Skocz do zawartości

Paradigm Monitor 5

Typ sprzętu: Kolumny Podłogowe

Producent: Paradigm

Model: Monitor 5


Dobry

(3.5/5)


(3.5/5 na podstawie 2 opinii)

sprzet
nadzorca2

Data dodania: 03 lipiec 2007

nadzorca2

Data dodania: 03 lipiec 2007

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Bardzo dobre odtwarzanie całego pasma od bardzo niskich tonów poprzez całą średnicę do wysokich. Niezwykle wysoka skuteczność 97dB powoduje bardzo dobrą współpracę z lampowcami i wzmacniaczami Sony serii ES, np. F-870ES, o którym pisano , że nie gra a jest to nieprawdą bo wymaga takich kolumn jak Paradigm Monitor 11v.5
  • Porównując z Audio Academy Hyperion III, mają gorszą stereofonię, poprawia się po podłączeniu z oddzielnych końcówek części wysokotonowej i średnio-niskotonowej. Dostawca jednak zapewnia, że po wygrzaniu kolumn po około 100h, stereofonia ulegnie poprawie na co ma wpływ zawieszenie lekkiej membrany głośnika średniotonowego.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: JM SYSTEM w Olkuszu

Ile zapłaciłeś/aś?: około 4000

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Ponieważ szukałem kolumn do kapryśnego i wymagającego wzmacniacza Sony F-870ES. Dla przykładu podam, że kolega stwierdził, że ten wzmacniacz w ogóle nie gra, tylko on miał bardzo dobre Dali Grand ale nie nadające się do mojego wzmacniacza.

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Audio Academy Hyperion II, JBL TL-800, Dali Euphonia MS4, Dali Helicon 800, a w domu dodatkowo Jamo Concert VII, Tonsii Bolero 200 LUX, Tonsil Altus 140.

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Cała seria Sony ES: Wzmacniacz F-870ES, tuner 707ES, magnetofon 808ES, DAT 77ES, CD 779ES oraz gramofon Technicsa SL-1600 Mk-II z jedną z lepszych na świecie wkładek MC Denona DL-104

Opinia:

Posiadam właśnie cały zestaw serii ES Sony, łącznie z DAT-em 77ES i gramofonem Technics SL-1600 Mk II, jednak w salonie odsłuchowym słuchałem tych kolumn na Denonie. W salonie porównywałem Dali Helicon 800,Dali Ephonia MS4, Audio Academy Hyperion III, JBL TL 800. W tym zestawieniu pod względem lokalizacji źródeł dźwięku bezkonkurencyjne były Audio Academy, później Paradigm następnie JBL a na końcu Dali Euphonia i Helicon.

Pod względem brzmienia, skuteczności i czystości partii wokalu bezkonkurencyjne były Paradigm Monitor. Perkusja słyszana na tych kolumnach jest niezwykle naturalna, werbla jeszcze nie słyszałem tak jak na Paradigm. Basy są w bardzo dużej ilości mocno schodzące ale za to bardzo dobrze kontrolowane i stąd wyjątkowo dobrze sprawdzają się na wzmacniaczach Sony serii ES oraz lampowcach. Średnica jest wyjątkowo czytelna bez jakiegokolwiek zamglenia jak to jest w przypadku przereklamowanych Dali. Wysokie są wyraziste ale nie kłujące i syczące. W przypadku brzmienia, skuteczności i czystości na pierwszym miejscu są Paradigm, później Audio Academy, JBL, Dali Euphonia i Helicon. Te kanadyjskie kolumny nadają się zarówno do słuchania akustycznego jazzu jak i muzyki rockowej. Dla porównania podam, że brzmienie tych kolumn przy płaskiej charakterystyce wzmacniacza jest takie jak przy słuchaniu Jamo Concert VII, Bolero 200 Lux stosując podbicie +6dB na wysokich i niskich. Przy płaskiej charakterystyce jest wyjątkowo dużo niskich tonów i tutaj można je porównywać z JBL TL800.


Były użytkownik

Data dodania: 17 marzec 2003

Były użytkownik

Data dodania: 17 marzec 2003

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Dynamika, kontrola basu, analityczność
  • oschłość średnicy

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: sprzęt posiadany kiedyś

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Firmowy sklep Polpaku - "Kocio" w Warszawie (obecnie w innej lokalizacji)

Ile zapłaciłeś/aś?: ok. 1900 zł

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Zrobiły na mnie najlepsze wrażenie spośród 4 modeli odsłuchiwanych, miały podwójne gniazda, dostałem przed kupnem piękny katalog Paradigma (teraz mają skromniejszy).

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Paradigm Phantom, Paradigm Monitor 3, oraz jakiś model zapomnianej już firmy Dynamics dystrubuowanej ówcześnie przez Polpaka.

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: NAD C320, Marantz 67 CD 67 mk II, Interkonekt Monster Interlink 400, kable głośnikowe - zwykłe druty

Opinia:

Uwaga, opisywany tutaj Monitor 5 to wersja poprzednia modelu o tej samej nazwie, różniąca się od obecnej zasadniczo: jest to konstrukcja podłogowa, o dwóch głośnikach, podczas gdy aktualny model ma 3 głośniki i jest podstawkowym dziwolągiem.

Monitor 5 to dźwiękowy wulkan. Rozmach dynamiczny, i świetnie kontrolowany chociaż szeroko rozciągnięty bas to podstawowe cechy. Kolumnom nie brakuje również szczegółów i analityczności. Góra pasma jest bardzo wyraźnie zaznaczona, ale nie określiłbym jej jako metalicznej. Monitory 5 rozwijają skrzydła grając głośno. Potencjometr ustawiony na godzinę 9 (wzmak NAD C320) to absolutne minimum. Poniżej tego poziomu kolumny niczym się nie wyróżniają, trudno okreśłić ich charakter. Powyżej - to świetnie zorganizowany obraz dźwiękowy. Wydaje mi się, że do kina domowego jak znalazł, do słuchania muzyki - to zależy od rodzaju. W rocku oraz w symfonice sprawdzają się idealnie. Fortepian - dość dobrze. Big Bandy jazzowe - bardzo dobrze. Wokalistyka, muzyka kameralna i małe składy jazzowe - tutaj brakuje składnika emocjonalnego.

Stereofonia na poziomie przyzwoitym, ale nie porywa.

Po dwóch latach użytkowania sprzedałem Paradigmy w komisie. Z uwagi na przjściowe problemy lokalowe musiałem sobie poszukać jak najmniejszych kolumn podstawkowych (poza tym - ja lubię słuchać pomiędzy cicho i średnio-głośno). Jaki był efekt? Szukajcie za jakiś czas w opisie Tannoy M1





Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.