Jump to content

Funai Electric na wystawie urządzeń IFA

dskrzyp
 Share


Podczas tegorocznych targów elektroniki użytkowej IFA 2009 w Berlinie firma Funai wystawiła na swoim stoisku więcej nowości produktowych niż kiedykolwiek wcześniej. W ten sposób po-twierdziły się ambitne plany rozwoju wielokrotnie sygnalizowane przez tego doświadczonego japońskiego producenta elektroniki.

 

Wśród urządzeń sygnowanych mianem nowości wiele opatrzonych było tabliczką prototyp. Najwyraźniej Funai chciał, korzystając z okazji, wysondować opinie na temat produktów, których koncepcje cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów, a pozyskaną w ten sposób wiedzę wykorzystać do nadawania kierunków dalszego rozwoju. Potwierdziła to także ankieta przeprowadzana na stoisku wśród odwiedzających. Zawierała ona szereg pytań, m.in. na temat preferencji dotyczących przyszłych zakupów urządzeń elektronicznych. Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak powitać taka inicjatywę z radością i oczekiwać na jak najszybsze efekty uważnego przypatrywania się potrzebom klientów indywidualnych.

 

Ekspozycja na stoisku zdominowana została przez technologie LCD oraz Blu-ray. Nic w tym dziwnego - w dziedzinie obrazu są to obecnie dwie podstawowe technologie zapewniające najwyższą, wręcz oszałamiającą jakość, która nadeszła wraz z pojawieniem się standardu HD. Przyzwyczailiśmy się, że od pewnego czasu na dalszy plan zepchnięte zostały systemy kina domowego. Funai zaprezentował udane połączenie źródła obrazu oraz dźwięku o doskonałych parametrach. Efektem tego połączenia jest kino domowe, w którym odtwarzacz dvd zastąpiono odtwarzaczem Blu-ray. To urządzenie ma szanse trafić na nasz rynek już w przyszłym roku, a z uwagi na popularność u nas formatów skompresowanych, jego powodzenie jest więcej niż prawdopodobne (wśród wielu obsługiwanych standardów jest także DivX HD). Znając rozsądna politykę cenową Funai możemy spodziewać się dobrych wiadomości dla kieszeni amatorów kina domowego w naszym kraju.

 

Innym urządzeniem w kategorii Blu-ray eksponowanym na stoisku Funai był odtwarzacz następnej generacji zgodny z profilem 2.0. i technologią BD LIVE. Co ciekawe, Funai jako pierwsza firma na świecie przedstawiła tego typu urządzenie z bezpośrednim dostępem do radia internetowego, którego zasoby są wprost niewyobrażalne - ponad 10 tys. stacji w 14 językach!.

 

Zapowiedzią przyszłych produktów i zarazem prezentacją możliwości japońskiego producenta były telewizory LCD wykonane w technologii LED BackLight opracowane samodzielnie przez Funai. Przedstawiono ciekawe rozwiązanie wykorzystujące tą technologię. Nosi ono nazwę Local Dimming, a skrócie polega na wygaszaniu podświetlenia LED na ekranie w miejscach, gdzie ma pojawić się czerń. Wiadomo, że słabością ekranów LCD jest właśnie trudność w uzyskaniu pełnej czerni. Ta cecha bierze się z faktu, iż matryca stale podświetlana jest przez źródło światła. Local Dimming rozwiązuje ten problem w zakresie przekraczającym dotychczasowe możliwości ekranów LCD. Czerń wygląda nie tylko jak czerń, ale także ilość szczegółów widocznych w ciemnych obszarach scen jest teraz niewspółmiernie większa. Dodajmy do tego opracowaną w biurach inżynierskich Funai technologię 200Hz, a otrzymamy efekt, którego nie powstydziłaby się żadna z firm uznawanych za reprezentantów najwyższej półki.

 

Ciekawostką budzącą żywe zainteresowanie zwiedzających był, nawiasem mówiąc urzekający pod względem wyglądu, telewizor LCD Air Mount. Nazwa wzięła się stąd, że telewizor ów umocowany na przezroczystym wsporniku wyglądającym, jakby wykonano go ze szkła, sprawiał wrażenie zawieszonego w powietrzu. Zdziwienie oglądających budził fakt, iż nie były widoczne żadne przewody doprowadzone do telewizora - zasilające lub sygnałowe - choć na ekranie cały czas odtwarzany był ruchomy obraz. Pytanie, jak to możliwe kwitowane było przez przedstawicieli Funai tajemniczym uśmiechem i stwierdzeniem “to technologia Funai”. Nic poza tym. Ale wiadomo, że rozwiązanie to jest przyszłościowe i będzie znajdowało zastosowanie w nowych produktach.

1467315_3.jpg

1467315_2.jpg

1467315_1.jpg

 Share


User Feedback

Recommended Comments

No ciekawe, ciekawe. Mam od kilku dni model TV od Funai i szczerze mówiąc jestem pozytywnie zaskoczony jakością, którą prezentuje - duża szczegółowość, biorąc pod uwagę rozdzielczość HD Ready. No nic, czekam na kolejne produkty i oby cena była nadal atrakcyjna.

Link to comment
Share on other sites

No ciekawe, ciekawe. Mam od kilku dni model TV od Funai i szczerze mówiąc jestem pozytywnie zaskoczony jakością, którą prezentuje - duża szczegółowość, biorąc pod uwagę rozdzielczość HD Ready. No nic, czekam na kolejne produkty i oby cena była nadal atrakcyjna.

Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.