał przez ostatnie trzy lata. Szczęśliwie jednak remont budynku przy ul. Narbutta 50 A dobiega końca, dzięki czemu już w październiku kino Iluzjon wróci na swe stałe miejsce przy skwerze Słonimskiego.
Nim to jednak nastąpi wszystkich fanów i przyjaciół Iluzjonu zapraszamy 31 maja do Biblioteki Narodowej na wieczór specjalny zorganizowany pod hasłem DO WIDZENIA, DO PAŹDZIERNIKA CZYLI POŻEGNANIE Z „ILUZJONEM BIBLIOTECZNYM”, podczas którego chcemy uroczyście pożegnać się z salą Biblioteki Narodowej i zaprosić widzów do dawnej, odremontowanej siedziby.
W programie wieczoru:
- podsumowanie działalności kina Iluzjon w Bibliotece Narodowej
- ogłoszenie wyników konkursu na nazwy dla dwóch sal kina Iluzjon przy ul. Narbutta 50A
- seans z muzyką na żywo:
„Człowiek z kamerą” – r. Dziga Wiertow, ZSRR 1928
„Charlie w music-hallu” – r. Charlie Chaplin, USA 1915
„Te okropne kapelusze” – r. D. W. Griffith, USA 1909
Projekcjom towarzyszyła będzie muzyka na żywo w wykonaniu duetu – Paweł Szamburski (klarnety) i Maciej Cierliński (lira korbowa)
Bilety na wieczór w cenie 5 zł do nabycia w kasie kina Iluzjon.
Szczegóły na www.fn.org.pl
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A
tel.: 22 646 12 60 (czynny na pół godziny przed pierwszym seansem)
Osoby do kontaktu:
Grażyna M. Grabowska: [email protected], tel. 22 542 10 91
Marlena Gabryszewska: [email protected], tel. 22 845 50 74 wew.028
KINO ILUZJON W SALI IM. S. DEMBEGO W BIBLIOTECE NARODOWEJ
Nasze projekcje w Bibliotece Narodowej zainaugurowaliśmy w styczniu 2009 roku projekcją filmu „Nietolerancja” wielkiego D.W. Griffitha. Na widowni wypatrzyliśmy wielu znakomitych gości w tym samego Mistrza Andrzeja Wajdę. W ciągu tych trzech lat staraliśmy się Państwu prezentować urozmaicony repertuar – jak zawsze stanowiący przekrój historii kina, jak i zapraszać na spotkania z wybitnymi twórcami i aktorami. Gościliśmy miedzy innymi – Piotra Dumałę, Marcelego i Pawła Łozińskich, Danutę Szafarską, Dorotę Kędzierzawską, Jerzego Stefana Stawińskiego, Jolantę Dylewską, Piotra Szulkina, Józefa Gębskiego. W ciągu tych trzech lat zaprezentowaliśmy także projekcje festiwalowe Lata Filmów i Planete Doc Review. Tu także odbyły się trzy edycje Święta Niemego Kina. Prezentowaliśmy programy specjalne w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W każdy poniedziałek swe podwoje otwierała Akademia Filmowa kształcąca studentów szkół wyższych. W piątkowe wieczory mogliście Państwo oglądać filmy przez Was wybrane w konkursie organizowanym z Filmwebem. Zainicjowaliśmy współpracę z Kwartalnikiem Filmowym i Teatrem Narodowym organizując seanse specjalne z udziałem znakomitych polskich historyków i krytyków, tak filmu jak i teatru. Uczciliśmy okrągłe, 100 rocznice aktorów i reżyserów przed i powojennych m.in. Lody Halamy, Tadeusza Fijewskiego, Jana Rybkowskiego. Odnotowaliśmy wiele innych rocznic i wydarzeń organizując przeglądy filmowe i wystawy. Byliśmy współorganizatorem wielkiej retrospektywy Volkera Schlöndorffa, który gościł w Warszawie i innych miastach Polski. Jak na spore ograniczenia, którym musieliśmy się poddać wydaje nam się, że to był niezły czas.
Pora ten etap zakończyć. Po 57 latach tułania się po rozmaitych salach i siedzibach tymczasowych, Iluzjon staje u progu nowej ery. W październiku kino Filmoteki Narodowej zainauguruje działalność nie tylko we własnej wreszcie siedzibie ale siedzibie wyremontowanej i przebudowanej według projektu uwzględniającego potrzeby i zadania tego – jedynego w swoim rodzaju – Muzeum Sztuki Filmowej. Zaprosimy Państwa do obiektu dwusalowego wyposażonego w sprzęt najnowszej generacji umożliwiającego prezentację filmów ze wszystkich nośników, w tym 3D. W dużej sali – zgodnie z naszym życzeniem – powstaje fosa orkiestrowa. W hallu – zarówno głównym, jak i przylegającym do mniejszej sali, przewidziane zostały powierzchnie wystawiennicze – zarówno tradycyjne, jak i multimedialne. Znajdziecie tu także Państwo stanowiska komputerowe z dostępem do wszelkich baz danych – zarówno filmotecznym, jak i zewnętrznych. Uruchomimy także księgarnię filmową oferującą wydawnictwa na miejscu i na zamówienie. W przestrzeni kina nie zabraknie także kawiarni, gdzie spragniony i zgłodniały kinoman będzie mógł pokrzepić się już nie tylko duchowo. W okresie letnim, w przykinowym ogródku kawiarnianym, zapraszać będziemy na kameralne projekcje pod chmurką.
Już powyższy, pobieżny opis daje pogląd jak wielkie plany i ambicje wiążemy z tym miejscem. Mamy nadzieję, że zdołamy stworzyć przy ulicy Narbutta centrum filmowe z prawdziwego zdarzenia, miejsce niezwykłe i tętniące filmowych życiem od rana do wieczora. Zabiegaliśmy o to niemal 20 lat. Wielokrotnie wydawało się, że to mrzonka, fatamorgana bez szans na materializację. Ale jest, dzieje się! Dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i determinacji wielu osób zaangażowanych w ten projekt.
Pozostaje nam zatem zaprosić Państwa na ostatni, pożegnalny pokaz w sali Biblioteki Narodowej, której jeszcze raz za gościnę dziękujemy. Po krótkiej przerwie mamy nadzieję znowu gościć Państwa w progach Iluzjonu – już nie tak skromnych i nie tak niskich jak to drzewiej bywało.
A zatem do zobaczenia!
Zespół kina Iluzjon