OPIS PŁYT Z WYDAWNICTWA KOLORY NADZIEI
Oprawę muzyczną zarówno do wydawnictwa , jak i widowiska p.t. „Kolory Nadziei” stanowią dwa różniące się stylistycznie albumy płytowe. Pomimo ewidentnych różnic wynikających z kompozycji , sposobu aranżacji i instrumentacji zawartych na nich utworów, łączy je jednak wspólna idea. Zarówno płyta „WIELKI DZIEŃ” Ryszarda Wolbacha (autor tekstów, kompozytor, wokalista , gitarzysta, współzałożyciel zespołów Babsztyl i Harlem) , jak i „SOPOR” (pod tym pseudonimem kryje się także młody, bardzo zdolny i oryginalny kompozytor, autor tekstów i współproducent - Kamil Szafraniec) , są opowieścią o człowieku, jego obawach, lękach ale również , jego ogromnych możliwościach w skutecznej walce ze swoimi słabościami. Tak, te projekty łączą w sobie niezłomną wiarę w człowieka, w jego nieograniczone w zasadzie możliwości doskonalenia siebie w celu osiągnięcia w końcu wymiernego sukcesu, jakim jest, powiedzmy sobie to szczerze- szczęście.
WIELKI DZIEŃ
Płyta „Wielki Dzień”, to typowy „concept album”, w którym Ryszard Wolbach prezentuje zróżnicowane stylistycznie utwory opisujące odmienne stany emocjonalne bohatera . Płyta jest w zasadzie swoistym podsumowaniem wieloletniej działalności artystycznej Ryszarda Wolbacha. Zawarł on na niej swoje fascynacje muzyką rockową, bluesową, ale sięgnął w niej również do propozycji utrzymanych w stylistyce folk czy pop . To zupełne zaskoczenie dla wcześniejszych odbiorców muzyki zespołów Babsztyl czy Harlem, ale również dla samego artysty. Piosenki, bo tak należy w skrócie określić proponowane utwory, charakteryzuje duża melodyjność i prosty, sugestywny przekaz. Stanowią one pełną refleksji opowieść o człowieku przechodzącym na dystansie albumu prawdziwą metamorfozę, od stanu głębokiego załamania, poprzez stany „wyjścia”, aż do euforii. Ciepły, pełen wyrazu głos wokalisty nadaje tej opowieści specyficzny charakter, sprawiając, że przekaz ten jest zrozumiały i co najważniejsze, wiarygodny. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne „udziwnienia” i eksperymenty. Muzyka płynie w sposób naturalny, swobodnie i bez wysiłku. Każdy, kto wysłucha tej płyty w całości, zrozumie , że to przemyślana głęboko i konsekwentna w swej konstrukcji opowieść o nas samych. Wiele z tych piosenek ma ewidentny charakter przebojów ze względu na nośne melodie, charakterystyczne „szlagworty” i trafiające w serce teksty. Ogromną rolę w ostatecznym brzmieniu tej pięknej, mądrej płyty ma również sposób jej realizacji. Realizator nagrań ( Ryszard Szmit-Studio Radia Olsztyn), stał się w sposób naturalny współproducentem muzycznym tego albumu. Autora tej płyty łączy wieloletnia przyjaźń z realizatorem, co spowodowało, że praca nad jej nagraniem odbywała się w przyjaznej, pełnej zaufania atmosferze . To miało również ogromne znaczenie dla ostatecznego jej brzmienia. Ciekawostką może również być udział w nagraniu jednego z utworów hiszpańskiego dudziarza - Hevii, z którym autora płyty łączy długoletnia , „artystyczna” przyjaźń. Do nagrania tej wyjątkowej płyty Ryszard Wolbach zaprosił sprawdzonych, starannie dobranych muzyków.
W nagraniu udział wzięli :
Ryszard Wolbach- vocal, git.acust
Piotr Banaszek - instrumenty klawiszowe
Piotr Szymański - gitary elektryczne
Zbyszek „Cizio” Chrzanowski- perkusja, instrumenty perkusyjne
Maciek Magnuski – gitara basowa
Hevia - dudy asturyjskie
Bartłomiej Krauz – akordeon
Marcin Rumiński- tin whistle
Aleksandra Chludek- chórki
Piotr Tazbir - chórki
Realizacja – Ryszard Szmit
Nagrań dokonano w PRO –STUDIO RADIA OLSZTYN
SOPOR
Witamy w krainie Sopor. Piękna to zaiste, pełna tajemnic, choć na pozór nieco mroczna kraina muzyczna. Kamil Szafraniec, autor tego niezwykłego albumu to nowa postać na polskiej scenie muzycznej. Jako kompozytor, autor tekstów oraz pomysłodawca projektu przenosi nas za pomocą swojej muzyki w świat niezwykły i kolorowy. Zdumiewa bogactwo instrumentalne tej wyjątkowej płyty. Oprócz konsekwentnej i dynamicznej sekcji usłyszymy tu charakterystyczne riffy gitarowe, bogate sekcje smyczkowe, heroiczne sekcje dęte i świetnie wkomponowane instrumenty typu: harfa, flety czy wirtuozerski fortepian. Podniosły, czasem bojowy, częściej liryczny charakter utworów znakomicie uzupełniają chóry (szczególnie groźne i sugestywne partie męskie). Częste „wycieczki” w stronę muzyki symfonicznej oraz akcenty orientalne oddziaływają na wyobraźnię słuchacza ze zdwojoną siłą. Dużą rolę odgrywają w tych utworach solowe partie wokalne. Agresywny i diaboliczny Marcin Kołaczkowski świetnie interpretuje aktorsko teksty dotyczące najbardziej niepokojących stanów świadomości bohatera: strachu, załamania , egzystencjalnej niepewności czy eksponowania wszelkich ludzkich słabości. Efektowne wokalizy Michała Rudasia przenoszą nas w świat muzyki orientalnej rodem z Indii. Liryczne, pełne tęsknoty i bólu pieśni przeplatają się z pełnymi siły akcentami bojowymi. Delikatny, wypełniony miłością wątek wprowadza obdarzona charakterystycznym, ekspresyjnym głosem Kalina Kasprzak. Całość, od strony muzycznej produkcji poprowadził wraz z autorem tej płyty charyzmatyczny skrzypek - Michał Jelonek. Trzeba tu koniecznie wyjaśnić, że utwory zawarte na tym albumie stanowią muzyczne tło dla widowiska muzycznego pt. „Kolory Nadziei”. Tu, autor musiał wykazać się niezwykłą konsekwencją tworząc utwory niejako na potrzeby scenariusza i idei przyświecającej widowisku.
W studio „Sonus”, pod czujnym okiem znakomitego realizatora- Andrzeja Karpia, powstała płyta niecodzienna i bardzo wartościowa. Podkreślić należy znakomitą atmosferę panującą w studiu nagraniowym. Rockowy luz, swobodne żarty w połączeniu z konsekwentną i twórczą pracą przyniosły efekt w postaci nietuzinkowego dzieła, które już niebawem podziwiać będziemy słuchając tej wyjątkowej płyty, lub przeżywać wraz z bohaterami widowiska „Kolory Nadziei” wielkie, ludzkie wzruszenia. , Premiera widowiska będzie miała miejsce 4 października 2012 w Sali Kongresowej w Warszawie.