Jump to content

Definicja Prawdziwej Przyjaźni na podstawie filmu "Łowca Jeleni" z 1978 r. w reż. M.Cimino, aktorzy: M.Streep, R.DeNiro, J.Cazale, J.Savage, Ch.Walken


kangie

183 views

 Share

    To jeden z najpiękniejszych filmów o przyjaźni pomiędzy ludźmi i granicy ludzkiej odporności psychicznej na warunki przewlekłego ciężkiego stresu. Film o tęsknocie, miłości, szacunku, zasadach i wartościach takich właśnie jak bezgraniczna przyjaźń.

    Ktoś mądry kiedyś napisał, że "Przyjaciel to człowiek, który wie o Tobie wszystko i nadal Cię lubi." To prawda, ale tę definicję można jeszcze wzbogacić. Tutaj w filmie mamy przyjaźń największego kalibru, aż do grobowej deski w sensie dosłownym. Nie jestem przekonany czy w dzisiejszych czasach taka przyjaźń istnieje. Ludzie bardziej kalkulują, przeliczają. Czy stanąłbyś/stanęłabyś ze śmiercią oko w oko, aby odzyskać przyjaciela?

    Świetna gra aktorska Roberta De Niro. Już wtedy będąc w wieku 35 lat udowodnił, że potrafi zrobić kreację wybitną - Michaela, że widz ufa i wierzy w tę postać, jakby to było naprawdę. Cudowna Meryl Streep. Tutaj nie jestem obiektywny, bo ta aktorka działa na mnie w sposób obłędny, że ciężko mi sensowne zdanie sklecić. Wystarczy mi jej spojrzenie, uśmiech i ułożenie włosów. Nie musi nic mówić.

   Film pokazuje tak naprawdę bezsensowność wojny. Po jej  zakończeniu i powrocie do domu trzeba wrócić do żywych i zacząć funkcjonować. Okazuje się, że obrazki, a tak naprawdę OBRAZY WOJNY pozostają na zawsze w głowie walczących, a co poniektórzy tracą zmysły i świadomość. Niektórzy do tych obrazów wracają i żyją nimi, a wręcz żywią się nimi.

    Piękny film. Oglądany przeze mnie pewnie z 10 razy. Wczoraj późnym wieczorem obejrzałem na łamach Canal+, a dzisiaj poprawiam z płyty DVD. Pamiętam swój pierwszy kontakt z filmową "rosyjską ruletką". Były to pewnie lata 90-te za pozwoleniem rodziców. Potwornie wielka bariera psychologiczna oddać strzał we własną skroń dysponując jednym nabojem w bębenku rewolweru, gdzie mieści się tylko sześć kul. Co jeśli dołożymy jeszcze dwa naboje? 3 z 6-ciu. Rachunek prawdopodobieństwa mówi nam, że wszystkie zdarzenia są jednakowo prawdopodobne, zatem uczestniczyć w czymś takim to igranie ze śmiercią.

    Film stary, starszy ode mnie. Poczucie humoru pewnie już nie dzisiejsze, zwłaszcza maczanie ciastek w słoiku z musztardą. Mój kolega z poprzedniej firmy smarował kanapki z "Tyrolską" dżemem truskawkowym, bo raz że lubił, a dwa, żeby jego koledzy z zawodówki nie podkradali mu kanapek. Ja sam nie jestem lepszy. Zupę ogórkową lubię przegryzać naleśnikami z serem (na słodko). A kiedyś nawet dałem się skusić na ogórka kiszonego maczanego w miodzie. Smakowało obłędnie. Nie wiem jak bym zareagował teraz, po 35 latach.

    Kto oddałby życie za przyjaciela? Robert de Niro - filmowy Michael pokazuje że tak można i ryzykuje do samego końca. Robi wszystko, żeby uratować swego przyjaciela. Czy ta próba odzyskania i uratowania przyjaźni uda się? Sprawdźcie sami.

IMG_20230917_184323347~2.jpgIMG_20230917_184333857~2.jpg

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

×
×
  • Create New...

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.