Skocz do zawartości

ESA nowości

audiostereo.pl
 Udostępnij


Firma ESA opracowała nowa serię zespołów głośnikowych Neo. Tworzą ją podłogowe dwuipółdrożne zestawy Neo 3 i Neo 3SE oraz trzydrożne Neo 4.

W kolumnach Neo jako wysokotonowe wykorzystano pierścieniowo-kopułkowe głośniki firmy Scan-Speak. W Neo 3 i Neo 3SE za niskie i średnie częstotliwości odpowiada para najnowszych jednostek firmy Wavecor, wyposażonych w 18-centymetrowe nomexowe membrany. W Neo 4 jako nisko- i średniotonowe zastosowano najnowsze celulozowo-węglowe głośniki Vify z serii NE – odpowiednio 22 i 15-centymetrowe.

 

W nowych konstrukcjach ESA zastosowała swoje firmowe rozwiązanie PPW (Pochyl, Przesuń, Wyrównaj). Dzięki temu realizowanych jest kilka ważnych akustycznych postulatów. Już samo pochylenie przedniej ścianki ustawia głośniki w podobnych odległościach od słuchacza, zmniejszając przez to przesunięcia fazowe i ułatwiając dostrojenie filtrów. Wraz ze wzmocnieniami, wewnątrz znajduje się też przegroda, dzieląca kolumnę na dwie odrębne, mniejsze sekcje dla każdego z głośników niskotonowych/nisko-średniotonowych.

 

W kolumnach Neo głośnik średnio/nisko-średniotonowy znajduje się w sąsiedztwie głośnika wysokotonowego, a więc w górnej części obudowy, zaś głośnik niskotonowy został umieszczony znacznie niżej. Jakie korzyści daje takie nietypowe ustawienie? W normalnych warunkach odsłuchowych pojawia się odbicie fal od podłogi. Dla określonych częstotliwości, wynikających z geometrii trójkąta głośnik – punkt odbicia – słuchacz, w miejscu odsłuchowym powstanie wyraźne osłabienie ciśnienia akustycznego na skutek znoszenia się fal biegnących bezpośrednio od głośnika i (przesuniętych w fazie) fal odbitych. Optymalne rozsunięcie głośników pozwala wyznaczyć dwa różne trójkąty i różne rozkłady częstotliwości osłabionych w miejscu odsłuchowym. Nałożenie się na siebie tych charakterystyk, powstające podczas pracy całego zespołu głośnikowego, daje ostatecznie znacznie równomierniejszą wypadkową charakterystykę przetwarzania, niż uzyskiwana przy głośnikach znajdujących się blisko siebie.

 

Przewidywane ceny wynoszą 8500, 10500 oraz 14500 odpowiednio za parę Neo 3. Neo 3SE oraz Neo 4. Jak zwykle u firmy ESA kolumny mogą być wykończone w bardzo dużym wyborze naturalnych oklein.

 

Na zdjęciu ESA Neo 4.

ESA Neo 4 -  zdjęcie 01.jpg

 Udostępnij


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • faq
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.