Skocz do zawartości
IGNORED

Diagonalny setup pomieszczenia


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rochu

(Konto usunięte)

Czy macie jakieś doświadczenia/przemyślenia na temat diagonalnego urządzenia pokoju odsłuchowego?

 

Mam salon o wymiarach 5,11mx5,41m ale nie zamierzam się wynosic ze sprzetem do innej czesci domu. Nie mysle także nic przebudowywać w pomieszczeniu. W gre wchodzi jedynie przestawienie gratów.

Ciekaw jestem czy Ktoś z Was miał taki problem jak ja i jak sobie z tym poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli diagonalnie znaczy po przekatnej, to dawno temu mialem tak ustawione glosniki w kwadratowym pokoju/ tzn rog pomieszczenia znajdowal sie za glosnikami/ i wynikiem takiego ustawienia bylo lepsze zrownowazenie ogolne dzwieku i znaczne ograniczenie wzbudzania sie basu, a bylo to ,,trudne" pomieszczenie

 

pamietam , ze po wyprobowaniu tego ustawienia juz przy nim pozostalem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ja mam tak ustawione kolumny w pomieszczeniu, wynika to z koncepcji estetycznej, nie z wymogów akustyki.

Moje spostrzeżenia:

1. raczej kolumny muszą być rozstawione z dość szerokim kątem - tzn. osie krzyżują sie daleko za Słuchaczem, skręcenie do środka "tłumi" zarówno przestrzeń jak i mocno ogranicza górę pasma

2. na niektórych utworach zdarza sie niestety negatywne w moim odczuciu zjawisko - dźwięk "ucieka w rogi obok kolumn - scena jest nienaturalnie szeroka przez to.

3. kolumny muszą stać dość daleko od ścian, bo inaczej dźwiek nie wyjdzie poza kolumny z boku - ten głos męski w lewej kolumnie z "Amused..." w pierwszym utworze - dobry test...

4. Jeżeli stoją daleko od scian, symetria ustawienia nie musi być zachowana.

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...optymalna to trudn słowo - pomieszczenie decyduje... U mnie ważniejsza jest jak największa odległosć od ścian niż szerokosć rozstawienia - mialemw porywach od 210 do 180 cm... I 180cm oraz to ustawienie "za Słuchacza" u mnie jest optymalne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno to przypisać dokładnie do Twojego rysunku - mam asymetryczne ustawienie (pokój to prostokąt), generalnie lewa kolumna jest oddalona tyłem o ok 85 cm od lewej ściany pomieszczenia i lewym bokiem jednocześnie od tej samej ściany około 1,8 m, od tylniejn ściany około 2,5, prawa odpowiednio od prawej ściany bokiem ok 1,6m, od tylniej 1,2

 

Czyli stoją nie tyle stricte po przekątnej, co po lini skosem w stosunku do pomieszczenia, miejsce odsłuchowe -kanapa, też po skosie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>rochu

 

Używałem takiego ustawienia ładnych parę lat temu, ale pamietam, że ustawienie głośników było symetryczne względem rogu pomieszczenia, przy którym stały - pomieszczenie nie było symetryczne, mimo kształtu zblizonego do kwadratu, ze względu na wystający z jednej strony komin/ pion wentylacyjny/, a z drugiej szerokie przejscie do przedpokoju.

Na własny użytek nie przejmuję sie bardzo brakiem symetrii w pomieszczeniu. Bardziej staram sie zachować sporą przestrzeń za miejscem odsłuchowym i między głośnikiem a ścianą boczną. Nie zauważyłem anomalii w dźwięku w moich dotychczasowych pokojach, a za każdym razem symetrii brakowało. Próby wydają się niezbędne- może Cię jakieś ustawienie zaskoczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.