Jump to content

Fyne Audio F501SP – F501 w wersji High-End

EIC-Marketing
 Share


Firma Fyne Audio wprowadza do oferty kolumny podłogowe F501SP (Special Production). Stworzenie wersji specjalnej modelu F501, oparta jest na przekonaniu, potwierdzonym bardzo dużym zainteresowaniem, wręcz sukcesem modelu F502SP, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na dźwięk High-End wśród rzeszy klientów gotowych poświęcić nieco z ekskluzywności wyglądu produktu na rzecz jakości brzmienia. Model F501SP to wspaniały przykład procesu „tricle-down” zapewniającego niezrównane osiągi i wyjątkową relację jakości do ceny. Warto dodać, że najnowszy członek rodziny „SP” jest zaprojektowany i zbudowany w Wielkiej Brytanii.

Proces „tricle-down” polega na powolnym przejściu technologii i rozwiązań inżynieryjnych stosowanych, w tym przypadku, w modelach wyższej serii do produktów w serii niższej. Przy tworzeniu znanego modelu F502SP sprawa była dość prosta. Przetworniki z F702 (seria wyższa) zostały wpasowane w obudowę F502 (seria niższa), którą postawiono na aluminiowym cokole i dokonano niezbędnych modyfikacji zwrotnicy. W przypadku F501SP musiano opracować całkowicie nowe przetworniki gdyż w linii F700 nie istniała kolumna głośnikowa wykorzystująca głośniki o średnicy 150mm. Nowym wyzwaniem zajął się osobiście dyrektor techniczny Fyne Audio Pan dr. Paul Mills. Na nowo opracował nie tylko same głośniki IsoFlare z zawieszeniem FyneFlut i udoskonalił zwrotnicę, ale stworzył od zera aluminiowy BassTrax. Połączył wszystko w perfekcyjną całość i zestroił F501SP, tak, by wyznaczał standardy brzmieniowe wśród przystępnych cenowo kolumn High End.

Co dostajemy więcej

W modelu F501SP zastosowano punktowe źródło dźwięku, w którym wykorzystano do pracy w zakresie wysokotonowym 25 milimetrową kopułkę z magnezu zaczerpniętą wprost z linii F700. Zapewnia ona lepszą kontrolę nad reprodukcją najwyższych częstotliwości, a w efekcie słodsze, precyzyjniejsze i delikatniejsze brzmienie.

Przetworniki IsoFlare i niskotonowy wyposażono w Flux Focussin System,  który wytwarza wysoką gęstość strumienia w cewkach drgających, zapewniając mocniejszy bas i wyższą czułość w zakresie niskich częstotliwości. Strukturę z której wykonana jest włóknista membrana głośnika i materiał na zawieszenie FyneFlut jest taki sam jak te wykorzystywane w serii F700.

F501SP wyposażony został w system dyfuzora BassTrax ze stożkiem o profilu Tractrix zaprojektowanym w aluminiowym cokole typu sandwich. Perfekcyjnie integruje on energię niskich częstotliwości z pomieszczeniem, oferując większą swobodę w ustawieniu kolumn.

Duże ulepszenia w stosunku do modeli standardowych odnajdziemy także w budowanych ręcznie zwrotnicach, gdzie wykorzystano komponenty najwyższej klasy (laminowane cewki i kondensatory ClarityCap) i posrebrzane okablowanie Van Den Hul. Zmianie uległo także gniazdo przyłączeniowe, w którym zastosowano piąty zacisk umożliwiający uziemienie systemu.

Obudowa wykonana jest z płyt o wysokiej gęstości, wyprodukowanych w Europie, a we wnętrzu znajdują się trzy poprzeczne wzmocnienia i różne, ale komplementarne materiały tłumiące. W kombinacji z systemem BassTrax model „SP” oferuje niezrównaną gładkość i (biorąc pod uwagę wielkość obudowy) głębie reprodukcji basu przy równoczesnym generowaniu znikomych zniekształceń.

Ulepszenia standardowej wersji F501, zapewniają poprawę brzmienia w całym zakresie reprodukowanych częstotliwości bez względu na rodzaj materiału muzycznego. Od wydobywania subtelnych szczegółów i niuansów instrumentalnych w muzyce kameralnej po miażdżące mocą i energią basów hymny rockowe.

Fyne Audio F501SP są budowane i parowane w Wielkiej Brytanii. Każda para jest dostarczana z luksusowymi akcesoriami, takimi jak: obrabiane maszynowo kolce, radełkowane nakrętki zabezpieczające, aluminiowe podkładki i charakterystyczne dla Fyne Audio, aluminiowe narzędzie do poziomowania. Kolumny głośnikowe są ekskluzywnie wykończone fornirem z orzecha włoskiego na wysoki połysk, a także w kolorze czarnym i białym.    

Parametry techniczne:

Konstrukcja:  2½ drożna; port promieniujący w dół z dyfuzorem BassTrax® i Tractrix®; system dwukomorowy.

Rekomendowana moc wzmacniacza (W – RMS): 30-180

Moc ciągła (W – RMS):  80

Moc szczytowa (W):  360

Czułość (2.83V@1m):  91dB

Impedancja nominalna:  8 Ω

Pasmo przenoszenia (-6dB w typowym pokoju):  36Hz – 34kHz

Zastosowane głośniki: 1 x 150mm IsoFlare™- punktowe źródło dźwięku; niskośredniotonowa membrana z włóknistej celulozy; modelowane zawieszenie górne FyneFlute™; kopułka z magnezu 25mm napędzana magnesem neodymowym. 1 x 150mm niskotonowa membrana wykonana z włóknistej celulozy; zawieszenie górne FyneFlute™.

Częstotliwości podziału w zwrotnicy:  250Hz & 1.7kHz

Typ zwrotnicy: Pasywna; Bi-wired; o niskich stratach sygnału; Filtr dolnoprzepustowy 2 rzędu ; Filtr górnoprzepustowy 1 rzędu

Konstrukcja obudowy: MDF o wysokiej gęstości; liczne wewnętrzne wzmocnienia

Wymiary (W x S x G w mm):  984 x 288 x 318

Wykończenie: Okleina orzechowa na wysoki połysk; biały na wysoki połysk; czarny na wysoki połysk.  

F501SP-Badge-Detail(INSTA).jpgF501SP-Piano-Gloss-Black-Grille-Storage(INSTA).jpgF501SP-Termianl-Panel-Detail1(INSTA).jpgF501SP-Piano-Gloss-Walnut-3Q-Goff(INSTA).jpgF501SP-Piano-Gloss-Black-Rear-3Q-Grille-Storage(INSTA).jpg

 

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

 Share


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.